Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω αυτό το σύστημα

 

PSU CORSAIR VS SERIES 650W

Motherboard GIGABYTE P55M-UD2

CPU INTEL CORE I5 750 2.67GHz

RAM 2x KINGSTON 2GB 667MHz

GPU NVIDIA GEFORCE GTS 250

Monitor/Resolution LG FLATRON W2286L

ΟS WINDOWS 7 32-BIT

 

έχω αποφασίσει να αλλάξω κάρτα γραφικών και πιθανώς μετά την κάρτα να βάλω και ssd σκληρό.

Για την κάρτα σκέφτομαι να δώσω γύρω στα 150-200 ευρώ και μου έχουν προτείνει να βάλω GTX750 ή GTX960

ανάλογα με το ποσό που τελικά θα διαθέσω.

Τι προτείνετε εσείς;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα , μια γρηγορη ερωτηση , ειμαι με gtx760 και πεζω 1080p , σκεφτομαι η την αγορα μιας δευτερης για sli η να πουληθει και να αγορασω καποια που θα μου προτεινετε με στοχο  πεζει τα παντα 1080p max settings 60fps  ... budget δεν εχω συγκεκριμενο απλα να κανω την δουλεια μου με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα . Το υπολοιπο σεταπ ειναι στην υπογραφη μου . Ευχαριστω πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , μια γρηγορη ερωτηση , ειμαι με gtx760 και πεζω 1080p , σκεφτομαι η την αγορα μιας δευτερης για sli η να πουληθει και να αγορασω καποια που θα μου προτεινετε με στοχο  πεζει τα παντα 1080p max settings 60fps  ... budget δεν εχω συγκεκριμενο απλα να κανω την δουλεια μου με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα . Το υπολοιπο σεταπ ειναι στην υπογραφη μου . Ευχαριστω πολυ .

 

Eάν βρίσκεις δεύτερη 760 σε πολύ δελεαστική τιμή ναι γιατί όχι. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν προτιμότερο να προσπαθήσεις να πουλήσεις την τωρινή σου κάρτα και να πάρεις είτε μια GTX970 είτε μια R9 390 που κυμαίνονται στα 360-380 ευρώ ανάλογα την έκδοση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , μια γρηγορη ερωτηση , ειμαι με gtx760 και πεζω 1080p , σκεφτομαι η την αγορα μιας δευτερης για sli η να πουληθει και να αγορασω καποια που θα μου προτεινετε με στοχο  πεζει τα παντα 1080p max settings 60fps  ... budget δεν εχω συγκεκριμενο απλα να κανω την δουλεια μου με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα . Το υπολοιπο σεταπ ειναι στην υπογραφη μου . Ευχαριστω πολυ .

Καλημέρα φίλε.

Αν, όπως λες, θες να παίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με MAX settings σε 60fps, δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις λίγα χρήματα. Θα έλεγα να πας σε μία R9 390 ή GTX 970 (προσωπικά θα πήγαινα στην 390 καθώς και με 8GB VRAM είσαι και πιο εξασφαλισμένος για το μέλλον). Δηλαδή υπολόγιζε 350-390€, ανάλογα την gpu και την υλοποίηση.

 

Edit:

Αίλουρε, μόλις είδα ότι είχες ήδη προτείνει το ίδιο με εμένα, οπότε περιττό το δικό μου ποστ.

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν βρίσκεις δεύτερη 760 σε πολύ δελεαστική τιμή ναι γιατί όχι. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν προτιμότερο να προσπαθήσεις να πουλήσεις την τωρινή σου κάρτα και να πάρεις είτε μια GTX970 είτε μια R9 390 που κυμαίνονται στα 360-380 ευρώ ανάλογα την έκδοση.

 

 

Καλημέρα φίλε.

Αν, όπως λες, θες να παίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με MAX settings σε 60fps, δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις λίγα χρήματα. Θα έλεγα να πας σε μία R9 390 ή GTX 970 (προσωπικά θα πήγαινα στην 390 καθώς και με 8GB VRAM είσαι και πιο εξασφαλισμένος για το μέλλον). Δηλαδή υπολόγιζε 350-390€, ανάλογα την gpu και την υλοποίηση.

 

Edit:

Αίλουρε, μόλις είδα ότι είχες ήδη προτείνει το ίδιο με εμένα, οπότε περιττό το δικό μου ποστ.

 

Kαλυτερα λοιπον να δώσω την 760 και να παω σε 970/390 και νομιζω θα ειναι και πιο futureproof γτ παντα μπορεις να κολλησεις αλλη μια :P Aπο επεξεργαστικη δυναμη και το 760sli ιδιο με 970/390 ειναι αλλα μας τα χαλαει το 2gb Vram ... Eυχαριστω πολυ παιδες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καρτα να προτιμησω

 

http://www.skroutz.gr/s/7953268/Gainward-GeForce-GTX750-2GB-3538.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4682189/Gainward-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Golden-Sample-3071.html?keyphrase=gainward+geforce+gtx750+Ti+GS+2gb

 

Ξερω πως η 750 Ti GS εχει καλυτερα χαρακτηριστηκα, αλλα κ η απλη η GS ειναι στα ιδια επιπεδα με τις απλες Ti των gainward k gibabyte

Ποια να προτιμησω? αξιζει να δωσω τα 20+ ευρω παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για μια αναβαθμιση καρτας σε αυτο το συστημα.Το τροφοδοτικο που υπαρχει ειναι:http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Ποια καρτα προτεινετε να παρω βαση των παραπανω?Να τονισω πως θα ηθελα να ειναι υλοποιηση gigabyte windforce λογω ομορφιας απο κει και περα δεν εχω θεμα.budget κοντα στα 250.

post-217011-0-37322200-1453126136_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για μια αναβαθμιση καρτας σε αυτο το συστημα.Το τροφοδοτικο που υπαρχει ειναι:http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Ποια καρτα προτεινετε να παρω βαση των παραπανω?Να τονισω πως θα ηθελα να ειναι υλοποιηση gigabyte windforce λογω ομορφιας απο κει και περα δεν εχω θεμα.budget κοντα στα 250.

 

Σε αυτό το budjet μονοκούκι http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

Υπάρχει και σε windforce υλοποίηση

http://www.skroutz.gr/s/7085555/Gigabyte-Radeon-R9-380-4GB-WindForce-2X-GV-R938G1-GAMING-4GD.html

αλλά καλύτερη υλοποίηση είναι της sapphire συνολικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Palit...

 

Μπορείς να βάλεις και καλύτερη (πιο ακριβή) κάρτα σε αυτό το σύστημα, πάντως...

Χωρίς να θέλω να ανάψω τα αίματα :P υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που λες μακριά απο palit? Μία κάρτα palit έχει περάσει από τα χέρια μου (gtx 750) και ήταν άψογη. Ούτε θόρυβο, ούτε υψηλές θερμοκρασίες. Βέβαια μιλάω για την 750 και όχι για κάποια high end αλλά και σε reviews που κοίταξα τώρα από περιέργεια βλέπω ότι και στην 960 η jetstream είναι καλή υλοποίηση. Μου διαφεύγει κάτι έχει κάποιο ελάτωμα σαν κάρτα? (δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω πραγματικά ρωτάω να μάθω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανάψω τα αίματα :P υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που λες μακριά απο palit? Μία κάρτα palit έχει περάσει από τα χέρια μου (gtx 750) και ήταν άψογη. Ούτε θόρυβο, ούτε υψηλές θερμοκρασίες. Βέβαια μιλάω για την 750 και όχι για κάποια high end αλλά και σε reviews που κοίταξα τώρα από περιέργεια βλέπω ότι και στην 960 η jetstream είναι καλή υλοποίηση. Μου διαφεύγει κάτι έχει κάποιο ελάτωμα σαν κάρτα? (δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω πραγματικά ρωτάω να μάθω)

Στατιστικά από γνώμες που διαβάζω από εδώ και από εκεί και σε ξένα site, αλλά και επειδή έχω δει και από κοντά κάποιες (αν και όχι πρόσφατα), η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι πρόκειται για τον πιο απλή, σαν engineering, και αναξιόπιστη μάρκα που μπορείς να βρεις...Και μπουνταλάς να είσαι, άμα έχεις στο ένα χέρι palit και στο άλλο χέρι πχ. Gigabyte χωρίς αυτοκόλλητα και ανάγλυφα λογότυπα, την διαφορά θα την καταλάβεις σε δευτερόλεπτα. Ε, εμένα αυτό μου αρκεί για να πληρώσω ένα + 20% και να πάρω κάτι που μετράει, καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά από γνώμες που διαβάζω από εδώ... --

Aλλο παλιότερα. Παλιά κάνανε μόνο reference οπότε προφανώς ήταν κατώτερη ποιοτικά απο τις custom. Και κάποτε ήταν με 2 χρόνια εγγύηση.

 

Πλέον δίνουν 3 χρόνια απο ότι ξέρω. Οσο για την ποιότητα των πλαστικών για μένα δεν με ενδιαφέρει μιας που όταν μπει η κάρτα στο κουτί δεν την χαϊδεύεις κάθε μέρα :P

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να μην θεωρηθεί offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεί να μην με πείθει ως εταιρία. Άμα σου βγει το όνομα...Είναι σαν να μου λες "Α - ΟΥ - άλλο παλιά, αλλά κοίτα τι ουαου έγινε φέτος το turbo-x" και να σε πιστέψω...Γίνεται; Δε γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

Αν, όπως λες, θες να παίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με MAX settings σε 60fps, δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις λίγα χρήματα. Θα έλεγα να πας σε μία R9 390 ή GTX 970 (προσωπικά θα πήγαινα στην 390 καθώς και με 8GB VRAM είσαι και πιο εξασφαλισμένος για το μέλλον). Δηλαδή υπολόγιζε 350-390€, ανάλογα την gpu και την υλοποίηση.

 

Edit:

Αίλουρε, μόλις είδα ότι είχες ήδη προτείνει το ίδιο με εμένα, οπότε περιττό το δικό μου ποστ.

Το τα παντα ειναι πολυ σχετικο ουτε η gtx 980 μπορει να παιξει τα παντα σε 1080 με 60 fps ισως η ti αλλα η 980 η απλη οχι πολυ δε περισσοτερο απο εκει και κατω η 970 390 κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...