Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να δεις μεγάλη διαφορά από αυτή που έχεις θες την NV960 or ATI380

αν σου αρκεί μικρή αναβάθμιση και μέτριο gaming σε 1080 πας σε ΑΤΙ370/2 ή NV750/2 αλλά στο 1650χ900 θα σου πηγαίνει σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά , έχω θέμα με την κάρτα γραφικών όπως θα δείτε και από μερικά screenshots (και τα artifacts στο furmark) , μάλλον τα έκλασε (άλλαξα drivers εντούτοις ) και ήρθε η ώρα για νέα. Η οθόνη που προορίζεται είναι 1650χ1080 αλλά θα ήθελα να κάνει και για 1920χ1080 (ποτέ δεν ξέρεις ). Είναι για PC γραφείο αλλά θα ήθελα να παίζει LoL και Diablo 3 άνετα (δεν παίζω γενικά τώρα αλλά αν έπαιζα αυτά θα ήταν ). Αυτή την κάρτα έχω http://prntscr.com/9bsx82(προσέξτε τη μαυρίλα) , αυτόν τον επεξεργαστή (athlon 2 x4 635) και 4 ΜΒ DD3 RAM).  To psu είναι ένα Corsair 500 , αρκετά συμπαθητικό. 

 

Τι προτείνεται σε καινούρια gpu (θα μπει στα έξοδα εταιρίας) που να καλύπτει όλα τα παραπάνω κριτήρια (αν έχουμε και καλή εγγύηση ) ΚΑΙ value for money?

 

Mια 750ti ειναι ιδανικη, αν σκοπευεις να αναβαθμισεις και συντομα μπορεις να αγορασεις και μια 950 / 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

σρυ που σας πρίζω εκ νέου αλλά,  μου σκάσαν περισσότερα @@@ απο ότι είχα υπολογίσει.... η 970 θα μείνει ως όνειρο. Η ερώτηση μου είναι η εξής λοιπόν.

Με το μπάτζετ μου να έχει φτάσει στα 250 ευρώ η παρακάτω κάρτα αξίζει τη μετάβαση.

 

http://www.msi.com/product/graphics-card/GTX-960-4GD5T-OC.html#hero-specification

 

Για να έχετε μια εικόνα των παιχνιδιών παιζω κυρίως SKYRIM, WORLD OF TANKS, FLAMING CLIFFS 2 (εδώ έχω κάποια θεματάκια με την μνήμη της gpu), Dying Light και ELITE. Ολα σε 1920x1080 και οι παραχωρήσεις που κάνω είναι στα φίλτρα και τα shadows (τα αφαιρώ εντελώς ή low).  Σε άλλα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει δεν παίξαν καν λόγω μνήμης (Γι αυτο και στοχέυω στην 4GB έκδοση).

 

Δεν σκοπέυω να ανεβώ ανάλυση στο μέλλον!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα !!!

 

υ.γ. σε κάποια reviews (guru3d) βγάζει τη strix έκδοση σε fps παραπάνω σε κάποια παιχνίδια. Έχει κανείς εμπειρία απο ASUS να εκφέρει γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να προχωρήσω σε μια μικρή αναβάθμιση και οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Το σύστημα μου είναι το παρακάτω. Θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή GPU και RAM. Αν απαιτηθεί και σε τροφοδοτικό. Τα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω είναι περίπου 400ε με μια μικρή ανοχή προς τα επάνω αν πρόκειται για value for money πρόταση. ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ GAMES. Χρήση μόνο για επεξεργασία video/photo (ναι είναι εντελώς ακατάλληλο το παρόν configuration, αλλά η ενασχόληση με το editing ήρθε στην πορεία και γιάυτό και το upgrade).

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο που διέθεσε ο καθένας να διαβάσει ως εδώ, δέχομαι προτάσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη της σύνθεσης (και πέρα από αυτά που έχω αποφασίσει να αλλάξω).

 

* Motherboard : Asus P6T SE (2 PCI, 1 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 6 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394), Intel Tylersburg X58, Intel Nehalem

* CPU : QuadCore Intel Core i7-920, 2800 MHz (21 x 133)

* RAM : 3x 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz), Corsair XMS3 CMX6GX3M3A1333C9

* GPU : NVIDIA GeForce GTS 250 (1 GB)

* Monitor/Resolution : Dell U2412m/ 1920 x 1200/ 16:10/ 8ms/ 1x DisplayPort, 1x DVI, 1x D-Sub, 1x USB (ημερών)

* ΟS : 8.1 (με σκέψεις να πάω στα 10 μετά την αναβάθμιση σε GPU και RAM)

* Case : CM Storm

* PSU Thermaltake/δεν θυμαμαι ποσο,αλλα λιγο πανω από 600W πρεπει να ειναι (εχει την τυφλη μερια προς το καπακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να προχωρήσω σε μια μικρή αναβάθμιση και οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Το σύστημα μου είναι το παρακάτω. Θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή GPU και RAM. Αν απαιτηθεί και σε τροφοδοτικό. Τα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω είναι περίπου 400ε με μια μικρή ανοχή προς τα επάνω αν πρόκειται για value for money πρόταση. ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ GAMES. Χρήση μόνο για επεξεργασία video/photo (ναι είναι εντελώς ακατάλληλο το παρόν configuration, αλλά η ενασχόληση με το editing ήρθε στην πορεία και γιάυτό και το upgrade).

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο που διέθεσε ο καθένας να διαβάσει ως εδώ, δέχομαι προτάσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη της σύνθεσης (και πέρα από αυτά που έχω αποφασίσει να αλλάξω).

 

* Motherboard : Asus P6T SE (2 PCI, 1 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 6 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394), Intel Tylersburg X58, Intel Nehalem

* CPU : QuadCore Intel Core i7-920, 2800 MHz (21 x 133)

* RAM : 3x 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz), Corsair XMS3 CMX6GX3M3A1333C9

* GPU : NVIDIA GeForce GTS 250 (1 GB)

* Monitor/Resolution : Dell U2412m/ 1920 x 1200/ 16:10/ 8ms/ 1x DisplayPort, 1x DVI, 1x D-Sub, 1x USB (ημερών)

* ΟS : 8.1 (με σκέψεις να πάω στα 10 μετά την αναβάθμιση σε GPU και RAM)

* Case : CM Storm

* PSU Thermaltake/δεν θυμαμαι ποσο,αλλα λιγο πανω από 600W πρεπει να ειναι (εχει την τυφλη μερια προς το καπακι)

 

Δεν ξέρω τι λογισμικό χρησιμοποιείς αλλά αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο: https://www.studio1productions.com/Articles/Premiere-Benchmark.htm

 

Την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης έχει μια 750Ti http://https://www.skroutz.gr/s/7105937/MSI-Radeon-R7-360-2GB-OC-R7-360-2GD5-OC.html']ή μια Radeon 360:https://www.skroutz.gr/s/7105937/MSI-Radeon-R7-360-2GB-OC-R7-360-2GD5-OC.html']

 

Στην θέση σου το μόνο άλλο που θα πρόσθετα θα ήταν μνήμη συστήματος. Το τροφοδοτικό σου αν είναι 600-άρι Thermaltake φτάνει και περισσεύει για τις παραπάνω κάρτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω να κανω αναβαθμισης της καρτας..εχω μια ati radeon hd 4800 πειτε μου τι να παρω σε μια λογικη τιμη

 

http://www.insomnia.gr/topic/515009-βοηθεια-για-αναβαθμιση-καρτασ-γραφικων/?p=52887429

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  •  Case : Thermaltake Aguila - External
  •  PSU :Enermax pro 82+
  •  Motherboard : ASUSTeK Computer INC. P5Q (LGA 775)
  •  CPU : Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz
  •  RAM : 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 400MHz
  •  GPU (Κάρτα γραφικών):ATI radeon hd 4800
  •  Monitor/Resolution :LG 27 MP75
  •  ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

πειτε μου τι να παρω σε μια λογικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα σκεφτομαι 100-150 max απλα επειδη εχω καλη οθονη λεω να κανω αναβαθμιση στο pc και λεω να ξεκινησω απο καρτα γραφικων...

 

Λες θα δω μεγαλη διαφορα με αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σε άλλη συζήτηση εδώ ψάχνω για οθόνη και καταλήγω στο ότι θα χρειαστώ να αναβαθμίσω κάρτα γραφικών. Διάβασα πιο πάνω που λέτε ότι αναμένεται πτώση τιμών. Για πότε λέμε γιατί θέλω να κάνω την αναβάθμιση άμεσα.

 

2ο με το πολύ 300 τι δυνατότητες έχω . Στα λεφτά αυτά βλέπω την 380x 4gb. Αξίζει λέτε ; Χρόνια τώρα αγοράζω AMD και συνήθως Sapphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα σκεφτομαι 100-150 max απλα επειδη εχω καλη οθονη λεω να κανω αναβαθμιση στο pc και λεω να ξεκινησω απο καρτα γραφικων...

 

Λες θα δω μεγαλη διαφορα με αυτη?

η μεταβαση απο hd4870 σε r7370 δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη.καλυτερη ναι θα ειναι ομως κατα ποσο δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα σκεφτομαι 100-150 max απλα επειδη εχω καλη οθονη λεω να κανω αναβαθμιση στο pc και λεω να ξεκινησω απο καρτα γραφικων...

 

Λες θα δω μεγαλη διαφορα με αυτη?

 

Mε αυτό το σύστημα οτιδήποτε πάνω από μια 360/750Ti θα αποτελεί τροχοπέδη ο επεξεργαστής. Γύρω στα 130 ευρώ πάνε αυτές. Διαφορά θα δεις αλλά όχι τεράστια. Για μεγάλες διαφορές θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο το σύστημα.

Καλησπέρα,

 

Σε άλλη συζήτηση εδώ ψάχνω για οθόνη και καταλήγω στο ότι θα χρειαστώ να αναβαθμίσω κάρτα γραφικών. Διάβασα πιο πάνω που λέτε ότι αναμένεται πτώση τιμών. Για πότε λέμε γιατί θέλω να κάνω την αναβάθμιση άμεσα.

 

2ο με το πολύ 300 τι δυνατότητες έχω . Στα λεφτά αυτά βλέπω την 380x 4gb. Αξίζει λέτε ; Χρόνια τώρα αγοράζω AMD και συνήθως Sapphire.

 

https://www.skroutz.gr/s/7105016/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-Nitro-11242-07-20G.html

 

Αρκεί το τροφοδοτικό να είναι ποιοτικό 500-άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...