Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω κάρτα για να παίζω CS:GO σε 1280x720 αξιοπρεπώς,χωρίς fps drops..τωρα παιζω με τα ενσωματομένα του g3258 Μια χαρα απλα μερικες φορες εχω καποια drops...!! Να πάω σε κάρτα ή με 40-50 να παω σε i3 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάχνω κάρτα για να παίζω CS:GO σε 1280x720 αξιοπρεπώς,χωρίς fps drops..τωρα παιζω με τα ενσωματομένα του g3258 Μια χαρα απλα μερικες φορες εχω καποια drops...!! Να πάω σε κάρτα ή με 40-50 να παω σε i3 ???

O g3258 ειναι μια χαρα cpu.Με μια gtx 960 θα εισαι μια χαρα.Ξεκινας απο εδω:

 

http://www.skroutz.gr/s/7529381/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Windforce-2X-GV-N960WF2-4GD.html

 

Αργοτερα κανεις και ενα oc τον g3258 περνεις και μια καλη ψηκτρα και εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O g3258 ειναι μια χαρα cpu.Με μια gtx 960 θα εισαι μια χαρα.Ξεκινας απο εδω:

 

http://www.skroutz.gr/s/7529381/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Windforce-2X-GV-N960WF2-4GD.html

 

Αργοτερα κανεις και ενα oc τον g3258 περνεις και μια καλη ψηκτρα και εισαι μια χαρα.

Ναιι ξέχασα να αναφέρωωωω...!! Θέλω να την "βγάλω" οσο πιο οικονομικά γίνεταιιι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιι ξέχασα να αναφέρωωωω...!! Θέλω να την "βγάλω" οσο πιο οικονομικά γίνεταιιι!!!!

αμα θεωρεις μια χαρα την ενσωματομενη τοτε παρε μια μεταχειρισμενη 650τι με κανα 50αρι 60αρι μαξ προτιμοτερο με 2γιγα μνημη και θα πεταει το εργαλειο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @panomelene

 

Αν βρεις μεταχ. 7950 σε καλη κατάσταση στα 100 € είναι μια χαρά

 

 

θεωρητικα δεν εχει προβλημα αλλα

4 pin molex = max 40w και 11A οποτε 2 molex για 80w και πανω απο 20A

για pci θελουμε 75w 13-16A. και συνδεσμολογικα να το δω δεν μου φαινεται σωστο.

αυτη ειναι η αποψη μου ετσι δεν συμαινει οτι ειναι 100% σωστη. 

Τί δεν σου φένεται σωστό συνδεσμολογικά ? Το οτι πολλές κάρτες γραφικών εχουν στην συσκευασία τους τέτοιους adapters κάτι σημαίνει. Αν λές οτι το 4pin molex έχει max 11 A τότε μιλάμε για μέγιστη ισχύς 11*12=132W. Βέβαια αμφιβάλω αν μπορεί να δώσει 11 Α αλλά και μέγιστο 7Α να μπορεί να δώσει μιλάμε για 7*12=84W και αυτό μόνo για το ενα 4 pin-molex.Τα 40 W απο που τα έβγαλες ? (η κάρτα χρησιμοποιεί τα 12V οχι τα 5V). To ενα εξάπινο θα θέλει γυρο στα 75W και 6,25Α (τα 13-16 Α που προκύπτουν ?) Οπότε τα 2 molex είναι υπερ αρκετά, θεωρητικά και το ενα molex μπορεί να αρκεί. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο http://www.msystems.gr/index.php?category=3318&product=19267 Τωρα αν το τροφοδοτικό σου δεν την 'παλεύει' είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω... Φίλος με r9 390. Τροφοδοτικό χιλιαρι Με cpu amd phenom II x4 955 3.2 με 12 ραμ τρώει μπουκάλι? Γιατί έβαλε την κάρτα και δεν τραβάει καθόλου μ λέει

 

Δεν έχει σχέση με συμβουλή αναβάθμισης οπότε ανοίγεις ή ανοίγει σχετική ενότητα εδώ στις κάρτες γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιι ξέχασα να αναφέρωωωω...!! Θέλω να την "βγάλω" οσο πιο οικονομικά γίνεταιιι!!!!

Περαν αυτου εαν προκειτε να παιζεις cs go το να πας σε  gtx 960 ειναι σαν να παιρνεις bugatti για να πηγαινεις με 50km/h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν αυτου εαν προκειτε να παιζεις cs go το να πας σε  gtx 960 ειναι σαν να παιρνεις bugatti για να πηγαινεις με 50km/h

Αν ομως βρεις ανοιχτη πιστα τρεχεις 400χλμ ;) Γι αυτον τον λογο μια gtx 960 ειναι μια χαρα για τον φιλο παραπανω για να μπορει να παιξει με ανεση και cs και οτιδοιποτε αλλο στα ιδια επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Με budget περίπου 150 και δίνω και λίγα παραπάνω εαν βρω κάτι καλό ,προτείνετε να πάρω μεταχ η καινούργια 

Πάιζω τα πάντα,όχι κάτι συγκεκριμένο , cpu έχω phenom ii x4 965 

Εάν ξέρετε τίποτα καλό και απο μεταχ και απο καινούργιο πείτε μου 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Με budget περίπου 150 και δίνω και λίγα παραπάνω εαν βρω κάτι καλό ,προτείνετε να πάρω μεταχ η καινούργια 

Πάιζω τα πάντα,όχι κάτι συγκεκριμένο , cpu έχω phenom ii x4 965 

Εάν ξέρετε τίποτα καλό και απο μεταχ και απο καινούργιο πείτε μου 

Ευχαριστώ 

δυσκολη κατηγορια τιμης ... γιατι για καθε 20ε εξτρα που βαζεις μπορεις να παρεις κατι λιγο καλυτερο εως τα 220-230ε

αν θες οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε καινουργια

τοτε δες ακριβως ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις ... η αν περιμενεις και πας στο μαξ στα 230ε

τωρα για μεταχειρισμενο τι να σου πω...ειναι λιγο σχετικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Με budget περίπου 150 και δίνω και λίγα παραπάνω εαν βρω κάτι καλό ,προτείνετε να πάρω μεταχ η καινούργια 

Πάιζω τα πάντα,όχι κάτι συγκεκριμένο , cpu έχω phenom ii x4 965 

Εάν ξέρετε τίποτα καλό και απο μεταχ και απο καινούργιο πείτε μου 

Ευχαριστώ 

Βάση του cpu σου θα έλεγα να μην πάς πάνω απο gtx 950.

Για να μην παρεξυγηθώ,και 960 τρέχει αλλά δεν μπορεί να σου πεί κανείς αν και σε τι παιχνίδι μπορεί να έχεις bottleneck.Οπότε better safe than sorry :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και για μελλοντική (απο τη φαίνεται πολύ μελλοντική τελικα γιατι σκέφτομαι εδω και 2 χρόνια αυτό το πράγμα ) αλλαγή σε intel και micro μητρική για ένα κουτί που μαρέσει πάρα πολύ (corsair obsidian 350D) , οπότε ίσως μαζέψω να παω σε 960 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παρέλαβα πρόσφατα ενα παλαιό workstation το HP Ζ800 με δυο εξαπυρηνους xeon.

 

Αναζητω καρτα γραφικων αποκλειστικα Nvidia και μνημη τουλαχιστον 6GB. Πρωτη επιλογη ειναι μια EVGA 980Ti μιας και οι καρτες Quadro ειναι αρκετα ακριβοτερες.

 

Εχω 2 ερωτηματα : 

 

1) To Ζ800 εχει διαθεσιμες για την καρτα γραφικων 2 καλωδια τροφοδοσιας 6pins pcie σε ξεχωριστες ραγες απο το τροφοδοτικο των 850W.   

      Η συγκεκριμενη καρτα εχει 2 υποδοχες 8pins.  

 

Μπορει να συνδεθει με ανταπτορες απο 6 σε 8 Pins ή πρεπει να επιστρατευθει και κανα molex ?

 

 

2) Το μεγαλυτερο ερωτημα ειναι η συμβατοτητα με το BIOS της μητρικης του  Ζ800. 

 

To HP Z800 λειτουργει με το παλιοτερο LEGACY BIOS  το οποιο δεν μπορει να αναβαθμιστει στο νεωτερο UEFI.

 

Καποιοι στο HP forum υποστηριζουν οτι οι καινουργιες καρτες δεν λειτουργουν με το LEGACY BIOS.

 

Επικοινωνησα με την EVGA και μου εστειλε τα εξης μηνυματα που με εκαναν να αισθανομαι ακομα πιο αβεβαιος .

 

Hello Sir,

Unfortunately the GTX 900 series all require a UEFI BIOS on the motherboard to be compatible.

Please let us know if you have any further questions or concerns.

Regards,
EVGA

 

 

 

Hello,

thank you for your email. We apologise for this misunderstanding. All of our GPU's work fine with BIOS systems. The newer generation ones are also UEFI compatible, as well as BIOS compatible. 

If you have further questions, or require further assistance, please let us know. 

Best regards,

 

 

 

 

Hello,

thank you for your email. We can't comment on the compatibility of the motherboard (you have to contact the motherboard manufacturer for that), just that our GPU'S are compatible with legacy BIOS and UEFI. 

Regards,

 

 

 

 

 

Εχει κανεις εμπειρια τετοιου ειδους ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...