Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα στην asus r7 370 και στην gigabyte gtx 950 ποια να επιλέξω;;; Αξίζει τα 30 ευρώ τα παραπάνω η gtx950;;; Με το dx 12 τι γίνεται ακριβώς;; έχω διαβάσει ότι τις amd οι κάρτες τα πάνε καλά ενώ τις nvidia χάνουν. Αν ισχύει αυτό ίσως να μην συμφέρει η αγορά της gtx 950 τι λέτε;;;

 

Η 950 ειναι καλυτερη, τελευταια φορα που κοιταξα τουλαχιστον.

μνήμη εννοείς ραμ; Έχω 4 ποσο χρειάζεται :/ και επεξεργαστή γιατί ;

 

Ο επεξεργαστης ειναι παλιος και πλεον ανεπαρκης. 4GB ram πλεον δε φτανουν για ενα σωστο gaming συστημα, αν και σιγουρα καρτα γραφικων και επεξεργαστης εχουν προτεραιοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα τον υπολογιστή τον έχω αρκετά χρόνια και σκέφτομαι να του κάνω μια αναβάθμιση ,θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών,κοιτάω για την Giga 750 ti ή μια gtx950 .Φοραω μια p5l-mx της Asus για mother board ,και έναν Intel core two duo e6600 στα 2,4 Κ δυο ram στα 2 gb έκαστη (δεν θυμάμαι μάρκα αν θέλετε μπορω να τσεκάρω . Χρειαζεται να αλλάξω τίποτα ωςτε να παίξω τις συγκεκριμένες κάρτες? Ποια προτινεται;Να προσθέσω ότι θα την συνδέσω σε 47 άρα (Lg 47lm960v 3D) .Ευχαριστωωπολυ την παρέα .

Το όλο σύστημα είναι πολύ ανεπαρκές και δεν έχει νόημα να ρίξεις χρήματα πάνω του, εκτός και αν πας για ριζική αναβάθμιση (κρατήσεις μόνο το κουτί; Αν δεν είναι κανα της πλάκας και αυτό...). Μην του βάλεις την κάρτα που σκέφεσαι, γιατί θα την κρατάει πολύ πίσω, έτσι και αλλιώς, και πάλι δεν θα μπορείς να τρέξεις σωστά οποιοδήποτε μισο-καινούριο game...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στην asus r7 370 και στην gigabyte gtx 950 ποια να επιλέξω;;; Αξίζει τα 30 ευρώ τα παραπάνω η gtx950;;; Με το dx 12 τι γίνεται ακριβώς;; έχω διαβάσει ότι τις amd οι κάρτες τα πάνε καλά ενώ τις nvidia χάνουν. Αν ισχύει αυτό ίσως να μην συμφέρει η αγορά της gtx 950 τι λέτε;;;

Εγώ θα έκανα OC τον 955 στα 3.8-4 και θα έπαιρνα την 950 που αποδίδει καλύτερα σε αδύναμους επεξεργαστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια κ καλη χρονια...θα ηθελα βοηθεια για την αναβαθμιση της καρτας μου καθως τον τελευταιο καιρο εχω ολο κ πιο πολλα προβληματα...το built ειναι αυτο:

-GPU: AMD Radeon Sapphire HD 5850 1GB GDDR5
-CPU: AMD FX-6200 3.8GHZ 6-CORE Black Edition
-RAM: 8GB = 2 X 4GB G.Skill Ripjaws F3-12800CL9D-8GBRL
-Μητρική: Gigabyte GA-990FXA-D3
-Τροφοδοτικό: Enthusiast Series™ TX850 — 80 PLUS® Certified Power Supply
-Λογισμικό: Microsoft Windows 10

1)θα ηθελα την αποψη σας για την τωρινη καρτα γραφικων μου κ τι δυνατοτητες εχει...(τον τελευταιο καιρο που παιζω πιο τελευταιας τεχνολογιας παιχνιδια βλεπω οτι αντιμετωπιζω προβληματα ακομα κ αν ριχνω την ποιοτητα αισθητα)....

2)θα ηθελα μια γενικη γνωμη για το συστημα μου αν θα επρεπε να αλλαξω κ κατι ακομα περα απο την καρτα γραφικων κ γενικα αν αξιζει ακομα σαν συστημα κ αν στεκεται ακομα

3)κ τριτον κ τελευταιο που ειναι κ το κυριο ειναι ποια καρτα γραφικων να κοιταξω...γενικα θα διαθεσω ενα budget 150 εως 200 ευρω....τα παιχνιδια που θελω να παιζω ειναι επιπεδου call of duty black ops, assissin creed, dota κ αρκετα ακομα που μπορει να εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μια 950 ή 960 αν μπορείς να φτάσεις τα 200 ευρώ.

 

Εκτός αν θες να ρισκάρεις με Mantle μιας και έχεις FX να πας σε 380.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια κ καλη χρονια...θα ηθελα βοηθεια για την αναβαθμιση της καρτας μου καθως τον τελευταιο καιρο εχω ολο κ πιο πολλα προβληματα...το built ειναι αυτο:

 

-GPU: AMD Radeon Sapphire HD 5850 1GB GDDR5

-CPU: AMD FX-6200 3.8GHZ 6-CORE Black Edition

-RAM: 8GB = 2 X 4GB G.Skill Ripjaws F3-12800CL9D-8GBRL

-Μητρική: Gigabyte GA-990FXA-D3

-Τροφοδοτικό: Enthusiast Series™ TX850 — 80 PLUS® Certified Power Supply

-Λογισμικό: Microsoft Windows 10

 

1)θα ηθελα την αποψη σας για την τωρινη καρτα γραφικων μου κ τι δυνατοτητες εχει...(τον τελευταιο καιρο που παιζω πιο τελευταιας τεχνολογιας παιχνιδια βλεπω οτι αντιμετωπιζω προβληματα ακομα κ αν ριχνω την ποιοτητα αισθητα)....

 

2)θα ηθελα μια γενικη γνωμη για το συστημα μου αν θα επρεπε να αλλαξω κ κατι ακομα περα απο την καρτα γραφικων κ γενικα αν αξιζει ακομα σαν συστημα κ αν στεκεται ακομα

3)κ τριτον κ τελευταιο που ειναι κ το κυριο ειναι ποια καρτα γραφικων να κοιταξω...γενικα θα διαθεσω ενα budget 150 εως 200 ευρω....τα παιχνιδια που θελω να παιζω ειναι επιπεδου call of duty black ops, assissin creed, dota κ αρκετα ακομα που μπορει να εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις...

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!

 

 

Όταν είπες προβλήματα αυτό που σκέφτηκα ήταν ότι έχει κάποιο μηχανικο θέμα.....οποτε λάθος διατύπωση.....

 

Κάρτα γραφικών θέλεις απλούστατα, και λόγω όχι δυνατού επεξεργαστή προτείνω και εγώ μια 960 αλλά και πάλι μη έχεις τρελές απαιτήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε οταν λες να μην εχω τρελες απαιτησεις πως το εννοεις???δηλαδη ακομα κ αν βαλω την 960 δε θα μπορω να σηκωνω τα τελευταια games?

υ.γ. ενα τρελο που συμβαινει με την καρτα που εχω τωρα ειναι οτι στο CALL OF DUTY MODERN WARFARE 3 στο multiplayer παιζω κανονικα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ κ ολα τα γραφικα extra κ οταν παω να παιξω το single player κολλαει απο το πρωτο λεπτο!ακομα κ στα challenges..εχω πειραματιστει με τις ρυθμισεις αλλα 0 αποτελεσμα...αυτο τι εξηγηση μπορει να εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε οταν λες να μην εχω τρελες απαιτησεις πως το εννοεις???δηλαδη ακομα κ αν βαλω την 960 δε θα μπορω να σηκωνω τα τελευταια games?

 

υ.γ. ενα τρελο που συμβαινει με την καρτα που εχω τωρα ειναι οτι στο CALL OF DUTY MODERN WARFARE 3 στο multiplayer παιζω κανονικα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ κ ολα τα γραφικα extra κ οταν παω να παιξω το single player κολλαει απο το πρωτο λεπτο!ακομα κ στα challenges..εχω πειραματιστει με τις ρυθμισεις αλλα 0 αποτελεσμα...αυτο τι εξηγηση μπορει να εχει?

 

​φυσικα και θα τα σηκώσει, όταν λέω τρελές απαιτήσεις εννοώ για παράδειγμα μην ζητήσεις 50fps στο witcher 3

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​φυσικα και θα τα σηκώσει, όταν λέω τρελές απαιτήσεις εννοώ για παράδειγμα μην ζητήσεις 50fps στο witcher 3

μαλιστα καταλαβα...σε ευχαριστω πολυ...αυτο με το call of duty που μου συμβαινει υπαρχει εξηγηση???γτ κανονικα η συγκεκριμενη καρτα θα επρεπε να το σηκωνει ανετα το συγκεκριμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα καταλαβα...σε ευχαριστω πολυ...αυτο με το call of duty που μου συμβαινει υπαρχει εξηγηση???γτ κανονικα η συγκεκριμενη καρτα θα επρεπε να το σηκωνει ανετα το συγκεκριμενο!

 

Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό τώρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια GTX 960 θα μπορεις να σηκωσεις οποιοδηποτε game. Απλα δεν ειναι η καρτα που θα δωσει υψηλα frames με ολα τα settings στο max, με ενεργοποιημενα φιλτρα κλπ.

 

Παρολα αυτα θα μπορεις να παιξεις ολα τα games με καλα settings. Η διαφορα σε σχεση με αυτη που εχεις τωρα ειναι αρκετα μεγαλη.

 

Δες αν σε παιρνει να πας σε εκδοση με 4GB μνημης, μιας και τα 2GB εχουν αρχισει πια να ειναι "λιγα"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια...αυτη τη φορα θα τα σκασω για καρτα για να ηρεμησω για ενα διαστημα....αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ σε αυτο που συμβαινει με την τωρινη καρτα κ το call of duty θα το εκτιμουσα πολυ!στο multiplayer δεν εχω κανενα προβλημα κ μαλιστα σε max ολα ενω στο single ΜΕ ΙΔΙΕΣ ρυθμισεις κολλαει συνεχεια ακομα κ στα challenge που δεν εχει τα εφε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια...αυτη τη φορα θα τα σκασω για καρτα για να ηρεμησω για ενα διαστημα....αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ σε αυτο που συμβαινει με την τωρινη καρτα κ το call of duty θα το εκτιμουσα πολυ!στο multiplayer δεν εχω κανενα προβλημα κ μαλιστα σε max ολα ενω στο single ΜΕ ΙΔΙΕΣ ρυθμισεις κολλαει συνεχεια ακομα κ στα challenge που δεν εχει τα εφε...

Το έχεις γκουγλαρει ? Μήπως είναι καποιο bug του παιχνιδιού και διορθώνεται με κανένα patch ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια...αυτη τη φορα θα τα σκασω για καρτα για να ηρεμησω για ενα διαστημα....αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ σε αυτο που συμβαινει με την τωρινη καρτα κ το call of duty θα το εκτιμουσα πολυ!στο multiplayer δεν εχω κανενα προβλημα κ μαλιστα σε max ολα ενω στο single ΜΕ ΙΔΙΕΣ ρυθμισεις κολλαει συνεχεια ακομα κ στα challenge που δεν εχει τα εφε...

 

Αυτό που θέλουν να σου πουν τα παιδιά είναι ότι όσο πιο δυνατή κάρτα γραφικών βάλεις στο υπάρχων σύστημά σου τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να υποφέρει από τον επεξεργαστή που θα αδυνατεί να αντεπεξέλθει και να είσαι απλά αυτό που λέμε CPU bound. To μεγαλύτερο αρνητικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι οι ελάχιστες επιδόσεις. Εάν σε Χ παιχνίδι είναι η χαμηλότερη επίδοσή σου στα 9 fps π.χ. θα είναι εκεί ότι ανάλυση και να βάλεις και όσα φίλτρα και να φορτώσεις στα γραφικά μήπως μεταφέρεις κάποιο βάρος στην κάρτα γραφικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...