Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

380 από μένα.... την έχω και δεν κολώνει πουθενα.....

To Εψαξα λίγο τώρα και όντως γενικα η 380 λένε οτι αποδίδει καλύτερα και οι διαφορές απο αποψη κατανάλωσης είναι ελάχιστες.Απλα απο τη στιμή που είναι χρονισμένη χαμηλότερα, οι επιδόσεις έχουν να κάνουν με το 256bit bus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έφτασε και για μένα η ώρα να επιλέξω νέα GPU για το νέο μου σύστημα και θα ήθελα προτάσεις για την υλοποίηση της R9 390, στην οποία έχω καταλήξει. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι λίγο πιο κάτω από 400€.

 

Το σύστημα είναι το παρακάτω:

 

Case: Phantheks Enthoo Pro White

PSU: Coolermaster G750M

Motherboard: Asus H170 Pro gaming

CPU: Intel i5 6500

RAM: Kingston Hyper X Fury Dual Channel DDR4 2133MHz (2 x 8 gb)

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Dell U2515h/2560 x 1440

ΟS: Windows 10

 

Μέχρι πριν λίγο ήμουν ψημένος για την Sapphire, αλλά έχει αρχίσει και με ψήνει και η Asus η οποία ταιριάζει αισθητικά και στη Mobo.

Επίσης παρατηρώ σε άλλες GPU ότι έχουν στο logo led φωτισμό. Αυτός υπάρχει σε όλες τις κάρτες και αν ναι ενεργοποιείται σε όλες τις Mobo? Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, αλλά μετράω και το αισθητικό αποτέλεσμα.

 

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Δαγκωτό στην sapphire,με δεύτερη επιλογή να έρχεται της msi!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Εψαξα λίγο τώρα και όντως γενικα η 380 λένε οτι αποδίδει καλύτερα και οι διαφορές απο αποψη κατανάλωσης είναι ελάχιστες.Απλα απο τη στιμή που είναι χρονισμένη χαμηλότερα, οι επιδόσεις έχουν να κάνουν με το 256bit bus?

Βάσει specs είναι περισσοτερο future proof.... ενδεικτικά 256bit memory bus επιπλέον rops....εχουν ειπωθεί αυτά αρκετές φορες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει specs είναι περισσοτερο future proof.... ενδεικτικά 256bit memory bus επιπλέον rops....εχουν ειπωθεί αυτά αρκετές φορες...

 

Kαι εγώ μπορεί να προτιμώ την 380, αλλά όχι για τους αβάσιμους λόγους που αναφέρεις. Για άλλη μια φορά εδώ δεν είναι καφενές και δεν είναι στόχος να πλατιάζετε σε κάθε λεπτομέρεια ειδικά σε θέματα που μάλλον έχετε στην καλύτερη ημιμάθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτό στην sapphire,με δεύτερη επιλογή να έρχεται της msi!

 

Έχω τον εξής προβληματισμό:

 

Διαβάζω ότι η Sapphire λόγω μεγέθους μπορεί να στραβώσει, καθώς το ένα της άκρο αιωρείται. Εντάξει, αν συμβεί δεν θα πεθάνουμε κιόλας, αλλά ίσως στοιχίσει κάτι τέτοιο στην μεταπώληση μελλοντικά.

 

Επιπλέον με 12€ διαφορά, παίρνω +1 χρόνο εγγύηση από την MSI. 2 χρόνια η Sapphire, 3 χρόνια η MSI.

 

382 βγαίνει η Sapphire από guaranty.gr ενώ στα 394 η MSI από ebw.gr

 

Μάλλον κορώνα-γράμματα θα το ρίξω τελικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον εξής προβληματισμό:

 

Διαβάζω ότι η Sapphire λόγω μεγέθους μπορεί να στραβώσει, καθώς το ένα της άκρο αιωρείται. Εντάξει, αν συμβεί δεν θα πεθάνουμε κιόλας, αλλά ίσως στοιχίσει κάτι τέτοιο στην μεταπώληση μελλοντικά.

 

Επιπλέον με 12€ διαφορά, παίρνω +1 χρόνο εγγύηση από την MSI. 2 χρόνια η Sapphire, 3 χρόνια η MSI.

 

382 βγαίνει η Sapphire από guaranty.gr ενώ στα 394 η MSI από ebw.gr

 

Μάλλον κορώνα-γράμματα θα το ρίξω τελικά :P

Τι παπάτζες είναι αυτές, ρε;! :P Αυτά είναι υπολογισμένα από το εργοστάσιο και δεν παίζει τέτοιο θέμα - εκτός και αν σκοπεύεις να της κάνεις καμια μόντα και να στηρίξεις κανα ψυγείο πάνω της :P Ξέχασέ το...

Και τις δύο μάρκες τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση - αν το μόνο που σε κρατάει μακριά από τη Sapphire είναι η μικρότερη εγγύηση, μην το σκέφτεσαι, γιατί δεν πρόκειται να σου χρειαστεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι παπάτζες είναι αυτές, ρε;! :P Αυτά είναι υπολογισμένα από το εργοστάσιο και δεν παίζει τέτοιο θέμα - εκτός και αν σκοπεύεις να της κάνεις καμια μόντα και να στηρίξεις κανα ψυγείο πάνω της :P Ξέχασέ το...

Και τις δύο μάρκες τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση - αν το μόνο που σε κρατάει μακριά από τη Sapphire είναι η μικρότερη εγγύηση, μην το σκέφτεσαι, γιατί δεν πρόκειται να σου χρειαστεί...

 

Στο reddit το αναφέρουν και έχω πετύχει και ένα σχόλιο στο skroutz, που αφορά την Asus όμως. :P

 

Η Sapphire διαθέτει LED φωτισμό?

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο reddit το αναφέρουν και έχω πετύχει και ένα σχόλιο στο skroutz, που αφορά την Asus όμως. :P

 

Η Sapphire διαθέτει LED φωτισμό?

Οχι φίλε μου δεν διαθέτει led. Αλλα έχει το καλύτερο σύστημα ψύξης από τις υπόλοιπες υλοποιήσεις.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε μου δεν διαθέτει led. Αλλα έχει το καλύτερο σύστημα ψύξης από τις υπόλοιπες υλοποιήσεις.

 

Εσύ τότε που έχεις και ίδιο tower με εμένα (εννοώντας ότι δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με χώρο) γιατί έβαλες MSI και μου μόστραρες το δρακάκι να αναβοσβήνει και μου πήρες τα μυαλά ε? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 380 που όλες οι εταιρείες έχουν 2 ανεμιστήρες, νομίζω πως η σειρά gaming της msi έχει με διαφορα την καλύτερη ψυξη.....στην 390 που η sapphire έχει 3 εκεί δεν το έχω ψάξει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η 970 με έναν ι3 χαζγουελ είναι μπομπα?

 

Δεν είναι ούτε ότι καλύτερο όπως θα φαντάζεσαι, αλλά όχι και ότι χειρότερο. Κυρίως οι ελάχιστές σου επιδόσεις θα υποφέρουν σε σύγκριση με τους μεγαλύτερους i5/i7 επεξεργαστές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο reddit το αναφέρουν και έχω πετύχει και ένα σχόλιο στο skroutz, που αφορά την Asus όμως. :P

 

Η Sapphire διαθέτει LED φωτισμό?

 

Η Sapphire εχει αναμεσα απο την πλακετα και την ψυκτρα μια μεταλικη βαση ακριβως για τον λογο που αναφερεις,για να μην κρεμαει απο το βαρος της τεραστιας πραγματικα ψυκτρας.Και αλλη μια καρτα να βαλεις απο πανω,δεν εχει θεμα.Καλυτερες θερμοκρασιες απο το TRiX cooler δεν θα βρεις το οποιο ειναι σχεδιασμενο για 300W thermal dissipating,εχει μεχρι και 10 βαθμους πιο κατω απο την MSI η οποια ειναι και αυτη αρκετα καλη(κραταει καπου στους 73 βαθμους full load).Tο μονο "ελλατωμα" της Sapphire ειναι το μηκος της αλλα εχεις κουταρα,δεν νομιζω να σε απασχολει κατι τετοιο.Πιστευω οτι ειναι επιλογη με κλειστα ματια η συγκεκριμενη υλοποιηση.

 

Πολυ την εκθειαζουμε την συγκεκριμενη εταιρια,θα μας παρουν πρεφα και θα ριξουν καμια εγγυηση στον ενα χρονο και θα τριβουμε τα ματια μας. :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά;

 

 

Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθειά σας για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών.

 

Παίζω τα εξής παιχνίδια: Counter Strike: Global Offensive, Hearthstone, League of Legends, Ultra Street Fighter IV, και θέλω να μπορώ να παίζω Street Fighter V όταν βγει.

 

Θέλω να διαθέσω γύρω στα 200 ευρώ και λίγο παραπάνω αν παίρνω κάτι πολύ καλύτερο.

 

Το σύστημά μου είναι :

 

Case (Κουτί): COOLERMASTER RC-310-BKN1-GP ELITE 310

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): ΧΧΧΧCORSAIR CP-9020038-EU 650W

Motherboard (Μητρική): ASROCK 970 EXTREME3 RETAIL

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): CPU AMD FX-6100 3.3GHZ 6-CORE

RAM (Μνήμη συστήματος): AMD AP38G1338U2K 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10600 1333MHZ

GPU (Κάρτα γραφικών): AMD Radeon HD 7750 - 1 GB GDDR5

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Έχω την LG E2242C 21.5'' LED FULL HD αλλά σύντομα θέλω να αγοράσω την DELL S2316H !

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά;

 

Zητάω συγγνώμη γιατί μάλλον το προσπεράσαμε....

 

https://www.skroutz.gr/s/7097142/MSI-Radeon-R9-380-2GB-R9-380-2GD5T-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/6337467/MSI-GeForce-GTX960-2GB-GTX-960-2GD5.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...