Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ποσα χρηματα διαθέτεις και από τι αποτελείται το υπολοιπο συστημα(κυριως τροφοδοτικο,επεξεργαστης και οθονη/αναλυση)?

το συστημα ειναι ατοφιο απο 2008....χθες παρηγγειλα μονο ενα τροφοδοτικο 500W 80+ αποδοση ενω εχω ενα νο νειμ απο πλαισιο που σβηνει καθε τοσο το πσ και οταν το ψιλοεψαξα στο νετ βγαζει σε ολους το ιδιο θεμα....οποτε εχω ανεβει αρκετα σε watt....πλακετα asus P5Q και επεξεργαστη core2duoe7400....με λιγα λογια δνε ειναι για πολλα πολλα το πσ...απλα θελω μια καρτα γραφικων να το χρησιμοποιουν οι γονεις μου και τα μικρα αδερφια μου για κανα λολακι κλπ...πχ η καρτα που ειχα μεχρι τωρα σηκωνε far cry 3...μεχρι εκει καλα ειναι....αν εχεις κατι καλυτερο ακομα με κανα 50αρικο σε τιμη τοτε τα δινω

 

 

το τρεχον τροφοδοτικο μεχρι να ερθει το καινουριο ειναι 400W

Αναλυση οθονης 1,680x1,050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το συστημα ειναι ατοφιο απο 2008....χθες παρηγγειλα μονο ενα τροφοδοτικο 500W 80+ αποδοση ενω εχω ενα νο νειμ απο πλαισιο που σβηνει καθε τοσο το πσ και οταν το ψιλοεψαξα στο νετ βγαζει σε ολους το ιδιο θεμα....οποτε εχω ανεβει αρκετα σε watt....πλακετα asus P5Q και επεξεργαστη core2duoe7400....με λιγα λογια δνε ειναι για πολλα πολλα το πσ...απλα θελω μια καρτα γραφικων να το χρησιμοποιουν οι γονεις μου και τα μικρα αδερφια μου για κανα λολακι κλπ...πχ η καρτα που ειχα μεχρι τωρα σηκωνε far cry 3...μεχρι εκει καλα ειναι....αν εχεις κατι καλυτερο ακομα με κανα 50αρικο σε τιμη τοτε τα δινω

 

 

το τρεχον τροφοδοτικο μεχρι να ερθει το καινουριο ειναι 400W

Αναλυση οθονης 1,680x1,050

αν σε ενδιαφέρουν μεταχειρισμένα, μπορείς να κοιτάξεις για καμία 7770 που είναι πολύ καλή για τα χρήματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί):Ότι να ναι  :D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair RM Series RM1000 80Plus Gold 1000WATT

Motherboard (Μητρική):ASRock FM2A85X Extreme4

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD A10-5800K

Trinity 32nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston HyperX Beast 2133Mhz 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 798MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Generic Non-PnP Monitor (1280x1024@60Hz)

512MB ATI AMD Radeon HD 7660D από CPU 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Asus 20" 60Hz

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Win 10

είμαι  ανάμεσα από 2 κάρτες γραφικών 

Gigabyte GTX 670 OC WF 2GB

και

EVGA GTX 670 SuperClocked 2GB

με πια από της δυο αυτές κάρτες θα δω καλύτερη απόδοση στα Games

στα 150 (Ευρό) της βρήκα και πια μου προτείνετε.  

 

Κοιταξε σε καινουρια 370 και μαζεψε και για αλλη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει η 2ετης εγγυηση που βλεπω σε μερικα μαγαζια στο skroutz δεν θα την προτεινα. Gigabyte,Msi,Asus,evga σταθερες αξιες με 3 χρονια εγγυηση. Κανε μια μικρη ερευνα για τις διαφορετικες εκδοσεις να δεις τι σε καλυπτει και προσωπικα προτείνω μια από αυτές.

 

Ok αλλα από ότι βλέπω όλες σχεδόν έχουν OC, γενικά ξέρω ότι καλο είναι να αποφεύγεις factory OC editions και τις default coolers, ισχύει ακόμα?! Επίσης βλέπω ότι βγαίνουν και μικρότερες με λιγότερο ρεύμα, η διαφορα?! Γενικά οποιος είναι ικανοποιημένος από κάποιο μοντέλο please let με know :) thanx Fulgore ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ολοκληρωσα το υπολοιπο build της υπογραφης μου ηρθε η ωρα για την αγορα καρτας.Ειμαι αναμεσα σε 2 υλοποιησεις της gtx 980ti.Evga και gigabyte.Η αγορα θα γινει απο amazon αμερικης και θελω την γνωμη σας σχετικα με τι να διαλεξω και γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,


 


Ενδιαφέρομαι για μια καινούργια καρτά λόγο του ότι η παλιά εκτός από ότι είναι παλιά φτάνει στους 90 βαθμούς όταν παίζω παιχνίδια. Το σύστημα είναι το εξής :


 


GPU: ATI HD radeon 5850


CPU: AMD Phenom ii x4 black edition 955


Motherboard: AMD 990FX GD65


8 gig ram vulcan


hhd 1T samsung


τροφοδοτικο corsair 750 watt


Το κουτί είναι : Nzxt Tempest EVO TEVO-002BK Midi Tower No PSU Black


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ενδιαφέρομαι για μια καινούργια καρτά λόγο του ότι η παλιά εκτός από ότι είναι παλιά φτάνει στους 90 βαθμούς όταν παίζω παιχνίδια. Το σύστημα είναι το εξής :

 

GPU: ATI HD radeon 5850

CPU: AMD Phenom ii x4 black edition 955

Motherboard: AMD 990FX GD65

8 gig ram vulcan

hhd 1T samsung

τροφοδοτικο corsair 750 watt

Το κουτί είναι : Nzxt Tempest EVO TEVO-002BK Midi Tower No PSU Black[/size]

Καλό είναι να πεις budget πρώτα αλλά κρίνοντας και από τον επεξεργαστή θέλεις κάποια 750ti ή 950 ή 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για μια καινούργια καρτά λόγο του ότι η παλιά εκτός από ότι είναι παλιά φτάνει στους 90 βαθμούς όταν παίζω παιχνίδια. Το σύστημα είναι το εξής :

 

Αν σε καλύπτει στα παιχνίδια ακόμα, μήπως να της αλλάξεις θερμοαγώγιμη πάστα να δεις αν διορθωθεί κάπως η κατάσταση..

 

Και εμένα φίλος με μια gtx 480 έπαιζε με κάτι (αν θυμάμαι καλά 100c - 110c). Tην καθάρισε, της άλλαξε και μια πάστα και έπαιζε πιο καλά μετά.... καλά, ζεστή κάρτα ήταν γενικά εκείνη. 

 

Φτιάξε και ένα προφίλ με το afterburner πχ να δουλεύουν λίγο παραπάνω ο/οι ανεμιστήρες της και βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,
 
Θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών γιατί δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω σε δύο οθόνες (δεν το κάνει η υπάρχουσα).
 
Tο case από το pc είναι μικρό http://image.rakuten...mg59068362.jpg 

Επισυνάπτω και τα χαρακτηριστικά από τον υπολογιστή μήπως και βρούμε κάποια κάρτα που να μου κάνει.

 

 

Έχει ιδέα κάποιος/α για κάρτα γραφικών που να μου κάνει;

 

Ευχαριστώ!

post-372983-0-54800600-1450335173_thumb.png
post-372983-0-07800700-1450335167_thumb.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών γιατί δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω σε δύο οθόνες (δεν το κάνει η υπάρχουσα).

 

Tο case από το pc είναι μικρό http://image.rakuten...mg59068362.jpg 

Επισυνάπτω και τα χαρακτηριστικά από τον υπολογιστή μήπως και βρούμε κάποια κάρτα που να μου κάνει.

 

 

Έχει ιδέα κάποιος/α για κάρτα γραφικών που να μου κάνει;

 

Ευχαριστώ!

 

 

https://www.skroutz.gr/s/1986658/Gainward-GeForce-GT610-1GB-SilentFX-2654.html

https://www.skroutz.gr/s/4815670/Sapphire-Radeon-R5-230-1GB-Silent-11233-01-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών.

 

Τα χαρακτηριστικά μου ειναι :

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): XFX550 Watt

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Z87X-UD3H

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i7 4770k

* RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston 2x4 GB 2400Hz

 

Την κάρτα γραφικών την θέλω κυρίως για Gaming . Σκεφτομαι πάρα πολύ την Gigabyte GTX970 G1 Gaming. Ποια ειναι η γνώμη σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών.

 

Τα χαρακτηριστικά μου ειναι :

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): XFX550 Watt

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Z87X-UD3H

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i7 4770k

* RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston 2x4 GB 2400Hz

 

Την κάρτα γραφικών την θέλω κυρίως για Gaming . Σκεφτομαι πάρα πολύ την Gigabyte GTX970 G1 Gaming. Ποια ειναι η γνώμη σας ?

 

Kαλη καρτα ειναι, δε μπορεις να κανεις κακη αγορα αν επιλεξεις αυτη η μια αλλη καλη υλοποιηση της 970. Θα προτιμουσα μια 390 διοτι αποδιδει λιγο καλυτερα συνηθως απο την 970, ειδικα στις μεγαλυτερες αναλυσεις των 1080p, και δεν προκειται να αποκτησεις προβλημα πληρους vram. 

 

https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

https://www.skroutz.gr/s/7216916/Asus-Radeon-R9-390-8GB-Overclock-Gaming-90YV08F0-M0NA00.html

https://www.skroutz.gr/s/7084464/XFX-Radeon-R9-390-8GB-Dual-Dissipation-Black-Edition-R9-390P-8DB6.html

https://www.techpowerup.com/reviewdb/Graphics-Cards/AMD/R9-390/

 

Εξαρταται και απο το αν η οθονη σου εχει freesync ή g-sync. Αναλογα θα πας σε amd ή nvidia. Αν δεν εχει τπτ απο τα δυο, σκεψου σε τι ειναι πιο πιθανο να αναβαθμισεις μελλοντικα. Αν δε ξερεις, καλυτερα να πας σε amd διοτι το freesync ερχεται με φθηνοτερες οθονες.

 

Η 390 θα ζορισει παραπανω το psu σου, αλλα τα xfx ειναι καλα τροφοδοτικα και δε θα πρεπει να σε ανησυχει που δεν ειναι πολυ μεγαλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

σκέφτομαι να πάρω κάρτα γραφικών.

 

Τα χαρακτηριστικά μου ειναι :

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): XFX550 Watt

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Z87X-UD3H

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i7 4770k

* RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston 2x4 GB 2400Hz

 

Την κάρτα γραφικών την θέλω κυρίως για Gaming . Σκεφτομαι πάρα πολύ την Gigabyte GTX970 G1 Gaming. Ποια ειναι η γνώμη σας ?

Για 1080p ειναι οτι πρεπει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...