Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

700 watt στις περισσοτερες καρτες?φιλε δεν ισχυει κατι τετοιο...εδω παιρνεις R9 290 με 600watt προτεινομενο...γενικως αν εχεις ενα ποιοτικο 600αρι-650αρι εισαι καλλυμενος για ολες τις μονες καρτες εκτος R9 290X και ελαχιστες υλοποιησεις R9 290!δλδ το 5% των καρτων...και τα watt αναφερονται σε ολο το συστημα!

 

κοιτα τα παιχνιδια που θες τα παιζει ναι αλλα θα λεγα να αναιβεις λιγο αν γινεται να πας προς r7 260 η 250X γτ παιρνεις που παιρνεις μια καρτα αν στην βαρεσει αυριο μεθαυριο να παιξεις κατι αλλο γτ να βριζεις? :P

Είχα πάρει παλαιότερα πολύ πιο "ανεβασμένες" κάρτες και ποτέ δεν μου χρειάστηκαν.Προς το παρόν θέλω να πάω σε κάτι οικονομικό και να κάνω την δουλειά μου και αν δεν με καλύψει τελικά,βλέπουμε αργότερα...ούτως ή άλλως δεν έχω πρόβλημα να παίξω ένα παιχνίδι με χαμηλά settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Case (Κουτί):COOLERMASTER HAF 915F

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CORSAIR 700w

Motherboard (Μητρική): ASUS Z87I PRO MINI ITX

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): INTEL I7-4770K

* RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB

* GPU (Κάρτα γραφικών): NVIDIA 660GTX

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 27” HD

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WINDOWS 7 64BIT

 

Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα τη γνώμη σας για μια αναγκαία αναβάθμιση στη κάρτα γραφικών. Αναγκαία γιατί για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στα γραφικά όταν κάνω σε real time περιστροφή πηγαίνει ανά καρέ και δυστυχώς πρέπει να γράφω και βίντεο ταυτόχρονα αυτή τη περιστροφή. Για την ακρίβεια το πρόγραμμα είναι για την ανάγνωση DICOM file από μαγνητικό τομογράφο και ταυτόχρονη 3d παρουσίαση. Από μια πρώτη ματιά βρήκα μια nvidia 970gtx 4gb κ μια nvidia quadro k1200 4gb.

Δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια μόνο να δουλεύει σωστά το πρόγραμμα, μπορώ να διαθέσω μέχρι 400/450ευρω μάξιμουμ. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

 

Δε ξέρω εάν ο dicom viewer σου μπορεί να αξιοποιήσει όντως την έξτρα κάρτα.

Καταρχάς πιθανά αξίζει να δοκιμάσεις και κάνα εναλλακτικό dicom viewer, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή καν πια έχω και εγώ στο workstation στο σπίτι

Δεν έχω dicom ολόκληρη μαγνητική στο σπίτι , μόνο ακτινογραφίες, και υπέρηχους σε dicom ‘video’ για ανάλυση κίνησης αγγείων ,

αλλά μιας και έχω παρόμοιο cpu και amd 290, Εάν μου στείλεις με PM ένα dropbox με ένα ενδεικτικό αρχείο που θες να τρέχεις, ευχαρίστως να κάνω μια δοκιμή και να σου αναφέρω εάν η απόδοση είναι ικανοποιητική

 

Περεταίρω, σε κάποια μηχανάκια σε νοσοκομείο θα βρεις quadro/firegl και 10bit πάνελ me >sRGB (adobeRGB). Κονσόλα τύπου αγορασμένα μαζί με το ιατρικό μηχάνημα. Αλλά δεν έχω βρει αντίστοιχο σπιτικό σεταπ σε φίλους γιατρούς και ούτε καν έχω δει να το υποστηρίζουν adobeRGB οι free dicom viewers. Γενικά δεν νομίζω να κέρδιζες τίποτα άλλο από firegl/quadro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι πολλα τα 260+ για μια 960. Καλυτερα η 280Χ που σου εστειλα. Θα σου ερθει και με δωρεαν μεταφορικα.

 

Για 290 δες αυτη: http://www.ebw.gr/el/Product/1463172/Sapphire-RADEON-R9-290-Tri-X-OC-UEFI-New-Edition, αλλα δεν εχει νοημα χωρις να αλλαξεις επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gtx960 τις nvidia εχουν ποιο γρηγορη ταχυτητα επεξεργαστη και μνημη...η r9 280 με την σειρα τους υστερουν σε ταχυτητα απεναντι στις nvidia αλλα εχουν1gb περισσοτερο μνημη και περισσοτερο memory bus που ειναι 384bit..εσεις ποια επιλογη θα κανατε απο τις δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gtx960 τις nvidia εχουν ποιο γρηγορη ταχυτητα επεξεργαστη και μνημη...η r9 280 με την σειρα τους υστερουν σε ταχυτητα απεναντι στις nvidia αλλα εχουν1gb περισσοτερο μνημη και περισσοτερο memory bus που ειναι 384bit..εσεις ποια επιλογη θα κανατε απο τις δυο?

 

Σίγουρα την 2η (R9 280) με αυτά που αναφέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο και μονο για το συστημα ψυξης της gigabyte και το w3 και επειδη δεν γνωριζω τι παιζει με την VTX3D αν και μονο θετικα ακουω,θα λεγα την 960!και ας εχεις 1 gb λιγοτερο...αμα παιζεις στα 1080 μια χαρα θα εισαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte gtx960 g1 gaming μαζί με wtcher 3 ή VTX3D Radeon r9 280x ?

 

Σε ενδιαφερει το παιχνιδι? Η 280Χ ειναι καλυτερη καρτα κατα 10-15%. Το Witcher 3 το βρισκεις 30 ευρω: http://www.allkeyshop.com/blog/buy-the-witcher-3-wild-hunt-cd-key-compare-prices/

 

Κρινε και αποφασισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...