Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πιστεύετε ότι αξίξει η αναβάθμιση από nvidia gtx 770 σε gtx 970 για witcher 3, gta v, pillars of eternity;

Δηλαδή θα δω βελτίωση >30% σε full hd;

 

Σύστημα I5 4690, 8GB, psu Corsair CS650M, win10 και η οθόνη LG 23MA53D (23' FHD) λίγο αργότερα θα αντικατασταθεί με 27' (κατά προτίμηση 1440).

 

ΥΓ: οι nvidia gtx 980, 980ti υπερβαίνουν πολύ το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είμαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών και είμαι ανάμεσα στην http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5245#ov

και στην πιο καινούρια https://www.asus.com/Graphics-Cards/STRIXR7370DC2OC2GD5GAMING/.

Ποια λέτε να επιλέξω;;; Θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβη γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χτίζω ένα mini itx gaming pc το οποίο μέχρι στιγμής αποτελείται από τα εξής:

 

1) Intel i5 4590

2) Asrock H97m-itx/ac

3) Coolermaster G650M semi modular

4) 2x4gb Kingston hyper-x beast

5) Raijintek Metis

 

Μου έχει μείνει η κάρτα γραφικών. Η ανάλυση που παίζω είναι τα 1080p και δεν έχω σκοπό στο άμεσο μέλλον να ανέβω σε ανάλυση. Έχω καταλήξει στην Sapphire Nitro r9 380 4gb αλλά φοβάμαι ότι οριακά δε θα κουμπώνει καλά λόγω του ότι το 24pin του τροφοδοτικού θα την εμποδίζει. Θα πήγαινα με κλειστά μάτια στην Sapphire r9 380 compact itx αλλά με χαλάει το γεγονός ότι έχει μόνο 2gb. Εσείς τι λέτε να το ρισκάρω με την Nitro;

 

Να αναφέρω ότι τα χρήματα που διαθέτω είναι αυστηρά μέχρι 240 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χτίζω ένα mini itx gaming pc το οποίο μέχρι στιγμής αποτελείται από τα εξής:

 

1) Intel i5 4590

2) Asrock H97m-itx/ac

3) Coolermaster G650M semi modular

4) 2x4gb Kingston hyper-x beast

5) Raijintek Metis

 

Μου έχει μείνει η κάρτα γραφικών. Η ανάλυση που παίζω είναι τα 1080p και δεν έχω σκοπό στο άμεσο μέλλον να ανέβω σε ανάλυση. Έχω καταλήξει στην Sapphire Nitro r9 380 4gb αλλά φοβάμαι ότι οριακά δε θα κουμπώνει καλά λόγω του ότι το 24pin του τροφοδοτικού θα την εμποδίζει. Θα πήγαινα με κλειστά μάτια στην Sapphire r9 380 compact itx αλλά με χαλάει το γεγονός ότι έχει μόνο 2gb. Εσείς τι λέτε να το ρισκάρω με την Nitro;

 

Να αναφέρω ότι τα χρήματα που διαθέτω είναι αυστηρά μέχρι 240 ευρώ.

 

Να μην σε χαλάει γιατί έχουν τις ίδιες επιδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν πας σε 380 με 4GB, ισως ειναι καλυτερα να πας σε 960 με 4GB αντι για 380 με 2GB. Αλλιως θα εχεις πιο εντονα θεματα stuttering.

 

Εγω δεν έχω αυτό που λες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έχω αυτό που λες.....

 

 Δεν ειναι κατι που το εχεις η δεν το εχεις. Το stuttering εμφανιζεται οταν γεμιζει η vram και γινονται ανταλλαγες μεταξυ αυτης και της ram του συστηματος. Τα 2gb πλεον γεμιζουν σε αρκετα παιχνιδια και στα 1080p, και η nVidia κανει πιο αποδοτικη χρηση της απο την amd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να αποφύγω την gtx 960 γιατί από ότι βλέπω στο νετ η 380 είναι αρκετά παραπάνω σε επιδόσεις. Ίσως ρισκάρω να πάρω την nitro τελικά πιστεύω θα την χωρέσει οριακά, το πολύ πολύ να πατήσω λίγο το καλώδιο του τροφοδιτικού παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τον υπολογιστή τον έχω αρκετά χρόνια και σκέφτομαι να του κάνω μια αναβάθμιση ,θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών,κοιτάω για την Giga 750 ti ή μια gtx950 .Φοραω μια p5l-mx της Asus για mother board ,και έναν Intel core two duo e6600 στα 2,4 Κ δυο ram στα 2 gb έκαστη (δεν θυμάμαι μάρκα αν θέλετε μπορω να τσεκάρω . Χρειαζεται να αλλάξω τίποτα ωςτε να παίξω τις συγκεκριμένες κάρτες? Ποια προτινεται;Να προσθέσω ότι θα την συνδέσω σε 47 άρα (Lg 47lm960v 3D) .Ευχαριστωωπολυ την παρέα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά χρειάζεται να αλλάξω κατι για να την σηκώσω ;

 

Δε ξερω το τροφοδοτικο σου. 

 

Πρεπει να αλλαξεις και επεξεργαστη και να προσθεσεις μνημη. Καλυτερα να εχεις στο νου σου οτι θα χρειαστεις νεο συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω το τροφοδοτικο σου. 

 

Πρεπει να αλλαξεις και επεξεργαστη και να προσθεσεις μνημη. Καλυτερα να εχεις στο νου σου οτι θα χρειαστεις νεο συστημα.

Δε ξερω το τροφοδοτικο σου. 

 

Πρεπει να αλλαξεις και επεξεργαστη και να προσθεσεις μνημη. Καλυτερα να εχεις στο νου σου οτι θα χρειαστεις νεο συστημα.

μνήμη εννοείς ραμ; Έχω 4 ποσο χρειάζεται :/ και επεξεργαστή γιατί ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στην asus r7 370 και στην gigabyte gtx 950 ποια να επιλέξω;;; Αξίζει τα 30 ευρώ τα παραπάνω η gtx950;;; Με το dx 12 τι γίνεται ακριβώς;; έχω διαβάσει ότι τις amd οι κάρτες τα πάνε καλά ενώ τις nvidia χάνουν. Αν ισχύει αυτό ίσως να μην συμφέρει η αγορά της gtx 950 τι λέτε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...