Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

 

 

σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών.

 

 

 

Τα χαρακτηριστικά μου ειναι :

 

 

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): XFX550 Watt

 

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Z87X-UD3H

 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i7 4770k

 

* RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston 2x4 GB 2400Hz

 

 

 

Την κάρτα γραφικών την θέλω κυρίως για Gaming . Σκεφτομαι πάρα πολύ την Gigabyte GTX970 G1 Gaming. Ποια ειναι η γνώμη σας ?

 

Ποια οθονη εχεις; Θα προτιμουσα μια 390.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ,

 

σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών.

 

Τα χαρακτηριστικά μου ειναι :

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): XFX550 Watt

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Z87X-UD3H

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i7 4770k

* RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston 2x4 GB 2400Hz

 

Την κάρτα γραφικών την θέλω κυρίως για Gaming . Σκεφτομαι πάρα πολύ την Gigabyte GTX970 G1 Gaming. Ποια ειναι η γνώμη σας ?

Για μενα σε οποια απο εκ των δυο πας θα εισαι κομπλε...Απο υλοποιησεις θα κοιταγα αντιστοιχα

 

σε r9 390 http://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

σε gtx 970 http://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

 

Μακραν οι δυο καλυτερες σε αντιστοιχια μοντελων.Με οποια εκ των δυο και να προχωρησεις δεν θα εχεις προβλημα κανενα σε καποιο game.Ελαχιστα δυνατοτερη η r9 390 αλλα πιο ενεργοβορα σιγουρα.Βεβαια με το xfx θα εισαι κομπλε και με τις δυο,αν και θα πηγαινα λογω τροφοδοτικου για να εχω και περισσοτερο αερα για oc σε GPU και CPU με την 970 στην περιπτωση σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 200€ ποια κάρτα θα προτείνατε για gaming από αποψη κατανάλωσης..

Ποια είναι η πιο μικρή σε κατανάλωση σε αυτά τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 200€ ποια κάρτα θα προτείνατε για gaming από αποψη κατανάλωσης..

Ποια είναι η πιο μικρή σε κατανάλωση σε αυτά τα λεφτά?

 

H GTX 960, αλλα οι διαφορες τους στην καταναλωση δεν ειναι σοβαρο κριτηριο επιλογης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gtx 950 VS Gtx 960 σε θεμα καταναλωσης ?

 

Mε default χρονισμούς η NV δίνει 90 στην πρώτη και 120W στην δεύτερη. Επειδή όμως κανένας κατασκευαστής στην εποχή μας δεν πουλάει GeForce με default χρονισμούς οι διαφορές είναι ανάξιες λόγου. Σε σύγκριση με την 950 μια 960 είναι καλύτερη επένδυση ειδικά που τώρα πλέον βρίσκεις τις 960 4GB και με 225+ ευρώ https://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html 

 

To τροφοδοτικό σου σε καλύπτει μακράν μιας και οι 960 ζητάνε 400-άρι. Επίσης αν μου επιτρέπεις έχε κατά νου λίγη μνήμη συστήματος ακόμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mε default χρονισμούς η NV δίνει 90 στην πρώτη και 120W στην δεύτερη. Επειδή όμως κανένας κατασκευαστής στην εποχή μας δεν πουλάει GeForce με default χρονισμούς οι διαφορές είναι ανάξιες λόγου. Σε σύγκριση με την 950 μια 960 είναι καλύτερη επένδυση ειδικά που τώρα πλέον βρίσκεις τις 960 4GB και με 225+ ευρώ https://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html 

 

To τροφοδοτικό σου σε καλύπτει μακράν μιας και οι 960 ζητάνε 400-άρι. Επίσης αν μου επιτρέπεις έχε κατά νου λίγη μνήμη συστήματος ακόμα. 

 
 

To τροφοδοτικο μου : 

SILVERSTONE ST30SF SFX SERIES 300W

link : http://www.e-shop.gr/psu-silverstone-st30sf-sfx-series-300w-p-PER.811658

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εχω το παρακάτω σύστημα και θα ήθελα τα φώτα σας για μια καινούργια κάρτα γραφικών μέχρι 400 ευρω διότι η τωρινή μου παρέδωσε το σύστημα μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστης: I5 4690k

Τροφοδοτικο Corsair rm 850w

μητρικη:Gigabyte Z97 g1 sniper

κουτι:coolermaster cosmos ce

Ram:Kingston hyperx beast 8g

 

 

 

 

 

Έχω κατά νου αυτήν

www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εχω το παρακάτω σύστημα και θα ήθελα τα φώτα σας για μια καινούργια κάρτα γραφικών μέχρι 400 ευρω διότι η τωρινή μου παρέδωσε το σύστημα μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστης: I5 4690k

Τροφοδοτικο Corsair rm 850w

μητρικη:Gigabyte Z97 g1 sniper

κουτι:coolermaster cosmos ce

Ram:Kingston hyperx beast 8g

 

 

Έχω κατά νου αυτήνΚαλησπέρα παιδιά εχω το παρακάτω σύστημα και θα ήθελα τα φώτα σας για μια καινούργια κάρτα γραφικών μέχρι 400 ευρω διότι η τωρινή μου παρέδωσε το σύστημα μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστης: I5 4690k

Τροφοδοτικο Corsair rm 850w

μητρικη:Gigabyte Z97 g1 sniper

κουτι:coolermaster cosmos ce

Ram:Kingston hyperx beast 8g

 

 

Έχω κατά νου αυτήν www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

Πολυ καλη καρτα αλλα στα ιδια χρηματα υπαρχει και η 390 που ειναι ταχυτερη σε μεγαλυτερες αναλυσεις απο 1080p αν και ειναι ενεργοβορα αλλα με τετοιο τροφοδοτικο δεν εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη καρτα αλλα στα ιδια χρηματα υπαρχει και η 390 που ειναι ταχυτερη σε μεγαλυτερες αναλυσεις απο 1080p αν και ειναι ενεργοβορα αλλα με τετοιο τροφοδοτικο δεν εχεις θεμα

Βασικά για 1080p Την θέλω όχι παραπάνω, απλά με νοιάζει να έχει καλή απόδοση στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για 1080p Την θέλω όχι παραπάνω, απλά με νοιάζει να έχει καλή απόδοση στα games.

 

Θετική αντιπροσφορά έκανε ο φίλτατος με την 390. Δεν υπάρχει κάτι στην συγκεκριμένη που να μην την κάνει εξίσου ιδανική και για 1080p ανάλυση με τις σημερινές απαιτήσεις των παιχνιδιών.

 

Τώρα στην αρχική σου ερώτηση μια χαρά είναι η Gigabyte που έχεις κατά νου αν και λίγο ακριβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετική αντιπροσφορά έκανε ο φίλτατος με την 390. Δεν υπάρχει κάτι στην συγκεκριμένη που να μην την κάνει εξίσου ιδανική και για 1080p ανάλυση με τις σημερινές απαιτήσεις των παιχνιδιών.

 

Τώρα στην αρχική σου ερώτηση μια χαρά είναι η Gigabyte που έχεις κατά νου αν και λίγο ακριβή.

 

Ξέρω ότι είναι τσιμπημενη η τιμή της αλλά το μπάτζετ μου είναι μέχρι 400 ευρώ και με δεδομένο ότι την αγοράζω σαν επένδυση και από ότι έχω δει είναι η καλύτερη στα λεφτά της βάση επιδόσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι τσιμπημενη η τιμή της αλλά το μπάτζετ μου είναι μέχρι 400 ευρώ και με δεδομένο ότι την αγοράζω σαν επένδυση και από ότι έχω δει είναι η καλύτερη στα λεφτά της βάση επιδόσεων!

προχωρα αφοβα με την gigabyte.λογικα θα εχει boost στα 1392 οπως οι περισσοτερες και θα κλοκαρει σιγουρα ως τα 1550.μνημες τωρα αν πετυχεις samsung θα παιξουν στα +500 αν πετυχεις hynix δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετά από 4 χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα μου geforce 560 ti λόγω οτι στα καινούρια games σέρνεται και ανεβάζει θερμοκρασία 75 με 80 βαθμούς !! είμαι ανάμεσα στις VGA MSI GEFORCE GTX960 GAMING 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL , VGA ASUS GEFORCE STRIX GTX960 STRIX-GTX960-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL , VGA XFX AMD RADEON R9 270X R9-270X-CDBC BLACK EDITION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL , VGA MSI GEFORCE GTX950 GAMING 2G 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL . Ποία να διαλέξω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είπα να κάνω αναβάθμιση κάρτας γραφικών και χρειάζομαι την βοήθεια σας

1)  psu: CoolerMaster GX bronze 650W
2)  mobo: Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3
3)  Cpu: Intel i7 2600
4)  2x4gb Corsair
5)  1ς απλό δίσκος 1.5 tb seagate και ένα dvd-rom

Ποια κάρτα γραφικών μου προτείνετε που να την σηκώνει ο υπολογιστής - το τροφοδοτικό? Γιατί δεν ξέρω πόσο αντέχει... Μπορώ να δώσω 200 - 300euro. Από ότι βλέπω για κάρτα γραφικών έχει μια γραμμή 6 συν 2. δεύτερη γραμμή δεν βλέπω. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...