Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προχωρα αφοβα με την gigabyte.λογικα θα εχει boost στα 1392 οπως οι περισσοτερες και θα κλοκαρει σιγουρα ως τα 1550.μνημες τωρα αν πετυχεις samsung θα παιξουν στα +500 αν πετυχεις hynix δεν ξερω.

Το εχω διαβάσει και εγω ότι διαφορετική απόδοση έχουν με Samsung διαφορετική με hunix...εσυ θεωρείς ότι είναι καλή επένδυση η συγκεκριμένη η υπάρχει κάποια άλλη που να έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και με πιο λίγα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα μετά από 4 χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα μου geforce 560 ti λόγω οτι στα καινούρια games σέρνεται και ανεβάζει θερμοκρασία 75 με 80 βαθμούς !! είμαι ανάμεσα στις VGA MSI GEFORCE GTX960 GAMING 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL , VGA ASUS GEFORCE STRIX GTX960 STRIX-GTX960-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL , VGA XFX AMD RADEON R9 270X R9-270X-CDBC BLACK EDITION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL , VGA MSI GEFORCE GTX950 GAMING 2G 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL . Ποία να διαλέξω ; 

Από αυτές που αναφέρεις, θα σου έλεγα MSI Gaming GTX 960. Σκέψου το και για AMD 380, αφού είσαι σε αυτήν την κατηγορία τιμής, καθώς είναι καλύτερη από 960 - αν δεν έχεις θέμα με τις AMD. 950 με τίποτα, αφού έχεις i5 να σηκώνει καλύτερες κάρτες και δε λέει για 30€ να χάσεις τη 960. Ακόμα και η 270Χ είναι καλύτερη από 950.

 

380>960>270X>950. Όποια καλύτερη, από αυτές, σηκώνει το πορτοφόλι σου. Επίσης, ακόμα και σε αυτήν την κατηγορία, μην τσιγκουνευτείς και πάρεις 2gb version. Τα 4GB θα σου χρησιμεύουν όλο και περισσότερο, από εδώ και πέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείς ότι είναι καλή επένδυση η συγκεκριμένη η υπάρχει κάποια άλλη που να έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και με πιο λίγα λεφτά?

 

Από gtx 970 πήγαινε  στην gigabyte g1 ή στην  msi gaming (οι δύο καλύτερες υλοποιήσεις μακράν).Με λίγο καλύτερες επιδόσεις out of the box έρχεται και η R9 390 αν ενδιαφέρεσαι και ως καλύτερες παίζουν οι παρακάτω υλοποιήσεις

http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html                          

http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω διαβάσει και εγω ότι διαφορετική απόδοση έχουν με Samsung διαφορετική με hunix...εσυ θεωρείς ότι είναι καλή επένδυση η συγκεκριμένη η υπάρχει κάποια άλλη που να έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και με πιο λίγα λεφτά?

αν εχεις σκοπο να ανεβεις σε αναλυση πανω απο 1080 δηλαδη παρε την 390 αν εισαι στα 1080 η μνημη της gtx970 θα σου ειναι αρκετη.υπολογισε μικροτερες θερμοκρασιες,χαμηλη καταναλωση και πολυ καλο boost clock stοck.αυτες οι 2 ειναι οι επιλογες σου απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις τι θα παρεις με βαση τις εμπειριες που ειχες απο τις καρτες των 2 εταιριων τα προηγουμενα χρονια απο θεμα αξιοπιστιας,driver,artifacts κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από gtx 970 πήγαινε στην gigabyte g1 ή στην msi gaming (οι δύο καλύτερες υλοποιήσεις μακράν).Με λίγο καλύτερες επιδόσεις out of the box έρχεται και η R9 390 αν ενδιαφέρεσαι και ως καλύτερες παίζουν οι παρακάτω υλοποιήσεις

http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση και κατά δεύτερον αν καταλαβαίνω καλά απο τα λεγόμενά σου θα ήταν καλύτερο να πάω σε 390 Επειδή θα μου δώσει κάτι παραπάνω σε επιδόσεις στα παιχνίδια χωρίς να σνομπαρω την gigabyte gtx 790

αν εχεις σκοπο να ανεβεις σε αναλυση πανω απο 1080 δηλαδη παρε την 390 αν εισαι στα 1080 η μνημη της gtx970 θα σου ειναι αρκετη.υπολογισε μικροτερες θερμοκρασιες,χαμηλη καταναλωση και πολυ καλο boost clock stοck.αυτες οι 2 ειναι οι επιλογες σου απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις τι θα παρεις με βαση τις εμπειριες που ειχες απο τις καρτες των 2 εταιριων τα προηγουμενα χρονια απο θεμα αξιοπιστιας,driver,artifacts κτλ κτλ

Μέχρι 1080p τουαλχιστον για 2 χρονια μετα βλεπουμε...η προηγούμενη κάρτα μου ήταν της amd η sapphire r9 280x trip αυτή με τα 3 ανεμιστηρακια αλλά δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημενος....Για την gigabyte την συγκεκριμένη υλοποίηση εχω ακούσει τα καλύτερα το μόνο μείον είναι αυτό που λένε για τα 3,5 vram και κατά πόσο επηρεάζει το game....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box είναι δυνατότερη η r9 390 σε σχέση με την 970.Η 970 υπερτερεί σε θέμα κατανάλωσης/θερμοκρασιών και καλύτερου oc.H 390 έχει μεγαλύτερη vram  και σίγουρα αρκετά καλύτερες επιδόσεις πάνω από 1080P σε σχέση με την 970.Στα 1080P είναι ελαφρά καλύτερη η 390 που όμως όταν υπερχρονιστούν και οι δύο φαίνεται να είναι δυνατότερη η 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box είναι δυνατότερη η r9 390 σε σχέση με την 970.Η 970 υπερτερεί σε θέμα κατανάλωσης/θερμοκρασιών και καλύτερου oc.H 390 έχει μεγαλύτερη vram  και σίγουρα αρκετά καλύτερες επιδόσεις πάνω από 1080P σε σχέση με την 970.Στα 1080P είναι ελαφρά καλύτερη η 390 που όμως όταν υπερχρονιστούν και οι δύο φαίνεται να είναι δυνατότερη η 970.

Μέχρι 1080p είναι το ταβάνι μου....Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω το maximum στα games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 1080p είναι το ταβάνι μου....Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω το maximum στα games...

 

Αν δεν είχε θέμα για αργότερα στα games με την vram  (σκάνδαλο 3,5gb+0.5gb) η 970 θα σου πρότεινα την gtx 970 μιας και άμα υπερχρονιστεί είναι δυνατότερη στα 1080P.

Γενικά για μένα έτσι όπως είναι τα specs των καρτών η σειρά πάει ως εξής: 980 > 390Χ > 390 > 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές που αναφέρεις, θα σου έλεγα MSI Gaming GTX 960. Σκέψου το και για AMD 380, αφού είσαι σε αυτήν την κατηγορία τιμής, καθώς είναι καλύτερη από 960 - αν δεν έχεις θέμα με τις AMD. 950 με τίποτα, αφού έχεις i5 να σηκώνει καλύτερες κάρτες και δε λέει για 30€ να χάσεις τη 960. Ακόμα και η 270Χ είναι καλύτερη από 950.

 

380>960>270X>950. Όποια καλύτερη, από αυτές, σηκώνει το πορτοφόλι σου. Επίσης, ακόμα και σε αυτήν την κατηγορία, μην τσιγκουνευτείς και πάρεις 2gb version. Τα 4GB θα σου χρησιμεύουν όλο και περισσότερο, από εδώ και πέρα...

Για AMD δεν ξέρω απο το '99  μέχρι σήμερα που έχω Η/Υ μόνο nvidia κάρτες βάζω ! τώρα για 4GB το βλέπω χλωμό βαριά μέχρι 260 euro μπορώ να δώσω , ας μην ήταν η κρίση θα αγόραζα καλύτερη κάρτα !!  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετά την αναβάθμιση του υπολογιστή (ram, cpu, motherboard) ήρθε η ώρα και για κάρτα γραφικών. Λεφτά δεν παίζουν πολλά όμως. γύρω στα 120 το πολύ 150. Σε σχέση με αυτή που έχω τώρα (δείτε πιο κάτω) τι μπορώ να πάρω; Ευχαριστώ. 

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 650

Motherboard (Μητρική): gigabyte h170-hd3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 6500 3.2 skylake

RAM (Μνήμη συστήματος): 8 ddr4

GPU (Κάρτα γραφικών): Sapphire Radeon HD 6950 2 gb (2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 1080p είναι το ταβάνι μου....Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω το maximum στα games...

 

Πηγαινε σε 390 και σε αυτη τη περιπτωση.Αν κοιτουσες και απο ευρωπη  θα ειχες και 390Χ στις επιλογες.

Καλησπέρα. Μετά την αναβάθμιση του υπολογιστή (ram, cpu, motherboard) ήρθε η ώρα και για κάρτα γραφικών. Λεφτά δεν παίζουν πολλά όμως. γύρω στα 120 το πολύ 150. Σε σχέση με αυτή που έχω τώρα (δείτε πιο κάτω) τι μπορώ να πάρω; Ευχαριστώ. 

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 650

Motherboard (Μητρική): gigabyte h170-hd3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 6500 3.2 skylake

RAM (Μνήμη συστήματος): 8 ddr4

GPU (Κάρτα γραφικών): Sapphire Radeon HD 6950 2 gb (2011)

 

Μοντελο τροφοδοτικου και οθονη; Μιλας για παιχνιδια; Γιατι τετοιο συστημα μονο για καρτες των 150 ευρω δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση και κατά δεύτερον αν καταλαβαίνω καλά απο τα λεγόμενά σου θα ήταν καλύτερο να πάω σε 390 Επειδή θα μου δώσει κάτι παραπάνω σε επιδόσεις στα παιχνίδια χωρίς να σνομπαρω την gigabyte gtx 790

Μέχρι 1080p τουαλχιστον για 2 χρονια μετα βλεπουμε...η προηγούμενη κάρτα μου ήταν της amd η sapphire r9 280x trip αυτή με τα 3 ανεμιστηρακια αλλά δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημενος....Για την gigabyte την συγκεκριμένη υλοποίηση εχω ακούσει τα καλύτερα το μόνο μείον είναι αυτό που λένε για τα 3,5 vram και κατά πόσο επηρεάζει το game....

Πεταμενα λεφτα θα δωσεις δυστηχως για 1080p.Μικρες διαφορες απο R9 280x σε R9 390(που στην ουσια ειναι μια απο τα ιδια με την R9 290).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε 390 και σε αυτη τη περιπτωση.Αν κοιτουσες και απο ευρωπη  θα ειχες και 390Χ στις επιλογες.

 

 

Σε τι τιμη μπορουμε να βρουμε απο Ευρωπη μια 390X ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 1080p είναι το ταβάνι μου....Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω το maximum στα games...

Το Maxium στα παιχνιδια το παιρνεις ειτε πας σε Gtx 970 ειτε σε R9 390 στα χρηματα που διαθετεις,αλλα απο την στιγμη που εχεις την R9 280x το maximum θα το παρεις απο τις επομενες καρτες οχι απο τις τωρινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμενα λεφτα θα δωσεις δυστηχως για 1080p.Μικρες διαφορες απο R9 280x σε R9 390(που στην ουσια ειναι μια απο τα ιδια με την R9 290).

 

 

Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα αλλιως κανενας δεν θα πουλουσε την 280X που εχει (150-180 ευρω) για να δωσει παραπανω απο τα διπλα λεφτα για να παρει την 390

 

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-390-vs-Radeon-R9-280X

 

Ερωτηση:

Αξιζουν τα 100 ευρω παραπανω που ειναι η διαφορα αναμεσα στην 390 και στην 390X ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...