Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω 100 ευρω και το χω καιρο ανεκμεταλλευτο και ειπα επιτελους να το χρησιμοποιησω.. το τροφοδοτικο το χω βρει στα 85 περιπου ευρω scroutz... καποιος μου πε επισης οτι επειδη εχω amd να προσεξω τα watt αλλα δεν μου απαντησε τι εννοει αν ξερεις εσυ κατι.. απλα ειπα το συγκεκριμενο επειδη μου φαινεται καλο και απο χαρακτηριστικα και απο τιμη

 

γενικα το pc το φτιαχνω για κανα παιχνιδι mmo rpg για κανα προγραμματακι τυπου matlab klp και ΚΥΡΙΩΣ για πολλες ωρες λειτουργιας καθε μερα και γενικα με ενδιαφερει να μην κανει θορυβο η καρτα..

 

Αν πας απο πλαισιο εγώ προτείνω αυτές ( για την χρήση που λές θα έπερνα την 960 που έχει και δώρο το παιχνίδι)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/MSI-VGA-GEFORCE-GTX-960-Gaming-2GB-GTX-960-GAMING-2G.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-PCI-X-Sapphire-R9-280-3GB-GD5-Boost-11230-00-40G.htm

Το τροφοδοτικό που λες καλό φένεται αλλά σε αυτή την τιμή υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές, πάντως και αυτό που σου είπα κάνει μια χαρά την δουλεία του και είναι φθηνότερο.

 

Δεν ξέρω πώς γίνεται πάντως την ανάλυση που λέω και τις οθόνες τις σηκώνουν ακόμα και παλιότερες ΜΟΝΕΣ κάρτες.Κάνω λάθος?

Παρεπιπτόντως αυτές τις οθόνες λέω να πάρω..ο τύπος λέει ότι η κάρτα γραφικών είναι ΜΙΑ gtx690..ας με κατατοπίσει κάποιος σχετικά με το τι παίζει με τις αναλύσεις όταν προστίθενται μονιτορ...

 

 

Σε 3 οθόνες full hd κανονικά θα πρέπει να έχεις περισσότερα fps απο μία οθόνη 4Κ. Τώρα αν αντιστοιχεί ακριβώς σε μία οθόνη με ανάλυση 5760Χ1080 δεν ξέρω ακριβώς αλλά κάπως έτσι θα είναι. Πάντως να τις σηκώνουν παλίες μονές κάρτες ξεχασέ το εκτός και αν παίζεις pacman που λέει ο λόγος. Η gtx 690 δεν είναι μονή κάρτα και είναι στα ίδια περιπου επίπεδα με μία gtx 980. Φυσικά κάθε παιχνίδι έχει και διαφορετικές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πας απο πλαισιο εγώ προτείνω αυτές ( για την χρήση που λές θα έπερνα την 960 που έχει και δώρο το παιχνίδι)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/MSI-VGA-GEFORCE-GTX-960-Gaming-2GB-GTX-960-GAMING-2G.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-PCI-X-Sapphire-R9-280-3GB-GD5-Boost-11230-00-40G.htm

Το τροφοδοτικό που λες καλό φένεται αλλά σε αυτή την τιμή υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές, πάντως και αυτό που σου είπα κάνει μια χαρά την δουλεία του και είναι φθηνότερο.

 

για ποιο λογο μου προτινεις αυτες? απλα ανεβαινει και η τιμη σε αυτες που μου λες.. (απο τις 4 παντως που σου πα εγω σαν να καταληγω στην ΜSI 270x)

 

το τροφοδοτικο αυτο το πα επειδη ειναι και gold+ στα ιδια λεφτα ποιο αλλο θα μου λεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 οθόνες full hd κανονικά θα πρέπει να έχεις περισσότερα fps απο μία οθόνη 4Κ. Τώρα αν αντιστοιχεί ακριβώς σε μία οθόνη με ανάλυση 5760Χ1080 δεν ξέρω ακριβώς αλλά κάπως έτσι θα είναι. Πάντως να τις σηκώνουν παλίες μονές κάρτες ξεχασέ το εκτός και αν παίζεις pacman που λέει ο λόγος. Η gtx 690 δεν είναι μονή κάρτα και είναι στα ίδια περιπου επίπεδα με μία gtx 980. Φυσικά κάθε παιχνίδι έχει και διαφορετικές απαιτήσεις.

 

Μάλιστα..Δηλαδή για αυτό που το θέλω μου κάνει μόνο 970 και πάνω και 290 και πάνω? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα..Δηλαδή για αυτό που το θέλω μου κάνει μόνο 970 και πάνω και 290 και πάνω? :(

 

290X και πανω. Kαι παλι το αποτελεσμα θα ειναι περιορισμενο, με δυο 970 ή 290Χ το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο. Ειναι ακριβο το gaming σε αυτη την αναλυση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί):CoolerMaster Silencio


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W


Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z68X-UD3P B3


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel Core i5 2500K


RAM (Μνήμη συστήματος):Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit


GPU (Κάρτα γραφικών):MSI R6950 Twin Frozr III PE/OC (PCI-Express, GDDR5, 2GB)


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Dell Ultrasharp U2311H


ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 8.1


Το budget ειναι από 200-300€ αλλα δεδομένου ότι πρόκειται για αναβάθμιση της προηγούμενης η οποια καηκε, αν υπάρχει καλύτερη της και με 150€ δε θα πω οχι. Ψάχνω πάντως για μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών η οποια να κρατήσει αξιοπρεπως για 3-4 χρόνια όπως κράτησε και η προηγούμενη. Δεν έχω απαιτήσεις να παίζει οτιδήποτε παιχνίδι υπάρχει σε φουλ ρυθμίσεις αλλα τα περισσότερα να τα τρέχει σε πολυ καλό επίπεδο. Δεν ασχολούμαι με video editing κλπ επομένως η κάρτα αφορά μόνο το gaming κομμάτι. Ευχαριστώ 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαρίσω λίγο τι εννοώ...

Οι 3 οθόνες (αν τελικά μπουν) θα είναι fhd.

Το 1440 το λέω σε περίπτωση που αναβαθμίσω το μόνιτορ του υπολογιστή μου μιας και οι 3 οθόνες θα μπουν σε cockpit ξεχωριστά από γραφείο υπολογιστή όπου όμως θα είναι συνδεδεμένος και ο υπολογιστής..γι'αυτό λέω αν καμία από αυτές θα καλύπτει στο μέλλον τυχόν ανάλυση 1440 για ΜΙΑ οθόνη και κατά πόσο καλά θα παίζει τα παιχνίδια σε αυτή την ανάλυση.Από την άλλη αν δεν γίνεται για 1440 δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα μιας και δεν μπορώ να δώσω παραπάνω αυτή τη στιγμή για κάρτα και δεν θα κάνω χρήση 1440 τώρα.

 Για του οδηγούς δεν κατάλαβα ακριβώς,αν μπορούσες να το εξηγούσες λίγο θα το εκτιμούσα.Κάνεις calibration την κάρτα γραφικών όπως μια τηλεόραση βάζοντας κάποιες ρυθμίσεις σύμφωνα με κάποια πρότυπα;

 

Επειδή τα έχω μπερδέψει αρκετά στο κεφάλι μου,αρχικά είχα επιλέξει τις 3 παρακάτω κάρτες για αγορά,gtx 770,gtx 960,r9 280x για 3 οθόνες με ανάλυση 5760x1080.Είναι σωστή η σκέψη;Είναι κάρτες ίδιας κατηγορίας και επιδόσεων;Το σύστημά που λέω πιο πάνω θα έχει πρόβλημα με τις 3 οθόνες που λέω;Γιατί κάπου διάβασα ότι για triple monitor παίζει ρόλο και το chipset της μητρικής.Η δική μου έχει H55 ...παίζει ρόλο αυτό;

 

Για άλλη μια φορά αφού τις θέλεις τις οθόνες για παιχνίδια και αν η τελική ανάλυση θα είναι 5760*1080 στην οποία θα τα παίζεις δεν φτάνει κανένας συνδυασμός για τον οποίο ήδη ρωτάς Εάν ήταν καθαρά για χρήση γραφείου το πράγμα θα άλλαζε.

 

Case (Κουτί):CoolerMaster Silencio

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z68X-UD3P B3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel Core i5 2500K

RAM (Μνήμη συστήματος):Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit

GPU (Κάρτα γραφικών):MSI R6950 Twin Frozr III PE/OC (PCI-Express, GDDR5, 2GB)

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Dell Ultrasharp U2311H

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 8.1

Το budget ειναι από 200-300€ αλλα δεδομένου ότι πρόκειται για αναβάθμιση της προηγούμενης η οποια καηκε, αν υπάρχει καλύτερη της και με 150€ δε θα πω οχι. Ψάχνω πάντως για μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών η οποια να κρατήσει αξιοπρεπως για 3-4 χρόνια όπως κράτησε και η προηγούμενη. Δεν έχω απαιτήσεις να παίζει οτιδήποτε παιχνίδι υπάρχει σε φουλ ρυθμίσεις αλλα τα περισσότερα να τα τρέχει σε πολυ καλό επίπεδο. Δεν ασχολούμαι με video editing κλπ επομένως η κάρτα αφορά μόνο το gaming κομμάτι. Ευχαριστώ 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

https://www.skroutz.gr/s/6219434/Gainward-GeForce-GTX-960-OC-2GB-3392.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω προγραμματισει στο μελλον να παρω μια gtx 980. Αξιζει να περιμενω να κυκλοφορησουν ευρεως στην αγορα και οι 980ti μηπως και πεσουν οι τιμες των 980 η ουτε καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget ειναι από 200-300€ αλλα δεδομένου ότι πρόκειται για αναβάθμιση της προηγούμενης η οποια καηκε, αν υπάρχει καλύτερη της και με 150€ δε θα πω οχι. Ψάχνω πάντως για μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών η οποια να κρατήσει αξιοπρεπως για 3-4 χρόνια όπως κράτησε και η προηγούμενη. Δεν έχω απαιτήσεις να παίζει οτιδήποτε παιχνίδι υπάρχει σε φουλ ρυθμίσεις αλλα τα περισσότερα να τα τρέχει σε πολυ καλό επίπεδο. Δεν ασχολούμαι με video editing κλπ επομένως η κάρτα αφορά μόνο το gaming κομμάτι. Ευχαριστώ 

 

Εαν ειναι απαραιτητη η αγορα καινουριας καρτας και οχι μεταχειρισμενης και μπορεις να διαθεσεις μεχρι 300 ευρω τοτε μπορεις να πας στην R9 290.Αλλιως ακομα πιο φθηνη ειναι η 280x.Και οι δυο καρτες θα σε ικανοποιησουν γι'αυτο που θες.

 

Η 960 εχει καποια πλεονεκτηματα εναντιον της 280x,οπως χαμηλοτερη καταναλωση,πληρη υποστηριξη του Direct X12.Αλλα προσωπικα ψηφιζω την Amd καθως ειναι πιο δυνατη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 GB δε θα είναι καλυτερα για μελλοντικά παιχνίδια αλλα και τα σχετικά πιο βαρυα?

 

΄Oχι γιατί δεν χωλαίνουν οι υπόλοιποι πόροι στο να κάνει την αισθητή διαφορά. Αν θέλεις να σιγουρευτείς στον τομέα αυτό πηγαίνεις σε μια 290 που έχει και τον αριθμό μονάδων αλλά και το εύρος να υποστηρίξει τα 4 γίγα μνήμης της.

 

Εάν φτάσει μέχρι εκεί είναι γελοίο να κολλήσει στα 35 ευρώ διαφορά και να μην πάει εδώ https://www.skroutz.gr/s/4997344/VTX3D-Radeon-R9-290-4GB-V2-X-Edition.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως αξίζουν τα 100€ επιπλέον? Δεν ειμαι ο πιο απαιτητικός χρηστης και αν τα επιπλέον χρήματα δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορα στα παιχνίδια τοτε δίνω 200€ για την 280x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως αξίζουν τα 100€ επιπλέον? Δεν ειμαι ο πιο απαιτητικός χρηστης και αν τα επιπλέον χρήματα δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορα στα παιχνίδια τοτε δίνω 200€ για την 280x.

 

200 κάνει η σκέτη 280 και όχι η 280x. Aυτή σου πρότεινα από την αρχή και μετά άρχισε το γαιτανάκι με την παραπάνω μνήμη την οποία δεν κατάλαβα για τι θα την χρειαστείς εφόσον ΔΕΝ είσαι ο πιο απαιτητικός χρήστης. Μην περιμένεις να αποφασίσει κάποιος για σένα. Σου δώσαμε τις διάφορες επιλογές, η τελική απόφαση δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως αξίζουν τα 100€ επιπλέον? Δεν ειμαι ο πιο απαιτητικός χρηστης και αν τα επιπλέον χρήματα δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορα στα παιχνίδια τοτε δίνω 200€ για την 280x.

εφοσον δεν εισαι πολυ απαιτητικος μια r9280 (η απλη , οχι η Χ) θα σε υπερκαλυψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...