Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή τοσα λεφτά δεν παίζουν θα πάω για gtx 960 4 gb και αργότερα αλλάζουμε και ένα τροφοδοτικό. τελευταία ερώτηση ποια από όλες τις 960 (μάρκα) να προτίμησε? ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε!

 

Προσωπικα θα επερνα αυτη:http://www.skroutz.gr/s/7529381/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-Windforce-2X-GV-N960WF2-4GD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και χρονια πολλα και απο μενα!

Το συστημα που εχω ειναι παλιο εχτος απο το τροφοδοτικο που αγορασα προσφατα (750 G2 )

case το urban T81

m/b Asrock 970 extreme4

cpu fx 4130

ram 8g

ssd 840 evo 126

gpu 7770 saphire

και οθονη Dell u2412m

τα games που παιζω ειναι Tera Rift Skyforge wildstar και  περιμενω Blade and Soul

σκεφτομουν να αγορασω μια 7970 η 280χ και με τα λεφτα που θα μεινουν να παρω εναν 6300 η 8320 (μπορω να βαλω μεχρι 150 ευρω για αναβαθμιση cpu επισης) ή να παρω μια 380 nitro και να κανω υπομονη μεχρι να εχω για cpu

καθε προταση και σκεψη καλοδεχουμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

patsi

 

αν είναι να πληρώσεις 270ευρώ για μια 960 χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις 380Χ/4

η 960 είναι άριστη για 200-220ευρώ , όχι και 270ευρώ για την 960

Αρα να υποθέσω οτι ανάμεσα σε μια 960 4GB OC(240€ max) και σε μια 380Χ(270€) θα μου πρότεινες την 380? Γιατί ενώ έχω δει απ τα reviews οτι είναι πιο δυνατή η 380 σε συνολική απόδοση (για μια ανάλυση 1920Χ1080) οι περισσότεροι τις έχουν στα ίσια(μάλλον λόγω κατανάλωσης, θερμοκρασιών και ονόματος φυσικά). Βέβαια σε παιχνίδια όπως battlefront είδα διαφορά στα frames όντως. Απ την άλλη σκέφτομαι οτι με τη διαφορά θα μπορούσα να πάρω μια ψύκτρα για να ανεβάσω τον cpu γιατί με την μαμα oc δεν βλέπω να σηκώνει θα ζεσταίνεται πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και την απλή 380 με 4gb που πάλι έιναι λίγο καλύτερη από την 960 και κοστίζει στα ίδια χρήματα! http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plasticPunch

 

960gtx/2 με μέγιστο 220ευρώ και ας τρώει μπουκάλι από τον αργο επεξεργαστή σου 

 

1) καίει λίγο σχετικά και θα την αντέξει το τροφοδοτικό

2) η 960  συμπεριφέρεται καλύτερα με τους αδύναμους επεξεργαστές σε σχέση με την αντίστοιχη ΑΤΙ380

 

Το τροφοδοτικό σου είναι άθλιο (Mε 2 18άρες γραμμές στα 12ν) Δεν νομίζω να φορτώνουν και οι δύο μαζί στο μαξ.

 

Μια 260Χ-370-750 σηκώνει σχετικά. Πόσα λεφτά?

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

georgiou ακριβη η καρτα για παλιο pc

 

sheogorath τι εννοεις (Mε 2 18άρες γραμμές στα 12ν) ;

 

Δεν θελω να δωσω πανω απο 80e και ειναι λογικο οτι δεν θα παιζω τα τελευταια παιχνιδια..

 

η gt730 2gb η κατι μεταχειρισμενο ; 

 

 

παρεμπιπτοντως νομιζα πως εχω καλο τροφοδοτικο ...πως βλεπω τι καταναλωνει το pc μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plasticPunch

 

για λόγους αρχής δεν προτείνω vga κάτω των 100ευρώ γιατί πλέον οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν αντίστοιχη απόδοση στις ενσωματωμένες και δεν αξίζουν. Αν είναι να πάρεις φθηνή vga δώσε λίγα ευρώ παραπάνω και πάρε cpu+m/b με αντίστοιχη απόδοση στα γραφικά και να αποκτήσεις και σύγχρονο επεξεργαστή.

 

patsi

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι εκτός από την AMD 380 που είναι αντίστοιχης απόδοσης με την NVIDIA 960 υπάρχει και η 380Χ που είναι ένα ολόκληρο σκαλοπάτι ποιο πάνω από αυτές. Αν ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα μου πουθενά δεν μίλησα για την σκέτη 380. Αν θες NVIDIA δεν έχεις ενδιάμεση επιλογή ανάμεσα στις 960 & 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ έχει ενδεικτικά να δεις συγκριτικό

 

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-380x-nitro,4361-4.html

 

συνήθως είναι 5-10% ποιο γρήγορη από την σκέτη 380.

 

τέλος πάντων μην μας κοροιδεύουν σαν ινδιάνους με μπιχλιμπίδια και καθρεφτάκια και αγοράζουμε "χρυσές" κάρτες που η "μηχανή" τους δεν το αξίζει. Αν δώσουμε 270 πρέπει να πάρουμε 380Χ και όχι το ποιο αργό (σκέτο) 380.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, έχω asus sabertooth x99 , intel 4820k και κάρτα γραφικών 8800 gts. Χάλασε η 8800 και χρειάζομαι άμεσα μια άλλη. Το θέλω για video editing games δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις NV730 ελάχιστο για να σου υποστηρίζει πολλαπλές οθόνες και 4Κ και να είναι και "άνετη"

αν τα προγράμματα σου (ποια χρησιμοποιείς?) αξιοποιούν την vga τότε πας και σε "μεγάλη" 750ΤΙ και άνω

 

ΥΓ (από κάτω)

Δεν γνωρίζω αν αξιοποιούν τους cuda , περίμενε από κάποιον γνώστη να σου πει αν αξίζει να πάρεις μια καλή nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τελικά ακύρωσα την κάρτα απο το e-shop και βρήκα αυτή είπα να δοκιμάσω και κάποια άλλη μάρκα εκτος και τις Nvidia :

XFX Radeon R9 380X 4GB Dual Dissipation Black Edition OC
Key Features
  • 1792 Stream Processors
  • 990 MHz Core Clock
  • 4GB 256-Bit GDDR5
  • 5700 MHz Effective Memory Clock
  • PCI Express 3.0

να το ρισκάρω και να πάω στην R9 ή να κοιτάξω για αλλη GTX 960 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα τελικά ακύρωσα την κάρτα απο το e-shop και βρήκα αυτή είπα να δοκιμάσω και κάποια άλλη μάρκα εκτος και τις Nvidia :

XFX Radeon R9 380X 4GB Dual Dissipation Black Edition OC
Key Features
  • 1792 Stream Processors
  • 990 MHz Core Clock
  • 4GB 256-Bit GDDR5
  • 5700 MHz Effective Memory Clock
  • PCI Express 3.0

να το ρισκάρω και να πάω στην R9 ή να κοιτάξω για αλλη GTX 960 ;

 

Η r9 380x  είναι ξεκάθαρα καλύτερη από την 960 και δεν εμπεριέχει κάποιο ρίσκο η επιλογή AMD κάρτας έναντι κάποιας Nvidia. Το θέμα είναι εσύ τι χρήματα θέλεις να χαλάσεις! Αν η 380x είναι μέσα στο budget σου πήγαινε σε αυτήν! Προτίμησε αν είναι δυνατόν υλοποίηση της msi ή της sapphire!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...