Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 750ti θελει μολις 60w που τα περνει απο την θυρα pci χωρις να θελει εξτρα τροφοδοσια και το τροφοδοτιkο σου την αντεχει ανετα.Η gtx 960 απο 120(που λεει η εταιρεια) μεχρι και 368w (απο τεστ που ειδα σε βιντεο στο youtube) με λιγο ζορισμα σε full load θα εισαι οριακα πιθανοτατα.

 

Απλα το μονο προβλημα(το οποιο δεν ειναι προβλημα αν δεν σε πηραζει)ειναι οτι και η gtx 750 και η gtx 960 θα εχουν θεμα bottleneck με τον 4770k.

Δεν υπάρχει θέμα bottleneck σε καμία μα καμία περίπτωση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βασίζεις αυτό??

Φιλτατε μαλλον δεν εχεις καταλαβει την εννοια του μπουκαλιου και ισχυριζεσαι οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης αποτελει τροχοπεδη για καρτα γραφικων η απλως τρολλαρεις.Ο δικος μου για παραδειγμα σηκωνει σε στοκ ρολογια και την 970 και την 980ti φιλου.Ξερεις ποσο απεχουν οι καρτες αυτες σε σχεση με 750,960?Ισως 2χ η 3χ σε επιδοσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε μαλλον δεν εχεις καταλαβει την εννοια του μπουκαλιου και ισχυριζεσαι οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης αποτελει τροχοπεδη για καρτα γραφικων η απλως τρολλαρεις.Ο δικος μου για παραδειγμα σηκωνει σε στοκ ρολογια και την 970 και την 980ti φιλου.Ξερεις ποσο απεχουν οι καρτες αυτες σε σχεση με 750,960?Ισως 2χ η 3χ σε επιδοσεις!!!

Οπα.Μάλλον έγεινε παρανόηση από μέρους μου και δεν εξήγησα επακριβώς αυτό που ήθελα να πω.Συγνώμη για αυτο.Λέγοντας bottleneck εννωουσα ότι η κάρτα σε καμία περίπτωση δεν είναι ισάξια με τον επεξεργαστή ο οποίος είναι κορυφαίος.Και οι 2 κάρτες δεν μπορούν ούτε κατά διάνοια να τον φτάσουν. Σε συνθήκες gaming ο φίλος Vasilis 07 θα βλέπει την κάρτα να τρέχει στο 100% και τον επεξεργαστή στο 50%.Η κάρτα θα έχει το bottleneck,ο επεξεργαστής σε καμία περίπτωση.Και δεν θέλω να τρολλαρω κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε και για εδώ καμιά γνώμη (αν και στα χρήματα που θέλω να δώσω 140-170) παίζουν κυρίως GTX 750 Ti -  GTX 770(μεταχειρισμένες).

 

i7 4770k - CM EVO 212, ASUS Z 87 Hero, 16GB RAM, 1 SSD/ 2 HDD 500GB, Enermax 500W. Οθόνη 24αρα 1080p

 

http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html?from=recommendation

 

Αυτή λέει τίποτα ?

960 μεταχειρισμενη με τις εγγυησεις της και να την τσεκαρεις εννοειτε και εισαι κομπλε...με κανα 170-180ε μαξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα.Μάλλον έγεινε παρανόηση από μέρους μου και δεν εξήγησα επακριβώς αυτό που ήθελα να πω.Συγνώμη για αυτο.Λέγοντας bottleneck εννωουσα ότι η κάρτα σε καμία περίπτωση δεν είναι ισάξια με τον επεξεργαστή ο οποίος είναι κορυφαίος.Και οι 2 κάρτες δεν μπορούν ούτε κατά διάνοια να τον φτάσουν. Σε συνθήκες gaming ο φίλος Vasilis 07 θα βλέπει την κάρτα να τρέχει στο 100% και τον επεξεργαστή στο 50%.Η κάρτα θα έχει το bottleneck,ο επεξεργαστής σε καμία περίπτωση.Και δεν θέλω να τρολλαρω κανέναν.

Bottleneck λέμε όταν ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά δυνατός για να λειτουργεί η κάρτα στο 100% των δυνατοτήτων της.Οταν ο επεξεργαστής είναι 'δυνατοτερος' από την κάρτα απλά είναι overkill για το σύστημά και ειδικότερα για gaming.Αφου όμως υπάρχει ας πάρει όσο καλύτερη κάρτα σηκώνει η τσέπη του.Bottleneck αυτός ο επεξεργαστής δεν κάνει ούτε σε 2 980ti
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bottleneck λέμε όταν ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά δυνατός για να λειτουργεί η κάρτα στο 100% των δυνατοτήτων της.Οταν ο επεξεργαστής είναι 'δυνατοτερος' από την κάρτα απλά είναι overkill για το σύστημά και ειδικότερα για gaming.Αφου όμως υπάρχει ας πάρει όσο καλύτερη κάρτα σηκώνει η τσέπη του.Bottleneck αυτός ο επεξεργαστής δεν κάνει ούτε σε 2 980ti

Eγω ξερω οτι bottleneck ειναι οταν καποια parts του pc δεν μπορουν να αποδωσουν οσο καποια αλλα(γιατι δεν ειναι τοσο δυνατα) ετσι στην προκειμενη περιπτωση ο επεξεργαστης και ολο το υπολοιπο συστημα ειναι οκ αλλα η καρτα ειναι η μονη κατωτερη η οποια δημιουργει bottleneck.Ετσι τουλαχιστον ξερω εγω.

Οταν η καρτα λειτουργει στο 100% ενω ολα τα αλλα ποιο χλαρα,συμαινει οτι στην καρτα βρησκεται το bottleneck.Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ξερω οτι bottleneck ειναι οταν καποια parts του pc δεν μπορουν να αποδωσουν οσο καποια αλλα(γιατι δεν ειναι τοσο δυνατα) ετσι στην προκειμενη περιπτωση ο επεξεργαστης και ολο το υπολοιπο συστημα ειναι οκ αλλα η καρτα ειναι η μονη κατωτερη η οποια δημιουργει bottleneck.Ετσι τουλαχιστον ξερω εγω.

Οταν η καρτα λειτουργει στο 100% ενω ολα τα αλλα ποιο χλαρα,συμαινει οτι στην καρτα βρησκεται το bottleneck.Αν κανω λαθος διορθωστε με.

ότι είπε ο απο πάνω φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και εγώ μπουκάλι με τον 4770κ :-D

 

Το σύστημα είναι της sister. Corel/Photoshop και περιστασιακά gaming. Με το προηγούμενο σύστημα (ι7 920) είχε μια EVGA GTX 275 896 MB που δεν μπαίνω στην διαδικασία να την βάλω στο Haswell σύστημα. Για 960 ναι για μεταχειρισμένη κοιτάω αλλά όλες παίζουν στα 180Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

180€ είναι πολύ καλα για 960 πρέπει να είναι κορόιδο κάποιος για να την δώσει κάποιος λιγότερο

 

 

Μπα μην το λές. Κοίταζα μια MSI να πάρω και τελικά δώθηκε στα 170.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μην το λές. Κοίταζα μια MSI να πάρω και τελικά δώθηκε στα 170.

Για 10 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο να κάθεσαι να περιμένεις.Αν βρεις κάποια στα 180 με αρκετό υπόλοιπο εγγύησης από αξιόπιστο μέλος τσιμπα την.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως την δικια μου 960 Gigabyte G1 4GB, 6μηνων με 2.5 χρονια υπολοιπο εγγυησης την εδωσα 200


Οσον αφορα το Bottleneck στην Ελλαδα απο οτι φαινεται εχει αλλη εννοια απο οτι στον υπολοιπο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...