Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα να ρωτησω αναμεσα σε

 

Msi 780 Lighting 

 

&

 

R9 290 Reference 

 

ποια να παρω? απο θεμα χρηματων δεν υπαρχει θεμα την 780 την βρηκα 260 την R9 290 210 αλλα δεν δινω παραπανω λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα να ρωτησω αναμεσα σε

 

Msi 780 Lighting 

 

&

 

R9 290 Reference 

 

ποια να παρω? απο θεμα χρηματων δεν υπαρχει θεμα την 780 την βρηκα 260 την R9 290 210 αλλα δεν δινω παραπανω λεφτα....

 

Εχουμε λοιπον: 1) Σε επιδόσεις πανω κατω τα ιδια, σε αναλυσεις μεγαλυτερες των 1080p ομως η 290 φευγει μπροστα.

2) Η MSI καλυτερο συστημα ψύξης.

3) Η MSI ειναι παλαιότερη.

 

Ρωτα αρχικα ποσος καιρος εχει περασει απο τοτε που αγοραστηκε η 780 και η 290. Αν και οι δυο ειναι νεότερες των 2 χρόνων, θα προτιμουσα την MSI για 1080p. Αν ειναι πιο παλια ή θελεις μεγαλυτερες αναλυσεις, την 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 προοριζονται για υδροψυξη.....δευτερον μεγαλητερη αναλυση δεν προκειτε να παιξω...καπου 1.5 χρονο εχουν που αγοραστηκσν και οι 2 ...αλλα εχει σημασια αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτήν την κάρτα ξέρουμε αν είναι καλή; 

 

Ξαναγράφω το σύστημα μου:

 

Case: ΝΖΧΤ TEMPEST Air Flow King

PSU : Thermaltake Toughpower 700W

Motherboard : Gigabyte EP43-DS3L

CPU Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83GHz

RAM : 2x2GB DDR2 800 MHz 5-5-5-18

GPU :Ati Radeon HD 4870 1GB

Monitor/Resolution : LG Flatron L207WT 21" (1680x1050)

ΟS :Windows 8.1 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,θέλοντας εδώ και πολύ καιρό να πάρω μια καινούργια καρτα γραφικών πιστεύω πως ήρθε η στιγμή!!Το ποσό που διαθέτω είναι 200 ευρώ!!! 

Το σύστημα μου είναι το εξής:

cpu: AMD FX-6100

motherboard:msi 760GM-P23(FX)

psu:turbo-x 550 W

ram:2X4 GB ddr3

gpu:AMD Radeon HD 7700 series

monitor:turbo-x 21.5 TX-215HES

 

Τι επιλογές έχω όσον αφορά μια καλύτερη αναβάθμιση για gaming?Μπορείτε να μου προτείνετε  καποιο συνδυασμό psu και gpu?Αξίζει να αγοράσω με τα λεφτα αυτά μόνο gpu και να αφήσω το υπάρχον τροφοδοτικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μετρια καρτα ειναι θες 750ti μονο?


pe21 ακου πως εχουν τα πραγματα θες τροφοδοτικο σιγουρα αλλα αμα πας σε μια 260χ + τροφοδοτικο σε επιδοσεις θα παρεις ενα 25% περιπου αμα θες σοβαρη αλλαγη θες μια 280 αλλα χρειαζεσαι κιαλλα χρηματα για τροφοδοτικο αλλα σκεψου οτι θα πουλησεις και την κρτα σου 50ε-60ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πέρνοντας αυτό το τροφοδοτικό https://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html και αυτή την κάρτα  https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html  θα είμαι εντάξει??Αυτο που θέλω είναι να μπορώ να παίζω όλα τα παιχνιδια στα high!!!Με αυτή την αναβάθμιση θα είμαι καλυμμένος για 2-3 χρόνια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω την αξιοποστια του τροφοδοτικου αλλα καποιο παιδι το ειχε προτεινει νομιζω οποιος το εχει ας πει  οχι δεν θα μπορεις να παιζεις τα παντα στο high για 2-3 χρονια θα παιζεις αξιοπρεπως καθως σε κοβει και ο επεξεργαστης σου , δες το αλλιως δεν γινεται με υπολογιστη των 500ε να παιζεις τα παντα high για 3 χρονια οταν τοσο κανει μια πολυ καλη καρτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μετρια καρτα ειναι θες 750ti μονο?

 

Ναι, καθώς τη βρίσκω περίπου 100€ καινούρια από Αγγλία. Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να δώσω, χώρια που θα τρώω bottleneck απ'τον επεξεργαστή.

 

Ρωτάω για να δω αν έχει μεγάλες διαφορές από αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πέρνοντας αυτό το τροφοδοτικό https://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html και αυτή την κάρτα  https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html  θα είμαι εντάξει??Αυτο που θέλω είναι να μπορώ να παίζω όλα τα παιχνιδια στα high!!!Με αυτή την αναβάθμιση θα είμαι καλυμμένος για 2-3 χρόνια ??

 

Το τροφοδοτικό σε καλύπτει και η κάρτα γραφικών έχει μια πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής για τα σημερινά δεδομένα. ΄Οσο περνάει ο καιρός και όσο βγαίνουν πιο βαριά παιχνίδια τόσο μεγαλύτερες θυσίες στις ρυθμίσεις θα χρειαστείς να κάνεις. Η συνισταμένη αυτή ισχύει για όλες τις κάρτες γραφικών ανεξαρτήτου κόστους, αλλά όπως καταλαβαίνεις μέσα σε λογικά πλάισια όσα περισσότερα επενδύεις τόσο λιγότερες θυσίες θα χρειάζεται να κάνεις σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...