Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμμ δε κατάλαβα που φαίνεται μικρό το τροφοδοτικό 850αρι είναι, στραβομάρα ίσως, νταξ η HP πάντα είναι large στα σενάρια τους, καταλαβένω ότι μπορεί να προτείνουν το 1100 αλλά μια δοκιμή εφόσον έχει μικρό ρίσκο θα ήταν το προτιμότερο.

 

Συνδυασμό κάνω με αυτό που είπε ο Ailuros για το 1100άρι και την κάρτα που ανέφερε. Αν δεις τα specs των δύο τροφοδοτικών, έχουν κάποιες διαφορές που βάζουν σε υποψίες, αν και απουσιάζουν στοιχεία για το πραγματικό output current, τα rails που έχει κ.λπ. και είναι απαραίτητα να τα ξέρει κανείς για να δεί αν σηκώνει το τροφοδοτικό μια τέτοια κάρτα. Επίσης, βλέπω μικρό power factor, αν υπολογίζω σωστά από τα στοιχεία που δίνει για rated input current στα 230V ac. 

 

Και ένα άλλο βασικό που με έβαλα σε υποψίες και το ανέφερα, είναι ότι το τροφοδοτικό αυτό, αν και 850άρι, έχει μόνο δύο pcie 6πινα. Δεν μου φαίνεται ικανό να σηκώσει μια κάρτα με 250W tdp ούτως ή άλλως.

 

Επίσης, η 980Ti έχει 250W tdp, όπως ακριβώς και η gtx 780 και η Titan. Από πραγματική κατανάλωση και ανάγκες τροφοδοσίας είναι πολύ κοντά και οι τρείς.

 

Πάντως, ωραία η προσφορά σου να δανείσεις την κάρτα σου για δοκιμές. Είναι κάτι που δεν βλέπουμε συχνά τελευταία. +1 από μένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα ωστόσο είναι γιατί δεν στήνεις ένα κανονικό desktop σύστημα μιας και μια 980Ti δεν είναι ακριβώς υλικό που αντιστοιχεί σε περιορισμένο budget. 

 

Εδώ καταλήγω και εγώ για την περίπτωση. Εκεί που είναι να πέσει ένα 700άρι για 980Ti, ας δοθεί το Ζ800 σαν μεταχειρισμένο και με το συνολικό ποσό μπορεί να φτιαχτεί ένα μοντέρνο 1151 συστηματάκι, να μπεί και μια μεταχειρισμένη 780 ή μια Titan πρώτης γενιάς και όλα τα προβλήματα αίρονται. Εξάλλου, τα dual Xeon συστήματα του 1366 έχουν επεξεργαστές που είναι πολύ χαμηλά χρονισμένοι και σε συνδυασμό με τα θέματα scaling και parallel efficiency που έχουν τα προγράμματα αυτά σε πολλούς πυρήνες υποπτεύομαι πως δεν τους δίνουν κάποια υπεροχή έναντι μοντέρνων συστημάτων με επεξεργαστές νεώτερης αρχιτεκτονικής και μεγαλύτερων συχνοτήτων, ακόμα και αν αυτοί έχουν λιγότερους πυρήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και ένα άλλο βασικό που με έβαλα σε υποψίες και το ανέφερα, είναι ότι το τροφοδοτικό αυτό, αν και 850άρι, έχει μόνο δύο pcie 6πινα. Δεν μου φαίνεται ικανό να σηκώσει μια κάρτα με 250W tdp ούτως ή άλλως.

 

Επίσης, η 980Ti έχει 250W tdp, όπως ακριβώς και η gtx 780 και η Titan. Από πραγματική κατανάλωση και ανάγκες τροφοδοσίας είναι πολύ κοντά και οι τρείς.

 

 

Εχει και δυο Molex ελευθερα εκτος των δυο 6pins.

 

Ουτε απο εκει θα μπορουσα να δωσω ? Καποιοι ανταπτορες απο 6 σε 8 Pins δεν θα βοηθουσαν ? 

Εδώ καταλήγω και εγώ για την περίπτωση. Εκεί που είναι να πέσει ένα 700άρι για 980Ti, ας δοθεί το Ζ800 σαν μεταχειρισμένο και με το συνολικό ποσό μπορεί να φτιαχτεί ένα μοντέρνο 1151 συστηματάκι, να μπεί και μια μεταχειρισμένη 780 ή μια Titan πρώτης γενιάς και όλα τα προβλήματα αίρονται. Εξάλλου, τα dual Xeon συστήματα του 1366 έχουν επεξεργαστές που είναι πολύ χαμηλά χρονισμένοι και σε συνδυασμό με τα θέματα scaling και parallel efficiency που έχουν τα προγράμματα αυτά σε πολλούς πυρήνες υποπτεύομαι πως δεν τους δίνουν κάποια υπεροχή έναντι μοντέρνων συστημάτων με επεξεργαστές νεώτερης αρχιτεκτονικής και μεγαλύτερων συχνοτήτων, ακόμα και αν αυτοί έχουν λιγότερους πυρήνες. 

 

 

Ψαξε ψαξε ολο και περισσοτερα θεματα ανακαλυπτω....

 

Βλεπω πχ στα requirements για τo Adobe Premiere που λεγαμε χτες.....και βλεπω τις καρτες γραφικων που ειναι στην λιστα και δεν βλεπω καμια της σειρας 900....

 

Δεν εχει ανανεωθει η λιστα ? Αν και μου φαινεται περιεργο μιας και οι καρτες της σειρας Quadro M(4000,5000,6000) που ειναι στην λιστα αυτη ειναι νεωτερες της σειρας 900 αν και βασισμενες στα τσιπακια των 900ρηδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει και δυο Molex ελευθερα εκτος των δυο 6pins.

 

Ουτε απο εκει θα μπορουσα να δωσω ? Καποιοι ανταπτορες απο 6 σε 8 Pins δεν θα βοηθουσαν ? 

 

Μπορείς να προσπαθήσεις, απλά εγώ δεν θα το έκανα γιατί δεν ξέρω το συγκεκριμένο psu πώς ακριβώς είναι φτιαγμένο. Έχει ένα μεγάλο single 12V rail, ή πολλαπλά; Τα καλώδιά του αντέχουν; Έτυχε και περίπτωση σε κάποιο forum θυμάμαι, που κάηκαν οι connectors από molex σε pcie. Οι αντάπτορες από 6 σε 8 pins ίσως έχουν κάποιες πιθανότητες. 

 

Ψαξε ψαξε ολο και περισσοτερα θεματα ανακαλυπτω....

 

Βλεπω πχ στα requirements για τo Adobe Premiere που λεγαμε χτες.....και βλεπω τις καρτες γραφικων που ειναι στην λιστα και δεν βλεπω καμια της σειρας 900....

 

Δεν εχει ανανεωθει η λιστα ? Αν και μου φαινεται περιεργο μιας και οι καρτες της σειρας Quadro M(4000,5000,6000) που ειναι στην λιστα αυτη ειναι νεωτερες της σειρας 900 αν και βασισμενες στα τσιπακια των 900ρηδων.

 

Μη σε ανησυχεί αυτό. Δουλεύουν κανονικά οι κάρτες αυτές και ας μην υποστηρίζονται επίσημα. Ακόμα και αν δεν την "δεί" το πρόγραμμα, υπάρχει τρόπος να το κάνεις να την δεί. Κάνε μια απλή αναζήτηση και θα βρείς πολλές απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μπορείς να προσπαθήσεις, απλά εγώ δεν θα το έκανα γιατί δεν ξέρω το συγκεκριμένο psu πώς ακριβώς είναι φτιαγμένο. Έχει ένα μεγάλο single 12V rail, ή πολλαπλά; 

 

 

 

Boηθουν αυτα τα specs ?

 

Eπισης σελιδα 21

 

Ο μονος που βρηκα να εχει αναλογη εμπειρια ειναι αυτος εδω. αλλα με το μεγαλυτερο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eπισης σελιδα 21

 

Ωραία, εδώ είναι η απάντηση που ήθελα. Έχει πολλαπλά rails με 18Α δυνατότητα έκαστο και συνδυαστικά μέχρι 70Α. Νομίζω τελικά ότι μπορεί να την σηκώσει την κάρτα. Αρκεί να κάνεις αυτό που σου είπα στο προηγούμενο post και που έκανε και ο τύπος στο tom's 

 

Οι αντάπτορες από 6 σε 8 pins ίσως έχουν κάποιες πιθανότητες. 

 

Μπορείς να πάρεις δύο αντάπτορες από 6 σε 8 pins και να δοκιμάσεις. Πάντα με επιφύλαξη γιατί η άνιση φόρτιση των γραμμών μπορεί να έχει θέματα. 

 

Όπως και να έχει, ακόμα και αν δουλέψει, θεωρώ αταίριαστα τα κομμάτια του συστήματός σου σαν σύνολο. Θα έχεις διάφορα "μπουκάλια" που θα σε δυσκολέψουν κάπως σε αυτά που θέλεις. 

 

Καλή επιτυχία, πάντως!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είναι custom οπότε αλλαγές δεν παίζουν. Ποιο από τα 2 εχεις? Το 850W ή το 1110W? Κάθε 12V Rail έχει 18Α. Αντάπτορα Molex σε PCI-E δεν συστήνω διότι δεν αντέχουν. Θα βάλεις 2 αντάπτορες 6 to 8 pin και θα είσαι εντάξει. Τα 2 έξτρα pins είναι γειώσεις. Στο παρακάτω link θα δεις ότι το έχουν κάνει ήδη με 980ti και δεν είχαν θέμα. Επίσης απο λίγο που το έψαξα στο Google βρήκα αναφορές και με Titan Black που έχει το ίδιο Power Consumption με την 980Ti. Γενικά δεν νομίζω να έχεις θέμα, αρκεί να φοράς το 1110W PSU...

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2729550/z800-workstation-gtx-980.html#17434650

 

post-127874-0-22306200-1459537177_thumb.jpg

 

post-127874-0-34498400-1459537189_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και για μελλοντική (απο τη φαίνεται πολύ μελλοντική τελικα γιατι σκέφτομαι εδω και 2 χρόνια αυτό το πράγμα ) αλλαγή σε intel και micro μητρική για ένα κουτί που μαρέσει πάρα πολύ (corsair obsidian 350D) , οπότε ίσως μαζέψω να παω σε 960 

Τελικά αποφάσισα σίγουρα να μαζέψω για msi gtx 960 4g , οι καινούργιες 1060 πότε θα βγουν ; Γιατί σκέφτομαι ίσως να περιμένω αυτές εαν κυμαίνονται στα 200-230 στα 4gb 

Τώρα στρατόπεδο amd έχω απογοητευτεί λίγο και από 2 πολύ καλα laptop που έχουν πάνω amd (r9 m270x,εαν θυμάμαι καλά ) ,αλλά πρόκειται να δούμε κάτι καλό στα κοντά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα σίγουρα να μαζέψω για msi gtx 960 4g , οι καινούργιες 1060 πότε θα βγουν ; Γιατί σκέφτομαι ίσως να περιμένω αυτές εαν κυμαίνονται στα 200-230 στα 4gb 

Τώρα στρατόπεδο amd έχω απογοητευτεί λίγο και από 2 πολύ καλα laptop που έχουν πάνω amd (r9 m270x,εαν θυμάμαι καλά ) ,αλλά πρόκειται να δούμε κάτι καλό στα κοντά ; 

 

Στα λεφτά της gtx 960, η r9 380 4gb είναι καλύτερη επιλογή αφού προσφέρει καλύτερες επιδόσεις.Βλέπω cpu έχεις phenom ii x4 965...

Τι psu έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ωραία, εδώ είναι η απάντηση που ήθελα. Έχει πολλαπλά rails με 18Α δυνατότητα έκαστο και συνδυαστικά μέχρι 70Α. Νομίζω τελικά ότι μπορεί να την σηκώσει την κάρτα. Αρκεί να κάνεις αυτό που σου είπα στο προηγούμενο post και που έκανε και ο τύπος στο tom's 

 

 

Μπορείς να πάρεις δύο αντάπτορες από 6 σε 8 pins και να δοκιμάσεις. Πάντα με επιφύλαξη γιατί η άνιση φόρτιση των γραμμών μπορεί να έχει θέματα. 

 

Όπως και να έχει, ακόμα και αν δουλέψει, θεωρώ αταίριαστα τα κομμάτια του συστήματός σου σαν σύνολο. Θα έχεις διάφορα "μπουκάλια" που θα σε δυσκολέψουν κάπως σε αυτά που θέλεις. 

 

Καλή επιτυχία, πάντως!  :-)

 

 

 

Και το 850w υπολογιζεις να αντεχει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά της gtx 960, η r9 380 4gb είναι καλύτερη επιλογή αφού προσφέρει καλύτερες επιδόσεις.Βλέπω cpu έχεις phenom ii x4 965...

Τι psu έχεις?

Μια 750 κινεζια,δεν ξερω εαν αντέχει και την 380

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα μου νταξει αυτη τι στιγμη το μονο καλο που εχει εκναι ο σκληρος :P ,το θεμα να μην παρει κανα σπιτι φωτιά και στα 5 χρονια που το χω τωρα και με 3-4 χρόνια χρήση δεν νομίζω να γινει τίποτα.

Ομως μετατην καρτα εχω σκοπο να το αλλάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα μου νταξει αυτη τι στιγμη το μονο καλο που εχει εκναι ο σκληρος :P ,το θεμα να μην παρει κανα σπιτι φωτιά και στα 5 χρονια που το χω τωρα και με 3-4 χρόνια χρήση δεν νομίζω να γινει τίποτα.

Ομως μετατην καρτα εχω σκοπο να το αλλάξω

 

Σε κινέζο δεν θα εμπιστευόμουν ούτε κάρτα των 100ευρώ, όχι των 200+ ευρώ.Συμφωνώ με ότι σου είπε ο bonorov παραπάνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...