Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα το παρακάτω "κακό" σύστημα μικρός σχετικά χωρίς πολύ υπομονή στο να μαζέψω λεφτά για κάτι καλύτερο. Σήμερα όπως καταλαβαίνετε παίζω blade and soul full resolution me 50-60 fps και οταν υπάρχουν απο 5-20 άτομα γύρω μου τα fps μου πέφτουν στο 5-10 (στην ουσία η εικόνα freezarei για κάποια sec). Δοκίμασα να κατεβάσω τα γραφικά αλλά είχα ακριβως το ίδιο θέμα...Από το λίγο που έψαξα σε φορουμ αρκετοί υποστήριζαν πως ειναι cpu παιχνίδι το ΒΝS και όχι GPU.Έχω HDD 500gb σκληρό. Ένας SSD θα έλυνε κάπως το πρόβλημα ή χρειαζομαι και SSD και νέα GPU; Ποιά είναι η γνώμη σας παιδία για μία "μικρή" αναβαθμισούλα. 


P.S (ελπίζω να χρειάζεται μικρή καθώς το budget είναι μεχρι 250 ευρώ) 


Ευχαριστώ απο τώρα για τις απαντήσεις σας!!! 


 


Case (Mid tower):


PSU (500W):


Motherboard (ASUS M5A78L-M LE):


CPU (AMD FX-4300 3,8GHz quad-core):


RAM (8GB DDR3):


GPU (AMD Radeon HD 7700 series):


Monitor/Resolution (Asus 24 ίντσες 1920x1080 ):


ΟS (windows 10 pro 64-bit):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα το παρακάτω "κακό" σύστημα μικρός σχετικά χωρίς πολύ υπομονή στο να μαζέψω λεφτά για κάτι καλύτερο. Σήμερα όπως καταλαβαίνετε παίζω blade and soul full resolution me 50-60 fps και οταν υπάρχουν απο 5-20 άτομα γύρω μου τα fps μου πέφτουν στο 5-10 (στην ουσία η εικόνα freezarei για κάποια sec). Δοκίμασα να κατεβάσω τα γραφικά αλλά είχα ακριβως το ίδιο θέμα...Από το λίγο που έψαξα σε φορουμ αρκετοί υποστήριζαν πως ειναι cpu παιχνίδι το ΒΝS και όχι GPU.Έχω HDD 500gb σκληρό. Ένας SSD θα έλυνε κάπως το πρόβλημα ή χρειαζομαι και SSD και νέα GPU; Ποιά είναι η γνώμη σας παιδία για μία "μικρή" αναβαθμισούλα.

P.S (ελπίζω να χρειάζεται μικρή καθώς το budget είναι μεχρι 250 ευρώ)

Ευχαριστώ απο τώρα για τις απαντήσεις σας!!!

* Case (Mid tower):

* PSU (500W):

* Motherboard (ASUS M5A78L-M LE):

* CPU (AMD FX-4300 3,8GHz quad-core):

* RAM (8GB DDR3):

* GPU (AMD Radeon HD 7700 series):

* Monitor/Resolution (Asus 24 ίντσες 1920x1080 ):

* ΟS (windows 10 pro 64-bit):

Παλικαρε νομίζω ότι τα mmo κάνουν περισσότερη χρήση cpu παρά gpu. Όταν λες 500βατ μάρκα? Μοντέλο?

 

Edit μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι άτομα με χειρότερα σπεκς από τα δικά σου το τρέχουν άνετα... Μήπως έχεις κανένα πρόβλημα με drivers της κάρτας? Εδώ άλλος γράφει με core2duo και 460 το τρέχει Όλα μαξ κολλημένο 50φπς με 30+ άτομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτεσ τις μερες μια καρτα γραφικων και ειμαι αναμεσα στις Sapphire VGA R9 380v2 Nitro Dual OC 4GB και
Sapphire VGA R9 380 Nitro Dual OC 4GB η διαφορα που εχουν ειναι μονο στο engine clock μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το engline clock και αν θα επηρεασει τα παιχνιδια που θελω να παιξω στον μελλον και τα βιντεο που προκειται να φτιαξω;
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Occultist, on 02 Mar 2016 - 3:33 PM, said:snapback.png

Που πάτε με αυτούς τους επεξεργαστές, ρε παιδιά...Θα το τρως το μπουκάλι σου, συχνά-πυκνά  :(

 

Σωστα.Η καρτα θελει επεξεργαστη με αρκετα μεγαλητερη δυναμη απ τον a10 για να αποδωσει σωστα.

 
Τι θα υπάρχει πρόβλημα,  δεν θα παίζει καλά δηλαδή? να τραβήξω ακύρωση παραγγελίας, σε τέτοια κατάσταση βρισκόμαστε ?
Δεν παίζει να μπω στην φάση αλλαγής επεξεργαστή σύντομα...  σκεφτόμουνα για μια οθονη κ κάρτα γραφικών.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις gpu να έχουν γίνει.....τεράστιες

 

Αυτο δεν ισχυει. Ανεκαθεν οι high-end gpus ειναι μεγαλες, καθως οι κατασκευαστες προσπαθουν αν εκμεταλλευτουν οσο περισσοτερο χωρο τους παιρνει για βελτιστη θερμικη συμπεριφορα. Αν μη τι αλλο, οσο εξελισονται οι καρτες γινονται μικροτερες, για δεδομενη ισχυ. Δες την r9 nano για παραδειγμα.

 

Occultist, on 02 Mar 2016 - 3:33 PM, said:snapback.png

 

 
Τι θα υπάρχει πρόβλημα,  δεν θα παίζει καλά δηλαδή? να τραβήξω ακύρωση παραγγελίας, σε τέτοια κατάσταση βρισκόμαστε ?
Δεν παίζει να μπω στην φάση αλλαγής επεξεργαστή σύντομα...  σκεφτόμουνα για μια οθονη κ κάρτα γραφικών.
 

 

 

Καλα θα παιζει, αλλα με αδυναμους επεξεργαστες ειναι μαλλον καλυτερα να αγοραζεις nVidia gpu. Οποτε μια 960 4GB ειναι πιο ασφαλης επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλής ως προς τι ? Το χειρότερο που μπορεί να συμβαίνει ποιο είναι ? 

εξ αρχής για την  Link.png Site: GTX960 σκεφτόμουν,  αλλά οι ποιο πολλές προτάσεις με οδήγησαν στην R9 380x

 

Εγώ αυτό που θέλω είναι να αξίζει τα λεφτά της η αγορά σύμφωνα με το προϋπάρχων Desktop κ να είμαι πολύ καλύτερα απ την τωρινή κατάσταση με την R7 250 oc 2gb κ στο επόμενο διάστημα να έπαιρνα κ μια οθονη, τώρα βγήκε επεξεργαστής... κ αν πάω για αλλαγή επεξεργαστή, με αυτή την μητρική θα μείνω? πάμε για πάρα πολλά €  κ δεν είμαι για τέτοια κατάθεση αυτό το διάστημα , μια καλή κάρτα γραφικών θέλω να παίζω τα παιχνίδια σε ultra graphics με καλά fps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να παρεις την καλυτερη δυνατη καρτα ωστε οταν προχωρησεις σε αναβαθμιση του συστηματος να μην χρειαστει να την ΞΑΝΑ-αλλαξεις . και ας τρως τωρα λιγο ''μπουκαλακι'' στα χρηματα της η 380Χ ειναι η καλυτερη επιλογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε άμα είναι έτσι ας το φάμε το μπουκαλάκι..... :-)  κ το 70% της απόδοσης  κάρτας να μπορέσω να πάρω ευχαριστημένος θα μαι, συγκριτικά με την τωρινή μου R7 250, εγώ φαντάστηκα έτσι όπως διάβαζα τα προηγούμενα μνμ  με το ''μπουκάλι'', ότι δεν θα υπάρχει σωστή συνεργασία CPU/GPU με αποτέλεσμα διάφορα προβλήματα κ καμία μεταβολή προς το καλύτερο  στα γραφικά, θα ήταν λες κ δεν έβαλα κάρτα ένα πράμα. 

να σαι καλά φίλε που με φώτισες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παλικαρε νομίζω ότι τα mmo κάνουν περισσότερη χρήση cpu παρά gpu. Όταν λες 500βατ μάρκα? Μοντέλο?

 

Edit μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι άτομα με χειρότερα σπεκς από τα δικά σου το τρέχουν άνετα... Μήπως έχεις κανένα πρόβλημα με drivers της κάρτας? Εδώ άλλος γράφει με core2duo και 460 το τρέχει Όλα μαξ κολλημένο 50φπς με 30+ άτομα..

Core2duo +460 δεν παίζει μα το τρέξει με 50 fps σταθερά

Με το σύστημα της υπογραφης στα 24 man dungeon (ενεργοποιηνενο το battle mode) χώρος καθόλου εφέ και πέφτω κάτω από 30 fps στα boss battle όταν σχολασω μπορώ βα ανεβάσω ρυθμίσεις στο παιχνίδι

Έκανα δοκιμή και με 980ti πάλι με ίδια setting (καθαρή εγκατάσταση Windows άρα κανένα πρόβλημα λόγο παλιών οδηγών) πάλι στα boss battle πέφτει και εκείνη κάτω από 30 fps

Ο ένας πυρήνας του επεξεργαστή δουλεύει πάντα αρκετά οι άλλοι κοιμούνται

Δοκίμασα και με 6600 στο σπίτι φίλου και της 2 κάρτες είχε μία μικρή βελτίωση αλλά πάλι στα boss είχε πολλές βουτιές κάτω από τα 30

Το παιχνίδι με χαλάει πολύ που έχουν βάλει limit στα fps (μέγιστο 120)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core2duo +460 δεν παίζει μα το τρέξει με 50 fps σταθερά

Με το σύστημα της υπογραφης στα 24 man dungeon (ενεργοποιηνενο το battle mode) χώρος καθόλου εφέ και πέφτω κάτω από 30 fps στα boss battle όταν σχολασω μπορώ βα ανεβάσω ρυθμίσεις στο παιχνίδι

Έκανα δοκιμή και με 980ti πάλι με ίδια setting (καθαρή εγκατάσταση Windows άρα κανένα πρόβλημα λόγο παλιών οδηγών) πάλι στα boss battle πέφτει και εκείνη κάτω από 30 fps

Ο ένας πυρήνας του επεξεργαστή δουλεύει πάντα αρκετά οι άλλοι κοιμούνται

Δοκίμασα και με 6600 στο σπίτι φίλου και της 2 κάρτες είχε μία μικρή βελτίωση αλλά πάλι στα boss είχε πολλές βουτιές κάτω από τα 30

Το παιχνίδι με χαλάει πολύ που έχουν βάλει limit στα fps (μέγιστο 120)

Τότε είναι καθαρά κακοφτιαγμένο το παιχνίδι. Δεν στέκει Αλλιώς. Γιατί θες πάνω από 120φπς?? Πόσα hz είναι η οθόνη σ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τότε είναι καθαρά κακοφτιαγμένο το παιχνίδι. Δεν στέκει Αλλιώς. Γιατί θες πάνω από 120φπς?? Πόσα hz είναι η οθόνη σ

Εχω μία 144 hz παρόλα αυτά με ξενερωνει αφάνταστα ότι ή gpu δεν δουλεύει τέρμα συνήθως είναι γύρω στο 75%

Αλλα ακόμα και Dell στα 60 fps η διαφορά στην κίνηση είναι αισθητή με τα παραπάνω fps

Το θέμα σίγουρα είναι στο παιχνίδι γιατί όλη η παρέα με διαφορά συστήματα όλοι έχουμε παρόμοια θέματα

Πιστεύω ότι ο 3770k στα 4,8 είναι παραπάνω από αρκετός για νέα δουλέψει ότι κάρτα κυκλοφορεί (εδώ ακόμα και στοκ τα πάει αρκετά καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Σήμερα μου κάηκε η gigabyte 660gtx 2gb (2 ετών)

το eshop μου έκοψε πιστωτικό (170ε) 

το pc έχει

asus  M5A99X EVO R2 - Dell U2311H

Amd 8320 RAM 2133mhz CL11 gskill dual

Asus xonar dgx - Psu 620w Enermax semi-moduler

840Evo 250gb και διάφορους δίσκους,Υδρόψυκτη κτλ

Το πρόβλημα είναι ότι με 170ε δεν παίρνεις ΤΩΡΑ κάτι ισοδύναμο σε επιδόσεις σε σχέση με 660gtx

Σκεφτόμουνα ή 960gtx 4gb ή R7 370 4gb

H διαφορά κόστους είναι αρκετή και δεν μπορώ να ΄δώσω πάνω από +50e 

παίζω σχεδόν από όλα τα είδη παιχνιδιών

Τι προτείνεται παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ισχυει. Ανεκαθεν οι high-end gpus ειναι μεγαλες, καθως οι κατασκευαστες προσπαθουν αν εκμεταλλευτουν οσο περισσοτερο χωρο τους παιρνει για βελτιστη θερμικη συμπεριφορα. Αν μη τι αλλο, οσο εξελισονται οι καρτες γινονται μικροτερες, για δεδομενη ισχυ. Δες την r9 nano για παραδειγμα.

 

Καλά στέκει αυτό που λές όντως,αν και βλέπω και κάρτες στα 200-250 που είναι 30cm..όπως και να έχει δεν είναι το θέμα μου πόσο μεγάλωσαν ή μίκρηναν οπότε ας πει κάποιος αν γνωρίζει κάτι σε αυτό που ρώτησα γιατί δεν βρίσκω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...