Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες βλέπω στα benchmark ότι η r7 370 στο 3d Mark dx11 βγάζει μεγαλύτερο σκορ από την 660ti που έχω, πρακτικά τι σημαίνει; ειναιι καλύτερη η r7 370;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρακτικα δεν ειναι τρομερη η διαφορα τους.Εχουν πανω κατω την ιδια αποδωση η μια ποιο μπροστα η αλλη ποιο πισω αλλα στα ιδια επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το 850w εχω , οπως εχω ηδη πει. 

 

Θα πρεπει να δοκιμασω με μια καρτα αναλογης ρευματοληψιας και με 8pins εισοδους βεβαια.

 

Παρόλα αυτα τα παραπάνω είναι θετικά,

δλδ δεν έχειs BIOS πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες βλέπω στα benchmark ότι η r7 370 στο 3d Mark dx11 βγάζει μεγαλύτερο σκορ από την 660ti που έχω, πρακτικά τι σημαίνει; ειναιι καλύτερη η r7 370;

Τα benchmarks ειναι απλα ενα δειγμα.Απο game σε game μπορει να εχεις διαφορετικα αποτελεσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτα τα παραπάνω είναι θετικά,

δλδ δεν έχειs BIOS πρόβλημα

Ναι αυτο το ξεπερασα.

 

Τωρα μενει το θεμα του ρευματος.

 

Αλλιως θα κανω την καρδια μου πετρα και θα παω στην M4000 που ειναι μεν ακριβοτερη κατα 30% αλλα εχει αλλα 2gb μνημη.

 

Ειναι βεβαια υποδεεστερο τσιπακι της 980ti και με λιγοτερα cuda cores.

 

Σκεφτομαι παντα πολυ σοβαρα και την προταση των παιδιων να περιμενω τις pascal πως τις λενε αλλα μεχρι τοτε να βρω καμια φθηνη καρτουλα να κανω την δουλεια μου.

 

Υποψιν τωρα φοραω μια Quadro 3800 που απαιτει μονο ενα 6pins pcie καλωδιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλιως θα κανω την καρδια μου πετρα και θα παω στην M4000 που ειναι μεν ακριβοτερη κατα 30% αλλα εχει αλλα 2gb μνημη.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα πετάξεις ένα 1000άρικο € για κάρτα που θα αποδώσει στα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν ακριβώς όπως μια gtx 970 που κοστίζει το 1/3. Δεν θα κάνεις μόνο την καρδιά σου πέτρα, αλλά και την τσέπη σου σουρωτήρι... Δική σου τσέπη, θα μου πείς, αλλά ζητάς γνώμες, για αυτό πήρα το θάρρος. 

 

Εν πάση περιπτώσει, πάρε την 980Ti και πάρε και ένα καινούργιο τροφοδοτικό για να τελειώνεις. Με 100€ βρίσκεις κάτι αξιόλογο και καινούργιο και τελειώνει η υπόθεση. Απορώ γιατί το ζαλίσαμε τόσο  :-) . *

 

Έχεις σκοπό να ξοδέψεις πάρα πολλά για κάρτα και θα βγεί ούτως ή άλλως ανισόρροπο σύστημα. Με 1000€ συν αυτά που θα έπιανε το Ζ800 στα μεταχειρισμένα, φτιάχνεις αξιόλογο ολοκαίνουργιο σύστημα. 

 

*Edit: Δεν γίνεται. Είναι custom όλα τα κομμάτια. 

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα πετάξεις ένα 1000άρικο € για κάρτα που θα αποδώσει στα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν ακριβώς όπως μια gtx 970 που κοστίζει το 1/3. Δεν θα κάνεις μόνο την καρδιά σου πέτρα, αλλά και την τσέπη σου σουρωτήρι... Δική σου τσέπη, θα μου πείς, αλλά ζητάς γνώμες, για αυτό πήρα το θάρρος. 

 

Εν πάση περιπτώσει, πάρε την 980Ti και πάρε και ένα καινούργιο τροφοδοτικό για να τελειώνεις. Με 100€ βρίσκεις κάτι αξιόλογο και καινούργιο και τελειώνει η υπόθεση. Απορώ γιατί το ζαλίσαμε τόσο  :-) . 

 

Έχεις σκοπό να ξοδέψεις πάρα πολλά για κάρτα και θα βγεί ούτως ή άλλως ανισόρροπο σύστημα. Με 1000€ συν αυτά που θα έπιανε το Ζ800 στα μεταχειρισμένα, φτιάχνεις αξιόλογο ολοκαίνουργιο σύστημα. 

+100.000.000.000...κλπ το +1 δεν φτανει.

Mια χαρα θα ειναι το συστημα με 2 xeon 6πυρινους και gtx 970+ 178€ για ενα corsair 1000w (http://www.skroutz.gr/s/7593572/Corsair-RMx-Series-1000W.html) και εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case: THERMALTAKE V4 BLACK EDITION

PSU THERMALTAKE SE 650W MODULAR

Motherboard MSI 760GM P23 FX

CPU AMD FX 4100

RAM 8GB 1366MHz 

GPU GTX 750Ti OC 2GB

Monitor/Resolution BENQ GL2460 1920x1080

ΟS WINDOWS 10 PRO

 

 

Aπομένει μόνο να μας πεις πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε με το παραπάνω....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100.000.000.000...κλπ το +1 δεν φτανει.

Mια χαρα θα ειναι το συστημα με 2 xeon 6πυρινους και gtx 970+ 178€ για ενα corsair 1000w (http://www.skroutz.gr/s/7593572/Corsair-RMx-Series-1000W.html) και εισαι μια χαρα.

Δεν παίρνει συμβατικό PSU το μηχάνημα. Είναι custom κατασκευή τύπου "κασέτας"...

 

post-127874-0-65877300-1459629087_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100.000.000.000...κλπ το +1 δεν φτανει.

Mια χαρα θα ειναι το συστημα με 2 xeon 6πυρινους και gtx 970+ 178€ για ενα corsair 1000w (http://www.skroutz.gr/s/7593572/Corsair-RMx-Series-1000W.html) και εισαι μια χαρα.

Θερμη παρακληση: εαν ΔΕΝ ειστε σιγουροι για κατι ειδικα στις συμβουλες αναβαθμισεων μην απαντατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμη παρακληση: εαν ΔΕΝ ειστε σιγουροι για κατι ειδικα στις συμβουλες αναβαθμισεων μην απαντατε.

Δικό μου το φταίξιμο. Τους παρέσυρα γιατί νόμιζα ότι είναι από εκείνα τα κουτιά της ΗP με τα κλασικά τροφοδοτικά με συμβατικό form factor. Αυτό είναι τελείως custom μέσα και δεν το πρόσεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμη παρακληση: εαν ΔΕΝ ειστε σιγουροι για κατι ειδικα στις συμβουλες αναβαθμισεων μην απαντατε.

Απλα πατωντας στο google HP z800 μου εβγαλε κατι σαν αυτο: https://www.google.gr/search?q=hp+z800&safe=active&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiu0snm8fDLAhUoCZoKHYBrBdsQ_AUIBygB&biw=360&bih=559 και υπεθεσα οτι ειναι ενα φυσιολογικο κουτι(οπως πιθανοτατα υπεθεσε και ο φιλος pnick)και ετσι του πρωτιναμε και οι 2 <<συμβατα>> ATX τροφοδοτικα.Τωρα αν αυτο ειναι λαθος συγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μετα την αναβαθμιση της οθονης ηρθε και η ωρα της καρτας.... ειναι για το συστημα στην υπογραφη οθονη ειναι η asus pb278qr.... budget γυρω στα 550-600.... ολες οι προτασεις δεκτες και απο τις 2 εταιριες,, απλα θα ηθελα καρτα η οποια να με καλυψει 3-4 χρονακια χωρις πολλους συμβιβασμους.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μετα την αναβαθμιση της οθονης ηρθε και η ωρα της καρτας.... ειναι για το συστημα στην υπογραφη οθονη ειναι η asus pb278qr.... budget γυρω στα 550-600.... ολες οι προτασεις δεκτες και απο τις 2 εταιριες,, απλα θα ηθελα καρτα η οποια να με καλυψει 3-4 χρονακια χωρις πολλους συμβιβασμους.... 

καλη η καρτα αλλα δε ξερω κατα ποσο εισαι καλυμμενος με αυτο τον επεξεργαστη...

ισως πρεπει να ξεκινησεις απο εκει πρωτα και μετα να παρεις και μια καρτα ισως και απο τη νεα γενια που θα βγει συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...