Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών προκειμένου να μπορώ να παίξω καινούρια παιχνίδια (Fallout 4, Witcher 3 κ.λ.π). Αρχικά σκεφτόμουν για κάποια R9 380 4GB, αλλά δεν ξέρω αν θα άντεχε το τροφοδοτικό & θα άξιζε κάποια λύση σε 970 ή 390...περιμένω τις ιδέες σας ;)

PSU: Corsair VX550W
MOBO: Gigabyte Socket 1155 GA-Z68X-UD3H-B3
CPU: Intel i7 2600k
RAM: Corsair Vengeance LP 16GB DDR3 CL9 1600MHz

MONITOR: Dell U2311HM (1920x1080)
VGA:
HD 5770
CASE: Sharkoon Rebel 12 Value

SSD & HD: 1 x Samsung 250 GB  EVO + 2 x WD Caviar Black 1TB
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά. Έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών προκειμένου να μπορώ να παίξω καινούρια παιχνίδια (Fallout 4, Witcher 3 κ.λ.π). Αρχικά σκεφτόμουν για κάποια R9 380 4GB, αλλά δεν ξέρω αν θα άντεχε το τροφοδοτικό & θα άξιζε κάποια λύση σε 970 ή 390...περιμένω τις ιδέες σας ;)

 

PSU: Corsair VX550W

MOBO: Gigabyte Socket 1155 GA-Z68X-UD3H-B3

CPU: Intel i7 2600k

RAM: Corsair Vengeance LP 16GB DDR3 CL9 1600MHz

MONITOR: Dell U2311HM (1920x1080)

VGA: HD 5770

CASE: Sharkoon Rebel 12 Value

SSD & HD: 1 x Samsung 250 GB  EVO + 2 x WD Caviar Black 1TB

 

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η ακόλουθη είναι υπεραρκετή για το σύστημά σου: http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

 

...και ζητάει ο κατασκευαστής ελάχιστο τροφοδοτικό 500W οπότε είσαι καλυμμένος. Tώρα αν θέλεις 970 η τιμή ανεβαίνει αισθητά https://www.skroutz.gr/s/7321596/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970016G2F.html 

 

Για οτιδήποτε 390 δυστυχώς πας σε αλλαγή τροφοδοτικού. Καλή Πρωτοχρονιά όπως και να έχει. 

Η διαφορα μεταξυ gtx 750 ti και gtx 750 superclocked ειναι μεγαλη?

 

Τόση όσο να μην αξίζει την διαφορά τιμής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών προκειμένου να μπορώ να παίξω καινούρια παιχνίδια (Fallout 4, Witcher 3 κ.λ.π). Αρχικά σκεφτόμουν για κάποια R9 380 4GB, αλλά δεν ξέρω αν θα άντεχε το τροφοδοτικό & θα άξιζε κάποια λύση σε 970 ή 390...περιμένω τις ιδέες σας ;)

 

εχω την 380 πανω σε chieftec τροφοδοτικο 550w και απλα ευχαριστιεμαι να παιζω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντεξα (φοβηθηκα μην φαω τα λεφτα) και πηγα και πηρα την R9 390 G1 gaming :unsure:

ASIC 73.3% τι λεει;

Ακόμα δεν την αγόρασες και δε σου φτάνει και κοιτάς για κλόκες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν την αγόρασες και δε σου φτάνει και κοιτάς για κλόκες; :P

 

Μπα δεν υπαρχει περιπτωση να την πειραξω απλα ρωταω αν επεσα σε καλο κομματι η μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν υπαρχει περιπτωση να την πειραξω απλα ρωταω αν επεσα σε καλο κομματι η μουφα.

Για το GPU Boost λες; Και εκεί δε νομίζω να κάνει και καναν ολόκληρο κόσμο διαφοράς...Για όλα τα υπόλοιπα παίζει μηδενικό ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη και καλα games LLLEFTERIS!!!Απο Asic φαινεται καλο κομματι.Στην πραξη φαινεται ομως μεχρι που θα φτασει ο πυρηνας της gpu φιλος!!!Παντως γενικα εχεις τυχει καλο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εκανα την υπερβολη μου γιατι παιχνιδια εγω δεν παιζω καθολου και ο γιος μου μονο κατι mame αrcade games που του εχω βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το GPU Boost λες; Και εκεί δε νομίζω να κάνει και καναν ολόκληρο κόσμο διαφοράς...Για όλα τα υπόλοιπα παίζει μηδενικό ρόλο.

390 - :wacko: My bad. Για κάποιο λόγο σε είχα σίγουρο για Nvidia :P Σε AMD και χωρίς κλόκες δεν παίζει κανέναν, πρακτικά, ρόλο το asic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να πήγαινα σε r9 390.Είναι λίγο πιο αδύναμη από το crossfire 380 (γύρω στο 10%) αλλά όλα αυτά όπoυ δουλεύει τέλεια το crossfire όπου δεν κάνει καλό scaling απλά είναι μέρα με την νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όποιο καινούργιο game βγαίνει σίγουρα τρέχει καλυτερα σε μονοπύρηνες κάρτες παρά σε multi-gpus.Αργότερα με drivers βελτιώνεται κατά πολύ το scaling και πολλές φορές φτάνει στο μέγιστο της αξιοποίησής του το crossfire.Όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με την δυσανάλογη κατανάλωση του συστήματός σου σε σχέση με τις επιδόσεις(~ +10%) που θα σου προσφέρει το crossfire έναντι της απλής r9 390.Χώρια τα ανεβασμένα temps που θα έχεις μέσα στο κουτί σου ελέω crossfire.Κοινώς, ωμή δύναμη (όταν δουλεύει σωστά το crossfire) r9 380 crossfire / δύναμη παντώς καιρού R9 390 (έστω και αν είναι λιγότερη δυνατή από το crossfire 380).Κοιτάς τις επιλογές σου και κρίνεις επομένως....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα μεταξυ gtx 750 ti και gtx 750 superclocked ειναι μεγαλη?

 

Ναι.

Παιδια με το υπαρχων συστημα της υπογραφης να βαλω αλλη μια r9 380?Η τσαμπα λεφτα?

 

Τζαμπα λεφτα, περα απο τις εγγενεις παθογενειες του CF εχεις και επεξεργαστη που δεν υποστηριζει οπως πρεπει τοσο high tier gpu, ειδικα με amd gpus.

 

Κατσε οπως εισαι, η πουλα την 380 για μια 970. 970 αντι για 390 διοτι οι amd gpu υποαποδιδουν οταν δεν συνδυαζονται με καλους (intel) επεξεργαστες. Στα 4GH ο επεξεργαστης σου ειναι δυνατος βεβαια, αλλα και παλι περιμενω την 970 να αποδιδει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...