Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε αυτό το σύστημα οτιδήποτε πάνω από μια 360/750Ti θα αποτελεί τροχοπέδη ο επεξεργαστής. Γύρω στα 130 ευρώ πάνε αυτές. Διαφορά θα δεις αλλά όχι τεράστια. Για μεγάλες διαφορές θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο το σύστημα.

Δηλαδη τι θα προτεινες για ολο το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη τι θα προτεινες για ολο το συστημα?

 

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο ανάλογο subforum http://www.insomnia.gr/forum/49-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι λογισμικό χρησιμοποιείς αλλά αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο: https://www.studio1productions.com/Articles/Premiere-Benchmark.htm

 

Την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης έχει μια 750Ti https://www.skroutz.gr/s/7105937/MSI-Radeon-R7-360-2GB-OC-R7-360-2GD5-OC.html']ή μια Radeon 360:https://www.skroutz.gr/s/7105937/MSI-Radeon-R7-360-2GB-OC-R7-360-2GD5-OC.html']

 

Στην θέση σου το μόνο άλλο που θα πρόσθετα θα ήταν μνήμη συστήματος. Το τροφοδοτικό σου αν είναι 600-άρι Thermaltake φτάνει και περισσεύει για τις παραπάνω κάρτες.

Πολύ αναλυτική απάντηση και οι προτάσεις εύστοχες. ΕΠίσης πολύ χρήσιμο και το άρθρο. Αν ήθελα να πάω λίγο πιο πάνω από την 750Τi? Επίσης,ποιον χρονισμό θα μου προτείνατε στις RAM (αυτές που φοράει είναι στα 1333). Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

σρυ που σας πρίζω εκ νέου αλλά,  μου σκάσαν περισσότερα @@@ απο ότι είχα υπολογίσει.... η 970 θα μείνει ως όνειρο. Η ερώτηση μου είναι η εξής λοιπόν.

Με το μπάτζετ μου να έχει φτάσει στα 250 ευρώ η παρακάτω κάρτα αξίζει τη μετάβαση.

 

http://www.msi.com/product/graphics-card/GTX-960-4GD5T-OC.html#hero-specification

 

Για να έχετε μια εικόνα των παιχνιδιών παιζω κυρίως SKYRIM, WORLD OF TANKS, FLAMING CLIFFS 2 (εδώ έχω κάποια θεματάκια με την μνήμη της gpu), Dying Light και ELITE. Ολα σε 1920x1080 και οι παραχωρήσεις που κάνω είναι στα φίλτρα και τα shadows (τα αφαιρώ εντελώς ή low).  Σε άλλα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει δεν παίξαν καν λόγω μνήμης (Γι αυτο και στοχέυω στην 4GB έκδοση).

 

Δεν σκοπέυω να ανεβώ ανάλυση στο μέλλον!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα !!!

 

υ.γ. σε κάποια reviews (guru3d) βγάζει τη strix έκδοση σε fps παραπάνω σε κάποια παιχνίδια. Έχει κανείς εμπειρία απο ASUS να εκφέρει γνώμη?

 

Με 250€ παίρνεις 380Χ από Eu, αν έχεις τη δυνατότητα και θες βέβαια.

Καλησπέρα,

 

Σε άλλη συζήτηση εδώ ψάχνω για οθόνη και καταλήγω στο ότι θα χρειαστώ να αναβαθμίσω κάρτα γραφικών. Διάβασα πιο πάνω που λέτε ότι αναμένεται πτώση τιμών. Για πότε λέμε γιατί θέλω να κάνω την αναβάθμιση άμεσα.

 

2ο με το πολύ 300 τι δυνατότητες έχω . Στα λεφτά αυτά βλέπω την 380x 4gb. Αξίζει λέτε ; Χρόνια τώρα αγοράζω AMD και συνήθως Sapphire.

 

Δες τη πιο πάνω απάντηση μου.Στα 300ε βρίσκεις 290 από Eu.380Χ από Ελλάδα όταν και εφόσον πέσουν οι τιμές.

αναλογα σκεφτομαι 100-150 max απλα επειδη εχω καλη οθονη λεω να κανω αναβαθμιση στο pc και λεω να ξεκινησω απο καρτα γραφικων...

 

Λες θα δω μεγαλη διαφορα με αυτη?

 

Θα δεις διαφορά με 370 όπως είσαι αλλά αν κάνεις μεγάλες αλλαγές (κυρίως οθόνης-και μετά πλατφόρμας) χρειάζεσαι και κατάλληλο πλάνο αλλαγών και επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Millennium το θέμα είναι ότι οι σχέσεις μου με τα προϊοντα της AMD έχουν διακοπεί οριστικά και αμετάκλητα γι αυτό ρωτάω για την εν λόγω NVIDIA. Την MSI την έχω βρεί στα 243 ευρώ και την Asus στα 250 για αυτό ρωτάω αν αξιζει σε σχέση με αυτή που έχω ήδη. Ενναλακτικά μαζέυω για 'οταν βγεί η pascal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Asus, εδώ και 3 χρόνια, τουλάχιστον, δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση για κάρτα γραφικών. Και όχι μόνο εγώ - στο net έχει πολύ αυξημένα threads troubleshooting/support/rma. Σίγουρα θα προτιμούσα MSI ή κάποια άλλη εταιρία, που μετράει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αυτό το σύστημα οτιδήποτε πάνω από μια 360/750Ti θα αποτελεί τροχοπέδη ο επεξεργαστής. Γύρω στα 130 ευρώ πάνε αυτές. Διαφορά θα δεις αλλά όχι τεράστια. Για μεγάλες διαφορές θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο το σύστημα.

 

https://www.skroutz.gr/s/7105016/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-Nitro-11242-07-20G.html

 

Αρκεί το τροφοδοτικό να είναι ποιοτικό 500-άρι.

Με 250€ παίρνεις 380Χ από Eu, αν έχεις τη δυνατότητα και θες βέβαια.

 

Δες τη πιο πάνω απάντηση μου.Στα 300ε βρίσκεις 290 από Eu.380Χ από Ελλάδα όταν και εφόσον πέσουν οι τιμές.

 

Θα δεις διαφορά με 370 όπως είσαι αλλά αν κάνεις μεγάλες αλλαγές (κυρίως οθόνης-και μετά πλατφόρμας) χρειάζεσαι και κατάλληλο πλάνο αλλαγών και επιλογών.

Λέω να ψάξω να βρω μεταχειρισμένη GTX 970 στα 250-300 ανάλογα με την παλαιότητα. Τι λέτε ; Θα βρω ; Αξίζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

970 δεν θα βρεις κατω απο 300 ευρω.

 

Την 970 και την 390 τις ψαχνουν αρκετοι ενας απο αυτους και εγω και αν εβρισκα μια με 300 θα την αγοραζα οχι σημερα αλλα εχθες.

Εγω ημουν ετοιμος να παω την Δευτερα να παρω την Gigabyte 390 καινουρια απο μαγαζι (μαλλον παραγγελια γιατι δεν εχουν στοκ) αλλα μου χαλασε το κινητο και επειδη θα πρεπει να παρω και κινητο εκλεισα απο αγγελια μια απλη καρτουλα Gigabyte Windforce 780Ti γιατι ειμαι εδω και καιρο με την 4600 του i7-4790k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

970 δεν θα βρεις κατω απο 300 ευρω.

 

Την 970 και την 390 τις ψαχνουν αρκετοι ενας απο αυτους και εγω και αν εβρισκα μια με 300 θα την αγοραζα οχι σημερα αλλα εχθες.

Εγω ημουν ετοιμος να παω την Δευτερα να παρω την Gigabyte 390 καινουρια απο μαγαζι (μαλλον παραγγελια γιατι δεν εχουν στοκ) αλλα μου χαλασε το κινητο και επειδη θα πρεπει να παρω και κινητο εκλεισα απο αγγελια μια απλη καρτουλα Gigabyte Windforce 780Ti γιατι ειμαι εδω και καιρο με την 4600 του i7-4790k

Κατάλαβα. Δυσκολεύουν τα πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

970 δεν θα βρεις κατω απο 300 ευρω.

 

Την 970 και την 390 τις ψαχνουν αρκετοι ενας απο αυτους και εγω και αν εβρισκα μια με 300 θα την αγοραζα οχι σημερα αλλα εχθες.

Εγω ημουν ετοιμος να παω την Δευτερα να παρω την Gigabyte 390 καινουρια απο μαγαζι (μαλλον παραγγελια γιατι δεν εχουν στοκ) αλλα μου χαλασε το κινητο και επειδη θα πρεπει να παρω και κινητο εκλεισα απο αγγελια μια απλη καρτουλα Gigabyte Windforce 780Ti γιατι ειμαι εδω και καιρο με την 4600 του i7-4790k

Απλή καρτούλα η 780ti   :ph34r:

 

Aλλά σωστός, κάτω απο 320 ευρώ δύσκολα θα βρεις 970.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή καρτούλα η 780ti   :ph34r:

 

Aλλά σωστός, κάτω απο 320 ευρώ δύσκολα θα βρεις 970.

 

Ε δεν εχει καμια σχεση με την 970 η την 390 που ηθελα να παρω η μερα με την νυχτα ειναι.

 

(Καταραμενη φτωχεια)

 

Ωχ κατι ξεχασα! Τι ρευμα θελει αυτη θα την σηκωσει το Antec Edge 750W 80 plus gold ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν εχει καμια σχεση με την 970 η την 390 που ηθελα να παρω η μερα με την νυχτα ειναι.

 

(Καταραμενη φτωχεια)

 

Ωχ κατι ξεχασα! Τι ρευμα θελει αυτη θα την σηκωσει το Antec Edge 750W 80 plus gold ???

Mια χαρά θα την σηκώσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν εχει καμια σχεση με την 970 η την 390 που ηθελα να παρω η μερα με την νυχτα ειναι.

 

(Καταραμενη φτωχεια)

 

Ωχ κατι ξεχασα! Τι ρευμα θελει αυτη θα την σηκωσει το Antec Edge 750W 80 plus gold ???

 

Οχι και μερα με τη νυχτα,μια η αλλη ειναι αυτες οι τρεις καρτες.Μια χαρα κραταει η 780ti,για 1080p ειναι κομπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και μερα με τη νυχτα,μια η αλλη ειναι αυτες οι τρεις καρτες.Μια χαρα κραταει η 780ti,για 1080p ειναι κομπλε.

 

H διαφορά τους στα 1080p είναι κάτω από 5% σε μέσο όρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...