Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

case Phanteks enthoo pro M

cpu i5 6600k

mobo asus z170-a

ram corsair 16gb 2133 (2x8)

psu CX600 (θελει επισκευή η αλλαγή κανει θορυβο το ανεμηστηρι.. θα ηθελα μια συμβουλη και γιαυτο ειναι εντος εγγυησης.)

ssd kingston 120gb

24" 1080p monitor δεν σκοπευω να το αλλαξω

 

Αυτη την στιγμη είμαι με τα ενσωματωμενα. 

Τα παιχνιδια που  ασχολουμαι είναι  dota2, blade and soul , wow.

 

Τα χρηματα ειναι γυρω στα 250,

σκεφτόμουν για sapphire r9 380 nitro 4gb και gigabyte gtx 960 g1 gaming 4gb η την απλή windforce OC.

Αλλά είδα και την sapphire r9 380X nitro 4gb και έχει πέσει σχετικά με παλιότερα η τιμή της, αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

case Phanteks enthoo pro M

cpu i5 6600k

mobo asus z170-a

ram corsair 16gb 2133 (2x8)

psu CX600 (θελει επισκευή η αλλαγή κανει θορυβο το ανεμηστηρι.. θα ηθελα μια συμβουλη και γιαυτο ειναι εντος εγγυησης.)

ssd kingston 120gb

24" 1080p monitor δεν σκοπευω να το αλλαξω

 

Αυτη την στιγμη είμαι με τα ενσωματωμενα. 

Τα παιχνιδια που  ασχολουμαι είναι  dota2, blade and soul , wow.

 

Τα χρηματα ειναι γυρω στα 250,

σκεφτόμουν για sapphire r9 380 nitro 4gb και gigabyte gtx 960 g1 gaming 4gb η την απλή windforce OC.

Αλλά είδα και την sapphire r9 380X nitro 4gb και έχει πέσει σχετικά με παλιότερα η τιμή της, αξίζει ?

Από τις τρεις που αναφέρεις η 380x είναι σαφώς καλύτερη. Αν είσαι εντός budget τσίμπα την αλλιώς και μια απλή 380 με λίγο oc φτάνει τις επιδόσεις της 380x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@featherbrain 

 

Την βρίσκω στα 257ε οπότε δεν είναι διαφορά μεγάλη στο μπάτζετ μου.

Απλά σκεφτόμουν εαν τα αξίζει τα χρήματα της σε σχέση με την αύξηση της απόδοσης.

Διότι η 380 είναι στα 228ε. Ίσως να μπορούσα να βάλω την διαφορά τους σε κάποια άλλα περιφερειακά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια για Προπατζιδικο φιλου εχουμε καμια προταση ? Θελω μια καρτα να βγαζει 3 output ταυτοχρονα λογικα 2 dvi και ενα HDMI για να την βαλω σε 3 monitor. 3 browser θα ειναι ανοιχτοι τιποτα βαρυ αλλα να μην σερνετε το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα!!

Το σύστημα αυτή την στιγμή έχει ως εξής : 

Case: Sharkoon T5Value 

Psu : Corsair Builder Series CX600 80Plus Bronze

Mobo : Asrock FM2A75 Pro4 

Cpu : AMD A10-5800K Box 

Hdd : Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ

Ram : Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP)

Gpu : Asus Radeon HD7770 1GB DirectCU V2 ------------------> Κάηκε κ αλλάχτηκε στην εγγύηση με αυτή : GV-R725OC-2GI-Rev-2-0   :mad:  σε όποια οθόνη μεγαλύτερη των 17" την έχω συνδέσει, το αποτέλεσμα είναι απλά απογοητευτικό!!!!  

 

Ψάχνω για μια κάρτα γραφικών,  βαριά έως τα 230€ 

 

Στα υπόψιν έχω αυτή: Link.png Site: SapphireRadeon R9 380

 

Κάποια αντιπρόταση? 

 

R9 380 4gb ή ακομα καλυτερα R9 380x αν φτανουν τα χρηματα οι καλυτερες προτασεις.

 

case Phanteks enthoo pro M

cpu i5 6600k

mobo asus z170-a

ram corsair 16gb 2133 (2x8)

psu CX600 (θελει επισκευή η αλλαγή κανει θορυβο το ανεμηστηρι.. θα ηθελα μια συμβουλη και γιαυτο ειναι εντος εγγυησης.)

ssd kingston 120gb

24" 1080p monitor δεν σκοπευω να το αλλαξω

 

Αυτη την στιγμη είμαι με τα ενσωματωμενα. 

Τα παιχνιδια που  ασχολουμαι είναι  dota2, blade and soul , wow.

 

Τα χρηματα ειναι γυρω στα 250,

σκεφτόμουν για sapphire r9 380 nitro 4gb και gigabyte gtx 960 g1 gaming 4gb η την απλή windforce OC.

Αλλά είδα και την sapphire r9 380X nitro 4gb και έχει πέσει σχετικά με παλιότερα η τιμή της, αξίζει ?

Για το τροφοδοτικο αν ειναι προβληματικο και εντως εγγυησης φευγεις οπως εισαι με αυτο και με την αποδειξη πληρωμης και πας στο καταστημα που το αγορασες,αλλιως μιλας με την ιδια την Corsair για να το στειλεις σε αυτους αν δεν βγαλεις ακρη. Μην σου περασει απο το μυαλο να το ανοιξεις το τροφοδοτικο και το πειραξεις γιατι θα βγεις εκτως εγγυησης.

 

Στις καρτες γραφικων η δυνατοτερη απο τις παραπανω ειναι η R9 380x που ανεφερες και μετα απο τις 2 αλλες θα επελεγα προσωπικα Gtx 960 4gb μιας και το Wow απο οσο ξερω απο προσωπικη εμπειρια τρεχει καλυτερα σε intel-nvidia συστηματα.

@featherbrain 

 

Την βρίσκω στα 257ε οπότε δεν είναι διαφορά μεγάλη στο μπάτζετ μου.

Απλά σκεφτόμουν εαν τα αξίζει τα χρήματα της σε σχέση με την αύξηση της απόδοσης.

Διότι η 380 είναι στα 228ε. Ίσως να μπορούσα να βάλω την διαφορά τους σε κάποια άλλα περιφερειακά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αν γινεται να γινεις πιο συγκεκριμενος στο παραπανω να σου πουνε αν αξιζει ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fulgore σ`ευχαριστώ για την απάντηση, 

με αυτά κ αυτά ανέβηκε λίγο το budget.

 

Ανάμεσα σε : 1) Link.png Site: Sapphire-Radeon-R9-380X

 

                      2) Link.png Site: Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Gaming

 

πια μου προτείνεις ?

 

 

Από σύγκριση εδώ  Link.png Site: Gpuboss  είναι ένα κλικ πάνω είναι η GTX, στην πράξη τώρα δεν ξέρω..

Επεξ/σία από Dimrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κάρτα θα παίζω 1080 counter strike και age of the empires ; γενικώς ψιλό παλιά παιχνίδια.

Με μια gtx 750 ti 2gb θα εισαι ενταξει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια gtx 750 ti 2gb θα εισαι ενταξει νομιζω.

πολυ μεγαλη μου φαινεται , 660 εχω στο κεντρικο μου pc και παιζω τα παντα...ισως με μια 6570 κανω δουλεια.

ας γραψουν και οι πιο ειδικοι γιατι η 750 ειναι για βαρυ παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω ένα παλιό σύστημα, και θα ήθελα μία κάρτα για να παίζει ο μικρός μέσω bluestacks κανένα παιχνιδάκι android (banana kong, minions, angry birds κλπ).

 

Επειδή έχω δύο οθόνες θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης με hdmi και vga ταυτόχρονα (επέκταση οθονών).

 

Είχα πάρει παλιότερα την saphire hd5450 αλλά μούφα το καρπούζι, μιας και που δεν κατάφερα ποτέ να κάνω τις δύο οθόνες να δουλέψουν, και έστι γύρισα στην παλιά που έχω εγκατεστημένη στο σύστημα.

 

Όπως βλέπετε, το σύστημα είναι παλιό , δεν έχω πολλές απαιτήσεις και μπορώ να διαθέσω κάπου στα 100€.

 

Είδα την Link.png Site: SapphireVGA R7 240 Boost 4GB . Αξίζει σε αυτά τα λεφτά ή μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

post-135086-0-42804600-1456680736_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μεγαλη μου φαινεται , 660 εχω στο κεντρικο μου pc και παιζω τα παντα...ισως με μια 6570 κανω δουλεια.

ας γραψουν και οι πιο ειδικοι γιατι η 750 ειναι για βαρυ παιχνιδι.

Μεγαλη η 750???Για βαρυ gaming???Τι??Πως???

 

Νεο ανεκδοτο ειναι αυτο???Τεσπα αν μιλαμε για Counter Strike Global Offensive ειναι μια χαρα καρτες τυπου Gtx 750 και R7 260 

 

 

featherbrain σ`ευχαριστώ για την απάντηση, 

με αυτά κ αυτά ανέβηκε λίγο το budget.

 

Ανάμεσα σε : 1) Link.png Site: Sapphire-Radeon-R9-380X

 

                      2) Link.png Site: Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Gaming

 

πια μου προτείνεις ?

 

 

Από σύγκριση εδώ  Link.png Site: Gpuboss  είναι ένα κλικ πάνω είναι η GTX, στην πράξη τώρα δεν ξέρω..

Δεν ειναι site το παραπανω που να σου δειχνει πως πραγματικα αποδιδουν οι καρτες.

Να γιατι το εχω γραψει πολλες φορες οτι το Wow(παρολο που ειναι Unoptimized ακομα μεχρι αηδιας και επισης παιζει ρολο και ο επεξεργαστης που εχει ο καθενας)ειναι Nvidia παιχνιδια καλως ή κακως

http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/R9_285_Dual-X_OC/22.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb για να παίξει counter; με 9600 gt θυμάμαι το έπαιζα. Τεσπα. Ευχαριστώ.

Απλα για να εισαι πληρως καλημενος.Αν θες μπορεις να παρεις αυτην με το 1gb που ειναι λιγο ποιο φτινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια για Προπατζιδικο φιλου εχουμε καμια προταση ? Θελω μια καρτα να βγαζει 3 output ταυτοχρονα λογικα 2 dvi και ενα HDMI για να την βαλω σε 3 monitor. 3 browser θα ειναι ανοιχτοι τιποτα βαρυ αλλα να μην σερνετε το pc.

 

https://www.skroutz.gr/s/8332800/Gainward-GeForce-GT710-1GB-SilentFX-3583.html

https://www.skroutz.gr/s/4953539/Gigabyte-Radeon-R5-230-1GB-LP-GV-R523D3-1GL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...