Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Corsair HX750i μπορώ να βάλω πάνω δύο GTX 980 που θέλουν η κάθε μια από 8+8 pins;

 

 

Εγώ βλέπω 6 8απινα και προφανώς το τροφοδοτικό είναι αρκετά δυνατό. Γιατί να έχεις πρόβλημα?

 

Γιατί στο newegg λέει "PCI-Express Connector 3 x 6+2-Pin" ....

 

Είναι όλα τα 8πινα το ίδιο, ή μόνο 3 από αυτά προορίζονται για κάρτες που είναι PCI-express;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί στο newegg λέει "PCI-Express Connector 3 x 6+2-Pin" ....

 

Είναι όλα τα 8πινα το ίδιο, ή μόνο 3 από αυτά προορίζονται για κάρτες που είναι PCI-express;

 

Δεν ειμαι πολυ σχετικος, αλλα γιατι να μην ειναι ιδια? Σε προιδεαζει κατι για το αναποδο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ovelix11

 

να μπαίνεις πάντα στον κατασκευαστή για να βρίσκεις ΕΓΚΥΡΑ  τα χαρακτηριστικα

όσον αφορά το τροφοδοτικό σου την αντέχει οριακά αφού έχει MAX TDP 80w ...ενώ συνήθως τα παιχνίδια τα παίζει με 50-60w

 

επίσης , μπορείς να αγοράσεις φθηνά τροφοδοτικό αντίστοιχο με το δικό σου ...με κόστος γύρω στα 30ευρώ .... και να έχεις 300+ watt

σε κάθε περίπτωση στο δικό σου μηχάνημα .... ποτέ μην πας σε κάρτα γραφικών που είναι ποιο ενεργοβόρα από αυτή που σου προτείνω

 

 

Ποιο τροφοδοτικό έχει ? Δεν πιστεύω να προτείνεις στον φίλο gtx 750 ti σε τροφοδοτικό 180W.

 

αρα αν μπορεσω και την βρω θα μου κανει . Αυτη που ειναι 1 gb μνημη μου κανει http://www.skroutz.gr/s/4513797/Gigabyte-GeForce-GTX750-1GB-OC-GV-N750OC-1GI.html?? Δεν υπαρχει περιπτωση να καει κατι ? σορυ που ρωταω αλλα δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τις καρτες γραφικων .

 

Δώσε κανένα 40άρι και πάρε ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό 400-450 W αν μπαίνει στο κουτί σου και μετά κοίτα για κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στο newegg λέει "PCI-Express Connector 3 x 6+2-Pin" ....

 

Είναι όλα τα 8πινα το ίδιο, ή μόνο 3 από αυτά προορίζονται για κάρτες που είναι PCI-express;

http://prntscr.com/7fp82g

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά , την τωρινή χρονική περίοδο, αξίζει κανείς να περιμένει τη σειρά 3xx απο το να πάει σε 2xx ; 

Άκουσα θα την δείξουν επίσημα στις 16 ιουνίου. Οπότε στις ελληνικές αγορές πότε να τις αναμένουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα στην R9 270 για αναβάθμιση μέχρι 150€ μαξιμουμ 160-170€ αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα με τις υλοποιήσεις της.

Έχετε κάποια εμπειρία με αυτήν την XFX; Με βάζει σε σκέψεις ο μονός ανεμιστήρας από άποψη θορύβου και ψύξης. Την σκέφτομαι μόνο και μόνο για την τιμή.

Αν πρέπει να ξεφύγω από XFX οι άλλες επιλογές μου είναι sapphire και asus. Κλίνω προς την sapphire αλλά θα ήθελα να ακούσω και γνώμες από όσους έχουν δουλέψει κάποια από αυτές.

 

Σημ.: θα σκεφτόμουν και την gigabyte αλλά δε χωράει στο κουτί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα στην R9 270 για αναβάθμιση μέχρι 150€ μαξιμουμ 160-170€ αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα με τις υλοποιήσεις της.

Έχετε κάποια εμπειρία με αυτήν την XFX; Με βάζει σε σκέψεις ο μονός ανεμιστήρας από άποψη θορύβου και ψύξης. Την σκέφτομαι μόνο και μόνο για την τιμή.

Αν πρέπει να ξεφύγω από XFX οι άλλες επιλογές μου είναι sapphire και asus. Κλίνω προς την sapphire αλλά θα ήθελα να ακούσω και γνώμες από όσους έχουν δουλέψει κάποια από αυτές.

 

Σημ.: θα σκεφτόμουν και την gigabyte αλλά δε χωράει στο κουτί.

Δες και την vtx3d που έχει 2 fans και είναι φθηνή.

https://www.skroutz.gr/s/4997331/VTX3D-Radeon-R9-270-2GB-X-Edition.html

 

Η 270 είναι μικρή κάρτα, δε θα έχει πρόβλημα με μικρό σύστημα ψύξης.εγω θα έπεφτα μια από τις φθηνές, δε θεωρώ ότι έχουν σπουδαίες διαφορές με τις ακριβότερες.

 

Αν σε νοιάζει πολύ η ησυχία πάντως, μπορείς να προτιμήσεις την Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την vtx3d που έχει 2 fans και είναι φθηνή.

https://www.skroutz.gr/s/4997331/VTX3D-Radeon-R9-270-2GB-X-Edition.html

 

Η 270 είναι μικρή κάρτα, δε θα έχει πρόβλημα με μικρό σύστημα ψύξης.εγω θα έπεφτα μια από τις φθηνές, δε θεωρώ ότι έχουν σπουδαίες διαφορές με τις ακριβότερες.

 

Αν σε νοιάζει πολύ η ησυχία πάντως, μπορείς να προτιμήσεις την Asus.

 

Σ' ευχαριστώ XMorsX.

Την vtx3d δεν την είχα ξανακούσει και την είχα βγάλει εκτός λίστας.

Θα δω αν μπορώ να βρω και καμιά κριτική γι'αυτήν από άποψη θορύβου, αλλιώς θα κοιτάξω κατά Asus μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ XMorsX.

Την vtx3d δεν την είχα ξανακούσει και την είχα βγάλει εκτός λίστας.

Θα δω αν μπορώ να βρω και καμιά κριτική γι'αυτήν από άποψη θορύβου, αλλιώς θα κοιτάξω κατά Asus μεριά.

 

Για την 270Χ, ιδιο συστημα ψυξης ομως: http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/vtx3d-r9-270x-x-edition-review/2/

 

Φαινεται αποτελεσματικο, αλλα σχετικα θορυβωδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

 

αρπαξα προσφατα το tower ενος φιλου με τα εξης:

 

ι7 2600 στα 3.4

8gb ddr3

sapphire 6970 2gb

 

 

δεν θελω κατι εξωφρενικο,να παιζω τα παιχνιδακια χωρις πολλα θεματα και νομιζω η gpu ειναι το μεγαλο μειον αυτη τη στιγμη.Μαξ ανάλυση θα είναι στα 1080 σε .22 monitor....

 

Θελω καμια προταση για κατι καλυτερο με ταβανι τα 180-200 ευρο.(οσο πιο κατω τοσο το καλυτερο :D )

 

ευχαριστω

Επεξ/σία από Thanofski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

αρπαξα προσφατα το tower ενος φιλου με τα εξης:

 

ι7 2600 στα 3.4

8gb ddr3

sapphire 6970 2gb

 

δεν θελω κατι εξωφρενικο,να παιζω τα παιχνιδακια χωρις πολλα θεματα και νομιζω η gpu ειναι το μεγαλο μειον αυτη τη στιγμη.

 

Θελω  καμια προταση για κατι καλυτερο με ταβανι τα 180-200 ευρο.(οσο πιο κατω τοσο το καλυτερο :D )

 

ευχαριστω

Η 6970 είναι καλύτερη από τις καινούριες 260x και 750ti, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα να παίζεις με κάποιους συμβιβασμούς τα σημερινά παιχνίδια. Έχει νόημα να αναβαθμίσεις σε καμιά 280-960, αλλά μεγάλη διαφορά θα δεις αν πάρεις τουλάχιστον μια 290 η καλύτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 6970 ηταν αναμεσα στην 7850 (πιο κοντα) και στην 7870 (πιο μακρια).οποτε υπολογισε.εξαρταται παντα απο το παιχνιδι.εχουν δικιο τα παιδια που λενε οτι ειναι καλυτερη σε επιδοσεις απο την 260Χ και την 750Ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...