Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. λοιπον οπως καταλαβαινω εχω μεινει πισω σε οτι αφορα την καρτα γραφικων. παιωτερος gamer και τα τελευταια χρονια απεχω απο αυτο. θελω να φτιαζω να συστηματακι τωρα για ενα φιλο ο οποιος θα παιζει games αλλα η ερωτηση μου εινα αλλη.

διαβασα αρκετα πριν κανω ερωτηση και ειδα οτι μια καρτα περιπου στα 200€ μπορει να θεωρείται μεσαιου μεγεθους και απο οτι βλεπω σε αλλες προτασεις μια καρτα 300-350€ μπορει να θεωρηθει μια καλη αγορα για ενα game συστημα.

Τι γινεται ρε παιδια ! καποτε με αυτα τα λεφτα αγοραζες ολο το μηχανημα !!!(λεμε τωρα ....)

θα ηθελα λοιπον λιγο την βοηθεια σας για να καταλαβω το μεγεθος του βελινεκους για αυτες τις καρτες των 350€. θα ηθελα να ξερω για ποιες περιπτωσεις προτείνονται για να καταλαβω. ειναι δηλαδη για αναλυσεις 2000Χ και πανω, η τι αλλο χαρακτηριστικο μπορει να εχουν για να καταλαβω.

 

Και η ανάλυση παίζει ρόλο αλλά και το υπόλοιπο σύστημα το οποίο έχει σκοπό να φτιάξει.

 

Για του λόγου το αληθές ΠΟΤΕ δεν αγόραζες gaming σύστημα μόνο με 300-350 ευρώ. Πάντα με αυτά τα λεφτά έπαιρνες ένα επιταχυντή office και για ένα gaming σύστημα πάνω από τον μέσο όρο ποτέ δεν το γλίτωνες το χιλιάρικο σε ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eσύ δεν ξέρεις αν η 750Ti σου αρκεί για τα παιχνίδια που παίζεις ή όχι; Εάν ναι, τότε δεν θα έπρεπε να "προβλημαρίζεσαι" :P

To θέμα ειναι οτι βγαίνουν απο Σεπτέμβρη οι νέες τεχνολογίες και θα πέσουν αρκετά οι τιμές στις υπάρχουσες οπότε θα μπορούσα ίσως να ανέβω σε γραφικά σχετικά οικονομικά και ίσως να πήγαινα σε 4k?Αλλά εάν είμαι οριακά στις διαφορές....δεν αξίζει να χαλάσω χρήματα ακόμα και αν είναι να τα βάλω στην μπάντα για να δώ απο Χριστούγεννα κάτι σε 1000-1200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. λοιπον οπως καταλαβαινω εχω μεινει πισω σε οτι αφορα την καρτα γραφικων. παιωτερος gamer και τα τελευταια χρονια απεχω απο αυτο. θελω να φτιαζω να συστηματακι τωρα για ενα φιλο ο οποιος θα παιζει games αλλα η ερωτηση μου εινα αλλη.

διαβασα αρκετα πριν κανω ερωτηση και ειδα οτι μια καρτα περιπου στα 200€ μπορει να θεωρείται μεσαιου μεγεθους και απο οτι βλεπω σε αλλες προτασεις μια καρτα 300-350€ μπορει να θεωρηθει μια καλη αγορα για ενα game συστημα.

Τι γινεται ρε παιδια ! καποτε με αυτα τα λεφτα αγοραζες ολο το μηχανημα !!!(λεμε τωρα ....)

θα ηθελα λοιπον λιγο την βοηθεια σας για να καταλαβω το μεγεθος του βελινεκους για αυτες τις καρτες των 350€. θα ηθελα να ξερω για ποιες περιπτωσεις προτείνονται για να καταλαβω. ειναι δηλαδη για αναλυσεις 2000Χ και πανω, η τι αλλο χαρακτηριστικο μπορει να εχουν για να καταλαβω.

 

Ποιο ευκολο για ολους μας θα ηταν να googlareis benchmarks. Πολυ απλουστευτικα ομως, οι καρτες των 200 ευρω εξασφαλιζουν 30+ fps στα 1080p με καλα γραφικα (~high, πεφτοντας σε medium συνηθως πιανεις 60) στα απαιτητικα παιχνδια, ενω οι καρτες των 350+ ευρω 60 fps με γραφικα στο high~ultra.

 

Τελικα οποιοσδηποτε ενδιαφερεται για συγχρονα παιχνιδια δινει 350+ ευρω για καρτα γραφικων αν τα διαθετει. Και με 200-250 ομως εχεις αξιοπρεπη εμπειρια στα 1080p.

 

Ποτε δεν ηταν φθηνοτερες ουτε οι καρτες ουτε ο υπολογιστης σαν συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Θα ασχοληθεις με gaming λογικα?? Μια καλή λύση είναι ή gtx 960 που θα είναι καλύτερη για το σύστημα σου.Ή 970 ξεφεύγει λίγο και είναι πιθανό να έχεις bottleneck.

 

Μια καλή σχετικά αθόρυβη 960 είναι αυτή:http://www.skroutz.gr/s/6459833/MSI-GeForce-GTX960-4GB-Gaming-GTX-960-GAMING-4G.html

 

Και μια καλή gtx 970 είναι αυτή:http://www.skroutz.gr/s/5589117/MSI-GeForce-GTX970-4GB-Gaming-GTX-970-GAMING-4G.html

 

Με ι5-2500κ bottleneck ακόμα και σε στοκ με 970 δεν παίζει εκτός αν θέλει 4κ που και η κάρτα δεν θα πηγαίνει ούτως η αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Case (Κουτί):aerocool xpredator full tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):corsair RM750

Motherboard (Μητρική):gigabyte 990XA-UD3 retail

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):amd fx8350

RAM (Μνήμη συστήματος):corsair vengeance 8gb (2x4)

GPU (Κάρτα γραφικών):--------

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):-------

ΟS (Λειτουργικό σύστημα) windows 10

 

 

Kαλησπέρα σας, θελω να αναβαθμίσω την καρτα γραφικών μου, διοτι πούλησα την παλια και ειμαι αναμεσα στιν R9 390 8gb, και GTX970 4gb (τα οποια στην ουσια δεν ειναι καν 4 αλλα 3,5gb ,εψαξα πανω κατω τι παιζει με το memory )

*γενικά τι παιζει με το dx12?με το dx12 η 390 θα γινει ακόμα καλυτερη?

*ο κοσμος γενικα ειναι αγανακτησμενος με τα drivers της AMD και γενικα για lags shutering ktl 

απλα επειδη δεν τα παρακολουθω και φοβάμαι να παρω amd  ήθελα μια δευτερη γνωμη απο καποιον που ξέρει. οποτε μπορειτε απαντήστε.

 

ΥΓ : θα ήθελα αντικειμενική αποψη παρακαλώ, οχι απο φανατικους εταιριων   :D

 

οποιος δεν βαριέται ας προτείνει και κανα monitor

 

ευχαριστω

 

 

H 390 αποδιδει καλυτερα στα 1440p και εχει 8gb vram ωστε να εισαι ησυχος οτι δε θα τελειωσει ποτε.

 

Η 970 εχει καλυτερους drivers και βγαζει ταχυτερα νεους drivers, ωστε να εχεις καλυτερες επιδοσεις / λιγοτερα crashes ιδιως στα νεα παιχνδια αναλογικα με το hardware της σε σχεση με την 390. Τελευταια αυτο σημαινει και καλυτερες απολυτες επιδοσεις ακομη και σε 1440p ενιοτε, και συνηθως σημαινει πιο stutter-free gameplay. Επισης υπαρχουν αρκετες ενδειξεις οτι οι nvidia αποδιδουν καλυτερα με επεξεργαστες μικροτερους των i5/i7 σε σχεση με τις καρτες της AMD. 

 

Tελος στην επιλογη καρτας παιζει ρολο και αν σκοπευεις να παρεις οθονη με Freesync / G-Sync.

 

Για οθονη δεν γινεσαι ιδιαιτερα συγεκριμενος, οποτε θα σου προτεινω την ΗP 27xw. Αριστη 1080p με σχεδον glossy coating, δε θα προτιμουσα μεγαλυτερη αναλυση καθως τοτε θα πεφτουν πολυ τα fps. Για αυτη την οθονη και λογω του FX επεξεργαστη θα προτιμουσα μια 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ι5-2500κ bottleneck ακόμα και σε στοκ με 970 δεν παίζει εκτός αν θέλει 4κ που και η κάρτα δεν θα πηγαίνει ούτως η αλλιώς.

Καλα οκ λαθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU Corsair 550W


Motherboard z170-a ASUS


CPU  i5 6500


RAM 8GB


GPU δεν εχει


Monitor/Resolution LG 23MP67 1920 x 1080


ΟS win 8.1 x64


BUDGET ψαχνω την φθηνοτερη δυνατη λυση


χρηση Black desert online


 για να τρεχει το παιχνιδι με very low graphic settings


 


1. το γιατι θελω να παιζω σε οτι ποιο low graphics υπαρχουν ειναι δικια μου υποθεση και δεν με ενδιαφερουν γνωμες πανω σε αυτο το θεμα.


 


2.το τρεχω τωρα με onboard του ι5 απλα μερικες φορες παρουσιαζει καποια graphic bugs (περιεργα ακυρα σχηματα γυρω απο τον χαρακτηρα μου κτλπ) και το εχω σε χαμηλοτερη αναλυση (1600χ900)


 


οποτε υποθετω οτι χρειαζομαι κατι ελαφρως καλυτερο απο τα onboard graphics του ι5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PSU Corsair 550W

Motherboard z170-a ASUS

CPU  i5 6500

RAM 8GB

GPU δεν εχει

Monitor/Resolution LG 23MP67 1920 x 1080

ΟS win 8.1 x64

BUDGET ψαχνω την φθηνοτερη δυνατη λυση

χρηση Black desert online

 για να τρεχει το παιχνιδι με very low graphic settings

 

1. το γιατι θελω να παιζω σε οτι ποιο low graphics υπαρχουν ειναι δικια μου υποθεση και δεν με ενδιαφερουν γνωμες πανω σε αυτο το θεμα.

 

2.το τρεχω τωρα με onboard του ι5 απλα μερικες φορες παρουσιαζει καποια graphic bugs (περιεργα ακυρα σχηματα γυρω απο τον χαρακτηρα μου κτλπ) και το εχω σε χαμηλοτερη αναλυση (1600χ900)

 

οποτε υποθετω οτι χρειαζομαι κατι ελαφρως καλυτερο απο τα onboard graphics του ι5

 

Μια καλη λυση ειναι η gtx 750ti ή gtx 750 αν δεν θες να δωσεις τοσα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Desert Online Recommended Requirements

CPU: Intel Core i5-650 3.2GHz CPU Speed: Info RAM: 6 GB OS: 64 bit Windows 7 or 8 Video Card: GeForce GTX 650 / GTX 550ti / Radeon HD7770

οντως μια GTX 750ti ειναι ιδανικη . ομως εισαι σιγουρος πως το θες μονο για αυτο το παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το main pc μου, θελω οτι ποιο μαπα απλα για να τρεχει σε οτι ποιο low graphic quality.

 

εδω τρεχει με intel graphics (skylake) σιγουρα χρειαζεται gtx750τι? κατι ενδιαμεσο σta onboard pou εχω και στη gtx750 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το main pc μου, θελω οτι ποιο μαπα απλα για να τρεχει σε οτι ποιο low graphic quality.

 

εδω τρεχει με intel graphics (skylake) σιγουρα χρειαζεται gtx750τι? κατι ενδιαμεσο σta onboard pou εχω και στη gtx750 ?

Δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για κατι κατωτερο.Η gtx 750 ειναι απο τις ποιο vfm καρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PSU Corsair 550W

Motherboard z170-a ASUS

CPU  i5 6500

RAM 8GB

GPU δεν εχει

Monitor/Resolution LG 23MP67 1920 x 1080

ΟS win 8.1 x64

BUDGET ψαχνω την φθηνοτερη δυνατη λυση

χρηση Black desert online

 για να τρεχει το παιχνιδι με very low graphic settings

 

1. το γιατι θελω να παιζω σε οτι ποιο low graphics υπαρχουν ειναι δικια μου υποθεση και δεν με ενδιαφερουν γνωμες πανω σε αυτο το θεμα.

 

2.το τρεχω τωρα με onboard του ι5 απλα μερικες φορες παρουσιαζει καποια graphic bugs (περιεργα ακυρα σχηματα γυρω απο τον χαρακτηρα μου κτλπ) και το εχω σε χαμηλοτερη αναλυση (1600χ900)

 

οποτε υποθετω οτι χρειαζομαι κατι ελαφρως καλυτερο απο τα onboard graphics του ι5

 

 

Μια χαρά θα είσαι με την onboard του i5, γιατί οτιδήποτε ξοδέψεις κάτω από 100 ευρώ για να πεις ότι έβαλες standalone GPU πεταμένα λεφτά θα είναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το main pc μου, θελω οτι ποιο μαπα απλα για να τρεχει σε οτι ποιο low graphic quality.

 

εδω τρεχει με intel graphics (skylake) σιγουρα χρειαζεται gtx750τι? κατι ενδιαμεσο σta onboard pou εχω και στη gtx750 ?

650τι μεταχειρισμενη με κανα 50αρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...