Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το vfm εξαρτάται απο την εφαρμογή και την χρήση. Για κάποιον που κάνει μονο web browsing και γράφει κείμενα και οι τρεις είναι πεταμένα λεφτά. Δηλαδή σου είναι τόσο πολύ κόπος να γραψεις το συστημά σου και την χρήση που κάνεις ? Τώρα λες εκ τον υστέρον οτι την θέλεις για computing και οχι για games. Δηλαδή εννοείς video/image editing, cad εφαρμογές ? Γράψε το συστημά σου και κυρίως ποιες εφαρμογές 'computing' χρησιμοποιείς (επαγγελματικά ή ερασιτεχνικα) για να σε βοηθήσουν κάποιοι που ασχολούνται με αυτά τα προγράμματα. Τώρα αν θελεις να μιλήσουμε γενικά μπορείς να επιλέξεις οποιες απο τις 3 κάρτες που ανέφερα χωρίς να κάνεις κάποιο μεγάλο λάθος ( για gaming θα πήγαινα σε 950/960)

άνθρωπε, μόλις τώρα (στο προηγούμενο post δηλαδή) εξήγησα ότι δεν έγραψα για το υπόλοιπο σύστημα ακριβώς γιατί ξέρω ήδη ότι δεν επηρρεάζει τις επιδόσεις της κάρτας αφού οι εφαρμογές είναι gpu bound... και αφού το εξήγησα, με ξαναρωτάς γιατί δεν έγραψα για τις εφαρμογές και για το υπόλοιπο σύστημα; μα τώρα μόλις εξήγησα το γιατί

anyway np, απλά το διευκρινίζω γιατί προφανώς κάτι δεν κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες καλησπερα και παλι, λοιπον επειδη ο προυπολογισμος αλλαξε για τον ερχομενο μηνα δε με βλεπω να μπορω να διαθεσω τα 200+ ευρα που θελω για την GtX 960 που λεγαμε σε προηγουμενα ποστ, αν παρω την 950 θα δω ουσιαστικη αλλαγη απο την 7770 που εχω τωρα; για να  σας θυμησω το συστημα μου αποτελειται απο Phenom II 965 BE@ oc 3,7ghz, 14 gb RAM,thermaltake psu 650Watt, επισης στα παιχνιδια που παιζω πολυ καθως και για το λειτουργικο μου εχω ssd samsung evo 128 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα και παλι, λοιπον επειδη ο προυπολογισμος αλλαξε για τον ερχομενο μηνα δε με βλεπω να μπορω να διαθεσω τα 200+ ευρα που θελω για την GtX 960 που λεγαμε σε προηγουμενα ποστ, αν παρω την 950 θα δω ουσιαστικη αλλαγη απο την 7770 που εχω τωρα; για να  σας θυμησω το συστημα μου αποτελειται απο Phenom II 965 BE@ oc 3,7ghz, 14 gb RAM,thermaltake psu 650Watt, επισης στα παιχνιδια που παιζω πολυ καθως και για το λειτουργικο μου εχω ssd samsung evo 128 gb

Θα δεις διαφορα απο την 7770.Η gtx950 με ενα overclock φτανει περιπου την gtx 960 αρα ειναι εξισου μια καλη επιλογη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά που θα δεις είναι μικρή κατα την άποψη μου και δεν αξίζει τα λεφτά.

βέβαια εδώ μπαίνει το υποκειμενικό στοιχείο και εγώ ως "ποιο αυστηρός" δεν σκάω λεφτά για +30 έως +50% καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια. Βεβαία υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες όπως ποια παιχνίδια και σε τι ανάλυση/ρυθμίσεις θέλεις να παίξεις. Στο o/c μην στηρίζεσαι θα πρέπει να πάρεις ακριβή-πριμιουμ NV950 και μετα ίδια λεφτά θα μπορείς να αγοράσεις φθηνή υλοποιηση 960 με την οποία θα έχεις καλύτερες επιδόσεις "άκοπα & εγγυημένα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα η ολη φαση γινεται για το overwatch αυτη τη στιγμη το παιζω σε high settings με 35-55 fps, δλδ με την 950 δεν θα  μπορω να εχω σταθερα 50-60 Frames σε ultra ή σε epic με καποιες υποχωρησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα η ολη φαση γινεται για το overwatch αυτη τη στιγμη το παιζω σε high settings με 35-55 fps, δλδ με την 950 δεν θα  μπορω να εχω σταθερα 50-60 Frames σε ultra ή σε epic με καποιες υποχωρησεις?

40-50 epic ... 50-70 ultra...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα η ολη φαση γινεται για το overwatch αυτη τη στιγμη το παιζω σε high settings με 35-55 fps, δλδ με την 950 δεν θα μπορω να εχω σταθερα 50-60 Frames σε ultra ή σε epic με καποιες υποχωρησεις?

Ναι λογικά ένα 50αρι με κάποιες υποχωρησεις θα το έχεις.Μια χαρά κάρτα είναι η 950 για τα χρήματα της.Go for it.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνθρωπε, μόλις τώρα (στο προηγούμενο post δηλαδή) εξήγησα ότι δεν έγραψα για το υπόλοιπο σύστημα ακριβώς γιατί ξέρω ήδη ότι δεν επηρρεάζει τις επιδόσεις της κάρτας αφού οι εφαρμογές είναι gpu bound... και αφού το εξήγησα, με ξαναρωτάς γιατί δεν έγραψα για τις εφαρμογές και για το υπόλοιπο σύστημα; μα τώρα μόλις εξήγησα το γιατί

anyway np, απλά το διευκρινίζω γιατί προφανώς κάτι δεν κατάλαβες

Εντάξει δεν ήξερα οτι το ήξερες. Αν είναι τόσο gpu bound οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς πάρε την καλύτερη κάρτα που μπορείς δηλαδή την 960, αξίζει τα λεφτά της. Φαντάζομαι οτι τις amd τις έχεις αποκλείσει γιατί οι nvidia κάρτες είναι πιο κατάλληλες για τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

 

Bασικα η ολη φαση γινεται για το overwatch αυτη τη στιγμη το παιζω σε high settings με 35-55 fps, δλδ με την 950 δεν θα  μπορω να εχω σταθερα 50-60 Frames σε ultra ή σε epic με καποιες υποχωρησεις?

Δεν το εχω παίξει το παιχνίδι αλλά 60 fps σταθερά σε ultra settings λίγο δύσκολα θα έλεγα. Ειδικά σε μαχες ή οταν υπάρχει συνοστισμός λογικά θα έχεις fps drops. Ωστόσο θα δεις αρκετή διαφορά σε σχέση με την 7770 πάνω απο 60%. Δες και εδώ κάποιες μετρίσεις με δυνατό ομως επεξεργαστή i7 (αν και δεν θεωρείται το παιχνίδι cpu bound περίμενε κάπως λιγότερα fps) http://www.gamersnexus.net/game-bench/2200-overwatch-gpu-benchmark-and-fps-tests

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU  850w toughpower

Motherboard gigabyte p67a-d3-b3

CPU intel core i7 2600 3.4ghz

RAM 2x4gb ddr3

GPU amd radeon hd 6850

ΟS win 10

καλησπέρα
σύμφωνα με τα παραπάνω πείτε μου μια καλή κάρτα γραφικών που να αποδίδει καλά με το όλο σύστημα .διαθέσιμα 200-250Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU  850w toughpower

Motherboard gigabyte p67a-d3-b3

CPU intel core i7 2600 3.4ghz

RAM 2x4gb ddr3

GPU amd radeon hd 6850

ΟS win 10

καλησπέρα

σύμφωνα με τα παραπάνω πείτε μου μια καλή κάρτα γραφικών που να αποδίδει καλά με το όλο σύστημα .διαθέσιμα 200-250Ε

Πράσινος : GTX 960 4GB

Κόκκινος : R9 380 4GB

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU  850w toughpower

Motherboard gigabyte p67a-d3-b3

CPU intel core i7 2600 3.4ghz

RAM 2x4gb ddr3

GPU amd radeon hd 6850

ΟS win 10

καλησπέρα

σύμφωνα με τα παραπάνω πείτε μου μια καλή κάρτα γραφικών που να αποδίδει καλά με το όλο σύστημα .διαθέσιμα 200-250Ε

Στα 250 ευρω καλυτερη επιλογη ειναι η 380x απο ολες.Εχεις ενα 10% performance boost απο 380 και 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU  850w toughpower

Motherboard gigabyte p67a-d3-b3

CPU intel core i7 2600 3.4ghz

RAM 2x4gb ddr3

GPU amd radeon hd 6850

ΟS win 10

καλησπέρα

σύμφωνα με τα παραπάνω πείτε μου μια καλή κάρτα γραφικών που να αποδίδει καλά με το όλο σύστημα .διαθέσιμα 200-250Ε

1) https://www.skroutz.gr/s/7934939/Sapphire-Radeon-R9-380X-4GB-11250-01-20G.html#reviews

2) https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

3) https://www.skroutz.gr/s/7512987/EVGA-GeForce-GTX960-4GB-04G-P4-3967-KR.html

4)https://www.skroutz.gr/s/7529381/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Windforce-2X-GV-N960WF2-4GD.html

 

Η πρώτη νομίζω οτι είναι και η καλύτερη επιλογή, αφού εχεις δυνατό τροφοδοτικό.

Από εκεί και πέρα 380 αποδίδει καλύτερα από την αντίστοιχη 960. τέλος σου γράφω τις καλύτερες υλοποιήσεις της 960 σε σχέση με το κόστος τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...