Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαινω αυτο που λες και οντως ακομα καλα "βασταει" η γρια 7970.Απλα η διαφορα που θα δωσω ειναι 50 ευρω,γι αυτο πιστευω πως αξιζει!

 

Δεν μιλαμε για καινουρια,ουτε καποια αλλη μεταχειρισμενη,γιατι πιστευω πως στην τιμη που εχω βρει την Msi δεν θα βρω καλυτερη,μιλαμε για 220 ευρω μεταχειρισμενη με 2 χρονια ακομα εγγυηση!

 

Απλα ρωταω για την συγκεκριμενη υλοποιηση της R9 290,αξιζει αυτη της MSI?

 

Παρτην,μια χαρα υλοποιηση ειναι της MSI και θα δεις καλη διαφορα απο την 7970 στις επιδοσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

 

Θα κοιτάξω μήπως πάρω το Xfx Ts 550W που μου προτείνετε μιας και το μαγαζί βολεύει κιόλας.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, αφού θα αλλάξεις τροφοδοτικό πήγαινε σε κάτι μεγαλύτερο π.χ.650w +, αν σε 1 χρόνο ή σε 2 αλλάξεις κάρτα και πας π.χ. σε 290χ, θα αλλάζεις πάλι τροφοδοτικό ??

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, αφού θα αλλάξεις τροφοδοτικό πήγαινε σε κάτι μεγαλύτερο π.χ.650w +, αν σε 1 χρόνο ή σε 2 αλλάξεις κάρτα και πας π.χ. σε 290χ, θα αλλάζεις πάλι τροφοδοτικό ??

Δεν πάει έτσι με τις κάρτες. Αν αγοράσει τώρα μια 960, σε 2 χρόνια θα έχουν βγει καρτες οι οποίες θα είναι λιγότερο ενεργοβόρες από τις αντίστοιχες σημερινές και θα έχει προοπτικές αναβάθμισης.

 

Δεν είμαι αντίθετος με την αγορά μεγάλου τροφοδοτικου, αλλά επειδή είναι "πολυτέλεια ",αφενός να είναι ανάλογης ποιότητας με το xfx, αφετέρου να μην στερεί χρήματα από αγορά καλής κάρτας που είναι και το βασικότερο. Αν είναι να δώσει άλλα 50 ευρώ για καλό τροφοδοτικό, ίσως συμφέρει να δώσει άλλα 50 ακόμη και να πάρει μια 970. Η οποία τρέχει μία χαρά με το 550αρι xfx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών γι΄αυτό το γράφω, μου λέγανε ότι θα είμαι καλά με το 550 xfx και την 750τι που είχα (δεν είχαν άδικο) και σωστά με συμβούλεψαν, έλα όμως που πήρα μετά την R9 290X, πήρα άλλο τροφοδοτικό! 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του (πχ εγώ και η βλακεία που με δέρνει τώρα τελευταία να αλλάζω κάρτες), θεωρώ ότι αξίζει να δώσει κάποιος τα 20-30 παραπάνω για λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό, ειδικά τώρα που βρίσκεις- θα βρεις ευκαιρίες σε κάρτες amd λόγο ελεύσεως των καινούργιων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών γι΄αυτό το γράφω, μου λέγανε ότι θα είμαι καλά με το 550 xfx και την 750τι που είχα (δεν είχαν άδικο) και σωστά με συμβούλεψαν, έλα όμως που πήρα μετά την R9 290X, πήρα άλλο τροφοδοτικό! 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του (πχ εγώ και η βλακεία που με δέρνει τώρα τελευταία να αλλάζω κάρτες), θεωρώ ότι αξίζει να δώσει κάποιος τα 20-30 παραπάνω για λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό, ειδικά τώρα που βρίσκεις- θα βρεις ευκαιρίες σε κάρτες amd λόγο ελεύσεως των καινούργιων!

 

Φανταζομαι οτι τη βρηκες σε καλη ευκαιρια μεταχειρισμενη? Γιατι αλλιως μπορουσες να αγορασεις μια 970 και να εχεις παρομοιες επιδοσεις χωρις να αλλαξεις τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι στοχεύουν σε high end καρτες γραφικών  και εχουν την "τρέλα" να αλλάζουν συχνά κάρτες γραφικών ενα ποιοτικό 650W-700W τροφοδοτικό είναι highly recommended για να μην πω must. Για τους υπόλοιπους ενα καλό 550W είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ποια προτείνεται γύρω στα 250-260 ευρώ;

Η αγορά μπορεί να γίνει μόνο από το visionstudio.

Θα προτιμούσα ΑΤΙ.

 

Καλησπερα,

 

Στα 260: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36349&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=6

 

Στα 230: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=43112&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=6

 

Στα 210: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38576&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Case (thermaltaker):


PSU (tuniq 650 wat):


Motherboard (msi 870A-G54):


CPU (AMD 1055T 6CORE 2.8):


RAM (8 GB KINGSTOM HYPER BLU):


GPU (ati 4840):


Monitor/Resolution (1680 1050):


ΟS (win 7 64 bit):


Καλημερα λεω να αντικαταστησω την παλια καρτα γραφικων με μια ελαφρως μεταχειρισμενη αυτη http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3685#ovζηταει 600 τροφοδοτικο εχω 650 υπαρχη θεμα?δευτερον τη αξια εχει μεταχειρισμενη αυτη η καρτα  και τη εννοει με το 6πινο κα το 8πινο οτι εχει και τα 2 και χρησιμοποιης οποιο θες η κουμπωνεις και τα 2? ευχαριστω


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο σου θελει αλλαγη οχι λογο των wat αλλα της ποιοτητας.

 

πες καλυτερα ποσα χρηματα συνολικα διαθετεις για να κανουμε νια σωστη αναβαθμιση.

 

και για το πιν που ρωτησες θελει να τα συνδεσεις και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δευτερον τη αξια εχει μεταχειρισμενη αυτη η καρτα

 

 

Kαλημερα, 70-80 ευρω, εχει επιδόσεις αναλογες της 750ti και λιγο καλυτερες απο την 260Χ, η οποια αρχιζει απο 120 ευρω, 125 ευρω με τα 2GB. Οριστε παραδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/5356957/Gigabyte-Radeon-R7-260X-2GB-WindForce-2X-Rev-3-0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη δεν διαθετω πολλα χρηματα ισα ισα για μια καρτα γραφικων περιπου 100 ευρω στη μητρικη πανω εχω ενα 6 πινο που συνδεω την καρτα και διπλα εχει ενα αλο εξαπινω και διπλα του ενα 2 πιν αυτο ειναι το 8 πιν που λεει? υπαρχει περιπτωση να καει το τροφοδοτικο?


ευχαριστω μορς να εισαι καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...