Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας! ποια απο τις δυο προτιματε ?

 

https://www.skroutz.gr/s/5213534/Gigabyte-GeForce-GT730-2GB-GV-N730D5-2GI.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5114028/Gainward-GeForce-GT730-1GB-D5-3217.html

 

δεν μπορω να βρω το bandwidth της πρωτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! ποια απο τις δυο προτιματε ?

 

https://www.skroutz.gr/s/5213534/Gigabyte-GeForce-GT730-2GB-GV-N730D5-2GI.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5114028/Gainward-GeForce-GT730-1GB-D5-3217.html

 

δεν μπορω να βρω το bandwidth της πρωτης....

Θα σου πρωτινα(αν βεβαια μπορεις οικονομικα)να πας σε gtx 750 που ειναι πολυ καλητερη και με μεγαλη διαφορα.Αυτη ειναι μια καλη με διπλασια αποδωση απ την 730 https://www.skroutz.gr/s/7321608/Palit-GeForce-GTX750-Ti-1GB-NE5X75T01301F.html

 

 

Το Memory Bandwidth της gt730 ειναι 40GB/s νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση! δεν την θελω για παιχνιδια και ψαχνω κοντα στα 60 ευρω . Η πρωτη εχει ταχυτητα μνημης 5000 MHz ενω η δευτερη 2500 MHz και Bandwidth 40GB/s και οι δυο στα 64 bits. αν εχουν ιδιο bandwidth και memory bus, αυτη με τη μεγαλυτερη μνημη ειναι καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση! δεν την θελω για παιχνιδια και ψαχνω κοντα στα 60 ευρω . Η πρωτη εχει ταχυτητα μνημης 5000 MHz ενω η δευτερη 2500 MHz και Bandwidth 40GB/s και οι δυο στα 64 bits. αν εχουν ιδιο bandwidth και memory bus, αυτη με τη μεγαλυτερη μνημη ειναι καλυτερη?

 

Αν δεν την θέλεις για παιχνίδια ισως θα μπορούσες να βολευτείς και με την ενσωματωμένη αν έχεις καποιον σύγχρονο επεξεργαστή για να μην ξοδέψεις αδικα χρήματα. Η υλοποίηση της gigabyte φένεται καλύτερη + οτι εχει και 2 gb (οχι οτι θα τα χρειαστείς), όσο για τα 2500 MHz μου φένονται πολύ λίγα για ggdr5 μάλλον έχει γίνει τυπογραφικό λάθος και είναι και αυτή 5000 ΜHz ετσι ωστε να έχουν και οι δυο 40 GB/s bandwidth.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την θέλεις για παιχνίδια ισως θα μπορούσες να βολευτείς και με την ενσωματωμένη αν έχεις καποιον σύγχρονο επεξεργαστή για να μην ξοδέψεις αδικα χρήματα. Η υλοποίηση της gigabyte φένεται καλύτερη + οτι εχει και 2 gb (οχι οτι θα τα χρειαστείς), όσο για τα 2500 MHz μου φένονται πολύ λίγα για ggdr5 μάλλον έχει γίνει τυπογραφικό λάθος και είναι και αυτή 5000 ΜHz ετσι ωστε να έχουν και οι δυο 40 GB/s bandwidth.

Σωστα οι skylake εχουν <<πολυ>>δυνατη καρτα ενσωματωμενη.Ξεπερναει την gt730 αποτι εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ειμαι με onboard radeon hd 4250.

ειμαι μεταξυ αυτων των δυο. δεν μπορω να αποφασισω

Tι επεξεργαστη και ram εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd athlon x3 450 με 4 gb ram ,650 watt τροφοδοτικο, win7

Οι onboard radeon 4250 ειναι μια ανεξωδη προσωρινη λυση.Αφου δεν ασχολεισαι με gaming τοτε εισαι μια χαρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ειμαι με onboard radeon hd 4250.

ειμαι μεταξυ αυτων των δυο. δεν μπορω να αποφασισω

 

Αν και αρκετά αδύναμη η 4250 μπορεί να ανταπεξέλθει σε απλές εφαρμογές γραφειού /internet / hd video / ταινίες. Είχες καποιο θεμα (μειωμένη απόδοση)  με την onboard και θελεις να πάς σε κάτι καλύτερο ή απλά για ψυχολογικούς λόγους ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!

Το σύστημα αυτή την στιγμή έχει ως εξής : 

Case: Sharkoon T5Value 
Psu : Corsair Builder Series CX600 80Plus Bronze
Mobo : Asrock FM2A75 Pro4 
Cpu : AMD A10-5800K Box 
Hdd : Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ
Ram : Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP)

Gpu : Asus Radeon HD7770 1GB DirectCU V2 ------------------> Κάηκε κ αλλάχτηκε στην εγγύηση με αυτή : GV-R725OC-2GI-Rev-2-0   :mad:  σε όποια οθόνη μεγαλύτερη των 17" την έχω συνδέσει, το αποτέλεσμα είναι απλά απογοητευτικό!!!!  

 

Ψάχνω για μια κάρτα γραφικών,  βαριά έως τα 230€ 

 

Στα υπόψιν έχω αυτή: Link.png Site: SapphireRadeon R9 380

 

Κάποια αντιπρόταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρκετά αδύναμη η 4250 μπορεί να ανταπεξέλθει σε απλές εφαρμογές γραφειού /internet / hd video / ταινίες. Είχες καποιο θεμα (μειωμένη απόδοση)  με την onboard και θελεις να πάς σε κάτι καλύτερο ή απλά για ψυχολογικούς λόγους ?

 

εβλεπα μια ταινια σε 60fps και ανεβασε πολυ μεγαλη θερμοκρασια η cpu (εχει μαζεψει και λιγο σκονη) , κολαει κ λιγο το facebook..

λεω να μην το ζορισω αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβλεπα μια ταινια σε 60fps και ανεβασε πολυ μεγαλη θερμοκρασια η cpu (εχει μαζεψει και λιγο σκονη) , κολαει κ λιγο το facebook..

λεω να μην το ζορισω αλλο

Αν ζοριζεται τόσο τότε ναι,καλύτερα ή gt730.Εγώ αν ημουν θα επερνα της gigabyte.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...