Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινετε crossfire 290 με 390?θελω να κανω 2χ290 αλλα ειναι ακριβες,οποτε λεω να παρω 390 αν γινετε.

Γίνεται :) Απλά θα έχεις 4 gb σύνολο και ανα gpu. (Εκτός αν είχες τίποτα σπεσιαλ 290 8gb)

 

Δες καμία απο το φόρουμε εδώ για φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γίνεται :) Απλά θα έχεις 4 gb σύνολο και ανα gpu. (Εκτός αν είχες τίποτα σπεσιαλ 290 8gb)

Απο εδω εψαχνα αλλα ζητανε τα μαλιοκεφαλα τους,οποτε καλυτερα καινουργια.

 

Δες καμία απο το φόρουμε εδώ για φθηνότερα.

Γίνεται :) Απλά θα έχεις 4 gb σύνολο και ανα gpu. (Εκτός αν είχες τίποτα σπεσιαλ 290 8gb)

 

Δες καμία απο το φόρουμε εδώ για φθηνότερα.

Εδω εψαχνα αλλα τις δινουν ακριβα,οποτε καλυτερα καινουργια και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τροφοδοτικό Corsair CX600 μέχρι τι κάρτα μπορεί να σηκώσει το μηχάνημα; Δεν έχω κάνει κάτι oc, καθότι όλα καινούργια, μπορεί στο μέλλον να κάνω τον FX 6300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τροφοδοτικό Corsair CX600 μέχρι τι κάρτα μπορεί να σηκώσει το μηχάνημα; Δεν έχω κάνει κάτι oc, καθότι όλα καινούργια, μπορεί στο μέλλον να κάνω τον FX 6300.

Τι cpu έχεις τώρα?

To psu ως και 980-380Χ σηκώνει, ίσως και 290, ίσως, αλλά είναι και άλλοι παράγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι cpu έχεις τώρα?

To psu ως και 980-380Χ σηκώνει, ίσως και 290, ίσως, αλλά είναι και άλλοι παράγοντες.

Οχι τον FX 6300 έχω απλά επειδή δεν είναι ούτε μιας εβδομάδας, δεν σκοπεύω να του κάνω OC σύντομα.Μια Gigabyte 970-UD3P έχω και 8gb Corsair Vengeance.

 

offTopic. Επειδή ο υπολογιστής τρώει κάποια laggαρισματα όποτε θυμηθεί(σπάνια και για λίγο), είναι θέμα σκλήρού δίσκου; Mε SSD θα έφευγαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τον FX 6300 έχω απλά επειδή δεν είναι ούτε μιας εβδομάδας, δεν σκοπεύω να του κάνω OC σύντομα.Μια Gigabyte 970-UD3P έχω και 8gb Corsair Vengeance.

 

offTopic. Επειδή ο υπολογιστής τρώει κάποια laggαρισματα όποτε θυμηθεί(σπάνια και για λίγο), είναι θέμα σκλήρού δίσκου; Mε SSD θα έφευγαν; 

Eχεις δίκιο, διάβασα κάτι σαν "μπορεί στο μέλλον να πάω σε 6300"

Στην θέση σου θα πήγαινα σε 960-380, οτιδήποτε παραπάνω δεν θα την εκμεταλεύεται ο επεξεργαστής σου.

 

offtopic, ίσως είναι ελλατωματικό τροφοδοτικό, ίσως κακή ποιότητα ρεύματος. Τσέκαρέ τον με το Hdsentinel.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τροφοδοτικό Corsair CX600 μέχρι τι κάρτα μπορεί να σηκώσει το μηχάνημα; Δεν έχω κάνει κάτι oc, καθότι όλα καινούργια, μπορεί στο μέλλον να κάνω τον FX 6300.

 

Με μια 380 4GB θα εχεις ενα πιο ισορροπημενο συνολο.Ισως απο θεμα τροφοδοτικου να παιρνει και μεγαλυτερης κατηγοριας καρτα (πχ 970-290) αλλα πρωτον δεν θα εχεις περιθωριο να κλοκαρεις τον επεξεργαστη που επιβαλεται και δευτερον σε ορισμενες περιπτωσεις θα σε κραταει πισω ο επεξεργαστης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι titan z ειναι υπερβολικα ακριβοτερες απο τις 980ti ενω η διαφορα στις επιδοσεις ειναι πρακτικα αμελητεα. Και οι δυο θα ζοριζονται στα 4Κ, οσοι θελουν σοβαρο 4Κ gaming αγοραζουν δυο 980ti. Οι υπολοιποι καλο ειναι να μεινουν στα 1440p.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε η GPU της υπογραφής και έτσι έφτασε η ώρα της αλλαγής. Προτού χαλάσει έλεγα να περιμένω τις νέες αφίξεις από AMD-Nvidia μήπως και πέσουν και άλλο οι τιμές των τωρινών αλλά βλέπω να αργεί ακόμη.

 

Δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 250€ για GPU αλλά μάλλον αυτή τη φορά θα αναγκαστώ.

Προτιμώ Nvidia, τι λέτε μεταξύ GTX 970-R9 390? Η οθόνη θα αλλαχτεί κάποια στιγμή σε 1080p ή 1440p με Gsync ή Freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε η GPU της υπογραφής και έτσι έφτασε η ώρα της αλλαγής. Προτού χαλάσει έλεγα να περιμένω τις νέες αφίξεις από AMD-Nvidia μήπως και πέσουν και άλλο οι τιμές των τωρινών αλλά βλέπω να αργεί ακόμη.

 

Δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 250€ για GPU αλλά μάλλον αυτή τη φορά θα αναγκαστώ.

Προτιμώ Nvidia, τι λέτε μεταξύ GTX 970-R9 390? Η οθόνη θα αλλαχτεί κάποια στιγμή σε 1080p ή 1440p με Gsync ή Freesync.

Να ξέρεις ότι σε ανάλυση 1440p η r9 390 είναι λίγο καλύτερη από την 970 αλλά και στις δύο θα πρέπει να ρίξεις τις ρυθμίσεις σε αυτή την ανάλυση για να έχεις 60fps σταθερά . Η 970 από την άλλη έχει χαμηλότερη κατανάλωση και μεγαλύτερα περιθώρια oc και ένα μικρό πλεονέκτημα στην ανάλυση 1080p .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Είδα έβγαλε το πλαίσιο μια "προσφορά" την Saphire R9 380 v2 Nitro dual oc 4GB στα 240ευρώ. Το σύστημα μου αποτελείται από i5 4ης γενιάς, full hd οθόνη

και με το τροφοδοτικό είμαι εντάξει. Δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός gamer αλλά θέλω να την κρατήσω μία 3ετία με υποχωρήσεις πάντα στα settings(εκτός απο κατέβασμα ανάλυσης).
Ρωτάω να μου πείτε αν αξίζει κυρίως σε αυτά τα χρήματα ή μπορώ να βρω κάτι που θα είναι καλύτερο με το ίδιο budget πάνω κάτω.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα χθές παρέλαβα την Sapphire R9 380 4GB NITRO OC w/BP  είναι μεγαλύτερη σε πλάτος απο την msi560ti και έχει ψηλότερη θερμοκρασία 51-52 oc σε παιχνίδια δεν μέτρησα πόσο φτάνει (36-40 0c δούλευε η 560ti στα κάλά της) τώρα βέβαια μου έκανε και κατι άλλα κουλά στα 1400χ1050 πάγωνε στα παιχνίδια και στα 1920χ1080 κόλλησε το pc δεν δούλευε τίποτα !!! Τί μπορεί να φταίει ; στο gtav με τις ρυθμίσεις εφτασε να καταναλώνει 2023MB πρίν κολλήσει το pc!! όσο δούλευε πάντος ευχαριστήθηκα γραφικά καμια σχέση με την 560ti που το περισσοτερο που εβλεπα ηταν 1280χ720 :-) μετα απο 15 χρόνια με Nvidia αξιζει η αλλαγη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...