Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι απαραίτητα.Αυτο που λες ισχύει κυρίως στα απαιτητικά παιχνίδια.Υπαρχουν και games που δεν εκμετάλλευονται 100% το hardware και δεν τερματίζει το usage ούτε στην κάρτα ούτε στον επεξεργαστή.Σε αυτή την περίπτωση βλέπουμε low usage του hardware όχι λόγω bottleneck αλλά λόγω κακού optimize των games.

αλλο καρτα αλλο επεξεργαστης...η καρτα χωρις vsync πρεπει να δουλευει 99% κολλημενη και ας βγαλει και 1000 fps αν ειναι τοσο χαλια το παιχνιδι ας πουμε...αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι υπηρχαν καποια παιχνιδια παλαιοτερα που ειχαν ενα τετοιο θεμα που λες αλλα ηταν ελαχιστα..σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι αυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

* Case (Κουτί):bitfenix neos

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):350w

* Motherboard (Μητρική):asrock h97 anniversary

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i5 5gen 3.2ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος):2x4gb

* GPU (Κάρτα γραφικών):None

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Tv Phillips

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 10

 

Θέλω μια κάρτα γραφικών η οποία να αποδίδει ίδια με το ps4 η ακόμα καλύτερα. Προφανώς κάτι vfm η οικονομικό.Αυτη;http://www.e-shop.gr/vga-gainward-3088-geforce-gtx750-ti-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.512850 Έχει 115Ε στο newsletter του eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί):bitfenix neos

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):350w

* Motherboard (Μητρική):asrock h97 anniversary

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i5 5gen 3.2ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος):2x4gb

* GPU (Κάρτα γραφικών):None

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Tv Phillips

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 10

 

Θέλω μια κάρτα γραφικών η οποία να αποδίδει ίδια με το ps4 η ακόμα καλύτερα. Προφανώς κάτι vfm η οικονομικό.Αυτη;http://www.e-shop.gr/vga-gainward-3088-geforce-gtx750-ti-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.512850 Έχει 115Ε στο newsletter του eshop

κοιτα εγω 750τι καινουργια πλεον δε θα επερνα ... στη χειροτερη η θα επερνα μια 960 4gb

η αλλιως μια μεταχειρισμενη 650τι 750τι 2gb η και καλυτερη ακομα π.χ 760 αναλογως την τιμη κλπ

τωρα τι να πω .. αναλογως τα οικονομικα σου...

απο εκει και περα με αυτο το τροφοδοτικο πανω απο 750τι δε θα προτεινα με τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο καρτα αλλο επεξεργαστης...η καρτα χωρις vsync πρεπει να δουλευει 99% κολλημενη και ας βγαλει και 1000 fps αν ειναι τοσο χαλια το παιχνιδι ας πουμε...αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι υπηρχαν καποια παιχνιδια παλαιοτερα που ειχαν ενα τετοιο θεμα που λες αλλα ηταν ελαχιστα..σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι αυτος...

Για παιξε heroes of the storm και θα καταλαβεις τι λεω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα value for money mini κατάλογο από 100 έως 250 ευρώ για nvidia;

(ελπίζω να μην είναι κόπος, πόσες να βγαίνουν, δυο, τρεις κάρτες; )

δεν χρειάζεται λεπτομέρεια και διαφωνίες, πολύ χοντρικά

γενικά, αξίζει να πάρεις μια κάρτα 100-130 ευρώ ή θα πάρεις ξινά σταφύλια εντελώς οπότε πρέπει να πας παραπάνω;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα value for money mini κατάλογο από 100 έως 250 ευρώ για nvidia;

(ελπίζω να μην είναι κόπος, πόσες να βγαίνουν, δυο, τρεις κάρτες; )

δεν χρειάζεται λεπτομέρεια και διαφωνίες, πολύ χοντρικά

γενικά, αξίζει να πάρεις μια κάρτα 100-130 ευρώ ή θα πάρεις ξινά σταφύλια εντελώς οπότε πρέπει να πας παραπάνω;

ευχαριστώ

 

Aν θέλεις συμβουλή για αναβάθμιση έχει καλώς. Για αυτό που ζητάς τουλάχιστον σε αυτή την ενότητα σαφώς και όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα, θα θελα να ακουσω προτασεις για καρτες γραφικων γυρω στα 200ευρω, μιας και η παλια 7770 που εχω δεν μου δινει τα fps στη λεπτομερεια που θελω, το συστημα μου ειναι PhenomIIx4 3,4ghz BE 14GB RAM ddr3 με μια μητρικη της ASUS σχετικα παλια και αυτη (το μοντελο μου διαφευγει)ολα αυτα σε windows 10. 


Περιμενω τις προτασεις σας


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θέλεις συμβουλή για αναβάθμιση έχει καλώς. Για αυτό που ζητάς τουλάχιστον σε αυτή την ενότητα σαφώς και όχι. 

τι άλλο θα μπορούσα να θέλω; υποβάθμιση; έχει κάποια ουσιαστική διαφορά αυτό που ζήτησα από αυτό που ζητάει ο φίλος πιο πάνω που θέλει να ακούσει προτάσεις γύρω στα 200 ευρώ; δεν καταλαβαίνω τι λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδες καλησπερα, θα θελα να ακουσω προτασεις για καρτες γραφικων γυρω στα 200ευρω, μιας και η παλια 7770 που εχω δεν μου δινει τα fps στη λεπτομερεια που θελω, το συστημα μου ειναι PhenomIIx4 3,4ghz BE 14GB RAM ddr3 με μια μητρικη της ASUS σχετικα παλια και αυτη (το μοντελο μου διαφευγει)ολα αυτα σε windows 10. 

Περιμενω τις προτασεις σας

 

 

psu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδες καλησπερα, θα θελα να ακουσω προτασεις για καρτες γραφικων γυρω στα 200ευρω, μιας και η παλια 7770 που εχω δεν μου δινει τα fps στη λεπτομερεια που θελω, το συστημα μου ειναι PhenomIIx4 3,4ghz BE 14GB RAM ddr3 με μια μητρικη της ASUS σχετικα παλια και αυτη (το μοντελο μου διαφευγει)ολα αυτα σε windows 10. 

Περιμενω τις προτασεις σας

 

https://www.skroutz.gr/s/7512987/EVGA-GeForce-GTX960-4GB-04G-P4-3967-KR.html

Με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό 500 W είσαι μια χαρα.

 

μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα value for money mini κατάλογο από 100 έως 250 ευρώ για nvidia;

(ελπίζω να μην είναι κόπος, πόσες να βγαίνουν, δυο, τρεις κάρτες; )

δεν χρειάζεται λεπτομέρεια και διαφωνίες, πολύ χοντρικά

γενικά, αξίζει να πάρεις μια κάρτα 100-130 ευρώ ή θα πάρεις ξινά σταφύλια εντελώς οπότε πρέπει να πας παραπάνω;

ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/7529283/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Windforce-2X-GV-N75TOC2-2GI.html

https://www.skroutz.gr/s/7388178/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950WF2OC-2GD.html

https://www.skroutz.gr/s/7512987/EVGA-GeForce-GTX960-4GB-04G-P4-3967-KR.html

Δεν θα έλεγα οτι κάποια απο τις παραπάνω είναι τοσο πολύ πιο vfm σε σχέση με τις άλλες, ότι πληρώνεις παίρνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Πάντως η 750ti είναι το ελάχιστο για gaming πλέον ενώ αν παίζεις βαριά παιχνίδια ή θέλεις να την κρατήσεις περισσότερο χρόνο την κάρτα θα έλαγα οτι το ελάχιστο είναι η 960 4gb. Επίσης η διαφορά σε απόδοση ανάμεσα στην 950 και την 750ti θα έλεγα οτι είναι μεγαλύτερη απο οτι ανάμεσα στην 960 και την 950 στις περισσότερες περιπτώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδες καλησπερα, θα θελα να ακουσω προτασεις για καρτες γραφικων γυρω στα 200ευρω, μιας και η παλια 7770 που εχω δεν μου δινει τα fps στη λεπτομερεια που θελω, το συστημα μου ειναι PhenomIIx4 3,4ghz BE 14GB RAM ddr3 με μια μητρικη της ASUS σχετικα παλια και αυτη (το μοντελο μου διαφευγει)ολα αυτα σε windows 10. 

Περιμενω τις προτασεις σας

 

Γιατί single channel... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα οτι δουλευει σε single channel, υποθετω ειναι λιγο αργα για δακρυα τωρα


φιλε Thor καλη αυτη που εδειξες, ειχα δει μια R9 380Της sapphire στα ιδια λεφτα, ποια ειναι πιο καλη λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα οτι δουλευει σε single channel, υποθετω ειναι λιγο αργα για δακρυα τωρα

φιλε Thor καλη αυτη που εδειξες, ειχα δει μια R9 380Της sapphire στα ιδια λεφτα, ποια ειναι πιο καλη λετε?

Αυτήν λες https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

Γενικά η R9 380 είναι λίγο πιο δυνατή αλλά καποιοι ισχυρίζονται οτι οι nvidia κάρτες αποδίδουν λιγο καλύτερα (μάλλον λογο drivers) με πιο αδύναμους επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...