Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα παιδια εχει ενα φιλαρακι μου αυτο το σηστημα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ:QuadCore Intel Core 2 Quad Q9550, 2.83 GHz Χρονισμένος στα 3.4 GHz σταθερότατος και με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

ΨΥΚΤΡΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ: Silentium Fortis 2 ΧΕ1226 ΜΗΤΡΙΚΗ:Asus Maximus Formula 

ΜΝΗΜΗ:4GB 2X2GB Kingston(DDR2-800 DDR2 SDRAM)

ΟΠΤΙΚΟ ΜΕΣΟ:LG DVD-RW Dual Layer IDE

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ:WESTERN DIGITAL WD1500HLFS-01G6U0 Velociraptor(150 GB, 10000 RPM, SATA-II) 100% performance, health.

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:Powertech 650 Watt Καινούργιο

ΚΟΥΤΙ:DEEPCOOL KENDOMEN με 5 ανεμιστήρες 120mm, 2 μπροστά, 1 πίσω, 2 επάνω και θελω να κανω αναβαθμιση στην καρτα γραφικων για να παιζει κανα pro η κανα rally εχω βρει στα 65 ευρο την radeon hd 6850 1gb gddr5 αξιζει θα του τα παιζει τα παιχνιδια σε full hd ευχαριστω και χρονια πολλα

το ανεβασες για να πεις κατι η ζητας συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον τελικα τα max χρηματα που θα δωσω για καρτα γραφικων ειναι 120E .. οποτε ειμαι αναμεσα σε Gtx 750 2GB και Gtx 750ti 1GB ..Κατα ποσο ειναι σημαντικη η μνημη χωριτικοτητας της καρτας ? Γιατι αν δεν εχει μεγαλη σημασια ενδιαφερομε περισοτερο για την gtx 750ti .. games που θελω να παιξω προς το παρον ειναι .. Fallout 4  Witcher 3  Far cry 4  Gta V και αλλα..    

Επεξ/σία από KostasCore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 γίγα είναι κυρίως διακοσμητικά σε GPU low end όπως οι 750. Με 7 μόλις ευρώ όπως παραπάνω παίρνεις κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 γίγα είναι κυρίως διακοσμητικά σε GPU low end όπως οι 750. Με 7 μόλις ευρώ όπως παραπάνω παίρνεις κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

πολυ καλη για τα λεφτα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για την βοηθεια αν και ξεφυγα απο τα λεφτα που σχεδιαζα να δωσω για gpu αλλα μετα και απο λιγο ψαξιμο που εκανα πιστευω τα αξιζει τα λευτα η Palit .

Ηθελα να ρωτισω κατι ακομα η καρτα λεει πως εχει DVI-D .. εχει καποια διαφορα απο το κλασικο DVI ?(εκτος απο το βισμα)

 

http://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για την βοηθεια αν και ξεφυγα απο τα λεφτα που σχεδιαζα να δωσω για gpu αλλα μετα και απο λιγο ψαξιμο που εκανα πιστευω τα αξιζει τα λευτα η Palit .

 

Ηθελα να ρωτισω κατι ακομα η καρτα λεει πως εχει DVI-D .. εχει καποια διαφορα απο το κλασικο DVI ?(εκτος απο το βισμα)

 

http://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

Σε ΠΟΣΟ παλιά οθόνη θέλεις να συνδέσεις την κάρτα,που θα έχει και αναλογικό DVI για να σε νοιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Cooler Master G650M (650W)
* Motherboard (Μητρική): Asus P5K Deluxe
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Xeon X5460 3.16 (περιμένω την Noctua NH-D14 για να κανω oc)
* RAM (Μνήμη συστήματος): 4GB DDR2 Hyperx 6400
* GPU (Κάρτα γραφικών):???????
* SSD Samsung 850 EVO 250GB
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 32" 1080p 2ms
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate 64
 
Το σύστημα αυτό το είχα αφήσει για 3 χρόνια και τώρα πήρα τον επεξαργασή και την ψύκτρα από φίλους του insomnia και το ξαναζωντάνεψα αφού έιδα (youtube) οτι μπορεί ακόμα να σταθεί καλά ένα τ'ετοια pc . Μου λέιπει η κάρτα γραφικών. Τώρα λειτουργεί με μια δανεική MSI GTX 750 ti gaming.
 
Οι σκέψεις μου: 
  • GTX 750 ti
  • GTX 950
  • GTX 960 (2 ή 4 GB)
  • R7 370 (2 ή 4 GB)
  • R9 380 (2 ή 4 GB)

Έψαξα και διάβασα αρκετά όμως μπερδέυτηκα περισσότερο. Αυτά που με μπερδέυουν είναι:

  • Οι κάρτες γραφικών αντι να φτηναίνουν, ακριβαίνουν!
  • Διαβασα ότι οι Radeon έχουν προβλήματα με τα drivers και δημιουργούν ακόμ και δυσλειτουργίες ειδικά σε παλιά συτήματα όπως το  δικό μου.
  • Διάβασα οτι οι nVIDIA έχουν φιλοσοφλια πιο φιλική σε παλιά συστήματα ενω οι Radeon είναι επιλογή μόνο για καινούριο pc.
  • Διάβασα οτι τα 2GB είναι υπεραρκετά γαι 1080 gaming ακόμα και σε καινούρια δύσκολα παιχνίδα.
  • Διάβασα οτι η GTX 960 με 128 bit δεν μπορεί να υποστηρίξει την έκδοση με τα 4GB και να αποδόσει σε μεγαλύτερες αναλύσεις όπως οι Radeon με τα 256bit. (Αυτό φαίνετα και στα Benchmarks νομίζω)

Από χρήματα,  μπορώ να αγοράσω όλες τις παραπάνω επιλογές όμως δεν θα ήθελα να ξεφύγω πιο ψηλά. Αν έχετε να προτείνετε κατι , ας είναι σε αυτό το εύρος τιμών. Τέλος, θέλω η κάρτα που θα πάρω να λειτουργεί καλά με το σύστημα που περιγράφω πιο πάνω αλλά να μπορεί να σταθεί με αξιοπρέπεια και σε ένα καινούριο pc (δεν ξέρω πόσο θα μείνω με αυτο το pc). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες γραφικών αντι να φτηναίνουν, ακριβαίνουν!

 

Να την αγορασεις μετα τις γιορτες καρτα θα παρεις οχι ψωμι να φας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Cooler Master G650M (650W)
* Motherboard (Μητρική): Asus P5K Deluxe
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Xeon X5460 3.16 (περιμένω την Noctua NH-D14 για να κανω oc)
* RAM (Μνήμη συστήματος): 4GB DDR2 Hyperx 6400
* GPU (Κάρτα γραφικών):???????
* SSD Samsung 850 EVO 250GB
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 32" 1080p 2ms
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate 64
 
Το σύστημα αυτό το είχα αφήσει για 3 χρόνια και τώρα πήρα τον επεξαργασή και την ψύκτρα από φίλους του insomnia και το ξαναζωντάνεψα αφού έιδα (youtube) οτι μπορεί ακόμα να σταθεί καλά ένα τ'ετοια pc . Μου λέιπει η κάρτα γραφικών. Τώρα λειτουργεί με μια δανεική MSI GTX 750 ti gaming.
 
Οι σκέψεις μου: 
  • GTX 750 ti
  • GTX 950
  • GTX 960 (2 ή 4 GB)
  • R7 370 (2 ή 4 GB)
  • R9 380 (2 ή 4 GB)

Έψαξα και διάβασα αρκετά όμως μπερδέυτηκα περισσότερο. Αυτά που με μπερδέυουν είναι:

  • Οι κάρτες γραφικών αντι να φτηναίνουν, ακριβαίνουν!
  • Διαβασα ότι οι Radeon έχουν προβλήματα με τα drivers και δημιουργούν ακόμ και δυσλειτουργίες ειδικά σε παλιά συτήματα όπως το  δικό μου.
  • Διάβασα οτι οι nVIDIA έχουν φιλοσοφλια πιο φιλική σε παλιά συστήματα ενω οι Radeon είναι επιλογή μόνο για καινούριο pc.
  • Διάβασα οτι τα 2GB είναι υπεραρκετά γαι 1080 gaming ακόμα και σε καινούρια δύσκολα παιχνίδα.
  • Διάβασα οτι η GTX 960 με 128 bit δεν μπορεί να υποστηρίξει την έκδοση με τα 4GB και να αποδόσει σε μεγαλύτερες αναλύσεις όπως οι Radeon με τα 256bit. (Αυτό φαίνετα και στα Benchmarks νομίζω)

Από χρήματα,  μπορώ να αγοράσω όλες τις παραπάνω επιλογές όμως δεν θα ήθελα να ξεφύγω πιο ψηλά. Αν έχετε να προτείνετε κατι , ας είναι σε αυτό το εύρος τιμών. Τέλος, θέλω η κάρτα που θα πάρω να λειτουργεί καλά με το σύστημα που περιγράφω πιο πάνω αλλά να μπορεί να σταθεί με αξιοπρέπεια και σε ένα καινούριο pc (δεν ξέρω πόσο θα μείνω με αυτο το pc). 

 

Θεωρώ οτι μια 950 θα είναι max επιλογή για το σύστημα σου. Αν θα πας σε αναβάθμιση ή καινούριο σύστημα στο άμεσο μελλον (χρονος) θα σου πρότεινα μια 750 ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Johnhoulio, μια 750ti 2GB σαν αυτη που προταθηκε παραπανω ειναι ιδανικη για το συστημα σου, καθως ο επεξεργαστης σου δε θα εκμεταλλευεται πληρως τις δυνατοτερες καρτες στα cpu bound games. Παρολα αυτα, αν βρεις οικονομικες 950 ή 960, εχει νοημα να τις αγορασεις, θα κερδισεις σε επιδοσεις. Τα 4GB παντα βοηθανε στη μειωση του stuttering, ακομη και στις nVidia gpu, αλλα στην περιπτωση σου δε σε ενδιαφερει ιδιαιτερα, καθως για πολλα framedrops θα ευθυνεται ο επεξεργαστης πανω απο ολα. Θα απεφευγα τις amd στο συστημα σου για τους λογους που αναφερεις.

 

Απο skroutz ξεχωριζω τις παρακατω.

https://www.skroutz.gr/s/4529603/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-OC-NE5X75TS1341F.html

https://www.skroutz.gr/s/4529657/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-Dual-OC-NE5X75TT1341F.html

https://www.skroutz.gr/s/7388178/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950WF2OC-2GD.html

https://www.skroutz.gr/s/6219514/Palit-GeForce-GTX960-2GB-Jetstream-NE5X960H1041J.html

https://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ξαναρωτησει στο thread και κατελειξα οτι θα αγορασω την 390.

Ερωτηση Νο 2 ειναι η εξης (εαν μπορει να απαντηθει βεβαιως)

Επειδη τα κοντα 400 ευρω που κανει θα τα δωσω μεν αλλα δεν ειναι να πει κανεις οτι μου περισσευουν κιολας, απο προηγουμενη εμπειρια σε αγορες top end gpu το gaming σε ultra ποσο κραταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ξαναρωτησει στο thread και κατελειξα οτι θα αγορασω την 390.

Ερωτηση Νο 2 ειναι η εξης (εαν μπορει να απαντηθει βεβαιως)

Επειδη τα κοντα 400 ευρω που κανει θα τα δωσω μεν αλλα δεν ειναι να πει κανεις οτι μου περισσευουν κιολας, απο προηγουμενη εμπειρια σε αγορες top end gpu το gaming σε ultra ποσο κραταει?

 

1-2 χρονια, αλλα ασχετα απο το αν σου φαινεται μικρο η μεγαλο νουμερο αυτο αξιζει η αγορα της, καθως οταν εσυ θα πεσεις στα high medium, ο αλλος θα ειναι στα low ή θα αλλαζει gpu. Επισης τοτε η καρτα σου θα εχει ακομη καποια μεταπωλητικη αξια, ενω οι φθηνοτερες δε θα δινονται πανω απο 20 ευρω.

 

Δε λεω οτι θα σου βγει φθηνοτερα, αλλα οτι θα απολαμβανεις καλυτερη εμπειρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΠΟΣΟ παλιά οθόνη θέλεις να συνδέσεις την κάρτα,που θα έχει και αναλογικό DVI για να σε νοιάζει;

Ενοω απο οτι ειδα ειναι διαφορετικο το βισμα απο αυτο

dvi.jpg

 

αυτο της Palit ειναι ετσιmonitor-anschluss-20687_300.jpg

 

τη διαφορα εχουν αυτα τα 2 .. γιατι στις περισοτερες καρτες εχω δει το πρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...