Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω αυτό το σύστημα i7 2600 1tb hdd 8gb ram corsair vengeance 1600 ddr3 foxconn μητρική και τροφοδοτικό απ ότι λέει στο καρτελάκι (rs-500-pcap-a3) coolermaster. ποιά κάρτα γραφικών θα μου προτείνεται? budget μέχρι 200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενας φιλος μου θελει να αγορασει καρτα γραφικων με μπατζετ μεχρι 90 ευρω... ισα ισα για τα βασικα και για μερικα ελαφρια παιχνιδια...
 

*Case (Κουτί): Thermaltake  Shark VA7000BWA

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Coolermaster SilentPro M2 520 watt

Motherboard (Μητρική): AsRock A785gxh/128M

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Athlon 64x2 Dual Core

RAM (Μνήμη συστήματος): 4gb δεν ξερω τι ακριβως εχει

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): philips 192E   1366x768

Αυτο ειναι το συστημα του ^^
Τι προτεινετε εσεις να παρει? 
Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μια βοηθεια... Ένα φιλαράκι θέλει να φτίαξει υπολογιστή γύρω στο 1000-1100, τα έχω βρει τα υπόλοιπα, αλλά έχω δίλημμα όσον αφορά την κάρτα γραφικών.. Είμαι ανάμεσα στις 390, 390Χ ή 970? Ποια πιστεύεται? Η 390 με την 390Χ έχουν όντως διαφορές? Αξίζει μια 390 για μια 970, ας πούμε? Το παιδί δεν έχει πρόβλημα με το αν εινια Nvidia ή AMD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενας φιλος μου θελει να αγορασει καρτα γραφικων με μπατζετ μεχρι 90 ευρω... ισα ισα για τα βασικα και για μερικα ελαφρια παιχνιδια...

 

*Case (Κουτί): Thermaltake  Shark VA7000BWA

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Coolermaster SilentPro M2 520 watt

Motherboard (Μητρική): AsRock A785gxh/128M

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Athlon 64x2 Dual Core

RAM (Μνήμη συστήματος): 4gb δεν ξερω τι ακριβως εχει

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): philips 192E   1366x768

 

Αυτο ειναι το συστημα του ^^

Τι προτεινετε εσεις να παρει? 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

τιποτα σε καινουργιο και να αξιζει τα λεφτα του,ψαξε καμια μεταχειρισμενη καλυτερα,με 90 ευρω σιγουρα κατι θα βρεις..

Ρε παιδια, μια βοηθεια... Ένα φιλαράκι θέλει να φτίαξει υπολογιστή γύρω στο 1000, τα έχω βρει τα υπόλοιπα, αλλά έχω δίλημμα όσον αφορά την κάρτα γραφικών.. Είμαι ανάμεσα στις 390, 390Χ ή 970? Ποια πιστεύεται? Η 390 με την 390Χ έχουν όντως διαφορές? Αξίζει μια 390 για μια 970, ας πούμε? Το παιδί δεν έχει πρόβλημα με το αν εινια Nvidia ή AMD!

gtx 970,και ειδικα σε 1080p. καταρχην εχει μικρη διαφορα στα παιχνιδια και σε ορισμενα αποδιδει καλυτερα η 970 αλλα στα περισσοτερα η 390. ομως, σκεψου οτι η 390 εχει ελαχιστα πιο υψηλες θερμοκρασιες και θορυβο και ειναι σχεδον κλοκαρισμενες και δεν κλοκαρονται πολυ αν χρειαστει.ενω η 970 εχει ελαχιστα πιο κατω θορυβο και θερμοκρασιες και παιρνει και καλο  o/c "αν" χρειαστει..ασε που εχει και λιγοτερη καταναλωση με αισθητη διαφορα,συν του οτι ειναι λιγοτερη επιφοβη για bottleneck σε περιπτωση που θα παιζει σε cpu amd σε σχεση με την 390.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

gtx 970,και ειδικα σε 1080p. καταρχην εχει μικρη διαφορα στα παιχνιδια και σε ορισμενα αποδιδει καλυτερα η 970 αλλα στα περισσοτερα η 390. ομως, σκεψου οτι η 390 εχει ελαχιστα πιο υψηλες θερμοκρασιες και θορυβο και ειναι σχεδον κλοκαρισμενες και δεν κλοκαρονται πολυ αν χρειαστει.ενω η 970 εχει ελαχιστα πιο κατω θορυβο και θερμοκρασιες και παιρνει και καλο  o/c "αν" χρειαστει..ασε που εχει και λιγοτερη καταναλωση με αισθητη διαφορα,συν του οτι ειναι λιγοτερη επιφοβη για bottleneck σε περιπτωση που θα παιζει σε cpu amd σε σχεση με την 390.

Ελεγα, την 390 (ή 390Χ) λόγω της Vram, και σκεφτόμενους που εχουν φτάσει οι απαιτήσεις των παιχνιδιων σήμερα, ίσως τα 4 να είναι λίιγα του χρόνου ή ένα χρόνο μετά! Όσο για τις θερμοκρασίες το ξέρω, όπως άλλωστε όλοι, για OC δεν θα ασχοληθεί σε καμια περιπτωση. Όχι, η κάρτα θα μπει με επεξεργαστή Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----

Και σκάει τώρα ένα μπαν σε όλους 10 μέρες για να περάσουμε με την οικογένειά μας τις γιορτές :P  :ph34r:

 

Καλές Γιορτές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιμπα την 390 τοτε αλλα προτιμησε καμια εκδοση sapphire..

Έλεγα για μία 390 της Αsus ή την 390Χ της Sapphire!

 

Eπίσης, ένας άλλος φίλος μου (ναι, έχω πολλούς φίλους που θέλουν PC αυτή την περίοδο) "χτίζει" PC με ταβάνι τα 1300. Εκεί θα ήταν καλύτερο να βάλει μία 390Χ ή μία 980?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρυα απο asus σε οτι αφορα καρτα γραφικων..εκτος αν ειναι strix εκδοση και αυτην με επιφυλαξη!προτιμησε sapphire,msi,gigabyte,evga αλλα ειλικρινα οχι asus!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρυα απο asus σε οτι αφορα καρτα γραφικων..εκτος αν ειναι strix εκδοση και αυτην με επιφυλαξη!προτιμησε sapphire,msi,gigabyte,evga αλλα ειλικρινα οχι asus!

Γαιτί τι έχουν οι Asus? Εγώ όλα Asus τα έχω στο PC.. και είναι μια χαρά! Προς το παρόν!

 

 

 

Eπίσης, ένας άλλος φίλος μου (ναι, έχω πολλούς φίλους που θέλουν PC αυτή την περίοδο) "χτίζει" PC με ταβάνι τα 1300. Εκεί θα ήταν καλύτερο να βάλει μία 390Χ ή μία 980?

Για εδώ τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο την 390Χ συνήθως καλύτερη είναι η σκέτη 980 πριν τα 4Κ. Αν μη τι άλλο είναι πολύ πιο ψυχρή, που συνήθως μεταφράζεται και σε πιο ήσυχη, και σίγουρα κλοκαρεται παραπάνω. Ένας βασικότερος λόγος όμως να διαλέξεις την μια η την άλλη είναι αν σε ενδιαφέρει κάποιο sync tech.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

980 μονο Ti αλλιως την 390X

Kαι εγω αυτό πιστεύω!

Και απο την 390Χ συνήθως καλύτερη είναι η σκέτη 980 πριν τα 4Κ. Αν μη τι άλλο είναι πολύ πιο ψυχρή, που συνήθως μεταφράζεται και σε πιο ήσυχη, και σίγουρα κλοκαρεται παραπάνω. Ένας βασικότερος λόγος όμως να διαλέξεις την μια η την άλλη είναι αν σε ενδιαφέρει κάποιο sync tech.

Ο φίλος θα κάτσει προς το παρόν σε 1080ρ και μετά θα πάει σε 4Κ. Αρα, έτσι 390Χ ή 980 (απλή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...