Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες, η 980 superclocked acx 2.0 αξιζει ή υπαρχουν καλυτερες επιλογες με τα ιδια χρηματα? Σορρυ, εχω καιρο να ασχοληθω με καρτες γραφικων και δεν ξερω η τελευταια γενια τι λεει.

https://www.skroutz.gr/s/8039964/Sapphire-Radeon-R9-390X-8GB-Nitro-11241-04-20G.html

Πιο οικονομική και καλύτερη για εμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαγκες, η 980 superclocked acx 2.0 αξιζει ή υπαρχουν καλυτερες επιλογες με τα ιδια χρηματα? Σορρυ, εχω καιρο να ασχοληθω με καρτες γραφικων και δεν ξερω η τελευταια γενια τι λεει.

 

 

υπαρχει και αλλη επιλογη αν θες σε αυτα τα λεφτα 

Asus GTX980 4GB Strix (3χρονια Εγγυηση) Σφραγισμενη - €520

 

 http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/631434-asus-gtx980-4gb-strix-3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7/

 

 

η εδω 

 GIGABYTE GEFORCE GTX980TI - €500   http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/649484-vga-gigabyte-geforce-gtx980ti/

 

και εδω 

980Ti Inno 3d x3 Ultra - €550  http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/636226-980ti-inno-3d-x3-ultra/

 

και εισαι πολυ πανω απο την απλη 980

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες. Για την ακριβεια κοιταω για μεταχειρισμενο pc που εχει 2 τετοιες πανω σε SLI και προσπαθω να δω αν αξιζουν ή αν θα ειχε νοημα να τις αλλαξω με κατι καλυτερο.

 

Θα μπορουν να δειξουν συμπαθητικα fps σε 4Κ αναλυση ή το 4Κ παραμενει προνομιο των εξωτικων υλοποιησεων τυπου Titan κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες. Για την ακριβεια κοιταω για μεταχειρισμενο pc που εχει 2 τετοιες πανω σε SLI και προσπαθω να δω αν αξιζουν ή αν θα ειχε νοημα να τις αλλαξω με κατι καλυτερο.

 

Θα μπορουν να δειξουν συμπαθητικα fps σε 4Κ αναλυση ή το 4Κ παραμενει προνομιο των εξωτικων υλοποιησεων τυπου Titan κλπ? 

 

 

Όπου γίνεται καλό scaling στο game θα είσαι αρκετά παραπάνω από μία 980ti.Βέβαια στα 4Κ θα είσαι κάπως ευγενικός στα φίλτρα στα games είτε με μία 980ti είτε με 2 x 980.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες. Για την ακριβεια κοιταω για μεταχειρισμενο pc που εχει 2 τετοιες πανω σε SLI και προσπαθω να δω αν αξιζουν ή αν θα ειχε νοημα να τις αλλαξω με κατι καλυτερο.

 

Θα μπορουν να δειξουν συμπαθητικα fps σε 4Κ αναλυση ή το 4Κ παραμενει προνομιο των εξωτικων υλοποιησεων τυπου Titan κλπ? 

 

4Κ παιζεις με τα βασικα settings με μια 980ti / FuryX. Ειναι χαζο ομως να δωσεις 700+ ευρω για gpu και 1000+ ευρω για οθονη και να μην μπορεις να βαλεις καλα γραφικα. Για να βγαζεις 60αρια fps πρεπει να εχεις 2 980ti τουλαχιστον.

 

Και παλι ομως το 4Κ gaming ειναι gimmick, διοτι το sample and hold motion blur των lcd οθονων καλυπτει καθε κερδος σε ευκρινεια που δινει η μεγαλυτερη αναλυση. Τo 4Κ εχει νοημα μονο σε προβολη στατικων εικονων και για το μεγαλυτερο real-estαte σε οθονες των 32" και πανω.

 

Αν παντως ενδιαφερεσαι για τετοια ακριβη λυση, το κανεις με γνωμονα οτι δεν μπαινει οικονομικος περιορισμος αφενως και αφετερου γνωριζοντας οτι αν και τα 4Κ δεν αποτελουν την "Mεκκα" του gaming, εντουτοις καποιες οθονες με αυτην την αναλυση προσφερουν αριστη ποιοτητα εικονας χωρις να χανουν σε gaming επιδοσεις. Σε αυτην την περιπτωση, οι καλυτερες επιλογες για αγορα οθονης ειναι οι BenQ BL3201PT και Acer XB321HK, η πρωτη με freesync, η δευτερη με gsync. Aν πας με την πρωτη παιρνεις δυο FuryX, αν πας με τη δευτερη δυο 980ti.  

 

Για οποιοδηποτε χειροτερο συνδυασμο gpu (390X, 980, ακομη και μια 980ti) ειναι καλυτερα να εχεις μια 1440p οθονη οπου τα αυξημενα fps συνεπαγονται και λιγοτερο motion blur και τελικα καλυτερο gaming.

 

Δυο 980 σαφως και ειναι υπεραρκετες για καλα fps σε 4Κ, αλλα πρεπει να υποστηριζεται αφενως το sli και να κανει και καλο scaling οπως λεει ο Babis. Αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο, θα εχεις sub-par επιδοσεις, οποτε και αποτελει αμφιβολο τελικα συνδυασμο για 4Κ gaming. Θα εχεις αριστες επιδοσεις σε 1440p οθονη παντως. Αν εισαι και Καναδος ή εχεις καποια σχεση τελος παντων, αγοραζεις και πολυ οικονομικα καλες κορεατικες 1440p IPS (AHVA) οθονες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/5213534/Gigabyte-GeForce-GT730-2GB-GV-N730D5-2GI.html. Έχω τον q6600 αυτη η καρούλα κάνει για χρήση στο ίντερνετ και world of tanks.ευχαριστώ

Mπορεις να βαλεις μεχρι gtx 750 2gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου γίνεται καλό scaling στο game θα είσαι αρκετά παραπάνω από μία 980ti.Βέβαια στα 4Κ θα είσαι κάπως ευγενικός στα φίλτρα στα games είτε με μία 980ti είτε με 2 x 980.

 

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν με ενδιαφερει η απολυτα πιστοτητα ή τα super high settings, απλα να διατηρει ενα συμπαθητικο frame rate χωρις frame drops. Σιγουρα θα υπαρχουν περιορισμοι και ειμαι ετοιμος για αυτο.

 

 

4Κ παιζεις με τα βασικα settings με μια 980ti / FuryX. Ειναι χαζο ομως να δωσεις 700+ ευρω για gpu και 1000+ ευρω για οθονη και να μην μπορεις να βαλεις καλα γραφικα. Για να βγαζεις 60αρια fps πρεπει να εχεις 2 980ti τουλαχιστον.

 

Και παλι ομως το 4Κ gaming ειναι gimmick, διοτι το sample and hold motion blur των lcd οθονων καλυπτει καθε κερδος σε ευκρινεια που δινει η μεγαλυτερη αναλυση. Τo 4Κ εχει νοημα μονο σε προβολη στατικων εικονων και για το μεγαλυτερο real-estαte σε οθονες των 32" και πανω.

 

Αν παντως ενδιαφερεσαι για τετοια ακριβη λυση, το κανεις με γνωμονα οτι δεν μπαινει οικονομικος περιορισμος αφενως και αφετερου γνωριζοντας οτι αν και τα 4Κ δεν αποτελουν την "Mεκκα" του gaming, εντουτοις καποιες οθονες με αυτην την αναλυση προσφερουν αριστη ποιοτητα εικονας χωρις να χανουν σε gaming επιδοσεις. Σε αυτην την περιπτωση, οι καλυτερες επιλογες για αγορα οθονης ειναι οι BenQ BL3201PT και Acer XB321HK, η πρωτη με freesync, η δευτερη με gsync. Aν πας με την πρωτη παιρνεις δυο FuryX, αν πας με τη δευτερη δυο 980ti.  

 

Για οποιοδηποτε χειροτερο συνδυασμο gpu (390X, 980, ακομη και μια 980ti) ειναι καλυτερα να εχεις μια 1440p οθονη οπου τα αυξημενα fps συνεπαγονται και λιγοτερο motion blur και τελικα καλυτερο gaming.

 

Δυο 980 σαφως και ειναι υπεραρκετες για καλα fps σε 4Κ, αλλα πρεπει να υποστηριζεται αφενως το sli και να κανει και καλο scaling οπως λεει ο Babis. Αν δεν συμβαινει κατι απο τα δυο, θα εχεις sub-par επιδοσεις, οποτε και αποτελει αμφιβολο τελικα συνδυασμο για 4Κ gaming. Θα εχεις αριστες επιδοσεις σε 1440p οθονη παντως. Αν εισαι και Καναδος ή εχεις καποια σχεση τελος παντων, αγοραζεις και πολυ οικονομικα καλες κορεατικες 1440p IPS (AHVA) οθονες.

 

Να σας ευχαριστησω και εσας τους 2 για τα πολυ περιεκτικα ποστ σας.

 

Το 4Κ gaming δεν το "θελω" επειδη ειμαι ο μετρ του gaming ή κυνηγαω τις απολυτες επιδοσεις. Απλα εχει μπει στο προγραμμα η αγορα μεγαλυτερης τηλεορασης και η δημιουργια ενος χωρου home theater με κονσολες, roku κλπ το οποιο θα το χρησιμοποιω και καθημερινα στην δουλεια μου.

 

Θα αγοραστει καποια καλης ποιοτητας 48-52' tv targeted στο gaming και εν ετη 2016 δεν νομιζω πως εχει νοημα να παρω κατι αλλο περα απο 4Κ. Oποτε το 4Κ καλως ή κακως ειναι δεδομενο.

 

Εν τελει, νομιζω πως θα δοκιμασω με τις 2 980 καθοτι ειμαι πολυ κοντα στο να το παρω το PC και αμα νιωσω οτι δεν με ικανοποιουν (τωρα ή στο μελλον), θα αναβαθμιστω. 

 

Ναι ειμαι Αμερικη/Καναδα πλεον και παιζουν φανταστικες ευκαιριες εδω αμα το ψαχνεις καθημερινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω. Εχε υποψιν σου παντως οτι αυτη τη στιγμη καμια τηλεοραση δεν ειναι ανταξια μιας καλης οθονης. Περιμενε να κυκλοφορησουν τα μοντελα του '16 που αναμενονται ανα πασα στιγμη, πριν προβεις σε αγορα.

 

Σχετικα με την 4Κ τηλεοραση παντως, δε θα ημουν τοσο απολυτος. Οτι content δεν βλεπεις σε native 4K θα ειναι ξεκαθαρα χειροτερο σε 4Κ τηλεοραση απο οτι σε 1080p. Στην Ελλαδα το native 4K περιεχομενο ειναι απειροελαχιστο, στην αμερικη ισως να ειναι περισσοτερο αλλα mainstream πουθενα δεν εχει γινει ακομη. Ισως η νεα φουρνια τηλεορασεων ομως να κανει καλυτερο upscale απο τα 1080p, οποτε αλλος ενας λογος να περιμενεις για τις νεες τηλεορασεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω. Εχε υποψιν σου παντως οτι αυτη τη στιγμη καμια τηλεοραση δεν ειναι ανταξια μιας καλης οθονης. Περιμενε να κυκλοφορησουν τα μοντελα του '16 που αναμενονται ανα πασα στιγμη, πριν προβεις σε αγορα.

 

Σχετικα με την 4Κ τηλεοραση παντως, δε θα ημουν τοσο απολυτος. Οτι content δεν βλεπεις σε native 4K θα ειναι ξεκαθαρα χειροτερο σε 4Κ τηλεοραση απο οτι σε 1080p. Στην Ελλαδα το native 4K περιεχομενο ειναι απειροελαχιστο, στην αμερικη ισως να ειναι περισσοτερο αλλα mainstream πουθενα δεν εχει γινει ακομη. Ισως η νεα φουρνια τηλεορασεων ομως να κανει καλυτερο upscale απο τα 1080p, οποτε αλλος ενας λογος να περιμενεις για τις νεες τηλεορασεις.

 

Δεν βιαζομαι γενικοτερα οποτε οπως ειπες κι εσυ θα περιμενω λιγο να παρουσιαστουν τα καινουρια μοντελα. Ειμαι εκνευριστικα ψειρας με τα πραγματα μου και πριν παρω το οτιδηποτε, το ψαχνω διεξοδικα, ποσο μαλλον ενα τετοιο "οικοσυστημα" που θα κοστισει ενα σεβαστο ποσο.

 

Στις υπαρχουσες, εχω δει την Vizio M55-C2 που ειναι τρελο bargain στα 800 και την UN55JS8500FXZA που και αυτη ειναι εξαιρετικη στην τιμη της. Αν εχεις τιποτα προτασεις ή συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες. Κατα τα αλλα, σιγουρα μια 55αρα tv δεν θα βγαλει την ιδια ποιοτητα με την BenQ BL3201PT, ωστοσο οι επιλογες μου ειναι ανω των 45-48 ιντσων.

 

Σχετικα με το περιεχομενο, εχεις δικιο, το native 4K ειναι αρκετα σπανιο αλλα το προωθουν αρκετα οι content providers (ερχεται και το google fiber στην περιοχη μου) οποτε νομιζω συντομα θα ειναι πολυ πιο διαθεσιμο.

 

Ποτε βγαινουν οι καινουριες 4Κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oλες οι τελευταιες τηλεορασεις πλην των περισσοτερων Sony χρησιμοποιουν pwm dimming χαμηλης συχνοτητας, το οποιο τις κανει ακαταλληλες για gaming. Αν επρεπε να διαλεξεις τωρα μια Sony θα διαλεγες λοιπον, αλλα ουτε αυτες ειναι ιδανικες καθως εχουν πιο υψηλο input lag σε σχεση με τις προπερσινες.

 

Οι νεες σειρες αναμενονται απο στιγμη σε στιγμη, ισως να εχουν ηδη κυκλοφορησει μερικες στην αμερικη.

 

To rtings ειναι ενα καλο, αλλα οχι τελειο site για να βλεπεις reviews. Μη βασιζεσαι απλως στην βαθμολογια, συγκρινε τα τεστ που κανουν καλυτερα. Ενας τροπος να σιαπιστωσεις αν η τηλεοραση χρησιμοποιει pwm η οχι απο το rtings (αν δε το αναφερει οπως εχουν αρχισει να κανουν τελευταια) ειναι να βλεπεις την φωτογραφια για το motion blur. Αν εχει ομοιομορφη θολουρα ειναι flicker-free. Αν εχει πολλαπλα ειδωλα χρησιμοποιει pwm (και την αποφευγεις ως αποτελεσμα).

 

http://www.rtings.com/

 

Χωρις pwm: http://i.rtings.com/images/reviews/x850d/x850d-motion-blur-small.jpg

Με pwm: http://i.rtings.com/images/reviews/uh7700/uh7700-motion-blur-small.jpg

 

Στην εικονα μπορει να θεωρεις οτι η τηλεοραση με pwm εχει καθαροτερη κινηση, αλλα αυτο δεν ισχυει στην πραγματικοτητα.

 

Τελος, επειδη δεν εχω παρακολουθησει πολυ τα πραγματα με τις τηλεορασεις,  εχε υποψιν σου οτι η oled τεχνολογια ειναι αυτη που θα κανει τη σημαντικτερη διαφορα στην εικονα, αν βρεις λοιπον καμια τετοια χωρις pwm (ενδεχεται να μην υπαρχει oled με pwm) και με ανεκτο lag σε καλη τιμη προτιμησε την.

 

EDIT: Η sony εχει ενα 4Κ μοντελο του '15 που ειναι τελικα πολυ καλη τηλεοραση σε καλη τιμη.

http://www.amazon.com/gp/product/B0148OZLOS?tag=rtings-tv-bm01a-20&ie=UTF8

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x810c

Flicker-free backlight, καλο upscaling, σωστο color gamut σε ολα τα presets modes (oχι σαν καποιες αλλες, Samsung και LG ονοματα δε λεμε).

Εχει και μονο ~1 frame of input lag, σε αντιθεση με ολες τις αλλες Sony του '15 που εχουν δυο (στο review χρησιμοποιουν συσκευη που προσθετει γυρω στα 20ms παραπανω input lag στο πραγματικο)

 

EDIT2: Οριστε και μοντελο του '16.

http://www.amazon.com/gp/product/B01A5LU5E4?tag=rtings-tv-bs10b-20&ie=UTF8

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850d

Δεν αξιζει την διαφορα τιμης, αλλα εχει IPS panel, που σημαινει σημαντικα καλυτερη ποιοτητα εικονας εφοσον χρησιμοποιησεις bias lighting.

 

By the way ειμαστε off-topic, αν θελεις να συνεχιστει η κουβεντα ανοιξε ξεχωριστο θεμα.

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φάγατε μια σελίδα το καταλάβατε ότι είναι ΟΤ; Θα μπορούσατε να είχατε συνεχίσει μέσω προσωπικών μηνυμάτων προ πολλού. Επιστροφή στο θέμα παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου και θελω να δω αν υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο που εχω για το συστημα μου,στα 150-200ευρω μαξ.Στον υπολογιστη παιζω games,lol,bf4,lineage,archeage,και γενικα δοκιμαζω παιχνιδια.Παραθετω το συστημα κατω.Ευχαριστω για τις απαντησεις εκ των προτερων! 


 


Case (Κουτί):Ζalman z11plus


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Coolermaster gx 650w


Motherboard (Μητρική):gigabyte 970a-d3


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD FX-8120


RAM (Μνήμη συστήματος):2X 4gb corsair vengance 1600


GPU (Κάρτα γραφικών):http://www.gigabyte....spx?pid=4154#ov


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 32 FHD


ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 ULTI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου και θελω να δω αν υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο που εχω για το συστημα μου,στα 150-200ευρω μαξ.Στον υπολογιστη παιζω games,lol,bf4,lineage,archeage,και γενικα δοκιμαζω παιχνιδια.Παραθετω το συστημα κατω.Ευχαριστω για τις απαντησεις εκ των προτερων! 

 

Case (Κουτί):Ζalman z11plus

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Coolermaster gx 650w

Motherboard (Μητρική):gigabyte 970a-d3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD FX-8120

RAM (Μνήμη συστήματος):2X 4gb corsair vengance 1600

GPU (Κάρτα γραφικών):http://www.gigabyte....spx?pid=4154#ov

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 32 FHD

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 ULTI

 

150-200ε μαζι με την πωληση της δικια σου ?

κοιτα στα 200ε περιπου 220 θα ελεγα καλυτερα πεζουν η 960 και η 380 με 4 γιγα

αυτες εχουν κανα 15-20αρι φπς παραπανω απο τι δικια σου...απο οτι ειδα σε μια συντομη ματια...

αν πουλιεται κανα 100αρι+  η δικια σου οκ δεν ειναι και κακη αναβαθμισουλα...

τωρα αν θες γερη αναβαθμιση τοτε παμε σε αλλα λεφτα γιατι μιλαμε για 970 η 390 που πεζουν πανω απο 300ε ...

και η οποιες θελουν και γερο επεξεργαστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου και θελω να δω αν υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο που εχω για το συστημα μου,στα 150-200ευρω μαξ.Στον υπολογιστη παιζω games,lol,bf4,lineage,archeage,και γενικα δοκιμαζω παιχνιδια.Παραθετω το συστημα κατω.Ευχαριστω για τις απαντησεις εκ των προτερων! 

 

Case (Κουτί):Ζalman z11plus

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Coolermaster gx 650w

Motherboard (Μητρική):gigabyte 970a-d3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD FX-8120

RAM (Μνήμη συστήματος):2X 4gb corsair vengance 1600

GPU (Κάρτα γραφικών):http://www.gigabyte....spx?pid=4154#ov

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 32 FHD

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 ULTI

 

Ναι gtx 960 & r9 380.Βέβαια στα 200 νέες νομίζω έχει μόνο έκδοση με 2Gb.

Και η 950 είναι καλύτεη αλλά δεν θα το έλεγα update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxι χωρις να πουλησω την ηδη υπαρχουσα γιατι θελω να την βαλω σε αλλο συστημα...οταν λεμε r9 380 kai gtx 960 για πια απο ολες μιλαμε; Kαι μια ερωτηση για να καταλαβω κατι που δεν ξερω...βλεπω οτι οι gtx εχουν πιο πολυ ταχυτητα μνημης αλλα bus 128,ενω οι r9 λιγοτερη ταχυτητα μνημης με bus 256...τελικα τι κοιταμε σε μια καρτα? τι απο τα 2 συμφερει πιο πολυ? η ταχυτητα η το bus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...