Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια . φιλος ψαχνει την επομενη καρτα γραφικων του . μπατζετ γυρω στα 250-260 ευρω . του εχω προτεινει την r9 280X ομως αυτος (κολλημενος nvidia-κιας) θελει την GTX960.....θα το μετανιωσει λετε? εγω πιστευω ναι (παιζει σε 1080ρ και θελει ultra settings σε fps games)τροφοδοτικο εχει superflower 650W , i5 4440 , 8GB ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Τώρα όμως μου γεννήθηκε ένα άλλα ερώτημα από την στιγμή που η κατανάλωση ρεύματος είναι αμιλητέα ποιές κάρτες έχουν καλύτερο chiper για games;Nvidia ή Ati?Συγνώμη αν έχω γίνει σπαστικός αλλά είμαι άσχετος με το θέμα pc gaming :P.Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ

κοιτα σαφη απαντηση δεν υπαρχει ειναι αναλογως τι θελει ο καθενας και για ποσα λεφτα μιλαμε...αν θες μεχρι 150 ας πουμε νμζ η ATI υπερτερει με r9 270x και 270 απλη!αν μιλαμε για 200 ευρο κοντα η 960 υπερτερει για λιγο της 280 και ειναι στα ιδια με 285 αν μιλας για 300ευρο και κατι ψηλα εχεις την 290 αν μιλας για 370 περιπου τοτε εχουμε την 970 ως την καλυτερη καρτα και απο κει και περα μην δωσεις λεφτα γτ τα ports του υπολογιστη δεν αξιζουν για παραπανω :P

καλησπερα παιδια . φιλος ψαχνει την επομενη καρτα γραφικων του . μπατζετ γυρω στα 250-260 ευρω . του εχω προτεινει την r9 280X ομως αυτος (κολλημενος nvidia-κιας) θελει την GTX960.....θα το μετανιωσει λετε? τροφοδοτικο εχει superflower 650W , i5 4440 , 8GB ram

ειναι λιγο καλυτερη η 280x αλλα οχι δεν θα το μετανιωσει σιγουρα!η 960 ειναι οτι πρεπει για 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Finaly το σωστό μέρος :D

 

 

Λοιπόν, δεν είναι καν η ίδια κατηγορία τιμής.

 

Εγώ θα πρότεινα δυο GTX 970 σε SLI αν έχεις κοντά στα 800 ευρώ ή δύο 290Χ crossfire. Η 295Χ2 δεν μου γεμίζει το μάτι και έχω δει εδώ μέσα αρκετές αναφορές με προβλήματα και τα λοιπά.

Διαθετω 880 ευρω...επομενως για 4κ να παρω gtx 970 sli?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case



CoolerMaster Silencio 452

PSU Thermaltake 730w smart


Motherboard Asus z97c


CPU i5 4790


RAM



Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz 

GPU -


Monitor/Resolution 



Dell UltraSharp U2515H

ΟS windows 7


Καλησπερα θελω τα φωτα σας εχω το παραπανω συστημα και θελω καρτα γραφικων για ultra 2k ειμαι αναμεσα σε 1χ gtx 980 η 2χ Gtx 970. Αν μελλοντικα αγορασω αλλο ενα 2κ μονιτορ θα παιζει στα 4κ?


Ευχαριστω


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθετω 880 ευρω...επομενως για 4κ να παρω gtx 970 sli?  

 

2 από δαύτες https://www.skroutz.gr/s/6330075/Sapphire-Radeon-R9-290X-8GB-Tri-X-OC-11226-17-20G.htmlαλλά θα χρειαστείς δυνατό τροφοδοτικό (=/>1000W).

 

Case

CoolerMaster Silencio 452

PSU Thermaltake 730w smart

Motherboard Asus z97c

CPU i5 4790

RAM

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz 

GPU -

Monitor/Resolution 

Dell UltraSharp U2515H

ΟS windows 7

Καλησπερα θελω τα φωτα σας εχω το παραπανω συστημα και θελω καρτα γραφικων για ultra 2k ειμαι αναμεσα σε 1χ gtx 980 η 2χ Gtx 970. Αν μελλοντικα αγορασω αλλο ενα 2κ μονιτορ θα παιζει στα 4κ?

Ευχαριστω

 

 

Δύσκολο δίλημμα μου βάζεις. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι σε Crossfire αντίστοιχο γιατί θα χρειαστείς αλλαγή τροφοδοτικού.

 

Στο παραπάνω θα έτεινα περισσότερο προς τις 2*970 αλλά δεν θεωρώ ότι θα σου παίζει τα πάντα σε μέγιστο αν πας σε 4k. Kαι εκεί ακόμα θα χρειαστούν κάποιες θυσίες. Το τροφοδοτικό και το υπόλοιπο σύστημα το βλέπω μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πουλησα την 7870..Σε κανα 2 εβδομαδες θα εχω γυρω στα 340 ευρω!οποτε τι προτεινετε για το συστημα μου?Msi gtx 960 η r9 290 tri-x?

 

Σέ μια παρόμοια κατάσταση είμαι και εγώ. Οι δύο κάρτες δεν έχουν καμία σχέση, η r9 290 είναι πολύ πιο δυνατή και πιστεύω παρ όλη την ηλικία της θα σε καλύψει για περισσότερο καιρό, η 960 είναι ήδη οριακά με τα specs που έχει. Το θέμα με την 290 είναι ότι μέσα Ιουνίου θα παρουσιάσει η amd τη καινούργια σειρά της οπότε νομίζω ότι είναι καλό να κάνεις λίγη υπομονή να βγούνε. Οι περισσότερες βέβαια θα ναι Rebrands αλλά όπως και νά χει θα ναι ενισχυμένες συν το ότι θα χουν native dx 12  full υποστήριξή. Εγώ πάντως περιμένω να δω τι θα γίνει για να δω πως θα κινηθώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/6440142/Asus-GeForce-GTX970-4GB-Strix-DirectCU-II-OC-90YV07K2-M0NA00.html20 ευρο πιο κατω και 4k ultra Λογικα οτι και να βαλεις δεν θα παιζει αναλογως το παιχνιδι παντα...νμζ οι δυο 290x σε αυτη την αναλυση θα ναι καλυτερες!

Σε gtx 970 ποια μαρκα προτείνετε msi gigabyte asus?

gigabyte την g1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...