Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη για την αναβαθμιση που μολις εκανα στον εξοπλισμο μου:

CPU: Intel i7 6700K

MOBO: ASUS MAXIMUS VIII HERO

GPU: MSI 980Ti 6G

MEMORY: GSkill RipJaws V 2x8 GB 3200Mhz DDR4

Cooling: Corsair Hydro H110i GTX.

Ευχαριστω εκ των προτερων. ☺

 

Ρωτας εκ των υστερων για γνωμη,οτι και να σου πουμε δεν εχει σημασια.Τις αγορες τις εκανες,και να σου προτεινει καποιος κατι τι θα κανεις,θα πουλησεις καποιο part για να αγορασεις αυτο που θα σου προτεινει?Αρα τσαμπα κουβεντα να γινεται θες.

 

Μια χαρα ειναι το συστημα σου αλλα,αν το θες μονο για gaming ομως εκανες λιγο υπερβολη στον επεξεργαστη και αν εχεις καμια 1080 οθονη εκανες και στην καρτα γραφικων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Monitor εχω της Asus το VX 279. Γενικα το θελω για hardcore gaming κ απλα δεν ειμαι ακομα σιγουρος για τ αν εκανα καλη επιλογη στην gpu. Το αν εχω κανει ομως λαθος επιλογη δεν ειναι κακο να μου το πει καποιος που ξερει ασχετα με τ αν ηδη εχω αγορασει τον εξοπλισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημα έχει ισορροπημένη σύνθεση αλλα η cpu και η gpu είναι υπερβολικές για 1080 αλλά δεν βαριέσαι , "λεφτά υπάρχουν" που έλεγε και μια ψυχή που την έχουμε χάσει τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4Κ πάς καρφί για crossfire fury Χ (αφού το budjet σου είναι τα 1300 ευρώ) http://www.guaranty.gr/product/1002552/sapphire-radeon-r9-fury-x-4gb-11247-00-40g.html

Αν πας σε crossfire 390X θα είσαι λίγο παραπάνω από titanX σε απόδοση Αλλά ούτε το R9 390X CF ,ούτε η titanX θα σε καλύψει σε 4Κ και full settings.Θες τουλάχιστον crossfire fury / fury X ή sli 980ti /titanX.Εφόσον θέτεις τα 1300 ευρώ όριο για 4Κ gpu,με τις furyX που σου πρότεινα θα είσαι κομπλέ και μέσα στο budjet (1320 ευρώ βγαίνουν).Για υδρόψυξη καλύτερα άστο για λίγο αργότερα διότι θα κόψεις πολύ από απόδοση gpu(horsepower) αν πας σε r9 390X cf.

 

 

Δηλαδή πόσα πρέπει να δώσουμε για 4κ γραφικα? 3 χιλιαρικα? 

Επίσης βλέπω ότι είναι 4 GB η fury x .-. Η συγκεκριμένη που μου έστειλες είναι τόσο καλή δηλαδη ωστε περναει 1 titan x ή 2 390x ?

Μάλλον η υδρόψυξη θα αργήσει πολυυυυ :P

Επίσης βλεπεω ότι λέει ισχυς τροφοροδικού: 750watt,θα με καλύψει το χιλιαρι τροφοδοτικο με όλα αυτα? (μαζι με το CF)

Και κατι αλλο,τι εννοεις με αυτο που λες στο τελος?

Ευχαριστω για την απαντηση! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσα πρέπει να δώσουμε για 4κ γραφικα? 3 χιλιαρικα? 

Επίσης βλέπω ότι είναι 4 GB η fury x .-. Η συγκεκριμένη που μου έστειλες είναι τόσο καλή δηλαδη ωστε περναει 1 titan x ή 2 390x ?

Μάλλον η υδρόψυξη θα αργήσει πολυυυυ :P

Επίσης βλεπεω ότι λέει ισχυς τροφοροδικού: 750watt,θα με καλύψει το χιλιαρι τροφοδοτικο με όλα αυτα? (μαζι με το CF)

Και κατι αλλο,τι εννοεις με αυτο που λες στο τελος?

Ευχαριστω για την απαντηση! :D

 

 

Τα 4κ είναι τεράστια ανάλυση για τα σημερινά δεδομένα. ΄Οτι και να πάρεις και όσα και να δώσεις πάλι θυσίες θα χρειαστείς να κάνεις. Ούτε η TitanX είναι καλή επένδυση γιατί είναι πολύ ακριβή για αυτό που προσφέρει και μετά σου μένει το δίλημμα είτε ενός GeForce 980Ti SLi συνδυασμού (τουλάχιστον 850-άρι ποιοτικό τροφοδοτικό) ή 2 FuryX που σου πρότεινε ο συνάδελφος που θα χρειαστούν τουλάχιστον 950-άρι ποιοτικό τροφοδοτικό.

 

Αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα απλά μια 980Ti https://www.skroutz.gr/s/7514333/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GV-N98TWF3OC-6GD.htmlκαι θα έβλεπα πως πάει στα παιχνίδια σε μια 4k oθόνη. Εάν νιώθεις ότι δεν φτάνει με τίποτα τότε παίρνεις απλά μια δεύτερη για SLi, η οποία θα σε βοηθήσει να κάνεις περίπου κατά 50-60% λιγότερες θυσίες όχι έχεις όλες τις ρυθμίσεις στο μέγιστο.. Η TitanX έχε υπόψιν σου ότι βρίσκεται μόνο μια ανάσα μπροστά σε επιδόσεις από μια 980Ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσα πρέπει να δώσουμε για 4κ γραφικα? 3 χιλιαρικα? 

Επίσης βλέπω ότι είναι 4 GB η fury x .-. Η συγκεκριμένη που μου έστειλες είναι τόσο καλή δηλαδη ωστε περναει 1 titan x ή 2 390x ?

Μάλλον η υδρόψυξη θα αργήσει πολυυυυ :P

Επίσης βλεπεω ότι λέει ισχυς τροφοροδικού: 750watt,θα με καλύψει το χιλιαρι τροφοδοτικο με όλα αυτα? (μαζι με το CF)

Και κατι αλλο,τι εννοεις με αυτο που λες στο τελος?

Ευχαριστω για την απαντηση! :D

Πρωτον μιλησα για crossfire furyX,κοινως 2x furyX,που σβηνουν απο τον χαρτη οποιαδηποτε titan x και τον συνδυασμο 2x r9 390x.Η καλυτερη λυση σε 4Κ ειναι το sli 980ti (2x 980ti) αλλα βγαινει overbudjet.Οσο για την τελευταια εκφραση που σου ειπα για την υδροψυξη ειναι αν πας να επενδυσεις τωρα απο τα 1300 ευρω του budjet σου θα πας σιγουρα σε 2x r9 390X, που οπως σου λεω παραπανω ειναι ανεπαρκης οπως και μια titan x σε 4Κ αναλυση και full settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγαίνουν overbudget βρε Μπάμπης αλλά είναι που είναι κουλό το AFR, δεν θέλει και πολύ φαντασία το πόση υπομονή θέλει ενίοτε το Crossfire. 

 

Kαλύτερα να δώσει 1400+ σε 2*980Ti (αν δει ότι όντως τις χρειάζεται όπως είπα) από το να σκάσει 1200 σε ένα Τιτάνα και να έχει ουσιαστικά επιδόσεις μονής 980Ti. 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να τον οδηγήσουμε να πάρει μια 980 ή Fury για την αρχή και αν δει ότι δεν αρκεί να το προχωρήσει. Είναι αμαρτία τόσα λεφτά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα να δώσει 1400+ σε 2*980Ti (αν δει ότι όντως τις χρειάζεται όπως είπα) από το να σκάσει 1200 σε ένα Τιτάνα και να έχει ουσιαστικά επιδόσεις μονής 980Ti. 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να τον οδηγήσουμε να πάρει μια 980ti ή Fury για την αρχή και αν δει ότι δεν αρκεί να το προχωρήσει. Είναι αμαρτία τόσα λεφτά...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τις 390Χ της διαγραφουμε? :P

Αμα παρω δυο 980τι παει πάνω απο 1400€.... :(

Οπότε οι μόνες λύσεις είναι furyX και 980ti? Ποια είναι καλύτερη? Και οπως ρωτησα δεν ειναι κάπως τα 4gb που έχει μόνο,η furyX?

Αν δω οτι όντως χρειαζεται πάω και για 2η αργοτερα....αλλα....

Όσο για τροφοδοτικο έχω ενα της Corsair και το μοντέλο είναι το HX1000i PLATINUM.Θα φτάσει για 2 καρτες γραφικων(οποιαδηποτε απο τις δυο)και ολοκληρο το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τις 390Χ της διαγραφουμε? :P

Ναί....

 

Οπότε οι μόνες λύσεις είναι furyX και 980ti? Ποια είναι καλύτερη? Και οπως ρωτησα δεν ειναι κάπως τα 4gb που έχει μόνο,η furyX?

Αν δω οτι όντως χρειαζεται πάω και για 2η αργοτερα....αλλα....

Όσο για τροφοδοτικο έχω ενα της Corsair και το μοντέλο είναι το HX1000i PLATINUM.Θα φτάσει για 2 καρτες γραφικων(οποιαδηποτε απο τις δυο)και ολοκληρο το συστημα?

 

Άναμεσα στις δύο,η 980ti είναι συνολικά καλύτερη παντού.Όσο για το τροφοδοτικό  με μία gpu όποια και να επιλέξεις θα είσαι ok.Αλλά αν βάλεις και δεύτερη gpu (και κλοκάρεις και cpu και τις 2 gpu) τότε καλύτερα σε 1200-1300watt για να έχει αέρα το σύτημά σου και να μην είσαι οριακά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τις 390Χ της διαγραφουμε? :P

Αμα παρω δυο 980τι παει πάνω απο 1400€.... :(

Οπότε οι μόνες λύσεις είναι furyX και 980ti? Ποια είναι καλύτερη? Και οπως ρωτησα δεν ειναι κάπως τα 4gb που έχει μόνο,η furyX?

Αν δω οτι όντως χρειαζεται πάω και για 2η αργοτερα....αλλα....

Όσο για τροφοδοτικο έχω ενα της Corsair και το μοντέλο είναι το HX1000i PLATINUM.Θα φτάσει για 2 καρτες γραφικων(οποιαδηποτε απο τις δυο)και ολοκληρο το συστημα?

Θα σε καλύψει, εκτός αν είσαι οριακά στο OC. Στιγμιαία μπορεί να δώσει και λίγο πάνω απο 1Κ το τροφοδοτικό σου.

 

Συμφωνώ με τον Αίλουρο.

Εγώ θα πήγαινα σε 980ti με πολύ λιγότερα και άν δεν με κάλυπτε σε 2η 980ti αργότερα. Η TitanX είναι πολύ υπερκοστολογιμένη για την διαφορά που έχει απο την 980ti. Απο την άλλη δύο FuryX θα είναι πολύ δυνατές αλλά με 4GB σε 4Κ δεν νομίζω προσωπικά να πας μακριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί....

 

 

Άναμεσα στις δύο,η 980ti είναι συνολικά καλύτερη παντού.Όσο για το τροφοδοτικό  με μία gpu όποια και να επιλέξεις θα είσαι ok.Αλλά αν βάλεις και δεύτερη gpu (και κλοκάρεις και cpu και τις 2 gpu) τότε καλύτερα σε 1200-1300watt για να έχει αέρα το σύτημά σου και να μην είσαι οριακά.

 

 

Το τροφοδοτικό του λογικά καλύπτει και τις δύο περιπτώσεις mGPU. http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm

Δηλαδη τις 390Χ της διαγραφουμε? :P

Αμα παρω δυο 980τι παει πάνω απο 1400€.... :(

Οπότε οι μόνες λύσεις είναι furyX και 980ti? Ποια είναι καλύτερη? Και οπως ρωτησα δεν ειναι κάπως τα 4gb που έχει μόνο,η furyX?

Αν δω οτι όντως χρειαζεται πάω και για 2η αργοτερα....αλλα....

Όσο για τροφοδοτικο έχω ενα της Corsair και το μοντέλο είναι το HX1000i PLATINUM.Θα φτάσει για 2 καρτες γραφικων(οποιαδηποτε απο τις δυο)και ολοκληρο το συστημα?

 

Θέλω να ευελπιστώ ότι ότι κι αν διαλέξεις μια κάρτα θα σου αρκέσει για την ώρα. Μετά το ερχόμενο καλοκαίρι κυκλοφορούν αμφότερες εταιρείες τις νέες γενιές τους και θα δούμε τι φρούτα μας επιφυλάσσουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πάω για 980ti,αυτες τις μέρες θα το παραγγείλω,όσο για το τροφοδοτικό,στο κουτί μου χωράει και 2ο οπότε ίσως μπορέσω να βαλω ένα μικρότερης ισχύος οπου θα συνδεσω τα φανακια,τις αντλειες κλπ. για οταν βαλω υδροψυξη.

 

Οσο για την 980ti,ποια λέτε?

http://www.skroutz.gr/s/7514333/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GV-N98TWF3OC-6GD.html

http://www.skroutz.gr/s/7136386/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-Gaming-OC-WindForce-3X-GV-N98TG1-GAMING-6GD.html

http://www.skroutz.gr/s/7953646/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GV-N98TXTREME-6GD.html

http://www.skroutz.gr/s/7493917/Asus-GeForce-GTX980-Ti-6GB-Strix-OC-90YV08J0-M0NA00.html

(Την ανέβασα πολύ τη τιμή) Να πάρω απο αυτά τα overclocked που λέει ή θα μπορέσω να ανεβάσω την απόδοση του 1ου της gigabyte κανοντας το εγω OC και να το φθασω σε ταχυτητες όπως του τελευταιου-προτελευταιου? (τα οποια έχουν Ταχύτητα Επεξεργαστή (Base Clock) 1190-1216 MHz Ταχύτητα Μνήμης 7200 MHz) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...