Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως την δικια μου 960 Gigabyte G1 4GB, 6μηνων με 2.5 χρονια υπολοιπο εγγυησης την εδωσα 200

Εξαρτάται απο την εκδοση της κάρτας και το πόσο κοστίζει καινούρια. H G1 κοστίζει αυτή την στιγμή 250 ευρώ.

 

Οσον αφορα το Bottleneck στην Ελλαδα απο οτι φαινεται εχει αλλη εννοια απο οτι στον υπολοιπο κοσμο.

Γιατί το λες αυτό ? Το Bottleneck είναι πολύ γενική έννοια και εξαρτάται και απο την εφαρμογή. Η συγκεκριμένη ενότητα επειδή είναι για 'αναβάθμιση κάρτας γραφικών' μας ενδιαφέρει να μην υπάρχει κάποιο υποσύστημα (κυρίως ο επεξεργαστής) που να δημιουργεί σημαντικό bottlenceck στην απόδοση/ταχύτητα της κάρτας γραφικών κυρίως στα games όπως σωστά εξήγησε ο φίλος πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,


 


Η σύνθεση μου είναι η εξής:


  1. GPU: AMD Radeon HD 7850 -> AMD R9 390
  2. CPU: Intel i5-3450
  3. PSU: CORSAIR TX650
  4. MOBO: Gigabyte GA-H77-D3H
  5. Monitor: Dell U2312HM
  6. RAM: KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT
  7. Κάποιον SSD ~240GB

 


Θέλω να αναβαθμίσω την Κάρτα γραφικών μου και σκέφτομαι AMD R9 390


 


Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση? Το σύστημα μου θα υποστηρίξει την κάρτα γραφικών? Θα χρειαστώ μήπως νέο τροφοδοτικό? (Έχω την εντύπωση πως δέν έχει μεγάλη κατανάλωση σαν κάρτα)


 


Οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε καλοδεχούμενη!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Η σύνθεση μου είναι η εξής:

  • GPU: AMD Radeon HD 7850 -> AMD R9 390
  • CPU: Intel i5-3450
  • PSU: CORSAIR TX650
  • MOBO: Gigabyte GA-H77-D3H
  • Monitor: Dell U2312HM
  • RAM: KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT
  • Κάποιον SSD ~240GB

Θέλω να αναβαθμίσω την Κάρτα γραφικών μου και σκέφτομαι AMD R9 390

Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση? Το σύστημα μου θα υποστηρίξει την κάρτα γραφικών? Θα χρειαστώ μήπως νέο τροφοδοτικό? (Έχω την εντύπωση πως δέν έχει μεγάλη κατανάλωση σαν κάρτα)

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε καλοδεχούμενη!

Μια χαρά είναι και το σύστημα και το τροφοδοτικό αρκεί να μην είναι 5ετιας.Καλη επιλογή κάρτας έκανες προχωρά άφοβα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και το σύστημα και το τροφοδοτικό αρκεί να μην είναι 5ετιας.Καλη επιλογή κάρτας έκανες προχωρά άφοβα.

 

Πρέπει να το έχω 1,5 χρόνο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο την εκδοση της κάρτας και το πόσο κοστίζει καινούρια. H G1 κοστίζει αυτή την στιγμή 250 ευρώ.

 

Γιατί το λες αυτό ? Το Bottleneck είναι πολύ γενική έννοια και εξαρτάται και απο την εφαρμογή. Η συγκεκριμένη ενότητα επειδή είναι για 'αναβάθμιση κάρτας γραφικών' μας ενδιαφέρει να μην υπάρχει κάποιο υποσύστημα (κυρίως ο επεξεργαστής) που να δημιουργεί σημαντικό bottlenceck στην απόδοση/ταχύτητα της κάρτας γραφικών κυρίως στα games όπως σωστά εξήγησε ο φίλος πιο πάνω.

ΟΚ αρα η εννοια του bottleneck εξαρταται απο την ενοτητα του νηματος.

Δηλαδη στην ενοτητα για τις καρτες γραφικων bottleneck μπορει να κανει μονο ο επεξεργαστης ενω να φανταστω επιτρεπεται να μιλησει κανεις για bottleneck της καρτας γραφικων αλλα οχι σε αυτην την ενοτητα, στην ενοτητα για τους επεξεργαστες.

 

Μαλιστα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση κρίσεως !!  

 

φιλος μου εχει pc με ιντελ Ι5 6400, και εχει και καρταγραφικων μια μικρη HD7750 1gb.

ποια ειναι ποιο δυνατη για games ? η ενσωματομενη του επεξεργαστη η η 7750 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση κρίσεως !!  

 

φιλος μου εχει pc με ιντελ Ι5 6400, και εχει και καρταγραφικων μια μικρη HD7750 1gb.

 

ποια ειναι ποιο δυνατη για games ? η ενσωματομενη του επεξεργαστη η η 7750 ? 

Η 7750

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Corsair 350D 
* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): coolermaster 700watt
* Motherboard (Μητρική): Maximus v Gene
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): 3770K @ 4.6Ghz
* RAM (Μνήμη συστήματος): 32GB DDR3 1600
* GPU (Κάρτα γραφικών): Gigabyte 7970 OC windforce 3X 
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DELL U2711 2560 x 1440
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Έχω το  παραπανω συστημα. την καρτα την εχω κοντα 3 χρόνια, θα την δωσω την vga και ή θα μείνω με την onboard για καποιο διαστημα και θα περιμένω ή να πετυχω καμια καλη ευκαιρια Αγγελία ή μπορει καινούργια...

 

καλη η 7970 αλλα πλεον σε 1440p αρχίζει να ζορίζεται ειδικα με ανεβασμενα details. games: tomb raider , GTA , Dying light

 

GTX 970;;; μηπως τα 3.5GB VRAM θα ειναι οριακά για την ανάλυση ;;

 

R9 390 με 8gb ;;; αξίζει να περιμένω για νέες φουρνιές, κατά πότε μας έρχονται ;

 

γυρω στα 300-350 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Corsair 350D

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): coolermaster 700watt

* Motherboard (Μητρική): Maximus v Gene

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): 3770K @ 4.6Ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 32GB DDR3 1600

* GPU (Κάρτα γραφικών): Gigabyte 7970 OC windforce 3X

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DELL U2711 2560 x 1440

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Έχω το παραπανω συστημα. την καρτα την εχω κοντα 3 χρόνια, θα την δωσω την vga και ή θα μείνω με την onboard για καποιο διαστημα και θα περιμένω ή να πετυχω καμια καλη ευκαιρια Αγγελία ή μπορει καινούργια...

 

καλη η 7970 αλλα πλεον σε 1440p αρχίζει να ζορίζεται ειδικα με ανεβασμενα details. games: tomb raider , GTA , Dying light

 

GTX 970;;; μηπως τα 3.5GB VRAM θα ειναι οριακά για την ανάλυση ;;

 

R9 390 με 8gb ;;; αξίζει να περιμένω για νέες φουρνιές, κατά πότε μας έρχονται ;

 

γυρω στα 300-350

Για εμένα 390 λόγο παραπάνω vram.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Corsair 350D 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): coolermaster 700watt

* Motherboard (Μητρική): Maximus v Gene

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): 3770K @ 4.6Ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 32GB DDR3 1600

* GPU (Κάρτα γραφικών): Gigabyte 7970 OC windforce 3X 

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DELL U2711 2560 x 1440

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Έχω το  παραπανω συστημα. την καρτα την εχω κοντα 3 χρόνια, θα την δωσω την vga και ή θα μείνω με την onboard για καποιο διαστημα και θα περιμένω ή να πετυχω καμια καλη ευκαιρια Αγγελία ή μπορει καινούργια...

 

καλη η 7970 αλλα πλεον σε 1440p αρχίζει να ζορίζεται ειδικα με ανεβασμενα details. games: tomb raider , GTA , Dying light

 

GTX 970;;; μηπως τα 3.5GB VRAM θα ειναι οριακά για την ανάλυση ;;

 

R9 390 με 8gb ;;; αξίζει να περιμένω για νέες φουρνιές, κατά πότε μας έρχονται ;

 

γυρω στα 300-350 

 

Η ενότητα είναι για βοήθεια αναβάθμισης καρτών γραφικών και όχι για να μαντέψουμε τι θα γίνει στο μέλλον. Διαθεσιμότητες για κάρτες νέας γενιάς (και όχι απαραίτητα στα βαλάντια που ψάχνεις) θα ξεκινήσουν δειλά δειλά αρχές καλοκαιριού.

 

Ρεαλιστικά με υπαρκτά δεδομένα στα 1440p είναι μονόδρομος: https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μητρικη 1151 κουμπωνει μια ATI RADEON HD 4600 ?

ψαχνω να βρω ακρη με τα PCI express interface αλλα δεν εχω βγαλει ακομα.....

η καρτα αυτη ειναι PCI express 2.0 και η μητρικες 1151 εχουν PCI expressΧ16 και PCI expressΧ1

ισως μπερδευωμαι λογο του οτι δεν ξερω τι ειναι το 2.0, Χ16, Χ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινει η radeon σε 1151.Το pci express 3.0 ειναι η ποιο καινουρια γενια του pci express 2.0 και 2.1 πρακτικα πολυ μικρες διαφορες απλα εχει καποιες παραπανω δυνατοτητες που τις δινει η intel.

Το x1 και x16 ειναι ο αριθμος λωριδων(διοδοι επικοινωνιας)οι οποιοι εχουν να κανουν με το ποσα δεδομενα μπορει να λαβει και να στειλει ταυτοχρονα η καρτα.Μια καρτα x16 μπορει να λειτουργισει σε ενα slot x1 και το αντιθετο.Αν κανω λαθος ασ με διορθώσουν οι συνφορουμιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ολα αυτα εχουν να κανουν με την ταχυτητα των δεδομενων και οχι με το τυπο συνδεσης (interface). εαν ειναι ετσι, τελικα ολα καλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα.Αν καταλαβα καλα θελεις να συνδεσεις κατι σε pci express x16 με 2.0 αν θες να κανεις αυτο γινεται.η διαφορα μεταξυ 2.0 και 3.0 ειναι 5-10(το πολυ) fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μητρικη 1151 κουμπωνει μια ATI RADEON HD 4600 ?

ψαχνω να βρω ακρη με τα PCI express interface αλλα δεν εχω βγαλει ακομα.....

η καρτα αυτη ειναι PCI express 2.0 και η μητρικες 1151 εχουν PCI expressΧ16 και PCI expressΧ1

ισως μπερδευωμαι λογο του οτι δεν ξερω τι ειναι το 2.0, Χ16, Χ1

Δεν έχει σχέση το socket της μητρικής, ολλες οι μητρικές υποστηρίζουν το PCI express. Οπως είπε και ο φίλος προηγουμένος τα x1 / x4 /x8 /x16 είναι λωρίδες (lanes) επικοινωνίας/μεταφοράς δεδομένων, οσο περισσότερα είναι τόσο μεγαλύτερο είναι το μεγιστο bandwidth που υποστηρίζουν. Τα slot (x4 , x8 , x16) είναι για κάρτες γραφικών και εχουν το ιδιο μέγεθος. Οταν έχουμε μια καρτα γραφικών πάντα την βαζουμε στο pci-e x16 για μέγιστη απόδοση (αν και για αδύναμες κάρτες γραφικών και στο x4 να την βάλεις δεν νομίζω να δεις σημαντική διαφορά). Το pci-e x1 δεν είναι για κάρτες γραφικών αλλα για άλλες οπως καρτες δικτύου ή τηλεώρασης.

 

Σωστα.Αν καταλαβα καλα θελεις να συνδεσεις κατι σε pci express x16 με 2.0 αν θες να κανεις αυτο γινεται.η διαφορα μεταξυ 2.0 και 3.0 ειναι 5-10(το πολυ) fps

Για την κάρτα γραφικών που αναφέρει δεν υπάρχει καμμία διαφορά σε fps

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...