Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είχα ρωτήσει πριν για το psu αν αντέχει την sapphire r9 390 θέλω να επιβεβαιώσω και κάτι ακόμα...το κουτί μου(bit Fenix neos) θα την χωράει; 313m διάβασα ότι είναι και λογικά δεν θα έχω θέμα αλλα ρωτάω εδώ αφού τα ξέρετε καλύτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αξίζουν τα 7 παραπάνω για αυτή https://www.skroutz.gr/s/6081642/MSI-GeForce-GTX960-2GB-OC-GTX-960-2GD5T-OC.html ?

 

Για την reference 960 λέω πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τότε που έχεις και ίδιο tower με εμένα (εννοώντας ότι δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με χώρο) γιατί έβαλες MSI και μου μόστραρες το δρακάκι να αναβοσβήνει και μου πήρες τα μυαλά ε? :P

Χιχιχιχιχιχι!!!!! MSI πήρα λόγο οτι τεριάζει αισθητικά με την μητρική μου και το υπόλοιπο σύστημα (η φώτο που είδες το κουτί μου μέσα είναι όλα κόκκινα, μαύρα). Εγώ επέλεξα msi γιατί ποτέ δεν είχα θέματα με αυτή την εταιρία plus οτι λόγο του πολύ καλού airflow που έχει το κουτί μου η κάρτα δεν ξερπερνά τους 65°C οπότε μιας και έχουν πολύ καλό overclock για να κάνεις εσύ πέρα των εργοστασιακών και των 3 ετών εγγύησης! Οπότε καθαρά εγώ δεν είχα θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπεις λοιπόν? Αγοράζεις εσύ την MSI που είναι κουκλί ζωγραφιστό με τα LEDάκια και τις αναπνοές σου και θες να μας πετάξεις εμάς στην εξαιρετική μεν, industrial design δε Sapphire. Εξάλλου, το ίδιο κουτί φοράμε, απλά εγώ το πήρα σε λευκό.

 

Anyway, σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, θα χρειαστώ 2-3 μέρες ακόμα να το σκεφτώ και θα καταλήξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω το παρον συστημα στο οποιο σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στην καρτα γραφικων

 

Μητρικη: Gigabyte GA-P55-UD3

επεξεργαστης: intel core i5 750 2.7 ghz

ram: x2 kingston 2gb 667mhz(θα μπουν 2x4gb gskill)

καρτα γραφικων: geforce gt 630

σκληρος: 500gb hdd(θα μπει κ ssd 250gb sandisk ultra II)

τροφοδοτικο: thermaltake tr2 550w

case: thermaltake wingrs 201

οθονη:samsung syncmaster t220

 

ειμαι μεταξυ αυτων των 2 καρτων κ το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι το πολυ μεχρι 150 ευρω

 

https://www.skroutz.gr/s/7529283/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Windforce-2X-GV-N75TOC2-2GI.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4529657/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-Dual-OC-NE5X75TT1341F.html

 

απλα δν ξερω ποια να διαλεξω, ξερω οτι οι καρτες ειναι αρκετα καλες για την αναλυση που θα παιζω κ για το συστημα που εχω. Αν κ η palit εχει καλυτερα χαρακτηριστηκα εχω μια μικρη αμφιβολια γιατι για πρωτη φορα σημερα ακουσα οτι υπαρχει αυτος ο κατεσκευαστης κ δν ξερω αν ειναι τοσο εμπιστος

Θελω τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Palit...

μπορεις να δωσεις καποιο λογο,επιχειρημα για την σκεψη σου? ωστε να κατατοπιστω ακριβως

 

ξερω οτι μπορει να μπει κ καλυτερα καρτα απλα δν θελω προς το παρον κ δν εχω τα χρηματα για μια καλυτερη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Διαθέτο ενα pc με τα εξής:

 

* Case Coolermaster Silencio 550

* PSU Corsair CX600:

* Motherboard Asus P9X79

* CPU Processor    Intel® Core i7-3820 CPU @ 3.60GHz, 3601 Mhz, 4 Core(s), 8 Logical Processor(s)

* RAM Installed Physical Memory (RAM)    16,0 GB 2133MHz

* GPU AMD Radeon HD 7800 Series

* Monitor/Resolution 27inches Full HD

* ΟS Winodws 7 x64

 

Το pc το είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια χωρις κάνενα παράπονο μέχρι τώρα.
Αποφάσισα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών μου για να συμβαδίσω με
τα τελευταία παιχνίδια. Αλλά δεν γνωρίζω ποιά να επιλέξω και τί πρέπει να
προσέξω.  Να πάρω κατευθείαν μία με 8G ram η να προσέξω τον χρονισμό της.??
σκοπεύω να χαλάσω μέχρι 400-500.

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή..??? Θέλω να αποφύγω sli/crossfire.
να ξεμπερδέψω δηλαδή με μία κάρτα γραφικών εάν είναι εφικτό.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Διαθέτο ενα pc με τα εξής:

 

* Case Coolermaster Silencio 550

* PSU Corsair CX600:

* Motherboard Asus P9X79

* CPU Processor    Intel® Core i7-3820 CPU @ 3.60GHz, 3601 Mhz, 4 Core(s), 8 Logical Processor(s)

* RAM Installed Physical Memory (RAM)    16,0 GB 2133MHz

* GPU AMD Radeon HD 7800 Series

* Monitor/Resolution 27inches Full HD

* ΟS Winodws 7 x64

 

Το pc το είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια χωρις κάνενα παράπονο μέχρι τώρα.

Αποφάσισα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών μου για να συμβαδίσω με

τα τελευταία παιχνίδια. Αλλά δεν γνωρίζω ποιά να επιλέξω και τί πρέπει να

προσέξω.  Να πάρω κατευθείαν μία με 8G ram η να προσέξω τον χρονισμό της.??

σκοπεύω να χαλάσω μέχρι 400-500.

 

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή..??? Θέλω να αποφύγω sli/crossfire.

να ξεμπερδέψω δηλαδή με μία κάρτα γραφικών εάν είναι εφικτό.

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα. 970 ή 390 ειναι οι καλυτερες λυσεις, αν και εφοσον εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις 500αρι μπορεις να δεις και τις 390Χ και 980, και ας μην εχουν τοσο καλο value for money.

 

Η 390 ειναι πιο futureproof με τα 8GB vram και αποδιδει λιγο καλυτερα στα 1440p+, αλλα οι drivers της nVidia ειναι καλυτεροι και οσον αφορα τις επιδοσεις, και οσον αφορα τη συμβατοτητα, σταθεροτητα και features. Γενικα προτεινα 390 μεχρι τωρα, αλλα τα fallout 4 και battlefront (συγεκκριμενα crusharei αυτη τη στιγμη σε amd gpus σποραδικα) δεν αποδιδουν καλυτερα με την 390 οπως θα επρεπε και δε ξερω αν αυτο ειναι μια μοδα που θα συνεχιστει με τα νεα παιχνιδια (σαφως και η ελλειψη βελτιστοποιησης των drivers φταιει). Ψαξε μονος σου και παρει οποια νομιζεις. Εγω σε 1080p μαλλον θα επερνα μια 970 τελικα.

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. 970 ή 390 ειναι οι καλυτερες λυσεις, αν και εφοσον εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις 500αρι μπορεις να δεις και τις 390Χ και 980, και ας μην εχουν τοσο καλο value for money.

 

Η 390 ειναι πιο futureproof με τα 8GB vram και αποδιδει λιγο καλυτερα στα 1440p+, αλλα οι drivers της nVidia ειναι καλυτεροι και οσον αφορα τις αποδωσεις, και οσον αφορα τη συμβατοτητα, σταθεροτητα και features. Γενικα προτεινα 390 μεχρι τωρα, αλλα τα fallout 4 και battlefront (συγεκκριμενα crusharei αυτη τη στιγμη σε amd gpus σποραδικα) δεν αποδιδουν καλυτερα με την 390 οπως θα επρεπε και δε ξερω αν αυτο ειναι μια μοδα που θα συνεχιστει με τα νεα παιχνιδια (σαφως και η ελλειψη βελτιστοποιησης των drivers φταιει). Ψαξε μονος σου και παρει οποια νομιζεις.

Οι 970 και 980 όμως δεν βγαίνουν σε 8G ram.  ΠΟυ σημαίνει οτι υστερούν σημαντικά..??

δλδ θα ζορίζονται η μέχρι του χρόνου θα χρειάζομαι και αλλη..?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 970 και 980 όμως δεν βγαίνουν σε 8G ram.  ΠΟυ σημαίνει οτι υστερούν σημαντικά..??

δλδ θα ζορίζονται η μέχρι του χρόνου θα χρειάζομαι και αλλη..?

 

 

 

H ποσοτητα μνημης παιζει ρολο στη μειωση του shtuttering απο τα swaps μεταξυ της vram και της μνημης του υπολογιστη. Περα απο την ταχυτητα της, η οποια γενικα δεν αποτελει κρισιμο στοιχειο, σε ενδιαφερει να εχεις αρκετη ωστε να μην γεμιζει. Τα 4GB σε 1080p δεν γεμιζουν ευκολα, και αυτη τη στιγμη ή ακομη και στο αμεσο μελλον δε θα υπαρξει ζητημα, τουλαχιστον οχι τοσο σοβαρο οσο να σου κρασαρει το παιχνιδι επειδη δεν εχουν βγει ακομη καταλληλοι drivers οπως συμβαινει καμια φορα με τις amd στα νεα παιχνιδια.

 

Oποτε οχι, δεν ειναι σημαντικο μειονεκτημα στα 1080p. 

 

Οποτε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω το παρον συστημα στο οποιο σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στην καρτα γραφικων

 

Μητρικη: Gigabyte GA-P55-UD3

επεξεργαστης: intel core i5 750 2.7 ghz

ram: x2 kingston 2gb 667mhz(θα μπουν 2x4gb gskill)

καρτα γραφικων: geforce gt 630

σκληρος: 500gb hdd(θα μπει κ ssd 250gb sandisk ultra II)

τροφοδοτικο: thermaltake tr2 550w

case: thermaltake wingrs 201

οθονη:samsung syncmaster t220

 

ειμαι μεταξυ αυτων των 2 καρτων κ το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι το πολυ μεχρι 150 ευρω

 

https://www.skroutz.gr/s/7529283/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Windforce-2X-GV-N75TOC2-2GI.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4529657/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-Dual-OC-NE5X75TT1341F.html

 

απλα δν ξερω ποια να διαλεξω, ξερω οτι οι καρτες ειναι αρκετα καλες για την αναλυση που θα παιζω κ για το συστημα που εχω. Αν κ η palit εχει καλυτερα χαρακτηριστηκα εχω μια μικρη αμφιβολια γιατι για πρωτη φορα σημερα ακουσα οτι υπαρχει αυτος ο κατεσκευαστης κ δν ξερω αν ειναι τοσο εμπιστος

Θελω τα φωτα σας

 

 

Μικρές οι διαφορές της ti με την απλή 750 ... για μένα χτύπα την gainward που λέει και Sheogorath παραπάνω και κλοκαρέ την και είσαι στα επίπεδα μιας ti και σου μένουν και ρέστα!

Καλησπέρα

 

Διαθέτο ενα pc με τα εξής:

 

* Case Coolermaster Silencio 550

* PSU Corsair CX600:

* Motherboard Asus P9X79

* CPU Processor    Intel® Core i7-3820 CPU @ 3.60GHz, 3601 Mhz, 4 Core(s), 8 Logical Processor(s)

* RAM Installed Physical Memory (RAM)    16,0 GB 2133MHz

* GPU AMD Radeon HD 7800 Series

* Monitor/Resolution 27inches Full HD

* ΟS Winodws 7 x64

 

Το pc το είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια χωρις κάνενα παράπονο μέχρι τώρα.

Αποφάσισα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών μου για να συμβαδίσω με

τα τελευταία παιχνίδια. Αλλά δεν γνωρίζω ποιά να επιλέξω και τί πρέπει να

προσέξω.  Να πάρω κατευθείαν μία με 8G ram η να προσέξω τον χρονισμό της.??

σκοπεύω να χαλάσω μέχρι 400-500.

 

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή..??? Θέλω να αποφύγω sli/crossfire.

να ξεμπερδέψω δηλαδή με μία κάρτα γραφικών εάν είναι εφικτό.

 

Ευχαριστώ

 

Για την vram στα 1080P  ισχύει ότι σου είπε ο XMorsX παραπάνω....Για μένα αν είσαι ανάμεσα σε 970 vs 390 καλύτερα να πάς στην 390,ενώ αν πας στην κατηγορία για 980 vs  390Χ  καλύτερη είναι  η 980.

 

Edit:

Θα είσαι κάπως οριακά με το psu σου με την r9 390/390X,οπότε ορθότερη επιλογή φαντάζει η πράσινη σειρά για το setup σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...