Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

290X και πανω. Kαι παλι το αποτελεσμα θα ειναι περιορισμενο, με δυο 970 ή 290Χ το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο. Ειναι ακριβο το gaming σε αυτη την αναλυση. ;)

 

Eυχαριστώ.

 

 

Για άλλη μια φορά αφού τις θέλεις τις οθόνες για παιχνίδια και αν η τελική ανάλυση θα είναι 5760*1080 στην οποία θα τα παίζεις δεν φτάνει κανένας συνδυασμός για τον οποίο ήδη ρωτάς Εάν ήταν καθαρά για χρήση γραφείου το πράγμα θα άλλαζε.

 

Οκ.Σε βίντεο στο youtube βλέπω ότι πολλοί παίζουν με την ανάλυση που αναφέρω σε 3fhd με gtx 680,690,780 (όχι sli).Αυτές τις κάρτες τις φτάνει μόνο η 980 δηλαδή?Μόνο εκεί κοιτάω?

Ποια κάρτα μπορεί να υποστηρίξει αυτό που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ.Σε βίντεο στο youtube βλέπω ότι πολλοί παίζουν με την ανάλυση που αναφέρω σε 3fhd με gtx 680,690,780 (όχι sli).Αυτές τις κάρτες τις φτάνει μόνο η 980 δηλαδή?Μόνο εκεί κοιτάω?

Ποια κάρτα μπορεί να υποστηρίξει αυτό που θέλω?

 

Κανονικά για να μπορείς να παίζεις ότι πιο σύγχρονο με μέγιστες ρυθμίσεις σε αυτή την τερατοανάλυση θα χρειαζόσουν τουλάχιστον μια Radeon R 290X 8GB ή ένα TitanX ή ακόμα καλύτερα 2 Τιτάνες σε SLi. Mόνο οι κάρτες γραφικών ωστόσο για το τελευταίο θα ξεπεράσουν τα 2200 ευρώ χώρια το θωρηκτό που θέλεις για τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι να κανω sli την 660 3GB αλλα επειδη τωρα με τα directx 12 θα τα υποστηριζει πληρως?? η απλα να περιμενω να βγουνε και να παρω μια καινουργια που να υποστηριζει πληρως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά για να μπορείς να παίζεις ότι πιο σύγχρονο με μέγιστες ρυθμίσεις σε αυτή την τερατοανάλυση θα χρειαζόσουν τουλάχιστον μια Radeon R 290X 8GB ή ένα TitanX ή ακόμα καλύτερα 2 Τιτάνες σε SLi. Mόνο οι κάρτες γραφικών ωστόσο για το τελευταίο θα ξεπεράσουν τα 2200 ευρώ χώρια το θωρηκτό που θέλεις για τροφοδοτικό.

 

Eίσαι υπερβολικός νομίζω.

Θέλω να παίζω κυρίως racing games όπως asseto corsa,project cars,iracing,dirt,rf2.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ.

 

http://www.reddit.com/r/simracing/comments/22n9k2/what_graphics_card_do_you_guys_run_for_your_sim/

 

Έχει κανείς άλλος να προτείνει κάτι ώστε να μην ξεπαραδιαστώ χωρίς λόγο?

 

Titan να πάρει ο δημιουργός της αν θέλει,εγώ δεν δίνω τα χιλιάρικα έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να κάνω ενα upgrade στην gpu με αφορμή το witcher 3. Το σύστημά μου είναι το εξης:

 

Case:Cooler Master HAF 932

PSU:Corsair CMPSU-750HXEU PSU (750W)

Motherboard:Asus Crosshair IV Formula (sAM3, 890FX, DDR3)

CPU:AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB)

RAM:12gb

GPU:SAPPHIRE HD 5870 1GB GDDR5

Monitor/Resolution:Dell U2410 Ultrasharp 24¨1920x1200

ΟS:Windows 7 Ultimate x64

 

Δεν με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω στα ultra settings, ούτε να έχω 60 fps. Τελευταίο αντίστοιχο παιχνίδι που έπαιξα με αυτό το σύστημα ήταν το dying light και παρότι τα frames σε ορισμένα σημεία έπεφταν αρκετά, το ευχαριστήθηκα. Περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι playable και smooth παρά να έχει υπερβολικές λεπτομέρειες σε γραφικά. Δεν θα ήθελα να διαθέσω περισσότερο απο 100 ευρώ, οπότε σκέφτομαι για κάτι τέτοιο http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/451685-gigabyte-geforce-gtx-650-oc-2gb-ddr5/.Το θέμα μου είναι οτι τα min requirements για το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι GeForce GTX 660. Ωστόσο βλέπω benchamrks της gtx 650 σε medium setting average 30 fps που είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό. Θεωρείτε οτι αξίζει να επενδύσω στην εν λόγω gpu ή θα γίνει γρήγορα outdated, οποτε καλύτερα να περιμένω να αγοράσω μια που θα δεν θα χρειαστεί να αντικαταστήσω εξίσου γρήγορα; Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με μόνο 384 πυρήνες θα είναι πολύ χειρότερη της τωρινής σου η συγκεκριμένη! Πήγαινε σε 750/750ti, αν και πάλι παρόμοιας απόδοσης θα είναι. Δες για Cf με μια άλλη 5870, παίζουν κοντά στα 50-70 ευρώ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να κάνω ενα upgrade στην gpu με αφορμή το witcher 3. Το σύστημά μου είναι το εξης:

 

Case:Cooler Master HAF 932

PSU:Corsair CMPSU-750HXEU PSU (750W)

Motherboard:Asus Crosshair IV Formula (sAM3, 890FX, DDR3)

CPU:AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB)

RAM:12gb

GPU:SAPPHIRE HD 5870 1GB GDDR5

Monitor/Resolution:Dell U2410 Ultrasharp 24¨1920x1200

ΟS:Windows 7 Ultimate x64

 

Δεν με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω στα ultra settings, ούτε να έχω 60 fps. Τελευταίο αντίστοιχο παιχνίδι που έπαιξα με αυτό το σύστημα ήταν το dying light και παρότι τα frames σε ορισμένα σημεία έπεφταν αρκετά, το ευχαριστήθηκα. Περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι playable και smooth παρά να έχει υπερβολικές λεπτομέρειες σε γραφικά. Δεν θα ήθελα να διαθέσω περισσότερο απο 100 ευρώ, οπότε σκέφτομαι για κάτι τέτοιο http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/451685-gigabyte-geforce-gtx-650-oc-2gb-ddr5/.Το θέμα μου είναι οτι τα min requirements για το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι GeForce GTX 660. Ωστόσο βλέπω benchamrks της gtx 650 σε medium setting average 30 fps που είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό. Θεωρείτε οτι αξίζει να επενδύσω στην εν λόγω gpu ή θα γίνει γρήγορα outdated, οποτε καλύτερα να περιμένω να αγοράσω μια που θα δεν θα χρειαστεί να αντικαταστήσω εξίσου γρήγορα; Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Η 650 είναι υποβάθμιση, όχι αναβάθμιση. Σαφώς και δεν αξίζει να την αγοράσεις. Η πάρε μια 280 ή 960, με την δεύτερη να είναι καλύτερη για το Witcher 3 και να στο δίνει και δώρο αν την πάρεις από το msystems, είτε μείνε με αυτήν που έχεις, η οποία δεν είναι πολύ χειρότερη από τις 660 και 750ti. Με γραφικά στο low-medium θα κρατιέσαι σταθερά πάνω από 30 fps.

 

Η ιδέα για cf είναι ενδιαφέρουσα γιατί έχεις την απαραίτητη μητρική και psu. Δε ξέρω αν υπάρχει driver profile για το Witcher όμως.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εδώ είναι η σωστότερη ενότητα να ρωτήσω το εξής:

 

Πως βλέπω μεσω Vendor Number ποια υλοποίηση είναι η κάρτα μου;

πχ γράφει: 10DE-1080 / 10DE-086A  (Rev A1) και αλλού VEN_10DE&DEV_1080&SUBSYS_086A10DE&REV_A1&BUS_1&DEV_0&FN_0

 

Υπάρχει κάποια λίστα για να δω ποια υλοποίηση δείχνει το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση..

Msi 270x ή sapphire 265?? Εχουν κανα 50αρικο διαφορα και οι χρονισμοι ειναι πανω κατω οι ιδιοι.. αξιζει το 50αρικο;

MSI 3 χρόνια εγγύηση. Sapphire 2 χρόνια. Δες και εδώ τις διαφορές τους στις επιδόσεις σε αρκετά παιχνίδια. Πάνω κάτω την βλέπω πάνω από 20% πιο γρήγορη την 270Χ. Πόσο τις έχεις βρει και τις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI 3 χρόνια εγγύηση. Sapphire 2 χρόνια. Δες και εδώ τις διαφορές τους στις επιδόσεις σε αρκετά παιχνίδια. Πάνω κάτω την βλέπω πάνω από 20% πιο γρήγορη την 270Χ. Πόσο τις έχεις βρει και τις 2?

Ενα 50αρικο διαφορα εχουν αξιζει να το δωσω για την 270x? Η να το κρατησω και να παρω μια ραμ ξερω γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα 50αρικο διαφορα εχουν αξιζει να το δωσω για την 270x? Η να το κρατησω και να παρω μια ραμ ξερω γω;

Κάνε ένα κόπο και γράψε από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...