Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει η Nitro την διαφορά των 20 ευρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχεις πρόβλημα με την Gigabyte.

Δεν χωράει στο κουτί μου. Διαφορετικά θα έπερνα την MSI στα 400 (+40)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χωράει στο κουτί μου. Διαφορετικά θα έπερνα την MSI στα 400 (+40)

 

Σεβαστό. Η Gigabyte από ότι είδα είναι στα 243mm. ΄Η βολεύεσαι με αυτήν ή μιά που μπήκες στα αίματα αλλάζεις και κουτί, αν και προσωπικά το θεωρώ υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είχα τν nvidia 660 ti για περίπου 1.5 με 2 χρόνια και μου κάηκε(δεν την είχα overclock). Την επέστρεψα στην εταιρία επειδή είχα ακόμα την εγγύηση μπας και μπορούν να την επιδιορθωσουν. Μετά απο 2 εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι δεν γίνεται. Με επέστρεψαν 150 ευρώ.Τώρα σκέφτομαι για την 960 τις Asus αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα 1) υπάρχουν αρκετές κάρτες τις Asus π.χ turbo oc, strix oc, strix , directCU 2 και δεν ξέρω ποιά από αυτές είναι η καλύτερη επιλογή????? 2) τα 2gb με τα 4gb έχουν διαφορά 10-20 ευρώ για ποιό λόγο ????? Άμα έχετε καμία καλύτερη κάρτα να μου προτείνεται μέχρι 250-270 ευρώ ή άλλη εταιρία για την 960 είμαι όλος αυτιά !!! Ευχαριστώ

 

CPU i7 3770 3.40 GHz
ram 8 gb hyperx blu
τροφοδοτικό 750 Watt
SSD 120 gb ocz SATA 3
HDD 1 tb (δεν ξέρω ποιά εταιρία)
mobo gigabyte ga-h77m-d3h
οθόνη samsung syncmaster s22b150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είχα τν nvidia 660 ti για περίπου 1.5 με 2 χρόνια και μου κάηκε(δεν την είχα overclock). Την επέστρεψα στην εταιρία επειδή είχα ακόμα την εγγύηση μπας και μπορούν να την επιδιορθωσουν. Μετά απο 2 εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι δεν γίνεται. Με επέστρεψαν 150 ευρώ.Τώρα σκέφτομαι για την 960 τις Asus αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα 1) υπάρχουν αρκετές κάρτες τις Asus π.χ turbo oc, strix oc, strix , directCU 2 και δεν ξέρω ποιά από αυτές είναι η καλύτερη επιλογή????? 2) τα 2gb με τα 4gb έχουν διαφορά 10-20 ευρώ για ποιό λόγο ????? Άμα έχετε καμία καλύτερη κάρτα να μου προτείνεται μέχρι 250-270 ευρώ ή άλλη εταιρία για την 960 είμαι όλος αυτιά !!! Ευχαριστώ

 

CPU i7 3770 3.40 GHz

ram 8 gb hyperx blu

τροφοδοτικό 750 Watt

SSD 120 gb ocz SATA 3

HDD 1 tb (δεν ξέρω ποιά εταιρία)

mobo gigabyte ga-h77m-d3h

οθόνη samsung syncmaster s22b150

 

Καλησπερα. Οι 4gb εκδοσεις ειναι λιγο ακριβοτερες απο τις 2gb διοτι εχουν περισσοτερη μνημη, οπως θα περιμενε κανεις. Η παραπανω μνημη σπανια δινει περισσοτερα fps, αλλα βοηθαει πολυ στη μειωση του stuttering που συμβαινει στις περιπτωσεις που γεμιζει η vram. Ειναι ιδιαιτερα σημαντικη στις amd gpu που δεν κανουν τοσο καλη διαχειριση της απο οτι φαινεται.

 

Η 380 4GB ειναι η καλυτερη λυση στο budget σου.

 

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

 

Αξιζει ομως να δεις και για μεταχειρισμενες r9 290 στα 250 ευρω και 780ti στα 300 ευρω. Το λεω γιατι με i7 επεξεργαστη ειναι κριμα να μην παρεις μια 390 / 970, αλλα ξεφευγουν απο το budget σου, οποτε οι αναλογες μεταχειρισμενες προηγουμενης γενιας ειναι η επομενη καλυτερη επιλογη.

 

https://www.skroutz.gr/s/7218601/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970H16G2J.html

https://www.skroutz.gr/s/7084464/XFX-Radeon-R9-390-8GB-Dual-Dissipation-Black-Edition-R9-390P-8DB6.html

https://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι οι AMD δεν χρησιμοποιούνται τόσο για gaming αλλά περισσότερο για video editing. Τώρα για να δώσω περισσότερα λεφτά για κάρτα γραφικών, δεν έχω οικονομικό πρόβλημα αλλά δεν είμαι και κανα τρελός gamer που να θέλω να παίζω όλα τα games σε 60 fps full γραφικά. Από games παίζω κανα cs go,dota2 και άμα βγεί καλό singleplayer game θα το κατεβάσω. Η 960 δεν είναι καλή επιλογή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν χρειάζεσαι τόσο καλή κάρτα γαρφικών δεν βλέπω τον λόγο να πας σε μεγαλύτερη.

 

Ναι, δες για 960, αλλά δες και την έκδοση με τα 4γιγα, εγώ τα 20 ευρώ θα τα έδινα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι οι AMD δεν χρησιμοποιούνται τόσο για gaming αλλά περισσότερο για video editing. Τώρα για να δώσω περισσότερα λεφτά για κάρτα γραφικών, δεν έχω οικονομικό πρόβλημα αλλά δεν είμαι και κανα τρελός gamer που να θέλω να παίζω όλα τα games σε 60 fps full γραφικά. Από games παίζω κανα cs go,dota2 και άμα βγεί καλό singleplayer game θα το κατεβάσω. Η 960 δεν είναι καλή επιλογή??

 

Kαλη ειναι η 960, αλλα η 380 ειναι λιγο καλυτερη στα περισσοτερα παιχνιδια. Αυτο με το gaming / video editing δεν ισχυει.

 

Εσυ ξερεις ποσο σε ενδιαφερει να εχεις καλη καρτα. Εγω για παραδειγμα θεωρω μινιμουμ να εχεις 60 fps με καλα γραφικα σε ενα παιχνιδι, αλλιως τα σπασιματα και το αυξημενο blur με ενοχλουν και δε το απολαμβανω. Αντιθετα "τρελο gamer" θα χαρακτηριζα καποιον που παιζει με 2 980ti σε 144Hz 1440p οθονη.

 

Η 390 δεν ειναι υπερβολη για τα single player games, ειναι βεβαια για τα αλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο εχω 450watt και OC γυρω στα 3.6 ghz 

τωρα αναλυση δεν ξερω ποσο! 

Δεξί κλίκ, resolution κτλ. Ή μπες σε ένα παιχνίδι και πες μας ανάλυση...

 

Πες την μάρκα του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...