Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για αγορά κάρτας γραφικών!!

 

Συνοπτικά το σύστημα είναι το εξής

 

* Case (Κουτί):ένα φθηνο απλό κουτί

*(Τροφοδοτικό & Watt): μια από τα ίδια, θα αλλαχτει μαζί με την κάρτα (δεκτές προτάσεις)

* motherboard (Μητρική):http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4665#ov

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):intel i5 4570

* RAM (Μνήμη συστήματος):8gb

* GPU (Κάρτα γραφικών):onboard

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1920*1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 10 64bit

 

Θέλω σίγουρα να με καλύπτει στο dirt rally και στο Sebastian loeb rally. Αν μπορούμε να πάρουμε κάτι που να είναι και λίγο futureoproof ακόμα καλύτερα. Budget χωρίς να ξέρω τιμές ένα 200-250gpu +50psu αλλά είμαστε ελαστικοι σε λογικά πλαίσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σε ολους,

εχω προβληματιστει με την καρτα γραφικων.

CPU: i7 4790

mobo: msi H97i mini-itx

case: Silverstone SG13

PSU: θα αγοραστει νεο

 

Ειμαι αναμεσα στη MSI GTX 960 Gaming και στην MSI R9 380 Gaming, στα 4GB και στις δυο. το κουτι χωραει μεχρι 10.5in καρτα.

Θελω την 960  γιατι ειναι νεα σχεδιαση GPU, χαμηλες θερμοκρασιες.

Θελω την 380 γιατι ειναι πιο δυνατη στα ιδια χρηματα.

 

Η χρηση ειναι σχετικα απλη (fsx, cod, wargame) αλλα θα ηθελα να με βγαλει μια 4-5ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις για την επόμενη 5-ετία τα ίδια ακριβώς παιχνίδια όπως και σήμερα και τίποτε άλλο τότε ναι φυσικά και θα σε "βγάλει" μια οποιαδήποτε GPU για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πέραν τούτου δεν μπορώ προσωπικά να σε βοηθήσω με το δίλημμά σου, γιατί και να με ρώταγες για GPU@budget X πάλι θα σου πρότεινα αμφότερες για να έχεις την τελική επιλογή εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

εχω προβληματιστει με την καρτα γραφικων.

CPU: i7 4790

mobo: msi H97i mini-itx

case: Silverstone SG13

PSU: θα αγοραστει νεο

 

Ειμαι αναμεσα στη MSI GTX 960 Gaming και στην MSI R9 380 Gaming, στα 4GB και στις δυο. το κουτι χωραει μεχρι 10.5in καρτα.

Θελω την 960  γιατι ειναι νεα σχεδιαση GPU, χαμηλες θερμοκρασιες.

Θελω την 380 γιατι ειναι πιο δυνατη στα ιδια χρηματα.

 

Η χρηση ειναι σχετικα απλη (fsx, cod, wargame) αλλα θα ηθελα να με βγαλει μια 4-5ετια.

Και οι δύο είναι καλές, αλλά ή 5αετια δε βγαίνει με την ίδια ποιότητα γραφικών στα νέα παιχνίδια. Για να σε βγάλω από το δίλημμα σου, παρε την 380, θα έχεις λίγο καλύτερες επιδόσεις έτσι στα περισσότερα παιχνίδια.

 

Ίσως να θέλεις να σκεφτείς και μια 970 / 390 καθώς έχεις ήδη i7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

RfbBdYg.jpg

 

 

Ουσιαστικά τα πολλά πήγαν σε αυτά

 

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-3770-340ghz-lga1155-box-p-PER.558354

http://www.e-shop.gr/asus-hd7850-dc2-2gd5-v2-2gb-pci-e-retail-p-PER.513571

 

Το καταλαβαίνω ότι κανονικά θα έπρεπε να βάλω βαρβάτη gpu, αλλά δεν ψήνομαι καθόλου να δώσω πολλά λεφτά. Ίσως το καλοκαίρι να έχω αλλάξει άποψη.

 

Την hd 7850 δεν την έχω βρει φθηνότερα. Αν την έβρισκα 120-130 την επαιρνα ασυζητητί!

Ουτε τα 120 αξιζει η 7850 ....το πολυ 90-100 και πολλα βαζω...με 120-130 παιρνεις HD 7870 - GTX 660 TI - GTX 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο είναι καλές, αλλά ή 5αετια δε βγαίνει με την ίδια ποιότητα γραφικών στα νέα παιχνίδια. Για να σε βγάλω από το δίλημμα σου, παρε την 380, θα έχεις λίγο καλύτερες επιδόσεις έτσι στα περισσότερα παιχνίδια.

 

Ίσως να θέλεις να σκεφτείς και μια 970 / 390 καθώς έχεις ήδη i7.

 

Ευχαριστω για την απαντηση,

δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα πανω απο το ψυχολογικο οριο των 200-250. Παιχνιδια παιζω συγκεκριμενα και χωρις μεγαλες απαιτησεις. Καπου διαβασα οτι η υλοποιηση της msi σε r9 380 δεν ειναι και η καλυτερη σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση,

δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα πανω απο το ψυχολογικο οριο των 200-250. Παιχνιδια παιζω συγκεκριμενα και χωρις μεγαλες απαιτησεις. Καπου διαβασα οτι η υλοποιηση της msi σε r9 380 δεν ειναι και η καλυτερη σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Γιατι δεν παιρνεις αλλη υλοποιηση τοτε? Δεν χωρανε στο κουτι σου?

Στα 260-270 υπαρχουν και οι 380Χ, τις εχεις δει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

256 απο vision studio η nitro 380x

220 απο vision studio η xfx 380

Αξιζει γενικα η υλοποιηση της xfx? Η υλοποιηση της προηγουμενης σειρας αν και πολυ ομορφη δεν ειχε heatsinks στα vrm. Γι αυτη δε ξερω σε συγκριση με τη nitro.

Καθως ειμαι απο θεσσαλονικη δεν κοιταω την nitro 380 αφου με μεταφορικα μου βγαινει 240 οποτε για 15 παω στην x.

Οποτε απο τις 2 τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

256 απο vision studio η nitro 380x

220 απο vision studio η xfx 380

Αξιζει γενικα η υλοποιηση της xfx? Η υλοποιηση της προηγουμενης σειρας αν και πολυ ομορφη δεν ειχε heatsinks στα vrm. Γι αυτη δε ξερω σε συγκριση με τη nitro.

Καθως ειμαι απο θεσσαλονικη δεν κοιταω την nitro 380 αφου με μεταφορικα μου βγαινει 240 οποτε για 15 παω στην x.

Οποτε απο τις 2 τι προτεινετε?

 

H 380Χ ειναι περιπου 10% καλυτερη. Δες reviews και αποφασισε, και οι δυο ειναι καλες επιλογες.

 

https://www.techpowerup.com/reviewdb/Graphics-Cards/AMD/R9-380/

https://www.techpowerup.com/reviewdb/Graphics-Cards/AMD/R9-380X/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε τα 120 αξιζει η 7850 ....το πολυ 90-100 και πολλα βαζω...με 120-130 παιρνεις HD 7870 - GTX 660 TI - GTX 760.

Χτες πήρα την 660,πεταει η κάρτα σε όλα τα παιχνίδια με λίγες υποχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες !  να κανω μια ερωτηση...

 

Εχω  μια μητρικη   ASUS  RANGER  MAXIMUS VII  η οποια εχει ενσωματομενη καρτα γραφικων .   τωρα   βλεπω κανονικα στο συνδεμενο   μονιτορ  χωρις  εχτρα  γραφικη  καρτα ...

 

απλα με την ενσωματομενη !

 

 

θελω να βαλω   την ZOTAC nvidia  650 TI    που εχω αγορασει  και δεν ξερω πως να την κανω    ινσταλ !

 

 οταν την τοποθετησω  στην μητρικη    που θα συνδεσω το μονιτορ  ;;;   στην  καρτα της μητρικης  η στην καρτα την καινουργια ;;;;    (  μεχρι να γινει το ινσταλ ενοω )

 

τι πρεπει επισης να ρυθμισω στο ΒΙΟΣ  της μητρικης ;;;;;

 

καθε βοηθεια   ειναι Ευπροσδεκτη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες !  να κανω μια ερωτηση...

 

Εχω  μια μητρικη   ASUS  RANGER  MAXIMUS VII  η οποια εχει ενσωματομενη καρτα γραφικων .   τωρα   βλεπω κανονικα στο συνδεμενο   μονιτορ  χωρις  εχτρα  γραφικη  καρτα ...

 

απλα με την ενσωματομενη !

 

 

θελω να βαλω   την ZOTAC nvidia  650 TI    που εχω αγορασει  και δεν ξερω πως να την κανω    ινσταλ !

 

 οταν την τοποθετησω  στην μητρικη    που θα συνδεσω το μονιτορ  ;;;   στην  καρτα της μητρικης  η στην καρτα την καινουργια ;;;;    (  μεχρι να γινει το ινσταλ ενοω )

 

τι πρεπει επισης να ρυθμισω στο ΒΙΟΣ  της μητρικης ;;;;;

 

καθε βοηθεια   ειναι Ευπροσδεκτη !!!

Καλημερα,

 

ειναι ευκολη διαδικασια. Θα βαλεις την καρτα στο motherboard, με προσοχη φυσικα. Απο τη στιγμη που εχεις δευτερη καρτα, συνδεεις την οθονη (οθονες) στη νεα καρτα. Θα ξεκινησει με native drivers και οταν μπεις στα windows κανεις εγκατασταση τους drivers απο το dvd.

 

 

Γιατι δεν παιρνεις αλλη υλοποιηση τοτε? Δεν χωρανε στο κουτι σου?

Στα 260-270 υπαρχουν και οι 380Χ, τις εχεις δει?

 

Γιατι βασικος παραγοντας ειναι ο θορυβος. Σε οσα reviews ειδα η MSI εχει την καλυτερη ψυξη, αρα και θορυβο.

 

 

ΝΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...