Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έχεις θέμα συμβατότητας με την μητρική. Το θέμα ωστόσο είναι γιατί δεν στήνεις ένα κανονικό desktop σύστημα μιας και μια 980Ti δεν είναι ακριβώς υλικό που αντιστοιχεί σε περιορισμένο budget. Τέλος άσχετα με το πόσα Watt υποστηρίζει το τροφοδοτικό, πρωταρχικό σου μέλημα θα πρέπει να είναι αν αυτό παρέχει αρκετό ρεύμα από τα 12V rails ασχέτως συνδεσμολογίας. Προσπάθησα να βρω προδιαγραφές τροφοδοτικού από τα specsheets της ΗP αλλά η παραπομπή δεν βγαίνει σε ενεργή σελίδα. Δεδομένου ότι για την Tesla 2050 ζητάει το 1100W τροφοδοτικό τους (οποία έχει μικρότερο TDP από την 980Ti) καλό θα είναι να το διευκρινήσεις αν γίνεται για να μην έχεις πρωταρχικά πρόβλημα τροφοδοσίας.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το σύστημα αυτό, αλλά ίσως να μην σου χρειάζεται οπωσδήποτε μια 980Ti και να κάνεις εξίσου καλή δουλειά με μια αρκετά φθηνότερη GTX970 ή και GTX960/4GB που σίγουρα δεν θα έχεις με αυτές και το πρόβλημα κατανάλωσης τροφοδοτικού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω ότι φτάνει το Amperage http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c01720139&sp4ts.oid=3718645

Μια τέτοια κάρτα γενικώς χαραμίζεται σε ένα σύστημα 7ετίας από πολλές απόψεις. 

 

Y/Γ Απορία: Γιατί χρειάζονται 6gb Vram απαραίτητα; Ποιά είναι η χρήση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6gb χρειαζονται γιατι τα καινουργια software media και editing ζητουν πολλη μνημη στην GPU. Μηχανηματα με 4GB και αρχιζουν και εχουν θεματακια...για αυτο και ολες οι quadro ειναι υπερφορτωμενες με μνημη σε σχεση με τα αντιστοιχα των chip τους παιχνιδοκαρτα.

 

Για αυτο και παω στην 980ti μιας και δεν εχω δει καμια 970ti εως τωρα με μνημη πανω απο 4gb.

 

Αλλιως θα πηγαινα πχ και στην quadro M4000 που ειναι οκ με το ρευμα της εχει 8gb μνημη και ας εχει το τσιπακι της 970.

 

Για την χρυση τομη κοστους και μνημης με αλλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη και να έβρισκες τροφοδοτικό 1100 για το συγκεκριμένο workstation της HP, φοβάμαι ότι και για αυτό το κόστος δεν θα είναι μικρό. Σε κάθε αντίθετη περίπτωση και εφόσον δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα με τους οδηγούς των Radeon για το λογισμικό που χειρίζεσαι, θα μπορούσες να σκεφτείς και κάτι τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6gb χρειαζονται γιατι τα καινουργια software media και editing ζητουν πολλη μνημη στην GPU. Μηχανηματα με 4GB και αρχιζουν και εχουν θεματακια...για αυτο και ολες οι quadro ειναι υπερφορτωμενες με μνημη σε σχεση με τα αντιστοιχα των chip τους παιχνιδοκαρτα.

 

Μπορείς να είσαι λίγο πιό συγκεκριμένος με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς και τί αρχεία επεξεργάζεσαι; Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να ανησυχείς άδικα για το θέμα της Vram. Επίσης, οι Quadro δεν έχουν καμία ιδιαίτερη χρησιμότητα σε αυτόν τον τομέα, εκτός αν μιλάμε για 30-bit color και 10bit οθόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sapphire ειναι εταρεια που παντα κοιταζω τα προιοντα της πρωτα απο ολα αλλα για την περιπτωση μου αν δεν ειναι Nvidia δεν παιζει.

 

Ετσι εχουν φτιαχτει τα software δυστηχως. Αποκλειστικα Nvidia..

 

Moνον θεμα voltage βλεπετε εσεις ? Το θεμα του BIOS δεν φαινεται πιθανον να προβληματισει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και μπορεί να πέσεις σε ασυμβατότητα. Συμβαίνουν αυτά. Πέρα από το Legacy BIOS, oι εταιρείες μητρικών σταματούν γενικά τα updates στο BIOS μετά από 2-3 χρόνια (και πολλά λέω). Οπότε, υπάρχει περίπτωση να δείς θέματα ούτως ή άλλως.

 

Και για το τροφοδοτικό διατηρώ πολλές επιφυλάξεις, γιατί είναι και παλιό συν τοις άλλοις και γύρευε τί ζόρι έχει φάει 6-7 χρόνια που χρησιμοποιείται. Έχω αμφιβολίες και για το output current σε ένα τόσο παλιό psu. Η 980Ti θέλει περίπου 21Α (dc) μόνη της.

 

Έχω μια αρχή να μη παντρεύω παλιά κομμάτια με καινούργια. Μιλάμε για 2-3 γενιές διαφορά στο hardware και 1-2 στα πρωτόκολλα. Κάτι μπορεί να στραβώσει.

 

Δεν μας λες δυστυχώς ποιό software χρησιμοποιείς και θέλεις αποκλειστικά Nvidia. Να υποθέσω Premiere Pro (Mercury Engine); Αν ναι, το θέμα της vram θα σε ανησυχήσει μόνο αν μιλάς για video με μεγάλες αναλύσεις και φορτωμένο timeline με φίλτρα, εφέ κ.λπ. ή αν κάνεις παράλληλα χρήση και άλλης εφαρμογής που τρώει vram. Θεωρώ ότι με 3-4gb vram θα είσαι καλυμμένος στις περισσότερες περιπτώσεις, σε αυτά που κάνει ένας μέσος χρήστης δηλαδή.

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Davinci resolve studio ειναι ενα προγραμμα που απαιτει οσο αναπτυσεται πολυ μεγαλη μνημη εκ μερους της GPU.

Αλλα πολυ σωστα σκεφθηκες και για το adobe premiere pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχετε όντως δει 980ti να μην παίζει σε παλιά BIOS ? Και να απαιτεί υποχρεωτικά UEFI?

Δε θυμάμαι τέτοιο case

 

Δεν έχει άδικο ο pnick σε τόσο παλιότερα μηχανήματα μπορεί να πέσεις σε ασυμβατότητες. Αλλά και πάλι το τροφοδοτικό μου δημιουργεί και εμένα μεγάλες επιφυλάξεις. ΄Οπως προείπα στις επιλογές GPU που δίνει η HP προτείνει 1100W PSU για Tesla 2050 που έχει TDP 238W ενώ για την 980Ti δίνει η NV 250W που δεν είναι καν TDP με την ίδια έννοια της Tesla και πάντα φυσικά η 980ti να χρονίζει μόνο στα 1000 για τον πυρήνα ;) Η πιο ταπεινή 980Ti που κυκλοφορεί στο εμπόριο ξεκινάει με χρονισμό 1100MHz.

To Davinci resolve studio ειναι ενα προγραμμα που απαιτει οσο αναπτυσεται πολυ μεγαλη μνημη εκ μερους της GPU.

Αλλα πολυ σωστα σκεφθηκες και για το adobe premiere pro.

 

Kατάλαβα. Θα σου έλεγα να ψάξεις μήπως μπορείς να βρεις 1100 τροφοδοτικό για το μηχάνημά σου εάν η 980ti αποτελεί για σένα μονόδρομος. Εάν ναι τότε επέλεξε μια 980ti με τον χαμηλότερο δυνατό χρονισμό. Αποφεύγω να προτείνω στους χρήστες να περιμένουν, αλλά ίσως στην περίπτωσή σου τελικά να αξίζει τον κόπο να περιμένεις την καινούργια φουρνιά καρτών προς το φθινόπωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Davinci δεν γνώριζα. Είδα τα recommended specs και κατάλαβα ότι βασίζεται πολύ στην gpu. Vram πάνω από 4gb χρειάζεται όπως περίπου υποψιαζόμουνα για 4Κ video. Για συνήθεις χρήσεις τα 4 επαρκούν. Έτσι περίπου είναι και στο PP.

 

Ούτως ή άλλως το να επενδύσει κανείς τόσα πολλά για κάρτα που θα μπεί σε σύστημα τόσο παλιό, με pcie gen 2.0, sata 2, usb 2.0 κ.ο.κ., για μένα είναι ανούσιο. Στην θέση σου ΝΑΘΑΝ, ειδικά αν τα video που με απασχολούσαν είναι κυρίως 1080p, θα πήγαινα σε μια μεταχειρισμένη 780 με 220-240€ ή μια Titan 6gb με 300-350€ αν ήθελα και παραπάνω Vram οπωσδήποτε. Τις θεωρώ πολύ πιό ισορροπημένες επιλογές για τόσο παλιό σύστημα. Και πάλι με το ερωτηματικό του αν θα παίξουν λόγω μητρικής και psu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω pnick.

 

Mετα τις αμφιβολιες σας κυριως για την ικανοτητα τροφοδοσιας αρχισα να κοιταζω εναλλακτικες.

 

Η Τitan (η προηγουμενη της X με τα 6gb) ειναι μια ιδεα. Κυκλοφορει ακομα καινουργια ή μονο μτχ  ? Επισης και εκεινη δεν ειχε τρελλες απαιτησεις τροφοδοσιας ? 

 

Η 780ti θαναι ενας συμβιβασμος αλλα δεν την αποκλειω.Maximum 4gb δεν ειναι ολες τους ? 

 

Η quadro Μ4000 (μια καρτα βασισμενη στην 970) ισως ναναι πιο καλη κινηση αν δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας με τον z800.

Απο τροφοδοσια ειναι μια χαρα διαχειρισιμη. Απλα κοστιζειι περισσοτερο και απο την 980ti αλλα με περισσοτερη μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανότητες για ασυμβατότητα είναι ίδιες για κάρτες τις ίδιας γενιάς, απλά όσο πας πιό πίσω από κάρτες λογικό είναι να μειώνονται. 

 

Για το θέμα τις τροφοδοσίας σου είπα ότι έχω αμφιβολίες ούτως ή άλλως και με 780 και Titan. Εξάλλου, το γεγονός ότι το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχει μόνο 6πινα με βάζει από σε υποψίες. Τα 6πινα νομίζω ότι είναι πιστοποιημένα για 75W. Τα 8πινα για 150W, αλλά μπορεί να σφάλω. 

 

Αν δεν κάνω λάθος, βγήκαν και κάποιες 780 με 6gb Vram. 780Ti νομίζω όχι. Μόνο με 3. 

 

Όσο για την αγορά μιας Quadro θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα. Θα δώσεις περισσότερα λεφτά χωρίς να αξιοποιείς τις δυνατότητές τις που αφορούν συγκεκριμένους τομείς, όχι όμως το editing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρά 7 της NVIDIA καίει ποιο πολύ ρεύμα , εγώ θα ρισκαρα με μια 980ΤΙ αφού θεωρώ ότι το ρίσκο είναι μικρότερο του 1%

κάνε μια συνενόηση με το μαγαζί που θα το αγοράσεις , να την δοκιμάσεις και να στην πάρει πίσω με μια μικρή επιβάρυνση την επόμενη ημέρα αν έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι φτάνει το Amperage http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c01720139&sp4ts.oid=3718645

Μια τέτοια κάρτα γενικώς χαραμίζεται σε ένα σύστημα 7ετίας από πολλές απόψεις. 

 

Y/Γ Απορία: Γιατί χρειάζονται 6gb Vram απαραίτητα; Ποιά είναι η χρήση; 

 

 

Χμμμμ δε κατάλαβα που φαίνεται μικρό το τροφοδοτικό 850αρι είναι, στραβομάρα ίσως, νταξ η HP πάντα είναι large στα σενάρια τους, καταλαβένω ότι μπορεί να προτείνουν το 1100 αλλά μια δοκιμή εφόσον έχει μικρό ρίσκο θα ήταν το προτιμότερο.

 

Αρα ας το πάμε από την άλλη πλευρά

Από όσο θυμάμαι η EVGA δίνει τρελή υποστήριξη και μπορεί να αλλάξεις την κάρτα σου σχεδόν κατά το δοκουν,

Επίσης υπάρχει και η υπαναχώρηση εντώς κάποιων ημερών

Άρα καταρχάς στοιχηματίζοντας σε EVGA, μειώνουμε το όποιο ρίσκο

Μιας και πολλοί εδώ μέσα έχετε EVGA , τι λέτε, δεν αξίζει μια δοκιμή με EVGA συγκεκριμένα ?

 

Θα μπορούσα να δανείσω την 290OC μου που πλησιάζει σε κατανάλωση για μια δοκιμή, δεν έχω 980ΤΙ εκτώς και εάν προσφέρεται κάποιος άλλος φίλος με 980ΤΙ από Αθήνα.

 

Όσο παλιό και να είναι το μηχανάκι, οι CPU του είναι αξιοπρεπέστατοι ακόμα και με σημερινά δεδομένα άλλωστε.

Και μιας και πρόκειται για επαγγελματική χρήση, δεν έχουμε το συνήθη απλά ενθουσιώδη gamer, αλλά προφανώς επαγγελματία με budget που προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο, προσπαθώ να βοηθήσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...