Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα χθές παρέλαβα την Sapphire R9 380 4GB NITRO OC w/BP  είναι μεγαλύτερη σε πλάτος απο την msi560ti και έχει ψηλότερη θερμοκρασία 51-52 oc σε παιχνίδια δεν μέτρησα πόσο φτάνει (36-40 0c δούλευε η 560ti στα κάλά της) τώρα βέβαια μου έκανε και κατι άλλα κουλά στα 1400χ1050 πάγωνε στα παιχνίδια και στα 1920χ1080 κόλλησε το pc δεν δούλευε τίποτα !!! Τί μπορεί να φταίει ; στο gtav με τις ρυθμίσεις εφτασε να καταναλώνει 2023MB πρίν κολλήσει το pc!! όσο δούλευε πάντος ευχαριστήθηκα γραφικά καμια σχέση με την 560ti που το περισσοτερο που εβλεπα ηταν 1280χ720 :-) μετα απο 15 χρόνια με Nvidia αξιζει η αλλαγη !

 

Κάναμε την συλλογική ενότητα για συμβουλές αναβαθμίσεων εδώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οτιδήποτε άλλο θα μπαίνει στην ενότητα αυτή. Για αρχή θα σε συμβούλευα να διαγράψεις τους τωρινούς οδηγούς κάρτας γραφικών και να αφαιρέσεις κάθε πιθανό ίχνος τωρινού και προηγούμενου οδηγού κάρτας γραφικών για να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση οδηγών της τωρινής σου κάρτας. Αν το πρόβλημα παραμένει ανοίγεις μια ενότητα ξεχωριστή για το πρόβλημά σου στις κάρτες γραφικών και θα δούμε τι μπορεί να φταίει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, θα ήθελα να μου προτείνεται μια κάρτα γραφικών για gaming foto και video editing.

Το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής:

Case: Zalman z11 plus

Psu: Corsair tx 750m

Motherboard: Asus Rampage Extreme x48

CPU: Intel core2quad qx9650

Ram: Corsair 8gb

Gpu: Asus gtx 560 top 1gb

Monitor /resolution: Lg/1920x1080p

Os: Windows 10

Δεν σκοπεύω να πάω σε μεγαλύτερη ανάλυση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να μου προτείνεται μια κάρτα γραφικών για gaming foto και video editing.

Το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής:

Case: Zalman z11 plus

Psu: Corsair tx 750m

Motherboard: Asus Rampage Extreme x48

CPU: Intel core2quad qx9650

Ram: Corsair 8gb

Gpu: Asus gtx 560 top 1gb

Monitor /resolution: Lg/1920x1080p

Os: Windows 10

Δεν σκοπεύω να πάω σε μεγαλύτερη ανάλυση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα. Μια gtx 960 με 4gb είναι ή καλύτερη λύση σου, πιστευω οτι θα αποδίδει καλύτερα στα περισσότερα παιχνίδια από την 380 μαζί με τον επεξεργαστή σου.

https://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/6441065/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-WindForce-2X-OC-GV-N960WF2OC-4GD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε nvidia αυτή σκεφτόμουν και εγώ αλλά κάπου διάβασα ότι έχει γίνει κατασκευαστικό λάθος και μόνο τα 3,5gb μνήμης δουλεύουν.από AMD σκεφτόμουν την 280x και την 370 αλλά πάλι διάβαζα για πολλά προβλήματα με flickering και artifacts οπότε δεν το διακινδυνεύω. Αν βρω μεταχειρισμένη gtx 770 4gb σε καλή τιμή πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερη από την 960;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε nvidia αυτή σκεφτόμουν και εγώ αλλά κάπου διάβασα ότι έχει γίνει κατασκευαστικό λάθος και μόνο τα 3,5gb μνήμης δουλεύουν.από AMD σκεφτόμουν την 280x και την 370 αλλά πάλι διάβαζα για πολλά προβλήματα με flickering και artifacts οπότε δεν το διακινδυνεύω. Αν βρω μεταχειρισμένη gtx 770 4gb σε καλή τιμή πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερη από την 960;

Αυτό γίνεται (περίπου) στις 970 μόνο. Και είναι 3.5 γρήγορης και 0.5 αργής μνήμης και όχι απο κατασκευαστικό λάθος.

 

Η 960 είναι "καθαρή".

Πάρε 960 καλύτερα να έχεις και εγγύηση, οι νέες κάρτε λόγω μικρών nm δεν αντέχουν πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψάχνω ένα SLI καλώδιο για GTX 980 x 2. Που μπορώ να προμηθευτώ; Σκρουτζ και ebay δεν βλέπω πολλές επιλογές. Γενικά αυτά έρχονται μαζί με motherboard;

Αν είσαι Θεσσαλονίκη να ψάξω μήπως βρω πολύ πιθανό να έχω ξεχασμένα μερικά πουθενά
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Θεσσαλονίκη να ψάξω μήπως βρω πολύ πιθανό να έχω ξεχασμένα μερικά πουθενά

Είμαι πάτρα. Αν πάντως βρεις, με ενδιαφέρει για θέσεις 1-3. Μου στέλνεις pm και τα βρίσκουμε...

 

(offtopic: ωραίο nickname, το έμαθα από εδώ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια 6850 και λίγα φράγκα για νέα κάρτα.

Μπορώ να κάνω αξιοπρεπή αναβάθμιση σε χαμηλό κόστος;

 

Ευχαριστώ,

 

Πές αναλυτικά το τωρινό pc σου καθώς και τα έξτρα χρήματα που διαθέτεις για αγορά new gpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές αναλυτικά το τωρινό pc σου καθώς και τα έξτρα χρήματα που διαθέτεις για αγορά new gpu...

 

Πείτε μου (όποιος έχει όρεξη και θέλει) τί είναι μια ικανοποιητική αναβάθμιση (να παίζω σε high/ultra εκεί που δεν παίζει η 6850) σε όσο γίνεται πιο χαμηλό κόστος, και θα το δώ.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε μου (όποιος έχει όρεξη και θέλει) τί είναι μια ικανοποιητική αναβάθμιση (να παίζω σε high/ultra εκεί που δεν παίζει η 6850) σε όσο γίνεται πιο χαμηλό κόστος, και θα το δώ.

 

Ευχαριστώ,

Ότι να 'ναι...

 

Tο πρώτο post

 

http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/?do=findComment&comment=52887429

 

της ενότητας το έχεις διαβάσει για να σου προτείνουμε κάτι που να αντιστοιχει στο σύστημά σου?Εμ θέλουμε να βοηθήσουμε, την ακούμε κιόλας από πάνω.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να 'ναι...το πρώτο post

 

http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/?do=findComment&comment=52887429

 

της ενότητας το έχεις διαβάσει για να σου προτείνουμε κάτι που να αντιστοιχει στο σύστημά σου?Εμ θέλουμε να βοηθήσουμε, την ακούμε κιόλας από πάνω.

Χαχαχαχα.....θεουλης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...