Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τα παντα ειναι πολυ σχετικο ουτε η gtx 980 μπορει να παιξει τα παντα σε 1080 με 60 fps ισως η ti αλλα η 980 η απλη οχι πολυ δε περισσοτερο απο εκει και κατω η 970 390 κοκ

Νταξει τα 2-3 παιχνιδια τυπου witcher 3 που ζηταει την μανα του και τον πατερα του σε Gpu ας κανω μια μικρη υποχωρηση ... Γενικα  το εχουν παρακανει και με τα πολυ κακα ports και το κοστος των κορυφαιων GPU ...θυμαμαι τις καλες εποχες , χρηματικα κυριως που απλα επερνες με 400-450 την καλυτερη και απλα επεζες τα παντα τερμα ( βλεπε 8800gtx>gtx 285>gtx480>gtx580) δεν ειναι ευκολη πλεον η αγορα μιας 980ti να την παρω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο :P Λογικα θα παω στην 970 G1 να ταιριάξει και με την mobo μου . Θα πηγαινα σε 390 αλλα η g1 υποφερει απο θερμοκρασιες διαβαζω και δεν τα παω καλα με την sapphire ( κακο παρελθον μεταξυ μας :P ) που λενε οτι ειναι η κορυφαια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τα παντα ειναι πολυ σχετικο ουτε η gtx 980 μπορει να παιξει τα παντα σε 1080 με 60 fps ισως η ti αλλα η 980 η απλη οχι πολυ δε περισσοτερο απο εκει και κατω η 970 390 κοκ

Ναι, χαίρω πολύ, αλλά τι να προτείνω στο φίλο; 2 Fury X σε CF για να είναι άρχοντας;  :P  Η λύση των 390/970 είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, ισορροπημένη ως προς απόδοση/τιμή και είναι αμφότερες gpu που δε θα κωλώσουν εύκολα σε 1080p...

Νταξει τα 2-3 παιχνιδια τυπου witcher 3 που ζηταει την μανα του και τον πατερα του σε Gpu ας κανω μια μικρη υποχωρηση ... Γενικα  το εχουν παρακανει και με τα πολυ κακα ports και το κοστος των κορυφαιων GPU ...θυμαμαι τις καλες εποχες , χρηματικα κυριως που απλα επερνες με 400-450 την καλυτερη και απλα επεζες τα παντα τερμα ( βλεπε 8800gtx>gtx 285>gtx480>gtx580) δεν ειναι ευκολη πλεον η αγορα μιας 980ti να την παρω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο :P Λογικα θα παω στην 970 G1 να ταιριάξει και με την mobo μου . Θα πηγαινα σε 390 αλλα η g1 υποφερει απο θερμοκρασιες διαβαζω και δεν τα παω καλα με την sapphire ( κακο παρελθον μεταξυ μας :P ) που λενε οτι ειναι η κορυφαια .

Αν θες να αποφύγεις sapphire (που όντως είναι κορυφή, αλλά γούστα είναι αυτά) δες και σε msi, αν και έχουν πιο τσιμπημένες τιμές. Όπως και να χει και με την 970 θα είσαι κομπλέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε βρηκα κατι παλιες αποδειξεις στο γραφειο μου τις προαλλες και η μια ιουλιος 2008 προιον hd 4870x2 τιμη 417€ Καλυτερες εποχες περισσοτερο χρημα να χαλασεις και η gpu αυτη μια αρκουσε για να μαξαρει τα παντα και τι περιφημο crysis

7 χρονια μετα τα οικονομικα λιγο ζορικα μαρτιος 2015 gtx 980 κοστος 780€ Πλασαρεται και καλα ως high end και εχουμε crysis 3 1080p 8x msaa unplayable μεχρι και 27 minfps pcars με βροχη high aa 34 fps

Και ολα αυτα σε πλατφορμα x99 κατι ειναι πολυ λαθος στην αγορα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε βρηκα κατι παλιες αποδειξεις στο γραφειο μου τις προαλλες και η μια ιουλιος 2008 προιον hd 4870x2 τιμη 417€ Καλυτερες εποχες περισσοτερο χρημα να χαλασεις και η gpu αυτη μια αρκουσε για να μαξαρει τα παντα και τι περιφημο crysis

7 χρονια μετα τα οικονομικα λιγο ζορικα μαρτιος 2015 gtx 980 κοστος 780€ Πλασαρεται και καλα ως high end και εχουμε crysis 3 1080p 8x msaa unplayable μεχρι και 27 minfps pcars με βροχη high aa 34 fps

Και ολα αυτα σε πλατφορμα x99 κατι ειναι πολυ λαθος στην αγορα

Γύρω στα 330 είχα πάρει την Sapphire 5870 Δεκέμβριο του 2009, όταν ήταν τοπ και χωρίς να έχω δώσει ένα μηνιάτικο για να την αποκτήσω. Σκυλί η άτιμη, αν και στους τελευταίους τίτλους δείχνει πια τα χρονάκια της... Αν δεν κατεβάσεις λεπτομέρειες, δεν... Παρ' όλα αυτά, 6 χρόνια μετά, τη δουλίτσα της την κάνει κουτσά στραβά. Βέβαια, νομίζω πλησιάζει η ώρα που θα πάει στο HTPC, αν βρεθούν λεφτά για καμιά 390  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω προταση για καρτα γραφικων για το παρακατω συστημα, γιατι η παλια τα επαιξε...

Στο συστημα θα προστεθει και αλλη ram και θα μπουν windows 7 (δεν νομιζω να παιζουν σημασια αυτες οι πληροφοριες αλλα τις αναφερω για καλο και για κακο...)

 

image.png

 

 

Να τονισω πως ΔΕΝ παιζω παιχνιδια.

Επομενως δεν εχω εξεζητημενες απαιτησεις απο την καρτα γραφικων και το να δωσω αρκετα λεφτα θα ηταν αχρηστο.

Θελω μια απλη, αξιοπιστη καρτουλα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω προταση για καρτα γραφικων για το παρακατω συστημα, γιατι η παλια τα επαιξε...

Στο συστημα θα προστεθει και αλλη ram και θα μπουν windows 7 (δεν νομιζω να παιζουν σημασια αυτες οι πληροφοριες αλλα τις αναφερω για καλο και για κακο...)

 

 

 

 

Να τονισω πως ΔΕΝ παιζω παιχνιδια.

Επομενως δεν εχω εξεζητημενες απαιτησεις απο την καρτα γραφικων και το να δωσω αρκετα λεφτα θα ηταν αχρηστο.

Θελω μια απλη, αξιοπιστη καρτουλα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη.

Αφού θες αξιόπιστο μην πάρεις μεταχειρησμένο (δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί). Μάλλον για καμια R5 230-R7 240, Gt610 κτλ. με καμιά 40αρια ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες αξιόπιστο μην πάρεις μεταχειρησμένο (δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί). Μάλλον για καμια R5 230-R7 240, Gt610 κτλ. με καμιά 40αρια ευρώ.

GT610 π.χ. εννοεις αυτην?

http://www.skroutz.gr/s/4365663/Gigabyte-GeForce-GT610-1GB-LP-GV-N610-1GI.html

 

Θα κουμπωνει στην μητρικη μου φανταζομαι. Δεν πιστευω να υπαρχει καμια ασυμβατοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT610 π.χ. εννοεις αυτην?

http://www.skroutz.gr/s/4365663/Gigabyte-GeForce-GT610-1GB-LP-GV-N610-1GI.html

 

Θα κουμπωνει στην μητρικη μου φανταζομαι. Δεν πιστευω να υπαρχει καμια ασυμβατοτητα..

Λογικά θα λειτουργεί μια χαρά. Προσωπικά δεν είχα ποτέ αυτόν τον συνδυασμό αλλά ναι 99.999% θα δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συστηματακι i5-6500, M/b H170 και 16GB 2133 ram και για ελαφρυ gaming/photo editing τι να προτιμησω?

 

R7 360 ή GTX750?

 

https://www.skroutz.gr/s/8039816/Sapphire-Radeon-R7-360-2GB-Nitro-11243-05-20G.html

https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

 

Η τελική απόφαση δική σου. Απλά δύσκολα δικαιολογείται με την μικρή διαφορά τιμής η αγορά μιας 750 έναντι μιας 750Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Ποια η διαφορα αναμεσα στην MSI Radeon R9 380 2GB και την MSI Radeon R9 380 2GB Gaming?

 

Με τα εξοδα αποστολης βγαινουν περιπου στα ιδια χρηματα:

 

 

http://www.skroutz.g...eyphrase=r9 380

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η gaming (κάτοχος) έχει backplate - καλυτερο σύστημα ψύξης led φωτισμο στον δράκο και το λογότυπο και αυτόματα προφίλ Core Clock / Memory Clock 
1000 MHz / 5600 MHz  (OC Mode)
980 MHz / 5500 MHz (Gaming Mode)
970 MHz / 5500 MHz (Silent Mode)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...