Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τα είπε ο από πάνω.Gaming επέλεξε. Go for it. Γιατί όμως 2gb? Τα 2 πλέον είναι προς εξαφάνιση....

 

Καλύτερη λύση και προτιμότερη είναι η sapphire nitro 380 4GB στα 330κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως τα είπε ο από πάνω.Gaming επέλεξε. Go for it. Γιατί όμως 2gb? Τα 2 πλέον είναι προς εξαφάνιση....

 

Καλύτερη λύση και προτιμότερη είναι η sapphire nitro 380 4GB στα 330κατι.

 

Θελω να φτιαξω ενα Gaming Pc απο το μηδεν και προσπαθω να πετυχω οσο χαμηλοτερη τιμη γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δει διαφορα στις επιδόσεις με τα 4GB

 

H MSI gaming είναι καλύτερη υλοποίηση στην 380 τουλάχιστον που έχω προσωπική άποψη - από την sapphire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αξιζει αναβαθμιση απο msi gtx 960 2GB σε r9 290 4GB vtx x-edition??? τι γνωμη εχετε γι αυτη την καρτα?

και πειτε μου αν θα ειναι και ενταξει το θεμα του τροφοδοτικου που νομιζω οτι ειμαι σιγουρα ενταξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αξιζει αναβαθμιση απο msi gtx 960 2GB σε r9 290 4GB vtx x-edition??? τι γνωμη εχετε γι αυτη την καρτα?

και πειτε μου αν θα ειναι και ενταξει το θεμα του τροφοδοτικου που νομιζω οτι ειμαι σιγουρα ενταξει....

Η διαφορά που θα δεις στην απόδοση με τη 290 (αντί της 960) είναι μεγάλη, ειδικά εφόσον έχεις πολύ δυνατό cpu. Για το τροφοδοτικό σου δεν πάω και στοίχημα - για 290-390 series προτείνεται 750άρι. Και από Corsair, είχα ένα ΤΧ 750, αρκετά δουλεμένο (min3 χρόνια) μεν, αλλά τη 390Χ ΔΕΝ την σήκωνε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά που θα δεις στην απόδοση με τη 290 (αντί της 960) είναι μεγάλη, ειδικά εφόσον έχεις πολύ δυνατό cpu. Για το τροφοδοτικό σου δεν πάω και στοίχημα - για 290-390 series προτείνεται 750άρι. Και από Corsair, είχα ένα ΤΧ 750, αρκετά δουλεμένο (min3 χρόνια) μεν, αλλά τη 390Χ ΔΕΝ την σήκωνε...

Σ ευχαριστω φιλε μου.Αλλα καποιος που να ειναι πιο σιγουρος για το θεμα τροφοδοσιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω φιλε μου.Αλλα καποιος που να ειναι πιο σιγουρος για το θεμα τροφοδοσιας?

Σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανένας για μεταχειρισμένο τροφοδοτικό και ειδικά όταν αυτό είναι 150w λιγότερα από το προτεινόμενο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και, αν δεις προβλήματα, το αλλάζεις με κάποιο καλύτερο...Όπως σου είπα και πριν, μην το δέσεις κιόλας ότι θα σε καλύψει, γιατί τα δεδομένα είναι προς την αντίθετη πλευρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανένας για μεταχειρισμένο τροφοδοτικό και ειδικά όταν αυτό είναι 150w λιγότερα από το προτεινόμενο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και, αν δεις προβλήματα, το αλλάζεις με κάποιο καλύτερο...Όπως σου είπα και πριν, μην το δέσεις κιόλας ότι θα σε καλύψει, γιατί τα δεδομένα είναι προς την αντίθετη πλευρά.

Το τροφοδοτικο ειναι αδουλευτο περιπου ενος μηνα χρησης στην ουσια καινουριο...απλα εβαλα και στο outervision το συστημα μου και καιει 429 watt σε χρηση 16 hours per day με 100% cpu tdp και σου λεει 479 recommended psu watt οπου το δικου μου βγαζει  στα 12 V -> 46=552watt...συμφωνα με τα νουμερα νομιζω ειμαι καλα εκτος κι αν λεω εγω κατι λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

 

Έχω καταλήξει στα περισσότερα κομμάτια και μου έχει μείνει η κάρτα και το tower.

Συγκεκριμένα :

 

PSU Thermaltake Smart SE 630W

Motherboard ASUS Z170-A

CPU Processor Intel® Core™ i5-6600Κ

RAM Kingston HyperX Fury 16GB DDR4-2666

GPU AMD Radeon HD 7800 Series

Monitor  DELL U2515H

* Ψύκτρα   Corsair Hydro Series H60

Case (Μάλλον NZXT Source 340)

GPU  Λέω για αυτήν. Sapphire Radeon Nitro R9 380 4G D5

 
Ξέρει κανείς αν χωράει στο tower NZXT Source 340 ?
Προτείνετε μήπως άλλο τροφοδοτικό (πιο μεγάλο σε Watt) ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω καλά είσαι. Κουτάκι πολύ καλή επιλογή, ψύχτρα καλύτερα μία αερόψυχτρα στα ίδια χρήματα. Τροφοδοτικό φαίνεται οκ, οι amd users να απαντήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αξιζει αναβαθμιση απο msi gtx 960 2GB σε r9 290 4GB vtx x-edition??? τι γνωμη εχετε γι αυτη την καρτα?

και πειτε μου αν θα ειναι και ενταξει το θεμα του τροφοδοτικου που νομιζω οτι ειμαι σιγουρα ενταξει....

 

 

Η διαφορά θα είναι τεράστια από την 960 που έχεις τώρα.Από τροφοδοτικό θα χρειαστείς αλλαγή αν πας σε r9 290.Ελάχιστο προτεινόμενο 650-700watt επώνυμο και με πιστοποίηση...

 

http://www.skroutz.gr/s/3048827/Thermaltake-Smart-SE-730W.html

http://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά θα είναι τεράστια από την 960 που έχεις τώρα.Από τροφοδοτικό θα χρειαστείς αλλαγή αν πας σε r9 290.Ελάχιστο προτεινόμενο 650-700watt επώνυμο και με πιστοποίηση...

 

http://www.skroutz.gr/s/3048827/Thermaltake-Smart-SE-730W.html

http://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

Kαλά μπορεί να δοκιμάσει σίγουρα αλλά κανένας δεν θα του δώσει εγγύηση ότι δεν θα καεί σε μια μπάλα φωτιάς :P

 

teotsigourakos εγώ θα δοκίμαζα την 290 στο 600άρι. Προσωπικά. Αλλά δεν σου εγγυόμαι τίποτα. Αν και το τροφοδοτικό έχει ασφάλειες οπότε να καεί δεν είναι εύκολο.

 

Πάντως θα δεις μεγάλη διαφορά απο 960 σε 290, σίγουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...