Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To τροφοδοτικό σου είναι κάτω του μετρίου δυστυχώς  http://www.hardocp.com/article/2014/03/18/raidmax_cobra_power_500w_supply_review/ ,άρα άποψή μου ή πας στην gtx960 ή αλλάζεις τροφοδοτικό και κάνεις ότι θέλεις.

 

Υ.Γ Αυτό με τα molex δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικό σου είναι κάτω του μετρίου δυστυχώς  http://www.hardocp.com/article/2014/03/18/raidmax_cobra_power_500w_supply_review/ ,άρα άποψή μου ή πας στην gtx960 ή αλλάζεις τροφοδοτικό και κάνεις ότι θέλεις.

 

Υ.Γ Αυτό με τα molex δεν ισχύει.

ισχυει διαβασα και εγω τα reviews αλλα το βρηκα απο ενα φιλο το psu δεν το αγορασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου προς Θεού,δεν σε κατέκρινα για την επιλογή σου,αυτό ήθελες-μπορούσες να πάρεις αυτό πήρες, εγώ απλά επισήμανα  κάτι για την ποιότητά του και είπα την άποψή μου επί του θέματος,από κει και πέρα εσύ κάνεις ότι νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν ένα τροφοδοτικό έχει θέματα κάτω από φόρτο εργασίας θα το έχει το πρόβλημα είτε του βάλεις μια απαιτητική GPU που φτάνει μέγιστη κατανάλωση τα 150 είτε μια που φτάνει τα 180. Το ανάλογο ρίσκο το παίρνει πάντα ο χρήστης και όχι δεν σώνει τίποτα η περίεργη θεωρία του ισχύει/δεν ισχύει με τα molex.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παρακάτω σύστημα θα ήταν υπερβολή η Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro ή να κοιτάξω τίποτα πιο vfm?δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με games αλλά αμα μου κάτσει να παίξω κάτι να μπορεί χωρίς να είναι η εικόνα ότι να ναι.

 

cpu amd 1100t, 8gb ram, ocz ssd 128, OCZ StealthXstream 2 600W PSU (εδώ μάλλον παίζει θέμα), το κουτί με λίγο ταρζανιά την χωράει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παρακάτω σύστημα θα ήταν υπερβολή η Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro ή να κοιτάξω τίποτα πιο vfm?δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με games αλλά αμα μου κάτσει να παίξω κάτι να μπορεί χωρίς να είναι η εικόνα ότι να ναι.

 

cpu amd 1100t, 8gb ram, ocz ssd 128, OCZ StealthXstream 2 600W PSU (εδώ μάλλον παίζει θέμα), το κουτί με λίγο ταρζανιά την χωράει. 

 

Και ο επεξεργαστής θα αποτελέσει σε σχετικό βαθμό τροχοπέδη και το τροφοδοτικό είναι εκτός των προδιαγραφών του κατασκευαστή.

 

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

 

ή

 

https://www.skroutz.gr/s/7512987/EVGA-GeForce-GTX960-4GB-04G-P4-3967-KR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστή μπορεί να βάλω τον 8350 αργότερα αν δω και ότι δεν τραβάει, το τροφοδοτικό με κολλάει.

 

 

υγ αν και στο site η r9 390 γράφει 375 κατανάλωση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστή μπορεί να βάλω τον 8350 αργότερα αν δω και ότι δεν τραβάει, το τροφοδοτικό με κολλάει.

 

 

υγ αν και στο site η r9 390 γράφει 375 κατανάλωση ενέργειας.

 

Τροφοδοτικο πρεπει να αλλαξεις στο κοντινο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπα.Μου φενεται μπερδευεσαι.750w ενωει οτι ειναι το προτινομενο τροφοδοτικο,δεν καιει η καρτα 750w.Η καρτα ζητημα να καιει 400w και παρα πολλα σου λεω.

 

ναι το είδα έκανα έντιτ, λαλακία έγραψα στην βιασύνη μου :P

 

375w καίει η κάρτα και 125 η cpu, 500 στο σύνολο.κάτι άλλο δεν έχει οπότε δεν έχω θέμα.

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το είδα έκανα έντιτ, λαλακία έγραψα στην βιασύνη μου :P

 

375w καίει η κάρτα και 125 η cpu, 600 στο σύνολο.κάτι άλλο δεν έχει οπότε δεν έχω θέμα.

 

Ελεύθερα. Το ρίσκο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερα. Το ρίσκο δικό σου.

 

τι πιστεύεις θα γίνει?

 

εννοείτε πως θα είναι το ρίσκο δικό μου, αλλά αν πάρω ένα του κιλού που έχει με 45 ευρώ 850w θα είναι καλύτερα?δεν το νομίζω, παίζει να είμαι και χειρότερα από τώρα που έχω ένα αξιοπρεπές και επώνυμο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πιστεύεις θα γίνει?

 

εννοείτε πως θα είναι το ρίσκο δικό μου, αλλά αν πάρω ένα του κιλού που έχει με 45 ευρώ 850w θα είναι καλύτερα?δεν το νομίζω, παίζει να είμαι και χειρότερα από τώρα που έχω ένα αξιοπρεπές και επώνυμο τροφοδοτικό.

Κοιτα το επωνυμο στην χειροτερη θα βγαλει και 630w αν ζοριστει.η κινεζια που ειναι 950w 1)δεν προκειτε να βγαλει 950w 2)ακομα και να βγαλει μακροπροθεσμα θα κανει ζημια σε διαφορα εξαρτιματα(motherboard:μιωνει την διαρκεια ζωης της κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πήρα απόφαση να βάλω και εγώ μια κάρτα μετά απο πόσο καιρό στο σταθερό γιατί με τα laptop δεν την παλεύω (8850Μ έχει ) 

Το pc που θα μπει εχει phenom ii x4 965 , 4 gb ram (θα γίνει 8 οπότε ας πάρουμε βάση το 8 ) και ένα τροφοδοτικό με καψες 750 watt  (ξέρω είναι χάλια μην μου αρχίσετε θέλει αλλαγή :P ξέρω,κάποια στιγμή θα γίνει)

Η κάρτα που έχει τώρα είναι amd hd 6450 ... και την έβγαλα υπερβολικά καλά για τα 50 ευρώ που έδωσα . 

Κοίταγα να δώσω περίπου 100 αντε 100 και ,δεν θα είχα θέμα μεταχειρισμένες και να πω την αλήθεια θα προτιμούσα μεταχ για να είναι πιο δυνατές,μιας και θέλω να κρατήσουν όσο περισσότερο γίνετε , φυσικά είναι μεταχ οπότε μπορεί να χαλάσει πιο εύκολα αλλα τη να κάνουμε οτι δίνεις παίρνεις . 

Θέλω να παίζω τα πάντα έστω και very low (εκτός αυτά που με κόβουν απο cpu ) 

Κάμια 7950 εάν βρω θα κάνει δουλεία λέτε ;;; (ψάχνω να βρω vapor x γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ απο όταν βγήκαν )

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το επωνυμο στην χειροτερη θα βγαλει και 630w αν ζοριστει.η κινεζια που ειναι 950w 1)δεν προκειτε να βγαλει 950w 2)ακομα και να βγαλει μακροπροθεσμα θα κανει ζημια σε διαφορα εξαρτιματα(motherboard:μιωνει την διαρκεια ζωης της κλπ)

 

το ίδιο είπα, καλύτερα να βαλω την κάρτα με το ocz, παρά να βάλω ότι να ναι και να λέει 750, 800, κλπ κλπ

 

όπως ξανα έγραψα, 375 η κάρτα συν 125 η cpu 500, δεν το τερματίζει καν.

 

τεσπα, θα το σκεφτώ.ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...