Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η 960 ειναι καλυτερη της R7 370 αλλα στα ιδια(αντε λιγο χειροτερη)απο την R9 380.Αρα η συγκριση με αυτη γινεται οχι με την R7 370. 

Δεν αξιζει δυστηχως.Σχεδον 250ευρω για R9 380 και μαλιστα η 2gb εκδοση .

Δεν αναφερθηκε πουθενα Gtx 660,γιατι πολυ απλα εχει καταργηθει απο την αγορα τουλαχιστον 1 χρονο τωρα.Gtx 960 αναφερθηκε που ειναι καλυτερη της 950.

 

Αφου μιλαμε μονο απο το eshop που και την 950 την εχει στα 200+ευρω ναι αν μπορεις προχωρα.

Οχι δεν ισχυει αυτο που λες.Ισα ισα που θα αποδιδει χειροτερα στα περισσοτερα παιχνιδια επειδη η 960 ειναι λιγακι πιο αδυναμη απο την 380.

R9 390 απο Amd μερια,Gtx 970 απο Nvidia για 1080p αναλυσεις.Αν πχ σε 1 χρονο ανεβεις σε μεγαλυτερη αναλυση πας σε R9 390.

Ψαξε τα καταστηματα λιγο γιατι ορισμενα δινουν δωρο και παιχνιδι με αγορα νεας καρτας.

Βλεπω το The Division για 970 και το Hitman για R9 390 με βαση πχ το ακριβο φυσικα Πλαισιο

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/MSI-VGA-PCI-X-GTX-970-Gaming-4GB-4G.htm

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R9-390v2-Nitro-8GB-TRI-X-OC-11244-01-20G.htm

 

να στε καλα μαγκες μαλλον θα παω με την GTX 970.Ευχαριστώ πολυ !!

Μια τελευταια ερωτηση θα πρεπει να παρω αλλο τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να στε καλα μαγκες μαλλον θα παω με την GTX 970.Ευχαριστώ πολυ !!

Μια τελευταια ερωτηση θα πρεπει να παρω αλλο τροφοδοτικο?

 

΄Οχι είναι υπεραρκετό για 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

 

Φαντάζομαι ότι αυτή εννοείς. Δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο θέμα ούτε με το τροφοδοτικό.

 

Tώρα αν θες κάτι σε 970 https://www.skroutz.gr/s/6459586/EVGA-GeForce-GTX970-4GB-ACX-2-0-04G-P4-3975-KR.html

Απο θεμα με τους drivers?βελτιωσαν τπτ η θα βλεπω συχνα μαυρες οθονες η fraps που θα μου σπασουν τα νευρα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θεμα με τους drivers?βελτιωσαν τπτ η θα βλεπω συχνα μαυρες οθονες η fraps που θα μου σπασουν τα νευρα?

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε με την μία ούτε με την άλλη πλευρά με τους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι είναι υπεραρκετό για 970.

 

να σαι καλα αν και δν ειμαι 100% ποια θα παρω τελικα γιατι ειναι σχεδον στον ιδιο επιπεδο πιστευω

Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου βγηκε η sapphire nitro 390 στα 250 used με τα μεταφορικα από το αμαζον warehouse uk να την αφήσω να προχωρισει η συναλαγη η να ακυρωσω?μαλλον πρεπει να είναι αυτή χωριs backplate.εχει και κανενας αγορα από το warehouse?

Επεξ/σία από george888
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Είμαι στο ψάξιμο για νέα κάρτα γραφικών για το σύστημα της υπόγραφής μου, ωστε να στείλω την παλαιά και τίμια πια 6950.

Σαν budget εχω τα 200€ και σκεφτόμουν να έκανα μια μικρή υπέρβαση ωστε να έπαιρνα την παρακάτω υλοποίηση της 960 από evga επειδή εχει καλους χρονισμούς και 3 χρόνια εγγύηση.

http://www.techstores.gr/evga-gtx960-4gb-supersc-acx-2-317.html

Σαν επιλογή πως την βλεπετε ως υλοποίηση και επιλογή? Υπάρχει κάτι αλλο που προτείνετε σε αυτά τα χρήματα?

Από εκεί και πέρα αν γνωρίζει κανείς το μαγαζί είναι καλό? και τέλος το τροφοδοτικό μου είναι εντάξει για την κάρτα(ως προς τα Pin συνδεσης)?

 

EDIT: από χώρο στο κουτι φαντάζομαι να μην έχει κάποιο θέμα ως προς το μέγεθος?λογικά είναι μικρότερη  απο την 6950 Frozr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια . μια ερωτηση . με i5-2500k cpu και 1080p οθονη ελεγα να παω σε μια gtx 970 .

ερωτηση πρωτη 

 

υπαρχει κινδυνος bottleneck ?

 

ερωτηση δευτερη 

 

ειναι overkill για 1080p gaming . μηπως να παω σε  gtx 960 ?

 

ερωτηση τριτη

 

ποια υλοποιηση προτεινετε ;

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια . μια ερωτηση . με i5-2500k cpu και 1080p οθονη ελεγα να παω σε μια gtx 970 .

ερωτηση πρωτη 

 

υπαρχει κινδυνος bottleneck ?

 

ερωτηση δευτερη 

 

ειναι overkill για 1080p gaming . μηπως να παω σε  gtx 960 ?

 

ερωτηση τριτη

 

ποια υλοποιηση προτεινετε ;

 

 

ευχαριστω

 

 

Δεν υπάρχει θέμα bottleneck στο συνδυασμό που αναφέρεις. Επίσης, αν το ζητούμενό σου είναι μέγιστες ρυθμίσεις, με φίλτρα και minfps60, τότε όχι μόνο δεν είναι overkill η 970 σε 1080p, αλλά θα υπάρξουν και τίτλοι που δεν θα καταφέρνει να σου τα δώσει όλα αυτά. Άμα βολεύεσαι και με περισσότερες εκπτώσεις στα γραφικά, μπορείς να πας και σε 960...Από μάρκες, πήγαινε σε οποιαδήποτε σηκώνει η τσέπη σου, εκτός από Asus και Palit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι Asus και Palit ? κ μήπως γνωρίζεται κάποιο πρόγραμμα ώστε να βλέπουμε αν παίζει στο Pc "bottleneck" ? 

Εχουν αναφερθεί προβλήματα αρκετά σε Asus.

 

Με το hardware monitor βλέπεις κατα πόσο φορτώνει 100% η κάρτα ή ο επεξεργαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα με την συγκεκριμένη Asus gtx 960 η γενικά με την Asus?

Γι αυτό το Hardware monitor (CPUID HWMonitor) λες?

Ναι για αυτό. Προβλήματα κυρίως σε σειρές της AMD. Σε nvidia δεν έχω ακούσει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος ψαχνει για αναβαθμιση μια καρτα γραφικων.

Μαξ τιμη 170 ευρω.

Για gaming χρηση (οχι βαρια πραγματα)

 

Επισης δεν ξερω σε αυτα τα λεφτα αν αξιζει να παρει κατι μεταχειρισμενο,με εγγυηση,ή αν αξιζει καλυτερα να παει σε καινουργια.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...