Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να φανταστώ κ αυτή παίζει στα ίδια επίπεδα ε

https://www.skroutz.gr/s/7085555/Gigabyte-Radeon-R9-380-4GB-WindForce-2X-GV-R938G1-GAMING-4GD.html

Όχι η gigabyte είναι κατώτερη. Έχει αναφερθεί πολλές φορές στη σειρά 3χχ της AMD οι καλύτερες υλοποιήσεις είναι των εταιρειών sapphire και msi. Η ζυγαριά γέρνει ελαφρώς προς τις υλοποιήσεις sapphire λόγω χαμηλότερης τιμής και καλύτερης ψύξης αλλά οι υλοποιήσεις msi από την άλλη προσφέρουν μεγαλύτερη εγγύηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giga (κάκιστες θερμοκρασίες) και Asus (πολλά προβλήματα στην σειρά R9).

Saphirre (το καλύτερο σύστημα ψύξης και ξεκλείδωτα ρεύματα για βαρβάτο oc) / Msi (στην δεύτερη θέση το σύστημα ψύξης της msi αλλά και αυτή έχει ξεκλείδωτα ρεύματα σαν την sapphire)

Κοινώς στην R9 σειρά για μένα πάνε

1)Sapphire

2)Msi

3)Giga

4)Asus

Ευχαριστώ BabisTs και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά επαναλαμβάνω την ερώτηση μου προς εσένα και όλους του φίλους..

 

Το τροφοδοτικό μου (Seasonic 650W) θα αντέξει? Ειδικά για τη Saphire δίνουν minimum  τροφοδοτικό 750W!!!

 

Μη σκάσουμε το 400αρι και μετά έχουμε πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts τα διαβάζεις φίλε μου?

http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-821?do=findComment&comment=54612300

 

Σου έχω απάντηση ήδη για το τροφοδοτικό.Δίνουν 750 γιατί κυκλοφορούν και monkey psus στην αγορά.Το δικό σου απλά δεν έχει ανάγκη.Στην ουσία από ένα 600watt και πάνω ποιοτικό psu και με πιστοποίηση είναι υπεραρκετά...Seasonic650+gold απλά δεν θα νοιώθει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​νομιζω πως στην σειρά 380 η gaming της msi έχει καλυτερο σύστημα ψύξης, πιο ποιοτική κατασκευη,  αυτοματο o/c και πιο όμορφη -εντυπωσιακή......μεονεκτημα η τιμη της αλλά ότι πληρωνεις παίρνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω απο r9 280x σε 380x? Παιζω κυριως Gtav και με περιοριζει λιγο στο θεμα Gb (δεν μπορω να maxαρω ολες τις ρυθμισεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts τα διαβάζεις φίλε μου?

http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-821?do=findComment&comment=54612300

 

Σου έχω απάντηση ήδη για το τροφοδοτικό.Δίνουν 750 γιατί κυκλοφορούν και monkey psus στην αγορά.Το δικό σου απλά δεν έχει ανάγκη.Στην ουσία από ένα 600watt και πάνω ποιοτικό psu και με πιστοποίηση είναι υπεραρκετά...Seasonic650+gold απλά δεν θα νοιώθει..

Ευχαριστώ BabisTs..

 

Βεβαίως και τα διβάζω τα post απλά ήθελα μια επιβεβαίωση στο ερώτημα μου γιατί οι καταεκυάστριες εταιρείς δίνουν Minimum watt τόσα πολλά..

 

Προφανώς για να έχουν το κεφάλι τουες ήσυχο από διάφόρων λογής τροφοδοτικά.

 

Πάω να τσιμπήσω την Saphire R9 390 λοιπόν..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και εσένα και τους φίλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω απο r9 280x σε 380x? Παιζω κυριως Gtav και με περιοριζει λιγο στο θεμα Gb (δεν μπορω να maxαρω ολες τις ρυθμισεις)

 

Για κανέναν λόγο (πέταμα χρημάτων είναι)....Δεν θα κερδίσεις κάτι σε απόδοση (ίδιες κάρτες είναι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανέναν λόγο (πέταμα χρημάτων είναι)....Δεν θα κερδίσεις κάτι σε απόδοση (ίδιες κάρτες είναι)

Από παιχνίδια σε παιχνίδι μπορεί να βγαίνει η μία ή άλλη κάπως μπροστά, αλλά μέσες άκρες τα ίδια είναι. Για κανένα λόγο δε δίνεις χρήματα για να πας από τη μία στην άλλη...

Άμα είναι καμιά αλλαγή ή πιστωτικό, σαν αντικατάσταση έχει λογική, αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​νομιζω πως στην σειρά 380 η gaming της msi έχει καλυτερο σύστημα ψύξης, πιο ποιοτική κατασκευη,  αυτοματο o/c και πιο όμορφη -εντυπωσιακή......μεονεκτημα η τιμη της αλλά ότι πληρωνεις παίρνεις

 

Στα ίδια βρίσκονται οι δύο συγκεκριμένες υλοποιήσεις.... είναι εξίσου και οι δύο πάρα πολύ καλές φίλος!!! :-D

 

http://www.hardwareluxx.com/index.php/reviews/hardware/vgacards/35903-reviewed-asus-msi-and-sapphire-r9-380.html

Δεν σκεφτομουν για καινουργια ετσι και αλλιως. Μεταχειρισμενη. Περιπου 30-40 ευρω παραπανω λογικα θα δωσω.

 

Για κανέναν λόγο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια βρίσκονται οι δύο συγκεκριμένες υλοποιήσεις.... είναι εξίσου και οι δύο πάρα πολύ καλές φίλος!!! :-D

 

http://www.hardwareluxx.com/index.php/reviews/hardware/vgacards/35903-reviewed-asus-msi-and-sapphire-r9-380.html

 

Για κανέναν λόγο...

 

​sapphire no backplate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...