Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια το τωρινο μου συστημα αποτελειται απο ενα fx8320 sta 4.4(1.39v)μια r9 280 και ενα xfx ts 550w,σκεφτομουν να αναβαθμισω την καρτα μου σε κατι σαν την r9 390 αλλα εχω αμφιβολιες για το τροφοδοτικο για το αν ζοριζεται,απο την αλλη βρηκα και την r9 290x γυρω στα 320ευρω καινουργια αλλα δεν παιζει να την παλεψει το τροφοδοτικο η τουλαχιστον θα πιεστει πολυ,τελευταια μου επιλογη παντως μπαινει και η 970.Εσεις τι λετε?Να σημειωσω οτι τη θελω για 1080p gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα ηθελα πολυ μια ρ9 390 saphire αλλα φοβαμαι οτι δεν την σηκωνει το τροφοδοτικο...

Λέτε να την σηκώνει;

https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

Εγώ το είπα γιατί εδώ λέει το εξής:

Ελάχιστη Ισχύς Τροφοδοτικού 750 Watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια το τωρινο μου συστημα αποτελειται απο ενα fx8320 sta 4.4(1.39v)μια r9 280 και ενα xfx ts 550w,σκεφτομουν να αναβαθμισω την καρτα μου σε κατι σαν την r9 390 αλλα εχω αμφιβολιες για το τροφοδοτικο για το αν ζοριζεται,απο την αλλη βρηκα και την r9 290x γυρω στα 320ευρω καινουργια αλλα δεν παιζει να την παλεψει το τροφοδοτικο η τουλαχιστον θα πιεστει πολυ,τελευταια μου επιλογη παντως μπαινει και η 970.Εσεις τι λετε?Να σημειωσω οτι τη θελω για 1080p gaming.

Η 290Χ αξίζει πολύ περισσότερο απο την 390 την απλή. Είναι και δυνατότερη.

 

Αλλά με 550watt θα είσαι οριακά. Ειδικά με FX. Προτείνω την 290Χ και με τα ρέστα τροφοδοτικό. Η 290Χ είναι καλύτερη απο την 390 που είναι περίπου ίση με την 970 (χονδρικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Θελω ν αγορασω μια καρτα γραφικων και μπορω να διαθεσω απο 180 μεχρι 240 περιπου.

Οι επιλογες οπως εχω καταληξει ειναι

 

1) 180-200 ευρω μεταχειρισμενη GTX 770 (Gigabyte / EVGA)

2) 200-220 ευρω μεταχειρισμενη R9 280x (ASUS / MSI)

3) 240 ευρω μεταχειρισμενη GTX 770 4GB

4) 245 ευρω καινουρια R9 380 Sapphire με backplate

 

Η GTX 960 νομιζω πλην καταναλωσεις δεν υπερτερει σε τιποτα νομιζω περαν ορισμενων ισως παιχνιδιων και μονο εναντια στην R9 380.

 

* Case (Κουτί): Coolermaster N600

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Coolermaster G650M

* Motherboard (Μητρική): Asrock z77 extreme 4

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 3470 3.2 Ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος): Kingston HyperX 8gb 1866mhz

* GPU (Κάρτα γραφικών): --

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung S23A700D @ 1920x1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win 8.1 pro θα βαλω 10 αλλα δε νομιζω να μετραει καν

 

Για τα επομενα τουλαχιστον 2 χρονια δε νομιζω να αλλαξω οθονη. Και αρα ουτε καρτα.

 

Θελω να παιζω καινουριους τιτλους πχ Fallout 4, Crysis, Far Cry 4, DIRT 3 κλπ σε 1980χ1080 και δε με πειραζει να ριχνω καποια settings apo ultra -> high προκειμενου να ναι πιο smooth & CS:GO για ψιλο competitive αρα σε αναλυση το πολυ 1600x1050 να εχω 250+ fps

 

Αν καποια απο τις καρτες που ανεφερα δεν ικανοποιει τα παραπανω μου το λετε.

Αν υπαρχει καποια καρτα που δεν εχω αναφερει και αποτελει καλυτερη επιλογη επισης μου το λετε.

 

Με απασχολει και το θεμα DirectX 12 και πως επηρεαζει την αποφαση μου.

R9 280x & R9 380 υποστηριζουν το 12 ενω οι αλλες οχι.

Αυτο τι σημαινει? Πρεπει να με επηρεαζει η μου ειναι αδιαφορο?

 

Τα 3 GB VRAM των R9 280 σε σχεση με τα 2 των GTX 770 κανει διαφορα στα 1080p η τσαμπα βασανιζομαι ?

 

Τελικως αυτο που ψαχνω ειναι το μεγιστο value for money..

 

 

Κουρασα πολυ το ξερω αλλα τι να κανω...

 

 

Υπερευχαριστω προκαταβολικα οσους εστω μπηκαν στον κοπο να το διαβασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Θελω ν αγορασω μια καρτα γραφικων και μπορω να διαθεσω απο 180 μεχρι 240 περιπου.

Οι επιλογες οπως εχω καταληξει ειναι

μπλα μπλα μπλαααααααααααα...................

 

Κουρασα πολυ το ξερω αλλα τι να κανω...

 

 

Υπερευχαριστω προκαταβολικα οσους εστω μπηκαν στον κοπο να το διαβασουν.

 

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

 

* Στην κατηγορία αυτή μέχρι και 1080p αναλύσεις οι διαφορές είναι τόσο μικρές που είναι ανάξιες λόγου. Υπάρχουν πχ θεαματικές διαφορές σε 4k ανάλυση με το μόνο κακό ότι δεν παίζεται χωρίς Ιώβεια υπομονή κανένα σύγχρονο παιχνίδι σε αυτή την ανάλυση με αυτές τις κάρτες.

 

* Oτιδήποτε βγει σε παιχνίδι με ψήγματα DX12 θα ωφελήσει κυρίως τις υπάρχουσες κάρτες για ευνόητους λόγους.

 

* Η συγκεκριμένη 380 στα 237 ευρώ τιμή έναρξης έχει απλά τόσο καλή σχέση τιμής/απόδοσης που προσωπικά δεν θα συζήταγα τίποτε άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290Χ αξίζει πολύ περισσότερο απο την 390 την απλή. Είναι και δυνατότερη.

 

Αλλά με 550watt θα είσαι οριακά. Ειδικά με FX. Προτείνω την 290Χ και με τα ρέστα τροφοδοτικό. Η 290Χ είναι καλύτερη απο την 390 που είναι περίπου ίση με την 970 (χονδρικά).

Μμμ,παντως σε βιντεακια στο youtube βλεπω οτι η 390 τα πηγαινει καλυτερα γενικα απο 290x,και βασικα σκεφτομαι οτι θα υποστηριζει και full features του dx12 και σαν ποιο καινουργια καρτα θα εχει και ανανεωμενους drivers,τι λετε η r9 390 θα ειναι οκ με το τροφοδοτικο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ,παντως σε βιντεακια στο youtube βλεπω οτι η 390 τα πηγαινει καλυτερα γενικα απο 290x,και βασικα σκεφτομαι οτι θα υποστηριζει και full features του dx12 και σαν ποιο καινουργια καρτα θα εχει και ανανεωμενους drivers,τι λετε η r9 390 θα ειναι οκ με το τροφοδοτικο μου?

 

΄Ιδιο πυρήνα έχουν αμφότερες λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παλικαρια.

Για ενα συστημα με:

i5 4460

ram 8 giga

asrock h97

psu thermaltake 630w smart

bit fenix neos

 

Ποια ειναι η καλυτερη καρτα που μπορω να βαλω; Θα ηθελα πολυ μια ρ9 390 saphire αλλα φοβαμαι οτι δεν την σηκωνει το τροφοδοτικο...

 

Σε φιλο μου με ακριβως ιδιο συστημα με το δικο σου,παιζει εδω και 1+ χρονο μια Sapphire 290 TriX OC χωρις κανενα θεμα.Πηγαινε καρφι σε μια 390,δεν θα εχεις θεμα.Μονο κοιτα να παρεις Sapphire γιατι αλλιως σε βλεπω να τρεχεις με επιστροφες και τετοια.Αντε και καμια MSI.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φιλο μου με ακριβως ιδιο συστημα με το δικο σου,παιζει εδω και 1+ χρονο μια Sapphire 290 TriX OC χωρις κανενα θεμα.Πηγαινε καρφι σε μια 390,δεν θα εχεις θεμα.Μονο κοιτα να παρεις Sapphire γιατι αλλιως σε βλεπω να τρεχεις με επιστροφες και τετοια.Αντε και καμια MSI.

 

Από την στιγμή που γίνεται να βάλω την Sapphire δεν το σκέφτομαι καν. Αυτήν θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παλικαρια.

Για ενα συστημα με:

i5 4460

ram 8 giga

asrock h97

psu thermaltake 630w smart

bit fenix neos

 

Ποια ειναι η καλυτερη καρτα που μπορω να βαλω; Θα ηθελα πολυ μια ρ9 390 saphire αλλα φοβαμαι οτι δεν την σηκωνει το τροφοδοτικο...

 

Άνετα πιστεύω

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/powercolor_radeon_r9_390_pcs_8gb_review,8.html

post-303984-0-96543300-1452892808_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο ερώτημα να σου απάντηση R9 280X /7970 (ίδιες κάρτες είναι) μέχρι 170 με 190 ευρώ ανάλογα με το υπόλοιπο εγγύησης και για gtx 960 από 170-200 ευρώ ανάλογα την υλοποίηση.Να προτιμήσεις να πας για μένα προς amd πλευρά διότι είναι σίγουρα πιο δυνατή η 280Χ από την 960,απλά θα τις βρίσκεις στην ίδια τιμή λόγω ότι η 960 είναι πιο φρέσκια κάρτα και σίγουρα θα έχει περισσότερο καιρό εγγύηση.Για το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω να σου πώ,αλλά μπορείς να ρωτήσεις τους guru του είδους XmorsX & Millenium στην κατάλληλη ενότητα http://www.insomnia.gr/forum/34-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/

 

Σκέφτομαι να κινηθώ προς την 280x ή την 380 (όποια βρω φθηνότερη αν και η 280χ ειναι καλύτερη από ό,τι βλέπω). Θα ήθελα να μου πεις για να είμαι σίγουρος αν το τροφοδοτικό μου (Corsair Builder Series CX600 V2 (600Watt) είναι ΟΚ από θέμα watt και pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπω το θέμα του psu σου (υπερεκτιμημένο σίγουρα αλλά αρκεί για όποια από τις 2 gpu αγοράσεις)

Επειδή στο φόρουμ έχω βρει και μια 770, να σκεφτώ και αυτή ή να προτιμήσω την 280x ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στο φόρουμ έχω βρει και μια 770, να σκεφτώ και αυτή ή να προτιμήσω την 280x ;

Είναι καλύτερη η 280X

 

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/R9_380X_Strix/23.html

post-303984-0-72216000-1452894679_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...