Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος στήνει το gaming σύστημά του.Έχει αποφασίσει το hardware που θα αγοράσει (κάποια από αυτά τα έχει πάρει ήδη)και βρίσκεται σε δίλημμα για την κάρτα γραφικών.Βρίσκεται μεταξύ της GTX970 4GB G1 Gaming και της R9 390X 8GB Nitro . Η χρήση είναι για BF3,BF4 και μελλοντικά επερχόμενα FPS games.Η ανάλυση προς το παρόν στα 24¨ 1080p@144hz αλλά αργότερα αναβάθμιση στις 27¨ 1440p@144hz. Ποια από τις δύο θα αντεπεξέλθει καλύτερα; Αν διαλέξει την 390X αξίζει η διαφορά των 70 ευρώ από την g1 ή μήπως πρέπει να πάει στην απλή 390 nitro που έχει την ίδια περίπου τιμή; Για την g1 επειδή την έχω και τη δουλεύω στα 1080p@144hz έχω να του πω τα καλύτερα, αλλά δεν γνωρίζω τις 390 και 390Χ πως ανταποκρίνονται στο FHD αλλά και στις μεγαλύτερες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος στήνει το gaming σύστημά του.Έχει αποφασίσει το hardware που θα αγοράσει (κάποια από αυτά τα έχει πάρει ήδη)και βρίσκεται σε δίλημμα για την κάρτα γραφικών.Βρίσκεται μεταξύ της GTX970 4GB G1 Gaming και της R9 390X 8GB Nitro . Η χρήση είναι για BF3,BF4 και μελλοντικά επερχόμενα FPS games.Η ανάλυση προς το παρόν στα 24¨ 1080p@144hz αλλά αργότερα αναβάθμιση στις 27¨ 1440p@144hz. Ποια από τις δύο θα αντεπεξέλθει καλύτερα; Αν διαλέξει την 390x αξίζει η διαφορά των 70 ευρώ από την g1 ή μήπως πρέπει να πάει στην απλή 390 nitro που έχει την ίδια περίπου τιμή;

Μονο και μονο λογω της μελλοντικης αναλυσης προφανως και τα αξιζει τα χρηματα η R9 390x μην το συζητας καν αυτο.Αρκει βεβαια να εχει και ενα τροφοδοτικο που να την σηκωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο λογω της μελλοντικης αναλυσης προφανως και τα αξιζει τα χρηματα η R9 390x μην το συζητας καν αυτο.Αρκει βεβαια να εχει και ενα τροφοδοτικο που να την σηκωνει.

Μια 390Χ θα σηκώνει τα 1440p σε 144hz σε ultra  η θα χρειαστεί cf; Έκανα και edit για την απλή 390 στην ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 390Χ θα σηκώνει τα 1440p σε 144hz σε ultra  η θα χρειαστεί cf; Έκανα και edit για την απλή 390 στην ερώτησή μου.

 

...και την ώρα που έγραφες το edit σκεφτόμουν γιατί δεν παίρνει την απλή 390: https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

 

Η διαφορά μια 390X & 390 είναι μικρότερη από ότι φαίνεται να υπαινίσσεται η διαφορά τιμής. Προσοχή στο τροφοδοτικό όπως ανέφερε ο Fulgore παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση που ισως να εχει απαντηθει σε προηγουμενα post......ποτε αναμενεται να βγουν οι νεες καρτες της nvidia και ποιες θα ειναι οι αντιστοιχες των 960/970 αν εχει ακουστει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση που ισως να εχει απαντηθει σε προηγουμενα post......ποτε αναμενεται να βγουν οι νεες καρτες της nvidia και ποιες θα ειναι οι αντιστοιχες των 960/970 αν εχει ακουστει κατι?

 

Υπάρχει ενότητα για Pascal/επόμενη γενιά GeForce. Σε αυτή την ενότητα ο κόσμος ζητάει βοήθεια για αναβάθμιση για ότι πωλείται εκείνη την χρονική στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχετε άποψη ποιά να προτιμήσω από τις δύο nvidia GTX 970:

 

Link.png Site: VGAGAINWARD 3453 GEFORCE GTX970 PHANTOM 4GB

Link.png Site: GigabyteGeForce GTX970 4GB G1 Gaming

 

Έχουν περίπου την ίδια τιμή και επιπλέον δεν θέλω να ανέβω πάνω από 350-355€.

Υπάρχουν και μεταχειρισμένες αλλά βλέπω τις τιμές αρκετά ψηλά (>=300€).

εννοειτε gigabyte ....

η αλλη εκτος οτι ειναι σα τουβλο πεζει να εχει και 20 βαθμους πανω θερμοκρασια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειτε gigabyte ....

η αλλη εκτος οτι ειναι σα τουβλο πεζει να εχει και 20 βαθμους πανω θερμοκρασια...

Η phantom σε 680 που είχα ήταν ότι καλύτερο σε ψύξη. Θα σ πρότεινα την strix 970 γιατί η g1 εμένα προσωπικά Που την είχα έκανε Πολύ θόρυβο όταν ήταν σε idle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα σίγουρα να μαζέψω για msi gtx 960 4g , οι καινούργιες 1060 πότε θα βγουν ; Γιατί σκέφτομαι ίσως να περιμένω αυτές εαν κυμαίνονται στα 200-230 στα 4gb 

Τώρα στρατόπεδο amd έχω απογοητευτεί λίγο και από 2 πολύ καλα laptop που έχουν πάνω amd (r9 m270x,εαν θυμάμαι καλά ) ,αλλά πρόκειται να δούμε κάτι καλό στα κοντά ; 

Επειδή έκατσα και το έψαξα είδα οτι τελικά η r9 380 είναι καλύτερη κατα πολύ στα games (4gb έκδοση ) ,οπότε εάν πάρω τωρινή γενιά θα παω r9 380, είδα οι νέες κάρτες βγαίνουν το καλοκαίρι (amd τουλάχιστον) οπότε λέτε να αξίζει να περιμένω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έκατσα και το έψαξα είδα οτι τελικά η r9 380 είναι καλύτερη κατα πολύ στα games (4gb έκδοση ) ,οπότε εάν πάρω τωρινή γενιά θα παω r9 380, είδα οι νέες κάρτες βγαίνουν το καλοκαίρι (amd τουλάχιστον) οπότε λέτε να αξίζει να περιμένω ;

 

H αποψη μου ειναι οτι οι midrange gpu αργουν αν αντικατασταθουν. Πρωτα βγαινουν οι ναυαρχιδες των νεων σειρων, και επισης περναει καιρος μεχρι να πεσει και η τιμη τους.

 

Αν δεν εισαι με καποιο "χρεπι" τωρα μπορεις να περιμενεις, αλλιως δεν αξιζει σιγουρα πιστευω. Θα μπορεις παντα να πουλησεις την καρτα που θα παρεις τωρα αν θελεις να την αλλαξεις με τις καινουριες σε αξιοπρεπη τιμη, εφοσον θα ειναι προσφατη.

 

Aν δεν εχεις προβλημα με το mustshop η 380Χ black edition ειναι κορυφαια υλοποιηση σε αριστη τιμη (~228, αλλα θα την αγοραζα και στα 260 που παιζουν οι υπολοιπες 380Χ).

https://www.skroutz.gr/s/8092305/XFX-Radeon-R9-380X-4GB-DD-Black-Edition-OC-R9-380X-4DB5.html

 

Αλλιως οι msi και sapphire εχουν πολυ καλες υλοποιησεις 380, με την sapphire να ειναι φθηνοτερη και με backplate.

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

https://www.skroutz.gr/s/7092893/MSI-Radeon-R9-380-4GB-Gaming-R9-380-GAMING-4G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

 

ηρθε η ωρα να αγορασω νεα καρτα γραφικων και θα ηθελα τα φωτα σας

 

msi gtx 960 4gb ή msi gtx 970 4gb?

σε μια προχειρη ερευνα που κανα η 960 εχει πανω κατω 280 ευρω κι η 970 εχει 440.

τωρα εχω περιπου στην ακρη 300 ευρω για ξοδεμα.

το pc μου εχει πανω αυτη τη στιγμη:

i5 3.20 ghz τετραπυρινο τελευταιας γενιας 

8gb ram

550 psu

GIGABYTE GA-H81M-D2V motherboard .

αξιζει να μαζεψω κι αλλα λεφτα για 970 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

 

ηρθε η ωρα να αγορασω νεα καρτα γραφικων και θα ηθελα τα φωτα σας

 

msi gtx 960 4gb ή msi gtx 970 4gb?

σε μια προχειρη ερευνα που κανα η 960 εχει πανω κατω 280 ευρω κι η 970 εχει 440.

τωρα εχω περιπου στην ακρη 300 ευρω για ξοδεμα.

το pc μου εχει πανω αυτη τη στιγμη:

i5 3.20 ghz τετραπυρινο τελευταιας γενιας 

8gb ram

550 psu

GIGABYTE GA-H81M-D2V motherboard .

αξιζει να μαζεψω κι αλλα λεφτα για 970 ?

 

Αξίζει μάλλον να ψάξεις λίγο στο σκρουτζ για διαμετρικά καλύτερες προσφορές όπως αυτή εδώ: https://www.skroutz.gr/s/5787797/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-ACX-2-0-04G-P4-2972-KR.html

καλημερα,σκεφτομαι να παρω μια fury nano ,αξιζει?εχω 1440p oθονη

 

Το σύστημα στο οποίο σκέφτεσαι να τοποθετήσεις την nano αποτελείται από;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

 

ηρθε η ωρα να αγορασω νεα καρτα γραφικων και θα ηθελα τα φωτα σας

 

msi gtx 960 4gb ή msi gtx 970 4gb?

σε μια προχειρη ερευνα που κανα η 960 εχει πανω κατω 280 ευρω κι η 970 εχει 440.

τωρα εχω περιπου στην ακρη 300 ευρω για ξοδεμα.

το pc μου εχει πανω αυτη τη στιγμη:

i5 3.20 ghz τετραπυρινο τελευταιας γενιας 

8gb ram

550 psu

GIGABYTE GA-H81M-D2V motherboard .

αξιζει να μαζεψω κι αλλα λεφτα για 970 ?

πολυ προχειρη θα ελεγα...

μια καλη υλοποιηση 960 με 4 γιγα εχει 220ε 

https://www.skroutz.gr/s/6441065/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-WindForce-2X-OC-GV-N960WF2OC-4GD.html

και 970 με 350ε 

https://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

και ναι βεβαιως εχουν μεγαλες διαφορες σε αποδοση ..αλλα φυσικα και σε χρημα...

προσοχη μονο η συγκεκριμενη 970 που λεω χρειαζεται αρκετο χωρο στο κουτι 

οποτε πριν παρεις οποιαδηποτε να δεις το χωρο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...