Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

PSU Corsair 550W

Motherboard z170-a ASUS

CPU  i5 6500

RAM 8GB

GPU δεν εχει

Monitor/Resolution LG 23MP67 1920 x 1080

ΟS win 8.1 x64

BUDGET ψαχνω την φθηνοτερη δυνατη λυση

χρηση Black desert online

 για να τρεχει το παιχνιδι με very low graphic settings

 

1. το γιατι θελω να παιζω σε οτι ποιο low graphics υπαρχουν ειναι δικια μου υποθεση και δεν με ενδιαφερουν γνωμες πανω σε αυτο το θεμα.

 

2.το τρεχω τωρα με onboard του ι5 απλα μερικες φορες παρουσιαζει καποια graphic bugs (περιεργα ακυρα σχηματα γυρω απο τον χαρακτηρα μου κτλπ) και το εχω σε χαμηλοτερη αναλυση (1600χ900)

 

οποτε υποθετω οτι χρειαζομαι κατι ελαφρως καλυτερο απο τα onboard graphics του ι5

 

Σου έχω άλλη λύση.....

 

Άλλαξε μόνιτορ....πάρε κάνα 30ευρω ένα 720p θα τρέχει νεράκι με την onboard και θα έχεις και έξτρα 1080μόνιτορ....

Μεταξύ σοβαρού αστείου το λέω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θυμίστε μου παρακαλώ, οι πρώτες sapphire ref r9 290 (11-12/2013) είχαν 2 ή 3 έτη εγγύησης από το πλαίσιο;

2 πρέπει να είχαν, στα tri-x μοντέλα θυμάμαι ότι είδα πρώτη φορά τα 3 χρόνια,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω 3 αλλα δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

 

2 πρέπει να είχαν, στα tri-x μοντέλα θυμάμαι ότι είδα πρώτη φορά τα 3 χρόνια,

 

Νομίζω 3 πως είχαν, ως προώθηση της από το πλαίσιο, αλλά δε βρίσκω φυλλάδιο που να το αναγράφει, και ούτε η απόδειξη το λέει. Αντιθέτως, οι tri-x όταν είχαν βρει είχαν 2 έτη εγγύησης από το ίδιο κατάστημα. Υπάρχει τρόπος να το δω μέσω απόδειξης;

 

Ξερει κανείς σε τι κατάσταση είναι οι Red drivers της AMD?

Προς το παρόν, έχω περάσει τους 16.3 και παίζουν χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει τα +25€ μια GTX 960 4GB από μια των 2GB?

(Δε μπορώ να αποφασίσω)

 

Καποιοι λένε οτι δεν μπορεί να αξιοποιήσει τα 4γβ πλήρως λόγω του χαμηλου memory bandwidth. Παρόλαυτα, υπάρχουν benchmark που δείχνουν μια κάποια διαφορά σε γκέιμς. Έχω την ίδια σε 2γβ και αν μου έλεγαν να πάρω ξανά θα πήγαινα στη 4γβ γιατι πια πολλά παιχνιδια ζητάνε πάνω απο 2γβ πόσο μάλλον αν σκοπεύεις να την κρατήσεις καιρό. Η κάρτα είναι πολύ καλή πάντως και σε 2γβ - προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο για κανένα παιχνίδι.

 

Αλλά να σου πω την αλήθεια, καλό είναι να κοιτάξεις και απο πλευράς 380 αν δεν μπορείς να πας σε gtx970 ή 390x εκτός και αν είναι must να πας μονο maxwell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω nvidia για το software της και την χαμηλή κατανάλωση.

Σκοπεύω να κρατήσω την κάρτα πολύ καιρό καθώς δεν είμαι τύπος που έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και έτσι θέλω να πάρω κάτι καλό για να κρατήσει.

Αλλά βλέπω πως ειδικά για την 960 δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω nvidia για το software της και την χαμηλή κατανάλωση.

Σκοπεύω να κρατήσω την κάρτα πολύ καιρό καθώς δεν είμαι τύπος που έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και έτσι θέλω να πάρω κάτι καλό για να κρατήσει.

Αλλά βλέπω πως ειδικά για την 960 δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις.

 

Αυτό έχει να κάνει και με το τι παίζεις κτλ. Π.χ. στο GTA V άνετα ξεπερνάς τα 2γβ VRAM. Πράγματι σε μερικά γκέιμ δε βλέπεις διαφορές, σε άλλα μπορει της τάξης 5fps αλλα ακομα τα γκέις σε high δε ζητάνε πολύ περισσότερο απο 2γβ vram. Παρόλαυτα το 4γβ ειναι futureproof με αυτή τη λογική γιατί πια θα βλέπουμε ΑΑΑ τίτλους να ζητάνε >2γβ.  Παρόλαυτα, εγω θα σου έλεγα οτι τα 25 ευρώ στο φάσμα της 2ετιας-3ετιας που θες να την κρατήσεις, αξίζει να πας σε 4γβ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU XFX pro550w


Motherboard Asus h87pro


CPU  i5 4570


RAM 8GB


GPU δεν εχει


Monitor/Resolution LG L207wt 1680 x 1050


ΟS win 7


 


Σκέφτομαι να βάλω μια gpu γιατί τελευταία χαζοπαίζω κανά παιχνιδάκι πέρα HS. Τι προτείνεται? Budget γύρω στα 150Ε υποθέτω. Τι παίζει εκεί τριγύρω?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU XFX pro550w

Motherboard Asus h87pro

CPU  i5 4570

RAM 8GB

GPU δεν εχει

Monitor/Resolution LG L207wt 1680 x 1050[/size]

ΟS win 7

 

Σκέφτομαι να βάλω μια gpu γιατί τελευταία χαζοπαίζω κανά παιχνιδάκι πέρα HS. Τι προτείνεται? Budget γύρω στα 150Ε υποθέτω. Τι παίζει εκεί τριγύρω?

Αν θες nvidia τότε η GTX750 ti 2gb gaming είναι μία χαρά.http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html

 

Αν όμως θες λίγο παραπάνω δύναμη πας σε r7 370 2gb που είναι καλύτερη.http://www.skroutz.gr/s/7097176/XFX-Radeon-R7-370-2GB-R7-370P-2DF5.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω nvidia για το software της και την χαμηλή κατανάλωση.

Σκοπεύω να κρατήσω την κάρτα πολύ καιρό καθώς δεν είμαι τύπος που έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και έτσι θέλω να πάρω κάτι καλό για να κρατήσει.

Αλλά βλέπω πως ειδικά για την 960 δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις.

 

Eφόσον έχεις σκοπό να την κρατήσεις για καιρό θα ήταν προτιμότερη η έκδοση με τα 4 γίγα μνήμης. Σήμερα σε ρυθμίσεις και αναλύσεις που παίζει άνετα μια 960 η διαφορά μεταξύ 2 & 4 γίγα δεν ξεπερνά το 5%. Στο μέλλον η διαφορά αυτή φυσικά και θα μεγαλώνει. Φυσικά και δεν θα έχει μια 960 τους πόρους για να σε πάει μακριά και ας έχει 4 γίγα, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι η μνήμη η πρώτη τροχοπέδη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* PSU XFX pro550w

* Motherboard Asus h87pro

* CPU i5 4570

* RAM 8GB

* GPU δεν εχει

* Monitor/Resolution LG L207wt 1680 x 1050

* ΟS win 7

Σκέφτομαι να βάλω μια gpu γιατί τελευταία χαζοπαίζω κανά παιχνιδάκι πέρα HS. Τι προτείνεται? Budget γύρω στα 150Ε υποθέτω. Τι παίζει εκεί τριγύρω?

Στα χρήματα αυτά καλύτερα να πας σε μεταχειρισμενο.Ψαχνοντας ίσως βρεις κάτι καλό.Για και καινούργια θα πήγαινα r7 370

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PSU XFX pro550w

Motherboard Asus h87pro

CPU  i5 4570

RAM 8GB

GPU δεν εχει

Monitor/Resolution LG L207wt 1680 x 1050

ΟS win 7

 

Σκέφτομαι να βάλω μια gpu γιατί τελευταία χαζοπαίζω κανά παιχνιδάκι πέρα HS. Τι προτείνεται? Budget γύρω στα 150Ε υποθέτω. Τι παίζει εκεί τριγύρω?

 

βαλε 20-30ε παραπανω και παρε μια 960 μεταχειρισμενη ...αρκει να ειναι εμπιστος πωλητης και να εχει εγγυησεις κλπ και να την τεσταρεις πριν την παρεις...

βαλε 20-30ε παραπανω και παρε μια 960 μεταχειρισμενη ...αρκει να ειναι εμπιστος πωλητης και να εχει εγγυησεις κλπ και να την τεσταρεις πριν την παρεις...

τωρα αν δε θες να δωσεις πολλα τοτε παρε μια 750ti 2gb κατα προτιμηση με διπλο cooler...γυρω στα 120ε

Αξίζει τα +25€ μια GTX 960 4GB από μια των 2GB?

(Δε μπορώ να αποφασίσω)

σε πολλα παιχνιδια τραβαει εως και 3.5γιγα μνημη ...τωρα αν τα χρειαζεται πραγματικα ειναι μια αλλη ιστορια..αλλα οπως και να το κανεις ειναι ενα + και ειναι μικρη η διαφορα χρηματων...οποτε ναι και εγω προτινω 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...