Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μια πληροφοριακη ερωτηση.Η 380 εχει ποιο ψηλες θερμοκρασιες απο την 960 η εκει κοντα?? Ειδα κατι βιντεο στο YouTube αλλα θελω να μαι σιγουρος.Μεχρι τωρα νομιζα πως η 960 εχει χαμιλοτερες θερμοκρασιες,ισχυει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια πληροφοριακη ερωτηση.Η 380 εχει ποιο ψηλες θερμοκρασιες απο την 960 η εκει κοντα?? Ειδα κατι βιντεο στο YouTube αλλα θελω να μαι σιγουρος.Μεχρι τωρα νομιζα πως η 960 εχει χαμιλοτερες θερμοκρασιες,ισχυει??

Ισχύει, γενικα οι amd τραβανε περισσοτερο ρευμα και εχουν μεγαλυτερες θερμοκρασίες όπως και αποδόσεις σε αυτη την κατηγορία.

Οι κάρτες nvidia ειναι λιγότερο ενεργοβόρες και με καλυτερη θερμική διαχείρηση καθώς και μικρότερες επιδόσεις απο την 380

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case Midi tower Παλιο αλλα πληρες, παλιο tower hp

* PSU 550w corsair

* Motherboard asus h81m-k

* CPU intel i3 4170

* RAM 8gb 1600mh cl10

* GPU 9600gt palit

* Monitor/Resolution 1920x1080

* ΟS windows 7

 

παιδια νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αναβαθμισω την gpu :P . Το bugdet ειναι περιορισμενο γυρο στα 200ε. Χρηση κυριως για games και γενικες χρησεις. Θα ηθελα να ακουσω την καλυτερη δυνατη επιλογη για gpu αυτην την στιγμη σε αυτην την τιμη , Σας ευχαριστωω πολυ :D

Καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά είναι η Nvidia GTX 950 https://www.skroutz.gr/s/7388178/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950WF2OC-2GD.html   . Αν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω πήγαινε στην GTX 960 χωρις δεύτερη σκέψη  https://www.skroutz.gr/s/6337467/MSI-GeForce-GTX960-2GB-GTX-960-2GD5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, γενικα η amd τραβανε περισσοτερο ρευμα και εχουν μεγαλυτερες θερμοκρασίες όπως και αποδόσεις σε αυτη την κατηγορία.

η nvidia ειναι λιγότερο ενεργοβόρες και με καλυτερη θερμική διαχείρηση καθώς και μικρότερες επιδόσεις απο την 380

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα σε 5850 και r7 360 ποια λετε ;

 

Προφανώς μιλάς για μεταχειρισμένες. Αν μιλάμε στα ίδια χρήματα πάρε την r7 360 , η 5850 είναι παλιά και πέρα απο θέματα υποστίριξης δεν θα έχει ούτε εγγύηση και μπορεί να σου βγάλει πρόβλημα με τόσα χρόνια στην πλάτη της.

Ωστόσο για καλύτερη βοήθεια ανέφερε την χρήση της κάρτας, το συστημά σου και τα χρήματα που διαθέτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες ..Ενας φιλος μου θελει καρτα γραφικων με budget 70-80 ευρω και μεταχιρισμενη..Η χρηση της ειναι ιντερνετ και κανα παιχνιδι οπως Fifa 16 εχετε κατι να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες ..Ενας φιλος μου θελει καρτα γραφικων με budget 70-80 ευρω και μεταχιρισμενη..Η χρηση της ειναι ιντερνετ και κανα παιχνιδι οπως Fifa 16 εχετε κατι να προτεινετε?

 

Για μεταχειρισμένη σε αυτά τα χρήματα κοιτα σε r7 265 / hd 7850 / r7 260X  απο amd και  gtx 660 / gtx 750ti απο nvidia μεριά. Γενικά περα απο τις επιδόσεις κοιτα να έχει οσο το δυνατόν περισσότερη εγγύηση και λιγότερη χρήση. Για FIFA 16 όλλες αυτές είναι υπερ αρκετές.

Πες ομως και το συστημα που θα μπεί η κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι αναμεσα στις gtx 970 και r9 390 . γενικα εχω διαβασει οτι η 390 ειναι πιο μπροστα αλλα εχω επιφυλαξεις με amd και τα γνωστα προβληματα με drivers και παιδικες ασθενειες .επισης εχω χαθει λιγο με την ποικιλια που υπαρχει . ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2

 

http://www.guaranty.gr/product/1002091/evga-geforce-gtx970-4gb-superclocked-acx-2-0-04g-p4.html

http://www.guaranty.gr/product/1002464/sapphire-radeon-r9-390-8gb-nitro-11244-01-20g.html

 

αμα εχετε εντοπίσει απο αλλο μαγαζι πιο φθηνα ή αλλη καλυτερη υλοποιηση στα ιδια λεφτα παρακαλω να προτεινετε :)

 

p.s.

ο θορυβος πως τα πηγαινει ; επειδη δεν κλεινει το pc το βραδυ θα προτιμουσα και κατι ησυχο

 

ευχαριστω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις θέμα με ΑMD η saphire 380 που σου πρότειναν είναι καλύτερη ακόμα και από αυτή που σου αρέσει. Ακόμα καλύτερη θα ηταν μια 380Χ όπως αυτή(στο ταβάνι των χρημάτων σου) https://www.skroutz.gr/s/7934939/Sapphire-Radeon-R9-380X-4GB-11250-01-20G.html

Χοντρικά είναι ενα 10% παραπάνω από την απλη 380, που με την σειρά της είναι 5-10% από μια 960(Αν δεν κανω λαθος με τα ποσοστά)

Το τροφοδοτικό σου μόνο κοιτα να είναι σωστό γιατί οι κάρτες της AMD τραβάνε πιο πολύ ρεύμα από nvidia

σοβαρα τωρα πεζει να θελει παραπανω απο 600v psu οποια απο της 2?

κατι αλλο επειδη δεν ξερω και πολλα απο αυτα με πια κριτιρια η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα τωρα πεζει να θελει παραπανω απο 600v psu οποια απο της 2?

κατι αλλο επειδη δεν ξερω και πολλα απο αυτα με πια κριτιρια η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη?

 

H 380X ζητά τροφοδοτηκο 500W για να παίζει σωστα, τώρα γενικά τα τροφοδοτικά αποδίδουν λιγότερο από οτι λένε συν αν το εχεις καιρό θα εχει πέσει και η απόδοση του. με γνωμονα τα παραπάνω σκέφτηκα για αν το σηκώνει. λογικά δεν εχεις θέμα νομίζω, αλλά δεν το κατέχω

To βασικό κριτήριο για τις κάρτες κυριως ειναι τα frames per second. Η 380Χ δινει πιο πολλά στο ιδιο μηχανημα σε σχέση με την απλη 380 ή 960. μετά μπαίνουν και τα προσωπικα γούστα στην μέση για καταναλώσεις, εγγυηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 380X ζητά τροφοδοτηκο 500W για να παίζει σωστα, τώρα γενικά τα τροφοδοτικά αποδίδουν λιγότερο από οτι λένε συν αν το εχεις καιρό θα εχει πέσει και η απόδοση του. με γνωμονα τα παραπάνω σκέφτηκα για αν το σηκώνει. λογικά δεν εχεις θέμα νομίζω, αλλά δεν το κατέχω

To βασικό κριτήριο για τις κάρτες κυριως ειναι τα frames per second. Η 380Χ δινει πιο πολλά στο ιδιο μηχανημα σε σχέση με την απλη 380 ή 960. μετά μπαίνουν και τα προσωπικα γούστα στην μέση για καταναλώσεις, εγγυηση κλπ.

 

Στην πρώτη συμμετοχή είχα βάλει μια παραπομπή με αρκετά γενναιόδωρους δείκτες για τροφοδοτικά/W για κάρτες γραφικών: http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm

 

Σαν βασικό γνώμονα και για να βρισκόμαστε μέσα σε ασφαλή όρια, χρησιμοποιούμε συνήθως το προτεινόμενο W των ίδιων των κατασκευαστών, το οποίο και αυτό συχνά/πυκνά είναι φουσκωμένο για να περιλάβει τυχών υπερχρονισμούς ή οτιδήποτε άλλο.

 

Σε γενικές γραμμές καλό είναι το τροφοδοτικό να είναι ποιοτικό/επώνυμο, να μην είναι "κουρασμένο" όπως ανέφερες και αν δυνατόν να είμαστε πάντα και σχετικά γενναιόδωροι με το wattage ενός υπολογιστή για λόγους ασφάλειας κυρίως.

 

Τα καλά σημερινά 500-άρια αρκούν και συχνά περισσεύουν για 380X, αν όμως ο κατασκευαστής για Χ έκδοσή της προτείνει ελάχιστο 600, 600 θα με δεις να προτείνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάω και 30 και 40 ευρώ παραπάνω έκανα βλακία που έβαλα 200 μέχρι και 250 πάω αν αξίζει 

η 2η που προτείνεις μου αρέσει αλλά σε σύγκριση με αυτήν εδώ τη λες https://www.skroutz.gr/s/6440348/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Gaming-GV-N960G1-GAMING-4GD.html?from=account_favorites

Εγώ πάντως με 250 ευρώ πήρα απο το Γαλλικό αμαζον την 380χ που είναι καλύτερη απο την απλη 380, με ΦΠΑ και εξοδα αποστολής που μου ήρθε την επομενη μερα, αν δεν βιαζεσαι δηλαδη θα σου βγείκαι πιο φτηνα. και 600αρι τροφοδωτικο φτάνει και περισεύει αν είναι κάτω απο 3 χρόνια και όχι τοσο κουρασμένο. Στην προτείνω πάντως. Γι αυτα τα χρήματα είναι οτι καλύτερο και αν κρίνεις οτι απο σκρουτζομαγαζο θα την βρείς κανα 300αρι

 

http://www.curiua.com/p/sapphire-nitro-r9-380x-4gb-gddr5-pci-e-dl-dvi-i-dl/4895106278134

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή γίνεται πολυ λόγος για την 380x τουλάχιστον σε 1080p εχει μηδαμινές διαφορες από την 380....εκει που έχει άντε μέχρι 5fps παραπάνω,  μιλάμε για υψηλότερες αναλύσεις που εκεί είναι ακατάλληλη για gaming και είναι προτιμότερη η 390

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...