Προς το περιεχόμενο

Επιλογή εκτυπωτή wifi (all in one)


manolaskakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας στην επιλογή πολυμηχανήματος (να είναι wifi, να έχει scaner και fax) με τιμή έως 130Ευρώ

Τον θέλω για το σπίτι για απλή-γενική χρήση

Έχω σταμπάρει μερικούς αλλά κλείνω προς τον Brother

http://www.skroutz.gr/comparelists/119?compare=3879384%2C2952701%2C2952730%2C2470895

 

Ερώτηση : Επειδή το ρούτερ το έχω στο δωμάτιο που είναι και ο υπολογιστής (με ethernet) και το πολυμηχάνημα σκεφτομαι να το βάλω σε κάποιον άλλο χώρο μέσα στο σπίτι, πως θα μπορώ να εκτυπώσω?

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει Wifi το πολυμηχανημα τοτε συνδεεται ασυρματα με τον ρουτερ.εφοσον ολα τα Pc βλεπουν τον ρουτερ αρα βλεπουν και τον εκτυπωτη και εκτυπωνουν ασυρματα.οποτε εφοσον ο εκτυπωτης πιανει σημα απο το ρουτερ καιδεν ειναι εκτος εμβελειας απο τον ρουτερ τοτε ολα θα παιξουν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής θα συνδεθει ασύρματα και θα μπορώ να στείλω εκτυπώσεις ασύρματα απο tablet και κινητα.. το θέμα είναι οτι  το pc δεν είναι συνδεδεμένο ασύρματα με το router αλλά με ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής θα συνδεθει ασύρματα και θα μπορώ να στείλω εκτυπώσεις ασύρματα απο tablet και κινητα.. το θέμα είναι οτι  το pc δεν είναι συνδεδεμένο ασύρματα με το router αλλά με ethernet

δεν παιζει ρολο πως βλεπεις το ρουτερ.ειτε το βλεπεις ασυρματα ειτε το βλεπεις με καλωδιο σημασια εχει οτι το βλεπεις.και εφοσον το ρουτερ βλεπει τον εκτυπωτη ειτε παλι ασυρματα ειτε με καλωδιο παλι εισαι οκ.δεν εχει σημασια πως το βλεπεις αλλα οτι το βλεπεις.

κοινως ειτε πας με αμαξι καπου ειτε με αεροπλανο το ιδιο ειναι.παλι στο ιδιο σημειο θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους brother δενεχω αποψη,.οι epson ειναι καλοι αλλα σε μερικους δεν αλλαζει η κεφαλη απο τον χρηστη οποτε αν σου χαλασει καποια στιγμη η κεφαλη μετα εχεις θεμα.θελει προσοχη να εκτυπωνεις που και που να μην στεγνωσει το μελανι.σε καποιους canon η κεφαλη ειναι ξεχωριστη απο το μελανι οποτε οταν τελειωνει το μελανι αλλαζεις το μελανι και αμα χαλασει η κεφαλη αλλαζεις την κεφαλη.σε hp αλλαζει το μελανι το οποιο εχει την κεφαλη πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>για τους brother δενεχω αποψη,.οι epson ειναι καλοι αλλα σε μερικους δεν αλλαζει η κεφαλη απο τον χρηστη οποτε αν σου χαλασει καποια στιγμη η κεφαλη μετα εχεις θεμα.θελει προσοχη να εκτυπωνεις που και που να μην στεγνωσει το μελανι.σε καποιους canon η κεφαλη ειναι ξεχωριστη απο το μελανι οποτε οταν τελειωνει το μελανι αλλαζεις το μελανι και αμα χαλασει η κεφαλη αλλαζεις την κεφαλη.σε hp αλλαζει το μελανι το οποιο εχει την κεφαλη πανω.</p>

 

Παρήγγειλα τον Epson xp-605 από το crazy Sunday του eshop βγαίνει στα 85€ είναι καλή επιλογή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα τον Epson xp-605 από το crazy Sunday του eshop βγαίνει στα 85€ είναι καλή επιλογή;;

στο πρωτο Post γραφεις οτι θες να ειναι και fax ενω τωρα πηρες κατι χωρις fax οπως βλεπω.

Key Features

•Wi-Fi all-in-one:Print, scan, copy

•Versatile:CD and DVD printing

 

Καλος φαίνεται.. θα τον έπαιρνα και εγώ αλλά δεν έχει fax..

Η τιμή είναι καλή αλλά είναι και 2-3ετιας μοντέλο..

ετσι και αλλιως καθε χρονο βγαζουν νεα μοντελα .ουτε καν διαφορα δεν βλεπεις πολλες φορες αναμεσα στα μοντελα τα περσινα με τα φετινα.λες και τα βγαζουν απλα για να πουν οτι κατι βγηκε και να αλλαξουν το design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να έχει και fax..

O chios έγραψε για τον epson. (τελικά τον αγόρασες?)

 

σωστα.μπερδευτηκα.λογικα τον εχει αγορασει αφου λεει οτι τον παρηγγειλε.εσυ τελικα κατεληξες καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα όχι.. Ψήνω πολύ τον brother παντως..

Αλλά και τoν canon με τα μισα λεφτά.

 

Τα δύο μηχανήματα είναι καλά, θα κάνουν τη δουλειά που θέλεις, απλά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος των ανταλλακτικών. Π.χ. αφού προβλέψεις πόσες, περίπου, σελίδες θα χρειαστείς να εκτυπώνεις το μήνα, θα πρέπει να υπολογίσεις ποιο είναι το συνολικό κόστος των 4 μελανιών για τον Canon, ποιο είναι το κόστος για το αντίστοιχο του Brother (είτε το μεγάλο των 600 σελίδων είτε το μικρό των 300 σελίδων) και, συναρτήσει των σελίδων που θα εκτυπώνεις, πόσο συχνά θα τα αλλάζεις. Άρα, εάν π.χ. αγοράσεις τον Canon (με τα μισά χρήματα από τον Brother) και στον 1 μήνα έχεις δαπανήσει σε αναλώσιμα ποσό που υπερκαλύπτει την αξία του, τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείς άλλη λύση. Για παράδειγμα, στα περιεχόμενα του Brother περιλαμβάνεται το μελάνι των 300 σελίδων σε πλήρη χωρητικότητα, ενώ στο Canon δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Πιθανόν, ο Canon να έχει μελάνια, αλλά σε δοκιμαστική χωρητικότητα (άρα "μισογεμάτο" μελάνι) και πιθανόν να χρειαστείς να αγοράσεις τα 4 μελάνια, είτε με την αγορά του Canon (για να μην "μείνεις στη μέση" αναπάντεχα) είτε σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά την αγορά του. 

 

Τον χώρο που θα φιλοξενήσει το μηχάνημα, τον υπολόγισες; Είναι κρίμα να πάρεις ένα μηχάνημα και να διαπιστώσεις εκ των υστέρων ότι δεν χωράει να το βάλεις εκεί που σκέφτηκες. Για σκοπούς αναφοράς, ο Brother είναι μικρότερος από τον Canon. Επίσης, ο Brother υποστηρίζει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, ενώ ο Canon όχι (χειροκίνητη). Δεν ξέρω εάν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, αλλά, γενικά, θα ήταν καλύτερα να συγκρίνεις τα χαρακτηριστικά των δύο μηχανημάτων και όχι μόνο τις τιμές τους. Επομένως, θα ήταν καλύτερα να αναλύσεις λίγο περισσότερο τις ανάγκες σου. Εάν θες να το αναλύσεις περισσότερο, ίσως να συμπεριλάβεις ανάγκες που μπορεί να προκύψουν, εάν, για παράδειγμα, το μηχάνημα χρησιμοποιείται και από άλλα μέλη της οικογένειας. Γενικά, μην μείνεις στο "απλή-γενική χρήση", διότι μπορεί να οδηγηθείς στην αγορά ενός μηχανήματος το οποίο στο μέλλον δεν θα σε ικανοποιεί και μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες και τα έχω όλα υπόψιν μου..

Αλλά δεν μπορώ να το υπολογίσω έτσι..

Γράφω γενική χρήση γιατί δεν μπορώ να υπολογίσω πόσες εκτυπώσεις θα κάνω τον μήνα..

Μπορεί να μην εκτυπώσω τίποτα για 3 μήνες και τον επόμενο να βγάλω 50σελίδες

Αυτό που με νοιάζει είναι να έχω ένα scaner, fax, εκτυπωτή ασύρματο που να μου κρατήσει χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, οκ τότε, απλά φρόντισε να μην κάνεις 3 μήνες χωρίς εκτύπωση, γιατί μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Επεδίωξε τακτική χρήση, έστω και μικρή, απλά για να κρατάς τα μηχανικά μέρη και τα μελάνια του εκτυπωτή σε "εγρήγορση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...