Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ξεχνας οπως ειναι την 980 παντως.Απλα δεν αξιζει τα χρηματα της. Το ιδιο εν μερη και για αυτη που κοιτας οταν οι Gtx 970 ξεκινανε απο 355ευρω https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gtx+970 δεν το λες και ευκαιρια τα παραπανω κοντα 430ευρω.

 

Οπότε τι εχεις να προτείνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε τι εχεις να προτείνεις ?

Ο λογος που δεν προτεινα καποια συγκεκριμενη ειναι καθως ειναι στην κριση σου ποσα θες να δωσεις.

 

Αν θες oc out of the box πας στις παραπανω προτασεις Msi και Gigabyte.

Αν θες Gtx 970 και να βγεις κερδισμενος οικονομικα πας στις φθηνοτερες Gainward και Msi(στα 360-370περιπου ευρω δηλαδη).Και αυτες 970 δεν ειναι με ιδιες πανω κατω επιδοσεις.

Τελευταια επιλογη ειναι να παρεις αυτη που σου αρεσει περισσοτερο(ειτε σαν εταιρια,ειτε σαν εμφανιση κλπ)αρκει να μην ειναι reference(οπως οι πρωτες του Skroutz).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αμφιταλαντεύομαι τώρα για το τι να πάρω, σκέφτομαι όπως είπε ένας φίλος μου να πάρω την 390 asus strix γιατί λέει θα κρατήσει καλά νέα games και από την άλλη σκέφτομαι την gtx 970 γιατί την βλέπω αποδοτικοτερη σε βίντεο του yt, παρ όλα αυτά παίζω σε 1080p οθόνη και δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για κάνα 2 χρόνια ακόμα η ανάλυση. Τι μου προτείνετε ?

 

Η κάρτα μελλοντικά θα γίνει και oc οπότε θα ήθελα να έχει ξεκλειδωμενα voltages με καλή ψύξη, απλά μου άρεσε πολύ το design της asus strix. Τι γνώμη έχετε ?

Επεξ/σία από Dev1l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αμφιταλαντεύομαι τώρα για το τι να πάρω, σκέφτομαι όπως είπε ένας φίλος μου να πάρω την 390 asus strix γιατί λέει θα κρατήσει καλά νέα games και από την άλλη σκέφτομαι την gtx 970 γιατί την βλέπω αποδοτικοτερη σε βίντεο του yt, παρ όλα αυτά παίζω σε 1080p οθόνη και δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για κάνα 2 χρόνια ακόμα η ανάλυση. Τι μου προτείνετε ?

 

Η κάρτα μελλοντικά θα γίνει και oc οπότε θα ήθελα να έχει ξεκλειδωμενα voltages με καλή ψύξη, απλά μου άρεσε πολύ το design της asus strix. Τι γνώμη έχετε ?

 

Σε R9 390 μονόδρομος είναι αυτή (τέλεια ψύξη και ξεκλείδωτα ρεύματα)

 

http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

 

έπειτα πάει η υλοποίηση της msi http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

 

Για τις asus σε gpus μετά την σειρά R9 2XX μέχρι και σήμερα έχω ακούσει πολλά προβλήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε R9 390 μονόδρομος είναι αυτή (τέλεια ψύξη και ξεκλείδωτα ρεύματα)

 

http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

 

έπειτα πάει η υλοποίηση της msi http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

 

Για τις asus σε gpus μετά την σειρά R9 2XX μέχρι και σήμερα έχω ακούσει πολλά προβλήματα...

Η msi έχει και αυτή ξεκλειδωμενα ρεύματα ? Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο στρατόπεδο θα επελεγες NVIDIA η AMD? Επειδή είμαι άμεσα το ρωτάω αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η msi έχει και αυτή ξεκλειδωμενα ρεύματα ? Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο στρατόπεδο θα επελεγες NVIDIA η AMD? Επειδή είμαι άμεσα το ρωτάω αυτό!

 

Έχει και η msi ξεκλείδωτα ρεύματα απλά η sapphire έχει και ένα κλίκ καλύτερο σύστημα ψύξης.Τώρα όσον αφορά τα στρατόπεδα gpus για μένα έχω τις εξείς προτιμήσεις:

960 vs 380= 380

970 vs 390 = 390 με διαφορά

980 vs 390X = 980 (δεν αξίζει καμία από τις δύο το price/perfomance σε αναλογία πάντα με τις gtx 970 / r9 390)

980ti vs fury X = 980ti

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δεν προτεινα καποια συγκεκριμενη ειναι καθως ειναι στην κριση σου ποσα θες να δωσεις.

 

Αν θες oc out of the box πας στις παραπανω προτασεις Msi και Gigabyte.

Αν θες Gtx 970 και να βγεις κερδισμενος οικονομικα πας στις φθηνοτερες Gainward και Msi(στα 360-370περιπου ευρω δηλαδη).Και αυτες 970 δεν ειναι με ιδιες πανω κατω επιδοσεις.

Τελευταια επιλογη ειναι να παρεις αυτη που σου αρεσει περισσοτερο(ειτε σαν εταιρια,ειτε σαν εμφανιση κλπ)αρκει να μην ειναι reference(οπως οι πρωτες του Skroutz).

 

Μέχρι 400 σκέφτομαι να δώσω για κάρτα και να πω την αλήθεια θα ήθελα να δοκιμάσω και απο μεριά amd αν και τις φοβάμαι λιγο μιας και δεν εχω πάρει ποτε amd , σε αρκετά reviews φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα απο ορισμένες 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 400 σκέφτομαι να δώσω για κάρτα και να πω την αλήθεια θα ήθελα να δοκιμάσω και απο μεριά amd αν και τις φοβάμαι λιγο μιας και δεν εχω πάρει ποτε amd , σε αρκετά reviews φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα απο ορισμένες 970

 

Αν σκέφτεσαι από Amd πλευρά τσίμπα την  R9 390  και συγκεκριμένα αυτήν http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

ειδάλλως από nvidia πλευρά (που γέρνεις μάλλον) στις παραπάνω υλοποιήσεις που σου ανέφερα.

Αγορά κάρτας στα 120 κοντά με επεξεργαστή i3'6100 psu 400 watt. (Μπορεί να είναι και 450'Δεν θυμάμαι ακριβώς.)

 

Μάρκα psu?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κάρτας στα 120 κοντά με επεξεργαστή i3'6100 psu 400 watt. (Μπορεί να είναι και 450'Δεν θυμάμαι ακριβώς.)

 

Μια φθηνη 750ti με 2GB 

Μέχρι 400 σκέφτομαι να δώσω για κάρτα και να πω την αλήθεια θα ήθελα να δοκιμάσω και απο μεριά amd αν και τις φοβάμαι λιγο μιας και δεν εχω πάρει ποτε amd , σε αρκετά reviews φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα απο ορισμένες 970

 

H 390 θεωρω και εγω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη σε νεα συστηματα με δυνατο επεξεργαστη. Στην περιπτωση σου θα προτιμουσα μια 970 ομως, καθως υπαρχουν βασιμα στοιχεια οτι λογω θεματος με drivers οι amd gpus υποαποδιδουν οταν συνδυαζονται με ποιο αδυναμους επεξεργαστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φθηνη 750ti με 2GB 

 

H 390 θεωρω και εγω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη σε νεα συστηματα με δυνατο επεξεργαστη. Στην περιπτωση σου θα προτιμουσα μια 970 ομως, καθως υπαρχουν βασιμα στοιχεια οτι λογω θεματος με drivers οι amd gpus υποαποδιδουν οταν συνδυαζονται με ποιο αδυναμους επεξεργαστες.

Θεωρείται και ο i5-4670k αδύναμος ? Γιατί δεν ξέρω τι να επιλέξω, αλλά αν είναι όντως να έχω θέμα δεν θα προτιμούσα να το μετανιώνω αργότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η άποψή σας για την palit geforce gtx960 4GB? το σύστημά μου ειναι i7 2600 1tb hdd 8gb ram corsair vengeance 1600 ddr3 foxconn μητρική και τροφοδοτικό απ ότι λέει στο καρτελάκι (rs-500-pcap-a3) coolermaster. Καλή χρονια να έχουμε

κάποιος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να αναβαθμισω λίγο(πολύ θα ναι για τις απαιτήσεις μου) το σύστημα. Έχω AMD A10 5800K, MSI A85XA-G65 μητρική(υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί λόγω βλάβης εντός εγγύησης). Σκέφτομαι για GTX 960 4GB OC δηλαδή μπάτζετ μαξ 250-270. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος?

 

Τι τροφοδοτικο σου ειναι παλιο και πολυ χαμηλης ποιοτητας,αν και ειναι coolermaster.Με τον επεξεργαστη που εχεις,βαζεις οποια καρτα γραφικων θες,ειναι αρκετα δυνατος ο 2600.Στην θεση σου θα εδινα 60-70€ για ενα ποιοτικο τροφοδοτικο.Οσο για την καρτα,αν εσενα σε καλυπτει η 960,προχωρα στην αγορα της.Εξαρταται τι παιχνιδια παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κάρτας στα 120 κοντά με επεξεργαστή i3'6100 psu 400 watt. (Μπορεί να είναι και 450'Δεν θυμάμαι ακριβώς.)

Εδώ είσαι φίλε μου http://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...